Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Dobry kwartał Polkomtela

Dobry kwartał Polkomtela

LuiN 14 Sierpnia 2008 11:31

0 0

Ponad 773 mln zł netto zarobił na czysto w pierwszej połowie roku Polkomtel, operator sieci Plus - wynika z szacunków Rzeczpospolitej na podstawie półrocznego raportu PKN Orlen, jednego z udziałowców operatora.

W drugim kwartale Polkomtel miał 416 mln zł zysku, to najlepszy kwartał w historii operatora. W ubiegłym roku operator zarobił na czysto prawie 1,4 mld zł, w tym roku zyski mogą być znacznie większe.

Operator zarabia sporo na hurtowym rynku telekomunikacyjnym, przekazując z zyskiem połączenia między różnymi sieciami telekomunikacyjnymi. Zarabia również dzięki hurtowym opłatom za połączenia, jakie przychodzą do sieci Play.

Statystycznie w ciągu ostatnich lat Polkomtel wypracowywał w ciągu pierwszych dwóch kwartałów roku 45% całorocznego zysku. Gdyby to udało się ponownie, to na koniec 2008 r. operator sieci Plus mógłby zarobić 1,7 mld zł. Tak dobrego wyniku spółka jeszcze nigdy w swojej historii nie osiągnęła.




Rentowność netto polskich operatorów GSM wynosi 15 - 17 procent. Cała branża mogła więc zarobić w pierwszej połowie roku około 2 mld zł przy niespełna 13 mld zł przychodów. Według szacunków Rzeczpospolitej największe wpływy ze sprzedaży miał PTK Centertel, operator sieci Orange, ale najwyższe zyski Polkomtel. Statystyczne przychody od klientów telefonii komórkowej są zbliżone we wszystkich trzech sieciach GSM. To oznacza, że Polkomtel najlepiej umie oszczędzać.

Polkomtel zatrudnia najmniej pracowników pośród trzech dużych sieci GSM. Wiele procesów, na przykład część obsługi klienta, realizują na jego zlecenie zewnętrzne firmy.

Od trzech lat Polkomtel wypłaca prawie całość zysku w formie dywidendy akcjonariuszom. Od 2006 r. zainkasowali ponad 4,5 mld zł. Zarząd spółki zapowiada, że podobnie wysokie wypłaty będą w tym roku.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17.  2008-08-15 01:14:28

    MAX: Ty chyba artykułu nie zrozumiałeś. Czytać ze zrozumieniem też terzeba się nauczyć

  • 0

    18. ~get  2008-08-15 12:50:24  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    @k_9 - acha czyli plus tkwi jeszcze w PRL ? piotrM - a ja myślę że zrozumiał, najwyższe zyski = się największe oskubywanie klientów ! zachodnie sieci mają przy O WIELE WYŻSZYCH przychodach, niższe albo podobne zyski co plus przy tak śmiesznie niskich przychodach

  • 0

    19. ~Tomek  2008-08-15 12:51:25  host: eeu247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Najgorsze i najdroższe telefony w Polsce, podział na telefony dla biznesu i dla klientów indywidualnych. Jeszcze 8 miesięcy i koniec z Plusem.

  • 0

    20. ~get  2008-08-15 12:54:49  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    zresztą wystarczy zobaczyć na cenę minuty, w play na kartę płacę od początku 49gr. za minutę, ale z bonusami przy doładowaniach jeszcze mniej, a także dostaje minutę na stacjonarne za każde dwie odebrane minuty, w sim+ na początek cena minuty wynosi 72gr. czyli prawie o 100% drożej, jakieś obniżanie kosztów dotyczy tylko gó... wartych minut wew. sieciowych, które powinny być bez żadnych pakietów za darmo, albo za 5-10gr. - i dlatego plus ma tak gigantyczne dochody w stosunku do przychodów ! a może jeszcze trzeba podnieść koszt minuty, żeby donaldu tusku mógł jeszcze więcej stołków obsadzić ? ;D

  • 0

    21.  2008-08-15 13:19:05

    get- powiedz mi tylko, byłeś wychowywany w socjalistycznym systemie i jesteś jego zwolennikiem, tak?

  • 0

    22. ~get  2008-08-15 13:25:26  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    S!D - nie, wręcz przeciwnie, jestem jego radykalnym przeciwnikiem, niestety w Polsce zgnilizna PRLu jeszcze nie została wywietrzona ! czego nie zrozumiałeś z mojej wypowiedzi ??? taki Vodafone, czy O2 mają wielokrotnie mniejsze zyski procentowo w stosunku do przychodów, ale w SOCJALISTYCZNEJ Polsce, gdzie jest dramatycznie niska konkurencja, taki państwowy plus obsadzony swoimi z PO, którego akcjonariuszami są KGHM obsadzony po stanowisko sekretarki kliką z PO, która za łapówkę wszystko załatwi, a także inne firmy państwowe, może sobie trzaskać na klientach ile chce i tak frajerów znajduje, orange zresztą też - najgorsza oferta, ale ładne reklamki mają więc ludzie lecą jak muchy do nie powiem czego - a analogia jest jak najbardziej na miejscu :D

  • 0

    23. ~get  2008-08-15 13:27:15  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    S!D - gwarantuję - ci, co zarządzają plusem byli wychowani w socjalistycznym systemie i są jego zwolennikami !

  • 0

    24.  2008-08-15 13:31:23

    get- dlaczego wewn.sieciowe powinny być za darmo? są gó*** warte (tak napisałeś) to po co ci za darmo? i tak są gó*** warte. ty chcesz do innych dzwonić, więc możesz dużo płacić do gó******* wewn. sieciowych, no nie? Wewn.sieciowe są płatne po to by na nich zarabiać! Czemu miały by być za darmo? bo klient tak chce? serjo mocny argument. Ideą powołania spółek prawa handlowego świadczących usługi telekomunikacyjne jest zarabianie pieniędzy, a nie działanie charytatywne na rzecz klientów. Nadrzędną zasadą operatora jest "jak zbudować maksymalnie drogą i rentowna ofertę by się sprzedawała na takim poziomie, który zapewni założony maksymalny zysk?". Każda firma pracuje po to by osiągnąć zysk (prócz charytatywnych). Czy potrzebuje do tego zadowolenia klienta, czy ma produkt pospolity to jest kwestia nastawienia do klientów i kreowania polityki. Operator ma gdzieś dobro klienta, za którym nie idą zyski. Kapitalizm!

  • 0

    25.  2008-08-15 13:35:24

    get, Zarząd powołuje prezesów i dyrektorów. Zarządu nie znam, ale spotkałem dużo osób którzy piastowali prezesurę i dyrektorskie stanowiska w tej firmie. Niektórych nawet znam z poprzednich firm, zanim zaczęli pracować w polomtelu- to są wzorcowi, prawdziwi kapitaliści!

  • 0

    26. ~get  2008-08-15 13:49:16  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    są gó... wartę bo plusa to nic nie kosztuje, więc co to za łaska że wykupię płatny pakiet na słabych warunkach - w tym sensie są gó... warte, albo nawet i mniej ! zresztą o co chodzi z tymi wew. sieciowymi, przecież jak mam gdzieś zadzwonić i nr. nie jest w mojej sieci to co ??? mam zrezygnować ? :D również w tym sensie są gó... warte, ot fajny dodatek gdyby były bez pakietów po 5-10gr, albo za darmo, ale też nie byłby to szał ;D "Czemu miały by być za darmo?" bo są w USA, w GB i wielu innych krajach też, albo zryczałtowane w abonamencie, odwrócę pytanie, czemu by miały nie być za darmo ? "bo klient tak chce? serjo mocny argument." no dokładnie - bardzo mocny, najmocniejszy, chyba nie może być mocniejszego, najwyżej inna sieć to da klientowi (play już ma prawie za darmo wew. sieci) i wtedy klient powie papa plusowi, wtedy docenisz jaki to mocny argument, jak plus nagle z podkulonym ogonem zmieni ofertę na korzystniejszą bo "klient tego chce" ! tylko ze względu na zbyt małą konkurencję jeszcze to się nie stało, przypomnę heyah i naliczanie sekundowe, wtedy argument że klient coś chce okazał się wystarczający, bo jak by inni nie wprowadzili za darmo sekundowego wtedy to klienci by przeszli masowo do heyah, tak samo teraz to będzie wymuszone prędzej czy później... "Ideą powołania spółek prawa handlowego świadczących usługi telekomunikacyjne jest zarabianie pieniędzy, a nie działanie charytatywne na rzecz klientów." a ktoś twierdzi inaczej ?!? a vodafone, czy O2 to niby nie zarabiają ?!? :] "Operator ma gdzieś dobro klienta, za którym nie idą zyski. Kapitalizm!" hehe wszystko ok, tylko że za prawie każdym klientem idą zyski...

  • 0

    27. ~get  2008-08-15 13:54:41  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    powodem tego jest brak konkurencji, trójca tylko ze sobą pozoruję walkę konkurencyjną, jedyna firma która ma wyraźnie lepszą ofertę to play, ale to trochę za mało na realną konkurencję, gdyby do Polski wszedł jeszcze jeden gracz, ale światowy taki jak "3" z potencjałem, kasą i doświadczeniem, to byś zobaczył jak ważne jest to co klient chce, ale nawet sam malutki play bardzo ożywia rynek i konkurencję... a co do zarządu to tacy z nich pewnie kapitaliści jak ci z zarządu partii w ChRL - niby kapitaliści, ALE... ;] szczególnie po czystkach jakie PO przeprowadziła w KGHM itd. pewnie polkomtel też się nie uchroni...

  • 0

    28.  2008-08-15 14:52:24

    get, nie dociera do ciebie, ze warunków nie stanowi klient. Będziesz walczył o lepsze, podczas gdy 35mln przyjmie to co dają i tyle na ten temat. Wew,siec nie będą za free dopóki da się na nich zarabiać. Popatrz o ile one staniały przez klika lat. klient nie rozdaje kart

  • 0

    29. ~get  2008-08-15 15:15:40  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    S!D masz dużo racji, ale jednak twoje podejście jest zbyt radykalne i jednostronne (hehe moje zapewne też - tylko w drugą stronę ;D) "nie dociera do ciebie, ze warunków nie stanowi klient" a kto inny ? O ILE JEST KONKURENCJA - jeżeli jest taka sytuacja jak w Polsce, czyli bardzo nikła konkurencja - wtedy faktycznie warunków nie stanowi klient - "podczas gdy 35mln przyjmie to co dają i tyle na ten temat." tylko nie pomyślałeś o jednym, kiedy te 35 milionów dostanie darmowe minuty wew. sieci u jednego operatora, to albo inne sieci też to wprowadzą, albo będą tracić dziesiątki tysięcy klientów miesięcznie... tak się stało i dzieje w krajach gdzie jest REALNA konkurencja. "Wew,siec nie będą za free dopóki da się na nich zarabiać." i z tym się zgadzam w 100%, problem w tym że jeszcze nadal się da ! powód - jw. "Popatrz o ile one staniały przez klika lat. klient nie rozdaje kart" fakt staniały, ale niewystarczająco, minuta nie powinna być droższa niż 20gr. do obcych sieci, skąd się w ogóle biorą tak HORRENDALNE ceny ? w Finlandii gdzie NIE MA interconectu minuta kosztuje ok 10-15gr - co przy ich o wiele wyższych zarobkach jest porównywalne do 5-8gr w Polsce, więc co z tego że staniały z bandyckich na wysokie, to jeszcze za mało, a co do tego że klient nie rozdaje kart to i tak i nie - jeżeli klient ma wybierać między spróchniałym drewnem, a sklejką to coś tam sobie wybierze co ma mniej minusów, ale jak przyjdzie firma która da mu wysokiej jakości dąb i kolejna która da mu buk - za te same ceny co pozostałe sklejkę i spróchniałe drewno, to wtedy klient zaczyna rozdawać karty, ale musi mieć w czym wybierać, a obecnie w Polsce nie mam złudzeń co do tego że klient nie rozdaje kart, jak by wszedł kolejny operator ogólnopolski taki jak "3" to właśnie zaszła by adekwatna sytuacja jak w przykładzie z drewnem ;]

  • 0

    30.  2008-08-15 17:53:25

    @get - nie ma w UE kraju, w którym nie byłoby MTRu, czyli interkonektu. Najniższy jest na Cyprze i wynosi 2 eurocenty. W Finlandii też jest i to wyższy. Poza tym cena minuty połączenia jest znacznie wyższa niż 10-15gr, o których piszesz. Najtaniej to jakieś 6,9 ct/min, czyli niecałe 23gr. Minuty w sieci nie mogą być zupełnie darmowe, bo po stronie operatora generuje to koszty, więc co najwyżej takie rozmowy mogą być rozliczane ryczałtowo, czyli np. 1000 minut w sieci za ileś złotówek. U nas wcale nie jest już tak drogo jak to się niektórym wydaje. Oczywiście, że mogłoby być taniej, ale źle nie jest. Jako jeden z niewielu krajów w Europie mamy naliczanie 1/1. W wielu krajach minuta do obcej sieci wciąż kosztuje dużo więcej niż u nas. Nie jest natomiast winą operatora komórkowego, że w Polsce w wielu sektorach ludzie wciąż zarabiają za mało.

  • 0

    31.  2008-08-16 17:41:20

    ~get - mógłbyś więc podać jaki poziom marż osiągają zachoni "uczciwi" operatorzy, skoro twierdzisz, ze zdecydowaie mniejszy niż nasi operatorzy?

  • 0

    32.  2008-08-16 17:43:33

    ~get - a co do tego potencjału... ktoś zakazał "3" starować w prztargach? Ktoż zakazał dać raj w Polsce jaki jest gdzie indziej? MOże namów ich do tego, żeby jednak kupili jakiegoś operatora - to dlanich grosze... a przynajmniej będziemy mieli prawie darmo ;-)

  • 0

    33.  2008-08-16 17:44:41

    co za debile tam w tym całym "3" siedzą, ze nie widzą, jaki to interes można w Polsce zrobić?

  • 0

    34.  2008-08-16 17:46:52

    Tomek_19 - skoro ~get mówi, że nie ma to nie ma - wie co mówi chyba?

  • 0

    35.  2008-08-16 18:26:36

    @wlo - http://www.erg.eu.int/doc/publications/ erg_08_17_mtr_upd_snap_final_080604.pdf (1 spacja) - proponuję, żebyś najpierw się z tym zapoznał. Stawki trochę się zmieniły chyba od maja tego roku, ale nie mogę znaleźć wykazu wszystkich krajów UE z nowymi MTRami. W każdym razie nie ma kraju w UE bez MTRów. Najniższe stawki są na Cyprze (2 ct), a najwyższe w Bułgarii (18 ct).

  • 0

    36.  2008-08-18 10:33:19

    Tomek_19 - ja tam, jeśli mówi, że nie ma, to mu wierzę... ;-) Jest specjalistą, aktywnym użytkownikiem, wieć musi wiedzieć ;-)

Dodaj swoją opinię