Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Drogie przechowywanie informacji

Drogie przechowywanie informacji

WitekT 23 Grudnia 2005 11:48

0 0

Przechowywanie przez wiele miesięcy danych o rozmowach telefonicznych to dla operatorów koszty idące w dziesiątki milionów złotych.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy Prawo Telekomunikacyjne operatorzy będą musieli przechowywać dane dotyczące rozmów telefonicznych, a także informacje o mailach przez 24 miesiące. Rząd i Unia Europejska wydłużenie tego okresu z obecnych 12 miesięcy argumentują koniecznością sprawniejszej walki z terroryzmem i przestępczością.
W Polsce posłowie PiS chcieli, by dane były przechowywane nawet 15 lat, ale ten pomysł w Sejmie upadł. Nowelizacja trafiła do Senatu. Niewykluczone, iż wydłuży on ten okres do 4 lat. W dyskusji nad propozycjami zmian podnoszono argumenty, że spowoduje to dodatkowe koszty operatorów. Parlament Europejski nie określił, czy koszty będą im zwracane przez państwo, czy nie. Decyzję pozostawił w gestii państw członkowskich.

Z rozmów z osobami z branży teleinformatycznej wynika, że bezpośrednie koszty związane z zakupem nośników informacji, w przypadku operatorów komórkowych i Telekomunikacji Polskiej, wyniosą kilkadziesiąt tysięcy euro rocznie.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~elita  2005-12-23 13:16:37  host: hq.media-lab.com.pl

  nośnik archiwacyjny jest obecnie tani jak barszcz, cały system może być kosztowy, ale nie nośniki, bez przesady. Płyta dvd bez kompresji pomieści informacje o 17M połączeń, przyjmując 1 wpis 256 bajtów, bez kompresji.
  Nie wiem jakie dane mają być archiwowane, ale jeśli tylko numer źródłowy, docelowy oraz timestamp początku i końca połączenia, to 1 wpis zmieści się na 32 bajtach, czyli 140M połączeń na 1 DVD. Po kompresji pewnie ze 2 razy tyle. Chyba starczy 1 płyta dziennie na cały ruch TPSA.

 • 0

  2. ~  2005-12-23 13:47:18  host: abre245.neoplus.adsl.tpnet.pl

  elita: chyba coś się Tobie pomieszało... O ile dobrze pamiętam, to miałyby być także archiwowane połączenia, które nie doszły do skutku. W wyniku tego cały biling rozrasta się do niebotycznych rozmiarów. Doliczając do tego informacje o e-mailach, sms-ach czy podobnych rzeczach, to w skali dnia tych danych jest naprawdę dużo. Poza tym tego typu kopii chyba nie wykonuje się na nośnikach optycznych tylko na magnetycznych (kasety).

 • 0

  3. ~telepies  2005-12-24 12:03:26  host: abqz178.neoplus.adsl.tpnet.pl

  abre245.neoplus.adsl.tpnet.pl widziałeś kiedyś dane na temat połączenia ? Wygląda na to że nie, więc bliższe wydają mi się szacunki Elity niż Twoje. Jak przemyślisz dokładnie to się też z nim zgodzisz :)

 • 0

  4. ~elita  2005-12-25 11:33:05  host: kwant.info

  Zdecydowanie optyczny nośnik tu króluje, jest niemodyfikowalny, na taśmie ktoś mógłby zrobić edycje i wywalić 'dowody'. Podobnie jest z wydrukami ze systemów finansowo księgowych, gdzie zapis właśnie na cdr dvdr jest dopuszczony jako alternatywa wydruku.
  Sądzę również że nawet paczka dvd dziennie to śmieszny koszt dla opów ;) a wymagany ustawowo okres przechowywania zajmie gabarytowo 1 europalete. Przeliczając to na abonentów, wątpię aby koszt przekroczył 30gr/abonenta/rok

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-229-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy standard obsługi klientów na infoliniach operatorów jest satysfakcjonujący?

Koniec głaskania klientów Orange. Nie masz racji? Nie licz na bonus

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet