Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Do 10 lat więzienia za kradzież "impulsów"

Do 10 lat więzienia za kradzież "impulsów"

LuiN 29 Stycznia 2010 14:26

0 0

35-letni Tomasz G. przez kilkanaście miesięcy podłączał się za pośrednictwem urządzeń telekomunikacyjnych do linii stacjonarnych różnych abonentów i doładowywał karty pre-paid. W ten sposób dokonano ponad 8 tys. doładowań na kwotę ponad 80 tys. złotych.

Sprawca włamywał się do przełączalni dopasowanym kluczem, podłączał się do linii stacjonarnej, a następnie wykonywał z tej linii połączenia na specjalny numer, aby doładować wybrany przez siebie numer prepaid.

Z jednego numeru stacjonarnego można doładować w ciągu doby tylko jeden numer na maksymalną kwotę 9,80 zł. Kwotą tą obciążany jest abonent numeru stacjonarnego na najbliższej wystawionej fakturze. Następnie sprawca wybierał kolejną linię stacjonarną i wykonywał analogiczne połączenia doładowując w ten sposób kolejny wybrany numer.

Środki uzyskane z doładowań docelowo trafiały za pomocą usługi Przelew SMS na właściwy, końcowy numer prepaid. W ten sposób wykonano 8.269 doładowań na łączną kwotę 81.046 złotych.




Tomasz G. wpadł po północy, kiedy przyszedł do centrali telekomunikacyjnej. Policjanci przez 3,5 godziny próbowali dostać się do środka pomieszczenia, jednak mężczyzna zamknął się w nim i udawał, że nikogo tam nie ma. Dopiero przy pomocy strażaków udało im się wejść do centrali i tam zatrzymać oszusta.

Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.



Źródło tekstu: Komenda Stołeczna Policji     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17.  2010-01-29 18:04:44

    Połaczenia na 0700 i inne premium mozna zablokować w tpsa na stałe i nikt was nie orżnie. Poza tym można w tpsa ustalić maksymalną kwotę do wydzwonienia np. 60zł więc nawet jakby ktoś chciał zadzwonić do Chin to długo nie pogada.

  • 0

    18. ~Aen Hen Cerbin  2010-01-29 18:15:41  host: dynamic-81-168-143-28.ssp.dialog.net.pl

    @14, Poszkodowany - zdalnie nie można, trzeba zadzwonić na 70 390 09 00 (prawda, że ładnie wygląda?! ;-) i podać nr dokarmiany. Z relacji jaką przeczytałem na policyjni.gazeta.pl wynikałoby, że ten z-qrvy-syn wpinał się do wyposażeń abonenckich w kontenerze ONU/RSA (moduł wyniesiony centrali). Klucz do wspomnianego pomieszczenia posiadał, gdyż poprzednio pracował jako kablo-monter i sobie takowy "dorobił"...

  • 0

    19. ~  2010-01-29 18:16:04  host: dkh110.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak, blokadę połączeń na 0-700 można założyć, ale... Zmienialiśmy plan taryfowy na wiosnę i wtedy automatycznie ta blokada została zlikwidowana a nikt nie powiedział nam, że przy zmianie planu taryfowego należy ponownie złożyć zlecenie założenia blokady połączeń na 0-700...

  • 0

    20. ~Poszkodowany  2010-01-29 18:26:04  host: dkh110.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @Aen Hen Cerbin Dzięki wielkie za informację. Centrala w Michałowicach jest bezobsługowa i tylko czasem ktoś do niej zagląda. Stoi na tej samej działce co urząd gminy, dziennie przewijają się tam setki osób, dlatego nawet nie brałem pod uwagę, że ktoś może włamywać się właśnie do centrali. Podejrzewałem, że ktoś podpina się do szafek ulicznych, jednak okazuje się, że najciemniej jest pod latarnią! Problem polega na tym, że na mój numer włamywano się od lipca 2009 z zadziwiającą regularnością: 2 razy w miesiącu. Z billingu wynika, że działo się to nawet o godzinie 16:00. Stąd moje pytanie, czy ktoś może się włamać na linię zdalnie, na zasadzie ataku hakerskiego... Koleś musiałby być mega bezczelny, żeby w biały dzień wchodzić do pomieszczeń centrali...

  • 0

    21. ~A  2010-01-29 19:08:20  host: dynamic-81-168-143-28.ssp.dialog.net.pl

    @Poszkodowany, odpowiadając na pytanie: "czy ktoś może się włamać na linię zdalnie"... stwierdzę, co następuje - wedle mojego przypuszczenia co do charakteru tego wyłudzenia: z punktu widzenia abonenta/centrali było to normalne użycie linii abonenckiej, fizycznie jednak, to było wpięcie się do wyposażeń abonenckich w ONU/RSU - czyli praktycznie nie do wykrycia przez abonenta (z zastrzeżeniem, że użytkownik ISDN byłby nieco trudniejszym obiektem wyłudzenia). Hmmm... ONU/RSU nie jest centralą w ścisłym tego pojęciu, czasami potrafi komutować łączność lokalną abonentów w przypadku zerwania traktu z CA-hostem, jednak wszystkie usługi dodane zależą od hosta. BTW: zmiana planu taryfowego nie ma nic wspólnego z usługami dodanymi w tym blokadą połączeń premium rate, jeśli miałeś taką blokadę to nie mogła ona się-wziąć-i-zniknąć.

  • 1

    22.  2010-01-29 19:40:51

    @5: Widzę ze czujesz jakąś podejrzaną solidarność z tym złodziejem. Jasne że powinni mu umorzyć, przecież co to jest 80tys zł i ponad 8000 okradzionych ludzi (zakładam że każdego okradł tylko raz, chociaż wątpię).

  • 0

    23. ~  2010-01-29 20:49:59  host: v11-08.opera-mini.net

    Mi kolega kiedyś pokazywał jak można sprawdzić jakiej firmy jest centrala (wystarczy kod serwisowy) potem można ustawić sobie np książkę telefoniczną na kilkaset numerów, nie mówiąc o tym ze można wykorzystać linie typu 997 żeby ustawić swój ulubiony numer jako bezpłatny... Kolega też pracował w firmie telekom ale jakoś nie wykorzystuje takich informacji dla własnych korzyści.

  • 0

    24. ~matt  2010-01-29 20:51:44  host: public61203.xdsl.centertel.pl

    Ciekawy przypadek! ...dość nietypowy:)

  • 0

    25.  2010-01-29 21:01:46

    tiaaa... 10 lat... Chciałbym przeczytać, że gość właśnie wyszedł po 10 latach odsiadki niż o [...], że mu grozi ;-)

  • -1

    26. ~nick  2010-01-29 22:30:47  host: heyah20909nc-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    22. Blido - no pewnie że się z nim solidaryzuję... Tylko dlaczego dresiarza skazują tylko za ostatni rozbój na którym go złapano a nie za wszystkie rozboje których dokonał? Tego byłego pracownika złapano raz a nie >8k razy więc za "zrobienie" kilku złotych kara nawet 10 lat to bezczelny idiotyzm. A ryży zamiast zmienić to głupie prawo ogłasza że nie będzie kandydował i przedstawia nierealizowalne reformy...

  • 0

    27. ~jankor  2010-01-29 22:40:24  host: ehc20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zastanawiam skąd tylu rozpolitykowanych dupków na tej stronie .To smutne , że i tą stronę opanowują ludzie nie mający nic do powiedzenia w sprawach technicznych. Admin do dzieła !

  • 0

    28. ~  2010-01-29 22:55:47  host: hsj170.internetdsl.tpnet.pl

    #19: za moich czasów istnienia w TP z blokady 0-700 można było rezygnować tylko pisemnie, i zmiana planu jak pojawiło się wcześniej nie miała na to wpływu. jedyny wyjątek był chyba z 2 lata temu jak ujednolicali blokady na centralach, że przez miesiąc chyba nie działały, ale dokładnie już nie pamiętam.

  • 0

    29. ~  2010-01-29 23:06:04  host: chaos.tpnet.pl

    Te "10 lat", to jest "ku pokrzepieniu serc", bo w rzeczywistości gość dostanie rok w zawieszeniu na 2 lata i pewnie dalej będzie robił to samo, tylko będzie się lepiej pilnował. Mnie tez strasznie wkurzają takie brednie, bo gdyby potraktować je poważnie, to człowiek doszedłby do wniosku, że ze względu na niższe wyroki bardziej opłaca się gwałcić i mordować niż np. jeździć autobusem na gapę.

  • 0

    30. ~  2010-01-30 00:50:38  host: v13-11.opera-mini.net

    Jak przeczytałem o usłudze przelew sms to od razu wiedziałem, że chodzi o Orange, bo w Erze, Plusie i Playu nie mają tej usługi. Powinny być skuteczne blokady, nawet pod wysokim napięciem 600V- wtedy nie dotykałby BTS stacjonarnych !

  • 0

    31. ~  2010-01-30 09:18:03  host: abzx60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    byloby to do zrobienia. ale wymagało by uporzadkowania zasobow i zabawe w infrastruktore IP. nie byloby linii telefonicznych, tylko trakty miedziane do klientów (inna nazwa, ale medium to samo). Do kazdego klienta zestawione lacze internetowe. Lacze zakonczone konkretnym modemem z konkretnym mac-iem. autoryzacja po macu. ze do tego i tego portu nie mozna podlaczyc innego zakonczenia sieciowego bez porozumienia z nadzorem. i tyle. ale to spiew przyszlosci :-) znajac nasze realia wrecz sci-fi ;P A już tak w ogole w ogole to uruchamianie klientów po swiatle i wodzie by tez wykluczylo takie incydenty. :-) Ale sie rozmarzylem ;P

  • 0

    32.  2010-01-30 10:18:25

    W RSS odnosnik do tego artykulu jest dwa razy.

  • 0

    33. ~A  2010-01-30 11:04:04  host: dynamic-81-168-143-28.ssp.dialog.net.pl

    @31 takie cuś o czym piszesz, płodzi Netia na swoim LLU - ale jednocześnie udało im się naruszyć kilka smakowitych artykułów Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. (Dz.U. 2004 r. nr 171 poz. 1800 z późn. zmianami), zaś w sumie to opis katastrofalnej obsługi w Netii, nadaje się na nieco dłuższy artykuł który zapewne napiszę.

  • 0

    34. ~sratata  2010-01-30 12:13:23  host: 77-254-25-168.adsl.inetia.pl

    podpinać się można w centrali, szafie, puszkach, skrzynkach, instalacjach (czyli wszedzie tam gdzie druty). zdalnie nie mozna, bo to nie voip.

  • 0

    35. ~  2010-01-30 13:27:55  host: ip-94-42-43-30.multimo.pl

    A za gwałt 8 lat...

  • 0

    36.  2011-03-06 12:59:29

    W artykule jest błąd. Ten mężczyzna nie mogł usłyszeć stawianych mu zarzutów ponieważ był gluchoniemy. Zostal zwolniony z pracy w bardzo świński sposób i dlatego postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość. Zszargał dobre imię firmy i zarządu TP. S.A.

Dodaj swoją opinię