Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dostęp do Internetu będzie limitowany?

Dostęp do Internetu będzie limitowany?

LuiN 17 Stycznia 2012 00:00

0 0

Nadchodzące 12 miesięcy może przynieść koniec ery nieograniczonego dostępu do Internetu - dostawcy usługi będą musieli wprowadzać ograniczenia by zapewnić ciągłość usługi. Jednocześnie będzie trwał boom na tablety i tanie smartfony - wynika z raportu TMT Predictions przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.



Eksperci Deloitte przewidują, że rosnący popyt na przesył danych spowoduje, że wiele sieci komórkowych na świecie może wycofać się z ofert typu ściągaj bez ograniczeń, a 2012 będzie rokiem, w którym podobne tendencje zaobserwujemy w usłudze Internetu stacjonarnego. Prognozuje się, że około stu milionów jego użytkowników będzie musiało coraz częściej patrzeć na liczniki transferu danych, bo dostawcy zdecydują się na wprowadzenie miesięcznych limitów zapobiegających przeciążeniu sieci.

Popyt rośnie w tempie ponad 30% rocznie i wielu dostawców Internetu już teraz musi uciekać się do ograniczania prędkości transferu w godzinach szczytu. Niezależnie od tego, czy będą to limity oparte na ilości przesyłanych danych czy też na ograniczeniu prędkości przesyłu, era "nieograniczonego" dostępu do sieci zmierza ku końcowi a rozwiązania pozwalające na przesyłanie danych z pominięciem dostępu do sieci mogą stać się dla użytkowników sposobem na zapobieganie przekraczaniu swych limitów danych przesyłanych przez Internet. - mówi Dariusz Nachyła, zarządzający działem Technologii, Mediów i Telekomunikacji Deloitte w Europie Środkowej.

Eksperci Deloitte prognozują, że w 2012 roku popyt na elektronikę użytkową będzie rósł. Rekordowy poziom w tym czasie osiągnie sprzedaż smartfonów i tabletów, duży wpływ na to będzie miało zapotrzebowanie na tańsze odbiorniki telewizyjne i komputery na rynkach rozwijających się. Może się jednak okazać się, że pod względem wartości branża nie zanotuje wzrostów, ponieważ dominującym trendem będzie oferowanie konsumentom niższych cen i lepszego stosunku ceny do jakości.




Autorzy raportu TMT Predictions prognozują także, że do końca roku 2012 w użyciu będzie ponad pół miliarda tanich smartfonów, czyli sprzedawanych za cenę nieprzekraczającą 100 dolarów. Będzie to źródłem presji wywieranej na łańcuch dostaw, aby obniżyć ceny komponentów, lecz także będzie stanowić wyzwanie dla twórców aplikacji, gdyż nie należy spodziewać się, by użytkownicy niedrogich smartfonów chętnie płacili za pobieranie materiału z sieci.

Wyzwaniem dla branży TMT w nadchodzącym roku będzie także dalsza popularyzacja tabletów. Eksplozja na tym rynku nie wykazuje najmniejszych oznak spowolnienia, odkąd produkty trafiły do ogólnej sprzedaży w 2010 r. Teraz około 5 mln użytkowników, którzy już są właścicielami swych pierwszych tabletów, kupią drugie urządzenia tego typu, generując dla ich dostawców przychody w wysokości ok. 2 mld dolarów.

W 2012 roku rynek tabletów ulegnie zróżnicowaniu pod względem wielkości urządzeń, ich wydajności, ceny i systemów operacyjnych podobnie jak smartfony. Firmy będą oczekiwać od tabletów większego bezpieczeństwa i trwałości. Stanowi to wyzwanie dla dostawców treści, operatorów sieci i detalistów, którzy muszą przygotować się na rosnący popyt na tablety.

Nadchodzące 12 miesięcy przyniesie wiele wyzwań dla dostawców gier społecznościowych, istotne stanie się opracowanie nowego modelu biznesowego, który pozwoli na uzyskanie dochodów na podobnym poziomie jak w poprzednich latach. Wielu dostawców gier będzie zmuszonych odejść od modelu freemium, czyli oferowania samych gier bezpłatnie, ale z płatnymi dodatkami. Tego typu gry zyskały rozgłos i zanotowały w 2011 roku ponad dwuprocentowy wzrost udziału na wartym 63 mld dolarów światowym rynku gier.

Zobacz: raport "Prognozy dla sektora technologii, mediów i telekomunikacji 2012" (plik .pdf; 3,59 MB).

Źródło tekstu: Deloitte     

Dodaj do:
w sumie: 46
  • 0

    28. ~  2012-01-17 10:45:53  host: z50-14.opera-mini.net

    26@ tak boli mnie, bo nikt nie da mi 20 Mb/s bez limitu w lesie na wsi, gdzie brak lini TP i WiFi. Więc wolę mobilny Aero2.

  • 0

    29.  2012-01-17 10:52:21

    Ale to nie mój problem tylko twój. Więc nie pisz że przesadzamy my na kablu. Jak bys mial taki sam też byś przesadzał. Problem nie lezy po mojej stronie , tylko operatora który świadczy usługi. Ja korzystam z tego za co płacę a płacę za nielimitowany net .

  • 0

    30. ~  2012-01-17 10:56:26  host: z36-16.opera-mini.net

    29, ja w przeciwieństwie do ciebie i wielu normalnie przeglądam internet, wy go nadużywacie, ograniczenia prędkości lub limit danych jest dla was wskazany.

  • 0

    31.  2012-01-17 11:12:48

    30@ dlaczego ? Bo ty nei masz takiej możliwośći . To bardzo somolubne podejście masz. Ja płacę za to co ma mna umowie i korzystam z tego. Wedle Ciebie to złe wedle mnie nie.

  • 0

    32. ~  2012-01-17 11:21:00  host: z46-05.opera-mini.net

    limitowanie dla łączy kablowych powinno powrócic

  • 0

    33.  2012-01-17 11:22:58

    ~14 no może nie 60%, ale o ile dobrze pamiętam inicjatywę PTC (wycinanie reklam w dostępie mobilnym) to zmniejszenie ruchu szacowano na 20-30% co nie zmienia faktu, że taka wartość pozwala złapać oddech i zastanowić się co dalej.

  • 0

    34. ~  2012-01-17 12:11:36  host: z46-05.opera-mini.net

    niech nakładają limity skończy się wreszcie backupowanie treści internetowych

  • 0

    35. ~jerry  2012-01-17 13:50:42  host: 32-hu1-4.acn.waw.pl

    wg mnie tu nie chodzi tylko o ograniczenie przesyłanych danych.Raczej ograniczona możliwość aktywnego monitoringu przesyłanych danych

  • 0

    36. ~jerry  2012-01-17 13:54:57  host: 32-hu1-4.acn.waw.pl

    p.s. ze zdziwieniem czytam opinie w stylu: jestem za ograniczeniem itd. Zaczyna się od ilości danych a skończy się na treści danych.Kaganiec na internet to kwestia czasu więc tak się nie śpieszcie do ograniczeń :) Orwell by tak nie wyantycypował

  • 0

    37. ~  2012-01-17 14:01:17  host: z27-07.opera-mini.net

    ograniczenia na nadużywających internet powinny być

  • 0

    38. ~...  2012-01-17 14:09:45  host: 2.212.148.95

    @31 Jest dokładnie odwrotnie. To przez heavy userów powstają podobne pomysły. Przez ich samolubne podejście. Nawet jeśli nie ma rzeczywistej potrzeby nakładania limitów, to pretekst jest jak najbardziej prawdziwy. pzdr

  • 0

    39. ~  2012-01-17 14:35:25  host: 85.219.163.66

    @34 Nie spamuj głupotami... nie rozumiem podejścia: "nie ściągaj, bo ja w LESIE nie mam zasięgu"... problem to się wyprowadź z lasu do miasta, chcesz mieszkać w lesie to nie nażekaj za brak dostępu do technologii...

  • 0

    40. ~  2012-01-17 16:48:04  host: 77-242-227-37.net.pbthawe.eu

    gyniek nie dyskutuj z host: z27-07.opera-mini.net bo to typowy przykład ciemnoty

  • 0

    41.  2012-01-17 17:10:41

    No niestety, kto zapłacił za nieograniczoną jazdę, to se wali ile chce i ma do tego prawo, skoro Operator na to w umowie wyraził zgodę. Jednakże nie jesteśmy SAMI na tym świecie, więc bądźmy wyrozumiali dla pozostałych użytkowników internetu, nie pchajmy się na chama, na trzeciego, na krzywy ryj, i jak nie musimy jechać przez centrum, to jedźmy okrężną drogą.. Itd, itp. * Dobrego wieczoru Calm7

  • 0

    42. ~  2012-01-17 17:37:26  host: z13-14.opera-mini.net

    39,- to ja przez brak nielimitowanego internetu, mam przenosić z Ossy do miasta? A co w tym mieście poza nowymi technologiami jest? Smród, brud, ubustwo i nędza. Nigdy się nie przeniosę ze wsi do miasta gdzie pełno idiotów jest.

  • 0

    43. ~  2012-01-17 18:05:30  host: 85.219.163.66

    @42 to nie nażekaj na brak mediów... twój wybór. Smród i bród to masz w każdej stodole u siebie, a idiotów to łatwiej znaleźć na wsi niż w mieście.

  • 0

    44.  2012-01-17 22:11:24

    Czytam waszą dyskusje i dochodzę do jednego wniosku: @42 nie wie co to PRAWDZIWY internet i dlatego tak pieje. Jak chcesz to oglądaj sobie VOD 320x240, ja wolę sobie obejrzeć w fullHD na telewizorze 50 cali, a to wymaga łącza minimum 15mb/s BEZ LIMITÓW, bo nędzny limit w mobilnym necie nie wystarczy nawet na połowę filmu. Niektórzy myślą, że skoro mają mobilny net to są "super cool i na czasie" a prawda jest taka, że oni nie wiedzą, co to prawdziwy internet bo ich limit ogranicza. Jedyny limit, jaki jestem w stanie zaakceptować to jakieś 200GB/mies. Sorry, ale potrzebuje neta a każdym kompie.

  • 0

    45. ~...  2012-01-17 22:37:25  host: 46.115.35.5

    @43 Jak widać. @44 Uzależnienia się leczy, gorzej z uprzedzeniami i pewnością.

  • 0

    46. ~dyskutanci  2012-01-18 00:26:15  host: user-46-112-28-84.play-internet.pl

    Dyskutujecie na poziomie pudelka :P Net mobilny i stacjonarny mają swoje wady i zalety decydujesz się na coś muszę brac to pod uwage i tyle Do ściągających full HD - oglądajcie sobie jeśli taka wasza wola mi wystarcza net mobilny do komfortowego korzystania i limity mnie nie ograniczają bo nie ściągam ile wlezie nowych filmów na BLU-ray i nie mam zapuszczonego Torrenta przez 24h na dobę :P

  • 0

    47. ~  2012-01-19 23:00:32  host: z25-11.opera-mini.net

    Vieslav - mieszkam i pracuje na wsi, internet bez limitu mobilny też miałem przez pewien trick, na zasięgu Aero2 szło mi równe 15 Mb/s, fakt szybko się ściąga coś albo film ogląda ale nic poza tym. Teraz mam Aero2 i mi prędkość wystarcza, co najważniejsze 3 lata mam zgłowy za 20 zł. Nie potrzebuje jakiś VODów, mam zwykłą analogową darmową TV na moim 32 calowym CRT płaskim. Z internetu jak i TV korzystam sporadycznie.

Dodaj swoją opinię