Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Do 2020 roku będzie 50 mld urządzeń połączonych z siecią [wideo]

Do 2020 roku będzie 50 mld urządzeń połączonych z siecią [wideo]

LuiN 14 Stycznia 2014 12:35

5 1

Z obliczeń firmy Ericsson wynika, że do 2020 roku na całym świecie będzie ponad 50 mld urządzeń połączonych w sieci. Będą to głównie tablety i smartfony, ale również sprzęt domowy. Średnio na każdego mieszkańca globu będzie przypadało około siedmiu takich gadżetów. Szacuje się również, że połowa ruchu w sieci będzie generowana właśnie przez komunikację między tymi urządzeniami. Drugą połowę użytkownicy będą wykorzystywać do rozrywki.

Ludzie będą korzystać z rozrywki w sieci, a maszyny będą wykonywały naszą pracę, komunikując się między sobą. Potencjał, jeśli chodzi o komunikację M2M [machine-to-machine - red.] jest olbrzymi - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Szczęsny, ekspert technologii teleinformatycznych z firmy Exatel.

W wielu polskich miastach już dziś jesteśmy świadkami tego typu zmian. W kilku z nich trwają testy liczników połączonych z siecią, dzięki którym można kontrolować i zarządzać zużyciem prądu, gazu czy wody. Szacuje się, że do końca 2020 roku w Polsce wymienionych zostanie 16 mln tradycyjnych liczników energii elektrycznej.

W ofercie pojawią się usługi zakładające, że np. licznik poinformuje pralkę, że jesteśmy akurat w dołku energetycznym, więc powinno się rozpocząć pranie, ponieważ prąd w danej taryfie będzie dwa czy cztery razy tańszy - wyjaśnia Michał Szczęsny.
Tzw. smart metering w obszarze energii w konsekwencji będzie prowadzić do rozwoju tzw. inteligentnych domów. Istniejące już systemy pozwalają przy użyciu aplikacji w smartfonie sterować np. światłem i systemem alarmowym w domu.

Lodówka będzie mogła wysłać nam informację na naszego smartfona, który będzie dostępny pod LTE, że właśnie skończyło nam się mleko, albo że jest przeterminowane. Będziemy też mogli sterować każdym elementem, który jest w mieszkaniu, ale na to trzeba poczekać jeszcze 2-3 lata - prognozuje ekspert. Innym przykładem są samochody z systemami typu eCall. W momencie wypadku samochód wysyła o nim informacje do centrum powiadamiania lub też informuje o złych parametrach pracy silnika.

Rozwój tego typu usług będzie zależał od przepustowości łącz internetowych i ich dostępności. Służyć ma temu przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd program Polska Cyfrowa 2014-2020. Program zakłada też rozwój e-administracji i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Zapisano w nim również, że do 2020 roku każdy Polak będzie mógł mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: ericsson

w sumie: 9
 • 1

  1.  2014-01-14 13:36:36

  O tym, że to maszyny będą wykonywały za nas pracę to już pisał Keynes na początku XX wieku widząc co potrafią ówczesne (głownie parowe) maszyny. Okazało się to utopią, bo np komputery jeszcze bardziej obciążyły ludzi lecz na szczęście nie fizyczną. Co do inteligentnego domu to mam i używam i jest to z całą pewnością przyszłość nieunikniona.

 • 1

  2.  2014-01-14 14:12:31

  Jak nie wprowadzą IPv6, to nie widzę tego. Szczególnie jeśli chodzi o ruch M2M.

 • 0

  3. ~Antek  2014-01-14 15:43:12  host: ip-94-42-225-117.multimo.pl

  Z tym licznikiem informującym pralkę, to niezłe lanie wody. Liczniki ze zdalnym odczytem mają służyć wygodzie i obniżeniu kosztów, ale po stronie dostawcy. Brak inkasentów, zdalne odłączanie energii przy zaleganiu z opłatami i również zdalne włączenie. Żadne tam obniżki w ramach taryfy. Żadne rozwiązania obniżające zużycie energii nie jest rękę firmom zarabiającym na produkcji i dystrybucji energii. Bo niby po co? Tak samo z inteligentnymi lodówkami. Dopóki wszystkie wyroby nie będą zaopatrzone w czipy, żadne takie rozwiązanie nie będzie mało racji bytu.

 • 0

  4.  2014-01-14 17:37:40

  Jest IPv6 ale wprowadzanie u operatorów jest kiepsko. Ja mam dostęp do IPv6 na routerze ale tylko dlatego że wykorzystuje 6to4

 • 0

  5. ~asdf  2014-01-14 18:19:22  host: abul227.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ale o czym oni mówią... Przecież zabraknie kasy na ZUS i wszystko zbankrutuje... juz zbankrutowało... Już widze tych bezrobotnych ludzi co się martwią o to mleko w lodówce smartfonem LTE... stek bzdur

 • 0

  6. ~NICKI  2014-01-14 18:25:13  host: public-gprs466093.centertel.pl

  Skoro do 2020 w calej Polsce bedzie LTE (ktore obecnie ma 150 Mb) to po co komu kabel 30 Mb?

 • 0

  7. ~  2014-01-14 18:46:49  host: 77-255-14-141.adsl.inetia.pl

  @6 - po to pajacyku, że raz - limity w internecie mobilnym, dwa - realne działanie tego LTE jest baaaaardzo różne, nie zapominaj też, że internet musi być jakoś doprowadzony do stacji LTE. Nie każda ma podciągnięty światłowód, bywa, że wisi toto na radiolini i to radiolinii typu np. 80Mbps... Ponadto duża liczba użytkowników łatwo wysyci taką stację LTE. Parametry internetu mobilnego są zmienne, bo zależne od obciążenia. Kabel jest odporniejszy i ja za każdym razem wybiorę nielimitowany, stabilny kabel od internetu mobilnego.

 • 0

  8. ~  2014-01-14 18:50:38  host: 77-255-14-141.adsl.inetia.pl

  @3 - masz rację, ale nie do końca. Liczniki takie przydadzą się też klientom. Liberalizacja rynku energii postępuje. Teraz już można zmienić sprzedawcę energii, choć sensu dużego to dla gospodarstwa domowego nie ma (za mała oszczędność). Inteligentne liczniki w połączeniu z eBOK dostawcy pozwoli ci zobaczyć np. w których godzinach ile energii jest pobierane. Pojawią się nowi sprzedawcy, z nowymi taryfami - bardziej zróżnicowanymi i zależnymi od godzin, teraz możesz sobie tylko bodajże włączyć G12 - to za mało. Możliwych opcji jest wiele - pan na filmie ściemnia, ale nie zapędzaj się w krytyce.

 • 0

  9. ~Dragoo  2014-01-14 20:08:50  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

  Proste pytanie: czego w obecnych czasach nie można podłączyć zdalnie? Pralka? Światło? Samochód? Wibrator? Oczywiście że można problem tylko jak to zrobić. Jedyne coś co nie przychodzi mi do głowy to teściowa (oczywiście chodzi o wyłącznik) choćby jak dobrze pomyśleć... :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-111-185.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet