DAJ CYNK

Deutsche Telekom: przyszłość to eSIM i powinien pojawić się w 2016 r.

sirmark

Rozrywka

Po 25 latach obecności na rynku karty SIM jakie znamy mogą zniknąć nam z oczu. Tradycyjne plastikowe karty SIM zostaną zastąpione przez wbudowane karty SIM (w skrócie - eSIM).

Po 25 latach obecności na rynku karty SIM jakie znamy mogą zniknąć nam z oczu. Tradycyjne plastikowe karty SIM zostaną zastąpione przez wbudowane karty SIM (w skrócie - eSIM).

W przyszłości karta będzie na stałe wbudowana w urządzenie. Będzie ona zawierała informacje dotyczące profilu użytkownika i oferowała możliwość jego zdalnej aktualizacji. Rozwiązanie to zapewni użytkownikowi praktyczne korzyści. Nie trzeba będzie już szukać spinacza, aby otworzyć gniazdo karty SIM, ani przycinać karty w rozmiarze miniSIM do rozmiaru microSIM lub nanoSIM. Ale to nie jest jedyna zaleta eSIM-a: możliwości karty eSIM są imponujące, co czyni ją kolejnym logicznym krokiem w postępującym procesie cyfryzacji całego świata. Wprowadzenie karty eSIM przyspieszy proces łączenia maszyn i przyczyni się do rozwinięcia Internetu rzeczy. W przyszłości jeszcze więcej urządzeń uzyska dostęp do Internetu. Według prognoz do roku 2020 każdy z użytkowników będzie miał do dyspozycji do dziesięciu urządzeń. Smartfony, laptopy, samochody, opaski fitness, zegarki uzyskają dostęp do sieci. Warto więc, by wszystkie te urządzenia były łatwe do aktywowania i zarządzania. To umożliwić ma karta eSIM.

Przypisanie urządzeń do konkretnego konta jest bardzo proste. Po zeskanowaniu numeru identyfikacyjnego nowego tabletu urządzenie zostanie aktywowane i przyłączone do sieci, w której znajdują się już inne podłączone urządzenia i produkty. Karta eSIM pozwoli również na zarządzanie poprzez jedną umowę większą liczbą urządzeń, niż było to możliwe do tej pory. Jednym ze sposobów na zdobycie przychylności naszych klientów jest zaoferowanie im prostych, atrakcyjnych rozwiązań. Innym jest zapewnienie wysokiej jakości sieci. Temat jakości sieci stanie się jeszcze ważniejszy wraz w pojawieniem się kart eSIM, ponieważ klienci będą mogli bezpośrednio porównać między sobą różne sieci.



Deutsche Telekom uważa, że jeżeli karty eSIM mają odnieść sukces, potrzebne są wspólne rozwiązania interoperatorskie. Autorskie rozwiązania nie mają tu zastosowania. Operator uważa, że karta SIM wbudowana na stałe oferuje wiele możliwości. Firma od wielu lat angażuje się w pracę licznych komitetów międzynarodowych, poświęconą rozwojowi otwartego standardu eSIM. Operatorzy sieci, producenci urządzeń i kart SIM pracują wspólnie pod egidą GSMA nad jednym standardem, który ma zostać ogłoszony w 2016 roku. Standard ten określi wymagania techniczne dla karty eSIM i sporządzi zasady, według których eSIM będzie działał.

Telekom jest przekonany, że nowy standard eSIM dla urządzeń konsumenckich pojawi się na rynku już w 2016 roku, a na dobre wystartuje w roku 2017. Pierwsze rozwiązania będą najprawdopodobniej opracowane do stosowania na urządzeniach do noszenia. Na początku pojawią się rozwiązania hybrydowe, łączące cechy kart eSIM i kart plastikowych, ale w ciągu dziesięciu lat zwykłe plastikowe karty powinny zniknąć z rynku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: T-Mobile