Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości DVB-H - konsorcjum operatorów jedyną opcją?

DVB-H - konsorcjum operatorów jedyną opcją?

LuiN 11 Września 2008 10:02

0 0

Prezes Polkomtela ocenia, że usługa telewizji mobilnej odbieranej w telefonach komórkowych może zostać uruchomiona od pół roku do roku po wygraniu konkursu UKE przez konsorcjum operatorów. Jeśli konsorcjum nie wygra, usługa taka może w ogóle nie pojawić się w Polsce.

Wcześniej prezes UKE mówiła PAP, że konkurs, który wyłoni operatora telewizji mobilnej w standardzie DVB-H, odbędzie się w październiku, a zwycięzca może zostać wyłoniony w grudniu.

Myślę, że realistycznie w perspektywie pół roku do roku od zakończenia przetargu, czyli od przydzielenia częstotliwości - pod warunkiem że zostanie ona przydzielona konsorcjum operatorów - powiedział w wywiadzie Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Obecnie czterej operatorzy komórkowi - P4, Centertel, Polkomtel i PTC - pracują nad utworzeniem spółki, która ma wystartować w konkursie na operatora telewizji mobilnej i udostępniać ją bez ograniczeń nadawcom radiowo-telewizyjnym.

Bauc nie chciał ujawnić ewentualnych inwestycji jakie Polkomtel poniesie w związku z uruchomieniem telewizji mobilnej, ale wcześniej czterej operatorzy telefonii komórkowej: PTK Centertel, Polkomtel, PTC i P4, oceniali, że koszt uruchomienia telewizji mobilnej wyniesie 100-200 mln euro.
Początkowo zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach. UKE postanowił przeznaczyć na to 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470-790 MHz.

Miasta - gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 otrzymają po dwa kanały. W dalszej perspektywie telewizja mobilna będzie dostępna w całym kraju, w miarę jak udostępniane będą częstotliwości, które obecnie zajmują nadawcy analogowi - TVN, Polsat, Puls i TVP.

Poza czterema operatorami w konkursie może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN-u i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

Jeżeli natomiast przetarg wygra jakiś inny podmiot, wówczas nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy ten projekt doczeka się realizacji i czy w ogóle kiedykolwiek to nastąpi. Obserwując to, co dzieje się w innych krajach europejskich i na świecie, trudno raczej się spodziewać jego powodzenia w takiej sytuacji. Przykład Niemiec czy Austrii pokazuje, że inne podmioty nie są w stanie uruchomić telewizji w komórce, bo telewizja komórkowa to z natury rzeczy biznes operatorów komórkowych - dodaje Bauc.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~w  2008-09-11 11:07:07  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

  Z racji pasma, w którym działa DVB-H ...z natury rzeczy biznes...operatorów/nadawców TELEWIZYJNYCH panie prezesie.

 • 0

  2. ~  2008-09-11 11:21:38  host: aatz140.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "(...) i udostępniać ją bez graniczeń nadawcom radiowo-telewizyjnym." :D

 • 0

  3. ~  2008-09-11 11:21:56  host: aatz140.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ciekawe kto chciał graniczyć :)

 • 0

  4.  2008-09-11 11:36:15

  2,3 - fixed, dzięki!

 • 0

  5. ~a_lex  2008-09-11 19:16:31  host: apn-77-112-127-89.gprs.plus.pl

  A ja nadal jestem bardzo ciekaw jak to bedzie dzialalo, jak transmisja danych? I na jakich telefonach? Moze cos pisze w Wikipedii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-183-100.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Najlepszy smartfon powyżej 3000 zł to:

Polecane smartfony - maj 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet