Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dwa różne badania, dwa różne wyniki na temat DVB-H

Dwa różne badania, dwa różne wyniki na temat DVB-H

WitekT 31 Marca 2010 10:09

0 0

Info-TV-FM i Polkomtel dysponują badaniami dotyczącymi popytu na usługi telewizji mobilnej. Ten pierwszy mówi o 75% zainteresowanych, drugi o zaledwie niecałych 7% - pisze Puls Biznesu.

Badania dla Info-TV-FM wykonywała GfK Polonia. Przeprowadzono je wśród 100 testowych użytkowników usługi. 15 zł miesięcznie było skłonnych płacić 60%, 10 zł - 75%.

Badania dla Polkomtela wykonywało SMG/KRC. Przeprowadzono je wśród 800 osób korzystających z usług czterech największych operatorów. 25 zł co miesiąc przez 5 lat było skłonnych płacić 6,1%, 100 zł przez 2 lata - 6,5%.




Spytaliśmy naszych klientów o zainteresowanie usługą, której ceny zostały skalkulowane w oparciu o oczekiwania finansowe Info-TV-FM zawarte w sporządzonym przez tą spółkę dokumencie. Warto zauważyć, że w ofercie skalkulowanej na potrzeby badań nie zostały uwzględnione koszty związane z dotowaniem telefonów przystosowanych do odbioru telewizji mobilnej. Abonent musiałby zatem poza zakupem pakietu przeznaczyć dodatkowo nie mniej niż 1000 zł na zakup telefonu - mówi Aleksandra Gieros-Brzezińska z biura komunikacji korporacyjnej Polkomtela.

Jak mówi Albert Kuźmicz, prezes NFI Magna Polonia, udziałowca Info-TV-FM, usługa dla operatora będzie opłacalna już przy cenie 10-15 zł. Nawet wyniki badania Polkomtela nastrajają optymistycznie, bo mowa jest o około 1,4 mln zainteresowanych osób przy abonamencie za 25 zł. Dodaje, że przy założeniu 2-letniej umowy przychody operatorów wyniosłyby ponad 690 mln zł, koszt poniżej 235 mln zł, czyli marża na sprzedaży wyniosłaby ponad 455 mln zł. Jak dodaje, telefony do odbioru DVB-H kosztują już poniżej 500 zł.

Polkomtel chciał udowodnić, że usługa się nie sprzeda. Zadał respondentom pytanie, czy kupiliby za 100 zł miesięcznie usługę, której nigdy nie widzieli, a dodatkowo telefon za 500 zł - komentuje Mirosław Janisewicz, największy akcjonariusz NFI Magna Polonia.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 1

    5.  2010-03-31 10:32:35

    @4 - no właśnie, do centernet drożej. Ale sądziłem że stać ich na jakieś inne zmiany. A tutaj sms nadal 18, mms 40 groszy. To akurat lekka przesada. Nawet nie wspominając o cenie minuty 59 groszy. Jak można siedzieć w takiej ofercie? :( A taryfa Team i Multi to po prostu jeden wielki lol :D

  • 1

    6. ~lee  2010-03-31 10:47:03  host: tysiaclecia-z-bie37200223077.c200.msk.pl

    hehe ten cennik waszego ukochanego plusa poradzi zadziwić ;] ceny z kosmosu... widać że naszym opom przypominają się czasy sprzed PLAY :D :D :D

  • 1

    7.  2010-03-31 10:53:14

    #6 - jakby nie patrzeć głównie dzięki play sporo się zmieniło. Ale faktycznie trochę udziału mają też wirtualni operatorzy typu Mobilking czy mBank, chociaż o wiele mniejszy jest to udział. Dobrze, że nie mam stawki 59 groszy za minutę, to bardzo cieszy :D

  • 1

    8.  2010-03-31 10:54:48

    Transmisja po HSDPA czy coś i tyle. Obejrzenie 90 min meczu pochłonie kikadziesiąt MB. Ja mam 10GB za 45zł i op jakoś zarabia na mnie więc 100 MB wychodzi 45 groszy. Przy taryfach dedykowanych dla TV cena może być jeszcze niższa i za 10zł miesięcznie mam sporo oglądania. W praktyce nikt nie gapi się godzinami w ekran komórki. Ludzie tego potrzebują w autobusie czy na wyjeździe. Meczyk czy Klan...

  • -1

    9. ~mirekb  2010-03-31 11:02:24  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @8 videostreaming po sieci 3g bedzie standardem a nie jakies dvbh..motorola opyliła sprzęt info tv fm a nasi mno mają gdzies dvbh i tak sobie poradzą..zas info tv fm widzę krucho..co do metodologii badan to wiadomo:kazda pliszka swój ogonek chwali

  • -1

    10.  2010-03-31 11:22:49

    Niezłe te badania Info-TV-FM. Po pierwsze - w testach z natury rzeczy biorą udział ludzie zainteresowani. Po drugie - działa efekt wdzięczności - skoro mi dali się pobawić to powiem ankieterowi, że bym kupił. Ogólnie - robione tak żeby dostać "dobry" wynik, a nie żeby dać komukolwiek jakąkolwiek wiedzę.

  • 1

    11. ~pik  2010-03-31 11:39:50  host: his50.internetdsl.tpnet.pl

    najważniejsze jest to ile zarobi Polkomtel .Z art. artykułu w PB wynika ,że zarobi 455 mln zł !!! przez DWA LATA. Ajak obniża cenę to będą mieli nie 6,5% widząw DVB-H tylko 75% !!!DZIESIĘĆ RAZY WIĘCEJ!!!!

  • 0

    12. ~flanelek  2010-03-31 11:45:07  host: 218-bi1-7.acn.waw.pl

    A ja mam pytanie jaki to aparat za 500 pln do tego dvb-h bo jakos nie kojaze?

  • 1

    13.  2010-03-31 11:51:35

    Te wyliczenia o kant du... rozbić. Ktoś kto to obliczył założył ze w dniu startu usługi jeden operator miałby 1,4 mln klientów... ten ktoś zapomniał że operatorów jest wiecej a klientów trzeba pozyskac...

  • -1

    14. ~bury  2010-03-31 12:06:43  host: 77-252-121-46.ip.netia.com.pl

    W Niemczech zrezygnowali z DVB-H, to samo w Szwajcarii. Nikt tego nie chce.

  • 1

    15. ~Łukasz_  2010-03-31 13:19:07  host: system-1.pansa.pl

    @2-5: Po co taryfy Team i Multi? Przecież to są taryfy sprzed lat (zwłaszcza Multi) i nie można już na nie przejść, także nie wiem po co ten szyderczy śmiech niektórych . Jedynie może ktoś mieć taką taryfę, kto miał ją kiedyś dawno i jeszcze nie zmienił. Nie rozumiem o co chodzi - przecież nie ma chyba stawki 80gr do Centernetu w taryfie Multi? Ja tego nie widzę...

  • -1

    16. ~Wojtas  2010-03-31 14:20:35  host: inet20909nc-1s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    To całe dvbh to technologia spóźniona o dobrych parę lat. Dawniej zrobiłaby furrorę, teraz niekoniecznie. Ja osobiście popieram @9 w kwestii videostreamingu

  • -1

    17. ~Wojtas  2010-03-31 14:23:47  host: inet20909nc-1s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Chociaż w sumie nie dziwie się info tv - wydali tyle kasy na usługę której nikt nie potrzebuje i nie chce to teraz będą cisnąć na wszystkie sposoby żeby ktoś to od nich kupił

  • 1

    18. ~streem  2010-03-31 14:27:32  host: fw.etel.pl

    Do 1 - próbka Plusa = 800 respondentów dla całej Polski czyli 38 mln mieszkańców, próbka InfoFm była 100 dla mieszkańców Warszawy i okolic czyli 2 mln mieszkańców, to normalne w badaniach. Swoją drogą 6,5% dla całej Polski to dobry wynik bo to prawie tyle abonentów ile na dzisiaj wszystkich ma PLAY w tym również liczeni mieszkańcy wsi a dvb-h jest usługą miejską

  • -1

    19. ~Ax  2010-03-31 14:36:02  host: apn-77-112-114-37.dynamic.gprs.plus.pl

    Pan Kuźmicz i towarzystwo z magna polonii prezentuje optymizm na poziomie orkiestry z Titanica: statek tonie a oni grają dalej jakby nigdy nic :)

  • 1

    20. ~Pojecie  2010-03-31 15:43:33  host: klient-213-5-248-10.kolokacja.kolnet.eu

    Ludzie, czy zdajecie sobie sprawę, jakim pasmem dostępowym trzeba dysponować, żeby wystreamowac 1,4mln użytkowników zakładając upstream ~384Kbps? Pomijam fakt, że może na poziomie międzywęzłowym załatwiło by sprawę proxy, ale BTSy by klękły w momencie. Przy takiej ilości przesyłanych danych, żadna obecnie sieć komórkowa nie przeżyła by obciążenia. A W3+Play biorą na przetrzymanie InfoTVFM.

  • -1

    21. ~Ax  2010-03-31 15:49:51  host: apn-77-112-114-37.dynamic.gprs.plus.pl

    @20 Taaa, a klienci z pewnością przebierają nogami ze zniecierpliwienia że nie mogą jeszcze oglądać tv na ekranie wielkości znaczka pocztowego :)

  • -1

    22. ~  2010-03-31 17:03:01  host: chello087206117186.chello.pl

    @20 - a Ty zdajesz sobie sprawę że korzystanie, zwłaszcza w tej samej chwili, przez 1,4 mln osób nie grozi opom? Oraz że nie potrzeba do tego 384kb/s? Niech 50 tys. osób na 1 opa będzie w polotach na cały kraj. A sieć do transmisji danych w miejscu nie stoi, juz kilka mln osób pewnie korzysta z neta. Ja cały pakiet 10GB z Playa wykorzystuję co miesiąc i sieć jakoś żyje:)

  • -1

    23.  2010-03-31 21:36:08

    ani to potrzebne ani wygodne

  • -1

    24. ~  2010-04-01 00:28:58  host: public64897.cdma.centertel.pl

    ja nie oglądam tv w domu a co dopiero poza nim..... już wolę internet mobilny niż telewizję w komórce

Dodaj swoją opinię