Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Domena .PL ma 20 lat

Domena .PL ma 20 lat

sirmark 30 Lipca 2010 23:27

0 0

30 lipca 1990 roku, czyli 20 lat temu, utworzone zostało rozszerzenie .pl. Pierwsza rejestracja domeny z tą końcówką miała miejsce rok później.

Obecnie liczba rejestracji domen .pl kształtuje się na poziomie ponad 1,84 mln, co plasuje polskie rozszerzenie na piątej pozycji w rankingu ccTLD wśród wszystkich państw UE. Wyprzedzają go jedynie rejestry: niemiecki, brytyjski, holenderski oraz włoski, do którego domena .pl sukcesywnie skraca dystans.




Na koniec lipca 2010 liczba zarejestrowanych domen .pl wynosiła 1841772, z czego niemal 67% to adresy www zakończone wyłącznie końcówką .pl. Pozostałe 33% należy do domen funkcjonalnych oraz regionalnych w polskim rozszerzeniu.
Średnia dzienna liczba nowych rejestracji domen .pl na przełomie lat 2009/2010 wynosiła ok 2,6 tys., podczas gdy w roku 2008 było to ok. 1,8 tys. rejestracji na dobę.

Więcej danych statystycznych dotyczących domen .pl podawaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Dziennik Internautów     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 1

    1.  2010-07-30 23:33:51

    Ładny wynik :) ciekawe ile jest z domeną .com

  • 1

    2. ~boloo  2010-07-31 01:37:25  host: aepv165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ciekawe jaka jest pierwsza, najstarsza strona z koncówką .pl :D

  • 1

    3.  2010-07-31 07:08:09

    2: Pewnie nask.pl :P

  • 1

    6. ~  2010-07-31 09:19:56  host: 213-92-154-135.serv-net.pl

    napiszcie artykuł o cenach odnowień domeny np w onet, home i w ovh.pl, bedzie ciekawie :)

  • 1

    7. ~  2010-07-31 12:09:34  host: ip-94-42-35-226.multimo.pl

    w home.pl jest żenująco drogo. W ovh.pl domena pl spadła do 20 PLN na rok :)

  • 0

    8. ~Ja  2010-07-31 12:26:48  host: 83-238-238-192.adsl.inetia.pl

    3: Stawiałbym na a-dns.pl

  • 0

    9. ~Maq  2010-07-31 13:17:36  host: apn-95-41-159-149.dynamic.gprs.plus.pl

    Może i w ovh tanio, ale w zeszłą wtorek rano wysłałem do nich poleconym priorytetem wniosek o zmianę kontaktów dla domen i jak na razie czekam... Co najśmieszniejsze za tydzień wygasają mi domeny których jestem właścicielem, a nie mogę ich przedłużyć, bo nie jestem wpisany jako kontakt bilingowy ;p Mam nadzieje że w końcu na początku przyszłego tygodnia zmienią dane, żebym mógł na spokojnie jeszcze zapłącić za domeny.

  • 1

    10. ~Maq  2010-07-31 13:21:09  host: apn-95-41-159-149.dynamic.gprs.plus.pl

    @3 biotyt, nask.pl według rejestru została zarejestrowana dopiero w 1995r.

  • 1

    11.  2010-07-31 13:26:15

    Tylko z ceną mogliby zejść, bo 120zł/rok z VAT to lekka przesada w porównaniu z innymi domenami.

  • 1

    12. ~pisul  2010-07-31 13:50:09  host: kwiatkowskiego.res.pl

    sirmark to w koncu jaka jest 1 polska domena z koncowka .pl?Przeczytalem i nic z newsa sie nie dowiedzialem.Troszke mi to przypomina cytat z filmu Killer "Wiem ale nie powiem"Kiedys podobnie poinformowaliscie o pierszym utworze muzycznym przerobionym na mp3 i wtedy umiesciliscie i nazwe utworu i artystke(Suzanne Vega - Tom's Diner)

  • 1

    13.  2010-07-31 18:21:17

    "Która z polskich domen jest najstarsza? Bez wątpienia najwcześniej zarezerwowano adresy ośrodków akademickich oraz administracji państwowej. Były to domeny funkcjonalne, z rozszerzeniami .edu.pl i .gov.pl. Niestety, ustalenie najstarszej „peelki” nie jest zadaniem łatwym. Na początku lat ’90 serwery NASK zostały zresetowane. Od tej pory przy dacie rejestracji najstarszych domen widnieje data 1 stycznia 1995 r. Wielu internautów podjęło się poszukiwań „peelki” z numerem 1. Z niepotwierdzonych źródeł wynika, że prawdopodobnie jest nią adres computerland.pl, utworzony w 1994 roku." by eimi

  • 0

    14. ~impassive  2010-07-31 20:12:39  host: ip-89-174-126-15.multimo.pl

    7. To ciekawe, bo na stronie w cenniku odnowienie .pl 54,90 PLN brutto.

  • 1

    15. ~jacenty_goldap  2010-07-31 20:50:38  host: gat133.internetdsl.tpnet.pl

    Ja pamiętam swoją pierwszą stronę, jaką obejrzałem w połowie lat dziewięćdziesiątych w Netscape (chyba 2.0). Było to info.fuw.edu.pl :) Mój nauczyciel informatyki ją pokazał. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, co to jest internet. A potem się mi to spodobało i szkoła płaciła wysokie rachunki za telefon :-P Pozdrawiam ZST w Suwałkach!

  • 1

    16.  2010-08-01 07:40:48

    Netscape... pamiętam. A pamiętacie konta email w Polboxie? :)

  • 0

    17. ~jacenty_goldap  2010-08-01 10:33:02  host: gat133.internetdsl.tpnet.pl

    Miałem kilka na free.polbox.pl. Potem zrobili polbox.com. Miałem też darmowe na promail.pl, teraz ta strona ma zupełnie inny charakter :-P W tamtym czasie zmieniło się też SMS Express w GG. Od tamtej pory mam czterocyfrowe GG :) To były fajne czasy. Modem 9.600 albo 14.400, altavista jako wyszukiwarka i do dzieła!

  • 0

    18.  2010-08-01 14:54:00

    Jacenty, tez miałem w promailu. :) A pierwszy modem ro U.S. Robotics 14.400.

  • 0

    19.  2010-08-02 16:00:11

    Ja zaczynalem od modemu chyba 33600 ;)

Dodaj swoją opinię