Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Deutsche Telekom podsłuchiwał klientów?

Deutsche Telekom podsłuchiwał klientów?

sirmark 20 Czerwca 2008 20:13

0 0

Niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom podobno podsłuchiwał w 1996 roku rozmowy telefoniczne kilku swoich klientów - informują telewizja ZDF i tygodnik "Wirtschafts Woche". Telekom zaprzecza, by doszło do nielegalnych działań.

Jak twierdzą media, z wewnętrznych dokumentów koncernu wynika, że podsłuchy prowadzono w związku atakami hakerów na komputery Telekomu.

Według poufnych protokołów i listów od 12 do 16 grudnia 1996 roku Telekom miał podsłuchać w sumie około 120 rozmów telefonicznych z czterech numerów telefonów, należących do trzech osób w Nadrenii. Operacja nosiła kryptonim "Bunny".

Dopiero pół roku później koncern poinformował o swoich działaniach i ich powodach ówczesne Ministerstwo Poczty i Telekomunikacji. Resort uznał, że operacja była niezgodna z prawem. Była także nieskuteczna: dochodzenie prokuratury w sprawie ataku hakerów wstrzymano.
Deutsche Telekom zaprzecza, jakoby nagrywał rozmowy telefoniczne albo nielegalnie gromadził dane. Chodziło raczej o tropienie określonych sygnałów, które mogłyby sugerować próbę włamania do sieci komputerowej; w ostatnich miesiącach 1996 roku doszło - jak twierdzi Deutsche Telekom - do "ofensywy hakerów" na sieć koncernu.

O zagrożeniu poinformowano władze, ale firma podjęła też działania we własnym zakresie, skrytykowane potem przez ministerstwo poczty. Deutsche Telekom oświadczył jednak w piątek: "Nie prowadzono nielegalnej obserwacji".

To już kolejna afera związana z telekomem. Wcześniej Deutsche Telekom przyznał, że w latach 2005-2006 wynajął zewnętrzną firmę, która miała wyśledzić źródło przecieku informacji ze spółki podsłuchując rozmowy pracowników m.in. z dziennikarzami, o czym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~kwistas  2008-06-20 20:44:41  host: w3cache.wignet.pl

  Niemcy już tak maja lubią wszystko wiedzieć i dlatego podsłuchiwać (niczym za czasów II wojnie światowej).

 • 0

  2. ~hano  2008-06-21 14:51:27  host: dial-1049.elblag.dialog.net.pl

  dlatego plus dla skype za szyfrowanie

 • 0

  3.  2008-06-21 16:32:52

  W Erze pewnie są podobne praktyki. Dobre niemieckie praktyki:)

 • 0

  4. ~nn  2008-06-21 18:59:44  host: dynamic-78-8-72-169.ssp.dialog.net.pl

  2: minus dla skype ze jest zamknięty i spolezcnosc nie ma dostepu do algorytmu.. nie zdziwiłbym się, gdyby autorzy mieli jakąś tylną furtkę do podsłuchiwania

 • 0

  5. ~mirekb  2008-06-22 08:20:26  host: apn-77-112-114-159.gprs.plus.pl

  pamietacie afere podsluchowa zwiazana z vodafone w grecji 2 lata temu oczywiscie na infrastruktzurze ericssona??z reszta we wszystkich sieciach są mozliwosci techniczne do zakulisowych działan tego typu.co do Niemców to podczas porwania 1samolotu do akatu na WTC to wlasnie Niemcy przekazali informacje amerykanom z podsluchanych rozmów ze to totalnie zorganizowana akcja.w wiadomosciach tego sie nie usłyszy ale to prawda.Po prostu ktos bardzo wczesnie zrozumial ze w globalnym swiecie najwazniejsza jest informacja i to ona jest najcenniejsza

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet