Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości DVB-H w Polsce już w przyszłym roku?

DVB-H w Polsce już w przyszłym roku?

WitekT 28 Listopada 2007 12:11

0 0

Czy już w przyszłym roku będzie można oglądać cyfrową telewizję z prawdziwego zdarzenia na ekranach polskich komórek? Być może - telekomy i firmy medialne zapaliły się do DVB-H. Do tego stopnia, że zaciekli konkurenci chcą połączyć siły i już w przyszłym roku rozpocząć testy - pisze Puls Biznesu.

Z PTC wyszedł pomysł, aby ze względu na koszty budowy sieci nadajników i ograniczone zasoby częstotliwości, infrastrukturę budować wspólnymi siłami. Stopniowo dołączali do niego inni operatorzy telefonii komórkowej, operatorzy infrastruktury, tacy jak TP Emitel czy INFO-TV-FM, a także dostawcy sprzętu. Lista chętnych stale się rozrasta, a UKE będzie nalegać, żeby w skład tego konsorcjum weszły wszystkie zainteresowane podmioty. Jutro wielka debata w UKE na ten temat, na którym pojawią się wszyscy zainteresowani.




By rozpocząć nadawanie testowe, potrzebne są częstotliwości, a te są na razie zarezerwowane dla potrzeb "dużej", stacjonarnej telewizji cyfrowej. Jedna z koncepcji mówi o możliwości przeznaczenia pod testy 10 nieużywanych obecnie kanałów telewizji analogowej, ale najlepiej, gdyby UKE wraz z KRRiT zdecydowały się przeznaczyć na testy część częstotliwości zarezerwowanych na telewizję cyfrową. Tutaj pojawia się kolejny problem — część z tych częstotliwości miała być czasowo oddana nadawcom telewizyjnym, głównie TV Puls, ale ubiegał się o nie też TVN.

Jeżeli będzie szansa, by w 2008 czy 2009 roku uruchomić naziemną telewizję cyfrową, wszystkie wolne częstotliwości zostaną przeznaczone na ten cel. Jeżeli nie, zdecydujemy, czy częstotliwości przeznaczyć na rozszerzenie zasięgu nadawców telewizyjnych, czy dla potrzeb telefonii mobilnej — mówi Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2007-11-28 12:31:26

    Czyli tak: z DVB-T jestesmy w dupie a bedziemy placic za DVB-H (kolejny niepotrzebny gadżet)

  • 0

    2.  2007-11-28 12:53:01

    DVB-T się dopiero co się zaczeło rozwiajać. Ja już tu nic nie rozumiem :D

  • 0

    3. ~sebol  2007-11-28 13:00:26  host: 211.161.4.32

    tak jak teraz obserwuje to jest jedyna siec która rozwija sie w tak dużym tempie i bez jakichkolwiek afer i oby tak dalej

  • 0

    4. ~LOL  2007-11-28 13:08:36  host: 82.160.4.8

    Ale się do tego zabierają:/ Myślałem że za pół roku to już będzie ogólnodostępne.

  • 0

    5. ~golfiarz  2007-11-28 13:11:08  host: systemy22.toya.net.pl

    3# sebol chyba nie mówisz o erze? Mam Ci przypomnieć jakie afery były w tej sieci ostatnio?

  • 0

    6. ~:) Ad  2007-11-28 13:15:12  host: user26.218.udn.pl

    Jestem za, jeśli taka usługa nie będzie przesadnie droga to chętnie będę korzystał.

  • 0

    7. ~robbo2k  2007-11-28 13:24:48  host: w3cache1.tktelekom.pl

    Bedzie bezpłatna. A UKE w kulki sobie leci przyznając jakiekolwiek czestotliwosci analogowe. IMHO jednej multipleks DVB-T to bedzie porażka stulecia

  • 0

    8. ~karakan  2007-11-28 13:24:56  host: 87-205-195-25.adsl.inetia.pl

    Moze by tak za zasieg "normalnego" umts sie by zabrali a nie dupe zawracaja jakimis pierdolami !!!

  • 0

    9. ~Longman  2007-11-28 14:11:15  host: ewf115.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A to Polska właśnie chciałoby się rzecz - najpierw lobby "platform satelitarnych" dążyło do uwalenia DVB-T jakimiś bezsensownymi dyskusjami nad wyższością MPEGa-2 nad MPEGiem-4 AVC (nie, nie pomyliło mi się - kolejność MPEGów w tym zdaniu jest jest właściwa!) i innymi dzieleniami włosa na czworo, a teraz dąży do uwalenia przydziałów częstotliwości forsując telewizję wielkości znaczka pocztowego. Z DVB-T będziemy jak najdosłowniej za murzynami, bo w Afryce cyfryzacja eteru już trwa!

  • 0

    10. ~g4  2007-11-28 14:48:47  host: aary133.neoplus.adsl.tpnet.pl

    to znaczy czy bede musial miec telefon obslugujacy ta technologie? Czy nie potrzeba bedzie specjalnego telefonu?

  • 0

    11. ~Longman  2007-11-28 16:44:31  host: etx207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    g4, bingo! Będziesz potrzebować nowego telefonu. Nie sądzisz chyba, że Nokia i Motorola tak ochoczo poparłyby ten projekt gdyby można było używac starych terminali??

  • 0

    12. ~inter  2007-11-28 18:46:28  host: public-gprs82498.centertel.pl

    kolejny bajer dla dzieciaków pożerający baterie w komórkach... . jak dla mnie może być przynajmniej pomysł jest - a własciwie to pomysł na monopol tego konsorcjum. heh... zobaczymy czy się dogadają :D znając polskę za 10 lat napewno ;) tymczasem cieszmy się samym pomysłem :D

  • 0

    13. ~lukas  2007-11-28 19:10:30  host: router.dd.ronus.pl

    @9 A po co CI Z DVB-T? Jak na platformach satelitarnych jest i będzie o wiele lepsza oferta programowo - a DVB-T nie będzie za darmo - kto będzie płacił abonament RTV ten będzie miał odbiór i tyle

  • 0

    14. ~z grubsza  2007-11-28 23:12:48  host: chello089078224056.chello.pl

    niestety dvb w naszym kraju lezy - chcialem tuner do kompa sobie sprawic ale jak zobaczylem testowa!!!!! (od paru lat) oferte programow to stwierdzilem ze wole te 40 zeta zaoszczedzic.......

  • 0

    15.  2007-11-28 23:37:10

    A to co nadają cyfrowo ze Skrzycznego to jest DVB-T czy DVB-H ?

  • 0

    16. ~Longman  2007-11-29 09:03:28  host: etx207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @provocatorka, jest to DVB-T - sygnał jest jeszcze nadawany z Pałacu Kultury w Wawie i Śremu k. Poznania. W tym ostatnim przypadku to 9 programów, w tym 6 w MPEGu-4 AVC, w przypadku Warszawy nadawany jest jeszcze DAB. @lukas, sugerujesz, że oddanie częstotliwości DVB-T dla DVB-H, gdzie na całym świecie robi się to wplatając DVB-H w multicasty DVB-T (jak nie chce ci sie niczego czytac to skocz tu: http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-H ) jest lepszym rozwiązaniem? Większej głupoty już dawno nie słyszałem...

  • 0

    17. ~znawca  2007-11-29 14:17:13  host: atropos.tpi.pl

    Odpowiadając na pytanie: Czy już w przyszłym roku będzie można oglądać cyfrową telewizję z prawdziwego zdarzenia na ekranach polskich komórek? Odpowiedź brzmi nie, no może na przyszłe święta. Operatorzy muszą dysponować w swojej ofercie telefonami z obsługą DVB-H, to raz, i ponadto muszi być porozumienie operatorów z dostawcami treści (operatorzy telewizji mobilnej, cyfrowej), to dwa. Na razie są plany a muszą być biznesplany :)

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2007-11-29 20:40:07  host: nat-go2.aster.pl

    info o spotkaniu ws DVB-H - dzisiaj na stronie UKE. Ciekawa info o dwóch multipleksach. Coś nie kumam.

  • 0

    19. ~znawca  2007-11-30 10:53:18  host: atropos.tpi.pl

    #18 chyba ukenamuniu ne kuman :)

Dodaj swoją opinię