Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dwa oblicza rynku Wi-Fi

Dwa oblicza rynku Wi-Fi

sirmark 4 Marca 2004 19:12

0 0

Obroty na rynku Wi-Fi osiągnęły w zeszłym roku poziom 2,5 mld dolarów. Jednak rynek ten ma dwa oblicza: produkty dla przedsiębiorstw i produkty SOHO. Jak podaje Infonetics Research, produkty WI-FI z górnej półki instalowane w przedsiębiorstwach (głównie bezprzewodowe przełączniki i bramy) mają tylko 3% udziału na tym rynku.

Na obu rynkach (produkty dla przedsiębiorstw i produkty SOHO) wiodącą rolę odgrywa Cisco, w pierwszym przypadku występując pod swoją własną nazwą, a w drugim jako Linksys.

Największy udział na całym rynku WI-FI mają punkty dostępu (66%). Przyglądając się produktom SOHO można zauważyć, że coraz częściej są oparte na standardzie 802.11g i zawierają takie rozwiązania jak szerokopasmowe modemy, przełączniki Ethernet czy bramy.

Produkty Wi-Fi dla przedsiębiorstw są przeciętnie cztery razy droższe niż produkty SOHO, ponieważ wspierają bardziej zawansowane funkcje (Power-over-Ethernet i silniejsze nadajniki/odbiorniki) oraz są umieszczane w solidniejszych obudowach, tak aby można je było instalować np. pod sufitem.
Największymi obrotami na rynku Wi-Fi (19%) może się pochwalić Linksys (oddział Cisco). Drugie miejsce zajmuje Netgear (16%), trzecie D-Link (15%) i czwarte Cisco. Pierwsze trzy firmy produkują głównie sprzęt SOHO i osiągnęły w ostatnim kwartale obroty 100 mln USD.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę obroty na samym rynku punktów dostępu, Cisco zajmuje pierwsze miejsce (17%). Natomiast rynek drogich punktów dostępu przeznaczonych dla przedsiębiorstw został już totalnie zdominowany przez Cisco (37% rynku).

Kończąc można powiedzieć, że Cisco jest liderem na rynku produktów WI-FI z najwyższej półki, a na rynku produktów klasy SOHO zajmuje pierwsze i czwarte miejsce. Tak, to nie pomyłka - pierwsze jako Linksys i czwarte jako właściwe Cisco.

Źródło tekstu: Internet Standard     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-83-221.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet