Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Drugie urodziny Blika

Drugie urodziny Blika

orson_dzi 10 Lutego 2017 13:09

4 1

logo blik

Ponad 10 milionów transakcji i prawie 3,5 miliona użytkowników - to bilans dwóch lat funkcjonowania Blika.

BLIK wystartował 9 lutego 2015 roku na mocy porozumienia sześciu największych banków w Polsce - PKO Banku Polskiego, Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego i mBanku. System powstał w oparciu o IKO - aplikację PKO Banku Polskiego. Podstawowym założeniem systemu było to, by każdy użytkownik Blika mógł w dowolnym miejscu i o dowolnej porze przy wykorzystaniu różnych kanałów zrealizować transakcję w szybki, wygodny i bezpieczny sposób - wyłącznie ze smartfonem w ręku.

Twórcy Blika systematycznie nawiązywali współpracę z kolejnymi bankami (do banków-uczestników systemu dołączył Getin Noble Bank, Orange Finanse oraz T-Mobile Usługi Bankowe, a wkrótce dołączy także Credit Agricole Bank Polska), agentami rozliczeniowymi i integratorami płatności (dziś to eService, First Data, PayTel, Dotpay, Przelewy24, Tpay, Blue Media, CashBill, eCard, PayU, Euronet i ITCARD). Dzisiaj spośród 7 milionów użytkowników bankowości mobilnej już prawie 3,5 miliona osób korzysta z Blika, wykonując blisko 2 miliony transakcji miesięcznie.




Blik jest również dostępny przy płatnościach internetowych. Najpierw wprowadzono płatność Blikiem od razu na stronie sklepu - bez konieczności jej opuszczania i dodatkowego logowania na stronie banku. Następnie wspólnie z Bankiem Millennium wdrożono metodę "jednego kliknięcia". Klienci tego banku jako pierwsi mogą robić zakupy bez konieczności przepisywania kodu Blik. Niezależnie od tego każda transakcja wymaga silnej autoryzacji kodem PIN w aplikacji mobilnej banku, co gwarantuje bezpieczeństwo każdej operacji. W 2017 roku kolejne banki-uczestnicy systemu umożliwią swoim klientom skorzystanie z tej metody.

Blik rozwija także metodę P2P, czyli błyskawicznych przelewów bezpośrednio na wskazany numer telefonu. W tej chwili płatności P2P dostępne są dla klientów: Banku Millennium, ING Banku Śląskiego, Banku Zachodniego WBK, mBanku oraz PKO Banku Polskiego, a wkrótce mają do nich dołączyć Alior Bank i Getin Noble Bank. BLikwszedł także przebojem do biletomatów w środkach komunikacji miejskiej.

W ciągu najbliższych dni płatności Blikiem wdroży Poczta Polska w 4,6 tys. placówek. W kolejnych krokach standard płatności pojawi się w e-administracji oraz umożliwi wprowadzenie płatności zbliżeniowych.

Źródło tekstu: Polski Standard Płatności     

Dodaj do:

Tagi: polski standard płatności | blik

w sumie: 36
  • 1

    17.  2017-02-10 17:23:23

    do internetu i bankomatów super, w sklepach nie płace bo czasochłonne i ruletka z terminalami (PEKAO zdaje się olewa blika a i sporo sprzedawców nie wie ciągle co to blik). Idealne do przekazywania gotówki na odległość komuś kto stoi pod bankomatem (znajomy, dziecko, żona co karty nie wzięła itp)

  • 0

    18. ~Jurek  2017-02-10 19:03:27  host: i125.dbsinternet.pl

    Świetna sprawa. Przestałem korzystać i nosić karte.
    Wystarcza mi telefon.
    Zeby jeszcze zrobili to w bankach spółdzielczych i platnosci w marketach.

  • 0

    19.  2017-02-10 19:04:47

    bardzo wygodne i szybkie, teraz juz trudno byłoby sie odzwyczaić

  • 0

    20. ~mg  2017-02-10 19:59:58  host: aaqs95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    można w sklepach też!
    ostatnio płaciłem Blikiem za tankowanie na Shellu, nie trwało to dłużej niż normalna płatność kartą - ot, zamiast PINu - wklepujesz do terminala kod Blika

  • -2

    21. ~Gliwice  2017-02-10 20:33:04  host: pub-137.65.multiplay.pl

    Dla niego zrezygnowałem z Windows Mobile XD

  • 0

    22. ~Ela J.  2017-02-11 08:59:53  host: asw71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie mam i nie chcę mieć - Złodziej zrobi blik i telefon znik.

  • 0

    23. ~piotrmak  2017-02-11 09:41:56  host: static-46-238-249-247.awacom.net

    Tak tego potrzebujecie i korzystacie, że nie ma nawet średnio jednej transakcji na użytkownika miesięcznie:)

  • 0

    24. ~  2017-02-11 10:33:35  host: 185.137.17.75

    ja używam do bankomatów, bo nie mam karty (nie chcę za nią płacić), w 99% funkcjonuje - ale pewnie podobnie jest z kartami (jak w banku cos robią to i tak nici z połaczenia)

    pomysł z przesyłaniem na telefon ciekawy, ale niestety ograniczony

    w sklapach można płacić (ktos pisze o marketach - ja widziałem znaczki blika w Auchan), ale to jak używanie karty debetowej

    jednak powinni poprawić bezawaryjność systemu

    w sumie bardzo dobry pomysł (i omija w końcu obce firmy wydające karty)

  • 0

    25.  2017-02-11 11:36:12

    TMUB mógłby też jak duży Alior ruszyć dupę i wprowadzić płatności P2P... A jeszcze wcześniej, HCE...

  • 0

    26.  2017-02-11 11:37:25

    Do wypłat z bankomatów i o dziwo autoryzacji transakcji/płatności w necie - świetne.

  • 0

    27. ~@25  2017-02-12 01:33:22  host: 89.238.178.19

    No przecie w tej nowej rozowej apce ex-sync'a sa przelewy na nr tel.

  • 0

    28. ~mkkot  2017-02-12 13:41:56  host: host-81-190-218-227.dynamic.mm.pl

    Nie ma chargebacku. Odpada. No i zawsze ktoś może zachachmęcić telefon i co wtedy?

  • 0

    29.  2017-02-12 13:58:26

    @28: bez PINu nie zapłaci

  • 0

    30.  2017-02-12 15:48:52

    Szkoda, że bankomaty mają limit np. minimum 50zł możesz wyciągnąć. Czasami mniejszy nominał jest potrzebny.

  • 0

    31.  2017-02-12 20:04:16

    @27: tak, są... sprawdzałeś jak działają? Dostaje się SMS "załóż konto w TMUB" ; ) Także wiesz...

  • 0

    32. ~  2017-02-13 09:35:24  host: 185.137.18.239

    do 30 jeszcze nadal WBK mają 10PLN a nadal chyba Reiffeisen ma 20 (ale nie wiem czy maja funkcje blik)

  • 0

    33. ~  2017-02-13 09:36:27  host: 185.137.18.239

    do 27 Tmobile? jakiej nowej - nie mam starej a T mobile niczego takiego NIE oferuje??

  • 0

    34. ~krzysp  2017-02-13 13:13:07  host: user-31-175-185-0.play-internet.pl

    Trzymam kciuki za tą usługę. Oby położyła kres dominacji VISA i MasterCard w Polsce :)

  • 0

    35.  2017-02-13 14:02:16

    @30: także PKO BP wypłacają 20tki, bodajże Planet Cash ; ) także.

  • 0

    36. ~ja mnBlika  2017-02-13 14:27:37  host: 89-64-152-112.dynamic.chello.pl

    W bankomacie pobieram 1tyz zł bo taki limit sobie ustawiłem. Nie płacę mBankowi za kartę a zakupy nawet w piekarni robiłem. Niestety nie w Biedronce bo ten sklep zawsze ciągnie się w ogonie.

Dodaj swoją opinię