Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dominacja czerni w świecie telefonów

Dominacja czerni w świecie telefonów

LuiN 1 Sierpnia 2014 10:00

5 0

Według badania Strategy Analytics, czarne obudowy telefonów są wciąż najmodniejsze i to właśnie po czarne urządzenia będziemy najchętniej sięgać w trackie wyboru nowego smartfonu.



od sześciu lat pod rząd czarne obudowy wygrywają w badaniu Strategy Analytics, przeprowadzonym na 35 tys. respondentów. Nowe urządzenie w kolorze czarnym wybierze 54% Brytyjczyków, 51% Francuzów, 48% Niemców, 45% mieszkańców USA i 38% Chińczyków. Jak widać, nawet w znanej z kolorowych telefonów Azji kolor czarny ma się wciąż bardzo dobrze.




Wybór czarnego koloru skorelowany jest z wiekiem nabywcy. Po czarne telefony chętniej sięgają osoby dojrzałe. Drugim z najpopularniejszym kolorów jest biały, co jest niewątpliwą zasługą Apple'a i jego białych iPhone'ów. W USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech ma on od 8 do 11% udziału, natomiast w Chinach aż 20%.

Pomimo takich, a nie innych statystyk, producenci wciąż starają wyróżniać się kolorami obudów. Uparcie czyni to Nokia, nie brakuje też odwagi Samsungowi, Sony czy HTC.

Twój nowy telefon będzie miał kolor:

Czarny
46.18%
Biały
23.49%
Czerwony
4.82%
Niebieski
4.42%
Żółty
4.82%
Zielony
4.22%
Szary
4.22%
Inny
4.02%
Nie mam zdania
3.82%

Wszystkich głosujących: 498



Źródło tekstu: Strategy Analytics     

Dodaj do:

Tagi: czarny | kolor | smartfon

w sumie: 23
  • 0

    4.  2014-08-01 10:41:34

    "Twój nowy telefon będzie miał kolor:" taki, w jakim dostępny będzie Note4 :)

  • 2

    5. ~Calm7 * Uważajcie na ZIELONE !  2014-08-01 10:49:35  host: n13-01-08.opera-mini.net

    E tam, moja Nokia jest biało-niebieska, tablet srebrno-biały, a Hammer pomarańczowy z dodatkiem czerni. To coś mało tego czarnego :-) PS. A co do średniej, to wszyscy zarabiamy ponad 3000 zł! :-O

  • 2

    6. ~Ciapek  2014-08-01 11:02:08  host: aeho194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a podobno to "Orange is the new Black" ;)

  • 1

    7.  2014-08-01 11:06:12

    komórki, aparaty fotograficzne, sprzęt rtv ... tylko czarne, najgorzej wyglądają odpustowe srebrne

  • -1

    8. ~  2014-08-01 11:09:15  host: public-gprs263564.centertel.pl

    Taaak, najgorsze są te białe, conajmniej czterocalowe fony trzymane przy uchu. Wygląda to karykaturalnie.
    A dane wcale nie dziwią, skoro Apple miał tak "dobrych" psychologów, którzy przeanalizowali rynek i stwierdzili, że skoro zrobią coś diametralnie innego od tego co dominuje, to zdobędą popularność. Na szczęście są na drugim miejscu, za czarną klasyką.

  • 2

    9. ~  2014-08-01 11:09:37  host: cpc10-finc13-2-0-cust830.4-2.cable.virginm.net

    @1- oplulem okran kawą, @2-TOUCHÉ :)

  • 3

    10.  2014-08-01 11:09:39

    @1 ... dodatkowo jeśli psem jest suczka to macie też po 1 jądrze :P A tak wracajac do meritum - można by też dodać rozróżnienie ze względu na płeć - nie wiem jak u innych ale w moim otoczeniu biała obudowa w 70% jest wybierana przez kobiety a u facetów wzbudza afront "dlaczego mam nosić biały telefon? Czy ja panu wyglądam na geja?" :D

  • 2

    11. ~ABP  2014-08-01 12:16:52  host: ip-80-48-199-13.ksinternet.pl

    @10: W pierwszym zdaniu zapomniałeś dodać: " i po jednym jajniku".

  • 2

    12. ~proste  2014-08-01 12:17:27  host: 87-205-68-42.adsl.inetia.pl

    Kolorowy trudniej odsprzedać, a biały to już w ogóle nie napiszę czym pachnie w męskich rękach...

  • 0

    13.  2014-08-01 12:29:09

    @12: niekoniecznie. Czerwone Nexusy5 schodzą jak ciepłe bułki i w ogóle ciężko je kupić.

  • 0

    14.  2014-08-01 13:07:42

    1. a z pchłami ile masz nóg

  • 0

    15.  2014-08-01 13:08:42

    pies ma ogony to przynajmniej ty tez srednio 1 bedziesz miał

  • 0

    16.  2014-08-01 13:09:27

    ma 2 - wrrr brak edytuj

  • 1

    17. ~  2014-08-01 13:51:30  host: user-164-127-254-154.play-internet.pl

    Kolor, kolorem, ale gdyby dało się kupić coś nowego a'la Nokia E52 albo chociaż C5-00. Rynek telefonów wygląda obecnie tak: topowe smartfony-dotykowce, tańsze smartfony (również "dotykowe"), potem długo, długo nic i na końcu low-endy. Brakuje IMHO "średniej" półki (i nie chodzi mi tu o tańsze androidy/Lumie w cenie 400-999zł).

  • 1

    18.  2014-08-01 17:09:15

    Bywały lata że producent wypuszczał kilka kolorów, a na polski rynek trafiały tylko czarne i srebrne. Jak w 2007 kupiłam sobie biały telefon to wszyscy się dziwili skąd go mam. Klienci od zawsze szukali innych kolorów. Pamiętam jak ludzie polowali na złote E52, albo jak jednego dnia opyliłam 10 SE Zylo w kolorze majtkowego różu. Kolorowe telefony wyglądaja fajnie pod warunkiem, że caly telefon jest danego koloru, a nie tylko klapka tylna. Za to w opisach telefonów mistrzostwo osiągnął dwa lata temu Sony w modelu Xperia U, w którym mianem białego określany był model z biała zdejmowana skuwką na dole aparatu, reszta była czarna.

  • 0

    19. ~pabloki, wypowiadam tmobile  2014-08-01 18:06:28  host: 188.147.198.25.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    jak ma nie dominować czerń skoro czerń jest symbolem prestiżu i władzy. z jednej strony producent ma odwage wprowadzić kolorowy model a z drugiej strony liczy sie tez z konsumentem od którego wyciąga kasę a taki klient chce dodać sobie prestiżu tą czernią, chce klasycznie - na czarno. w polsce mało osób ma kolorowe telefony bo sie przyzwyczaili do czerni, ale to sie powoli zmienia.

  • 0

    20. ~  2014-08-01 19:53:32  host: user-94-254-130-128.play-internet.pl

    A mi z kolorowych słuchawek podobaja mi sie czerwona i biała Nokia 808 oraz czerwona i żółta 920/1020

  • 0

    21.  2014-08-01 20:07:27

    To ja dodam trochę do tygielka informacją, że w US of A biały jest symbolem bogactwa (nie mówię bynajmniej o telefonach, tylko raczej o samochodach..). Tak przy okazji - jak ktoś jest hetero i bierze biały telefon, to znaczy że jest w najlepszym razie biseksem (i to bez gustu?) :) Ja osobiście biorę akurat biały Z1C bo jest dużo praktyczniejszy niż czarny, nie zbiera tak palców, mniej (sic) widać brud/kurz a także rysy na standardowych foliach.. a przy okazji ten czarny jest z boków szary (gunmetal grey - porównywałem i korzystniej wypada biały ze srebrnymi bokami - choć niektórzy tutaj to pewnie zbojkotują po całości), w dodatku jest "lakierowany" i na dłuższą metę wraz z rysami będzie srebrny (biały ma metal bez farby).

  • 0

    22.  2014-08-03 10:30:19

    Ciężko o inne skoro operator sprzedaję głównie czarne /czasami białe/. W sklepach też nie jest lepiej. Chciałem aby dwa moje ostatnie telefony były kolorowe a niestety kupiłem bialy i czarny - nie było wyboru.

  • 0

    23.  2014-08-03 13:22:33

    Kolor czarny, bardzo mi się podoba do elektroniki. Natomiast podobanie się, a dostępność to dwie różne sprawy. Zarówno smartfon jak i tablet mam w kolorze ciemno granatowym. Nie wiem jak ten kolor się marketingowo nazywa. :) Z dalszej odległości wygląda jak czarny, ale czarny nie jest. I nie chodzi mi tylko o Samsunga.

Dodaj swoją opinię