Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości DVB-H dodane do wykazu oficjalnych norm unijnych

DVB-H dodane do wykazu oficjalnych norm unijnych

LuiN 17 Marca 2008 13:32

0 0

KE zdecydowała dziś o dodaniu cyfrowej telewizji komórkowej (ang. Digital Video Broadcasting - Handheld, DVB-H) do unijnego wykazu norm, stanowiącego podstawę harmonizacji świadczenia usług telekomunikacyjnych w UE.

Dodanie DVB-H stanowi krok w kierunku stworzenia wspólnego rynku telewizji mobilnej w Europie, co pozwoli wszystkim obywatelom UE na oglądanie telewizji podczas podróży. Do 2011 r. rynek telewizji mobilnej może osiągnąć wartość 20 mld euro, zaś liczba konsumentów na całym świecie może wynieść 500 mln.

Telewizja mobilna zostanie przyjęta w Europie, pod warunkiem że będzie istniała pewność technologiczna. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą decyzję podjętą przez Komisję w bliskim porozumieniu z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim, która zatwierdza DVB-H jako preferowaną technologię naziemnego przekazu komórkowego - stwierdziła Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Przyjęcie DVB-H w całej Europie zapewni operatorom i branży skalę rynkową niezbędną dla wprowadzenia powszechnej usługi telewizji mobilnej w UE. Wspólna norma europejska będzie również korzystna dla konsumentów, którzy będą mogli oglądać telewizję w telefonach lub urządzeniach komórkowych w każdej chwili i w każdym miejscu w Europie.
Po publikacji decyzji Komisji dotyczącej unijnego wykazu norm w Dzienniku Urzędowym UE, państwa członkowskie będą zobowiązane do promowania korzystania z DVB-H. Wyraźne wsparcie dla norm typu DVB jest również jasnym sygnałem dla krajów trzecich, zachęcającym do podjęcia decyzji o wykorzystaniu technologii przekazu cyfrowego i komórkowego przy użyciu standardów DVB-T, DVB-H i DVB-SH.

DVB-H stanowi obecnie najczęściej stosowany standard telewizji mobilnej w UE. W 16 krajach prowadzone są próby systemu lub następuje jego komercyjne uruchomienie. Komercyjne usługi DVB-H są już dostępne we Włoszech, zaś jeszcze w tym roku planowane jest ich uruchomienie w Finlandii, Austrii, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii.

Na podstawie tej wiadomości do listy można dopisać też Polskę.

Źródło tekstu: KE     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~znawca  2008-03-17 14:41:01  host: atropos.tpi.pl

  To powinna być wiadomość dnia

 • 0

  2. ~Tymon  2008-03-17 15:07:58  host: 212.160.172.70

  Rzeczywiście! Jak do niedawna mało działo się w temacie, to ostatnio dobre wiadomości napływają "lawinowo" :))))

 • 0

  3. ~ananas  2008-03-17 18:52:31  host: chello087207147089.chello.pl

  Eh zanim powstanie DVB-H w urządzeniach przenośnych będzie można odbierać DVB-T ...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet