Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Drogie przechowywanie informacji

Drogie przechowywanie informacji

WitekT 23 Grudnia 2005 11:48

0 0

Przechowywanie przez wiele miesięcy danych o rozmowach telefonicznych to dla operatorów koszty idące w dziesiątki milionów złotych.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy Prawo Telekomunikacyjne operatorzy będą musieli przechowywać dane dotyczące rozmów telefonicznych, a także informacje o mailach przez 24 miesiące. Rząd i Unia Europejska wydłużenie tego okresu z obecnych 12 miesięcy argumentują koniecznością sprawniejszej walki z terroryzmem i przestępczością.
W Polsce posłowie PiS chcieli, by dane były przechowywane nawet 15 lat, ale ten pomysł w Sejmie upadł. Nowelizacja trafiła do Senatu. Niewykluczone, iż wydłuży on ten okres do 4 lat. W dyskusji nad propozycjami zmian podnoszono argumenty, że spowoduje to dodatkowe koszty operatorów. Parlament Europejski nie określił, czy koszty będą im zwracane przez państwo, czy nie. Decyzję pozostawił w gestii państw członkowskich.

Z rozmów z osobami z branży teleinformatycznej wynika, że bezpośrednie koszty związane z zakupem nośników informacji, w przypadku operatorów komórkowych i Telekomunikacji Polskiej, wyniosą kilkadziesiąt tysięcy euro rocznie.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~elita  2005-12-23 13:16:37  host: hq.media-lab.com.pl

  nośnik archiwacyjny jest obecnie tani jak barszcz, cały system może być kosztowy, ale nie nośniki, bez przesady. Płyta dvd bez kompresji pomieści informacje o 17M połączeń, przyjmując 1 wpis 256 bajtów, bez kompresji.
  Nie wiem jakie dane mają być archiwowane, ale jeśli tylko numer źródłowy, docelowy oraz timestamp początku i końca połączenia, to 1 wpis zmieści się na 32 bajtach, czyli 140M połączeń na 1 DVD. Po kompresji pewnie ze 2 razy tyle. Chyba starczy 1 płyta dziennie na cały ruch TPSA.

 • 0

  2. ~  2005-12-23 13:47:18  host: abre245.neoplus.adsl.tpnet.pl

  elita: chyba coś się Tobie pomieszało... O ile dobrze pamiętam, to miałyby być także archiwowane połączenia, które nie doszły do skutku. W wyniku tego cały biling rozrasta się do niebotycznych rozmiarów. Doliczając do tego informacje o e-mailach, sms-ach czy podobnych rzeczach, to w skali dnia tych danych jest naprawdę dużo. Poza tym tego typu kopii chyba nie wykonuje się na nośnikach optycznych tylko na magnetycznych (kasety).

 • 0

  3. ~telepies  2005-12-24 12:03:26  host: abqz178.neoplus.adsl.tpnet.pl

  abre245.neoplus.adsl.tpnet.pl widziałeś kiedyś dane na temat połączenia ? Wygląda na to że nie, więc bliższe wydają mi się szacunki Elity niż Twoje. Jak przemyślisz dokładnie to się też z nim zgodzisz :)

 • 0

  4. ~elita  2005-12-25 11:33:05  host: kwant.info

  Zdecydowanie optyczny nośnik tu króluje, jest niemodyfikowalny, na taśmie ktoś mógłby zrobić edycje i wywalić 'dowody'. Podobnie jest z wydrukami ze systemów finansowo księgowych, gdzie zapis właśnie na cdr dvdr jest dopuszczony jako alternatywa wydruku.
  Sądzę również że nawet paczka dvd dziennie to śmieszny koszt dla opów ;) a wymagany ustawowo okres przechowywania zajmie gabarytowo 1 europalete. Przeliczając to na abonentów, wątpię aby koszt przekroczył 30gr/abonenta/rok

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-82-79-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.