Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Decyzje UKE dla rynków 1 i 2

Decyzje UKE dla rynków 1 i 2

sirmark 28 Sierpnia 2007 14:46

0 0

27. sierpnia Prezes UKE w drodze decyzji administracyjnych ustalił, że skuteczna konkurencja nie występuje:
na krajowym rynku świadczenia usługi przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla konsumentów (rynek 1)
na krajowym rynku świadczenia usługi przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla użytkowników końcowych z wyłączeniem konsumentów (rynek 2).

W związku z tym Prezes UKE wyznaczył Telekomunikację Polską jako przedsiębiorę zajmującego pozycję znaczącą na obu tych rynkach i nałożył na TP następujące obowiązki regulacyjne:
1) obowiązek polegający na nie ustalaniu zawyżonych cen w zakresie detalicznych usług przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych;
2) obowiązek polegający na nie utrudnianiu innym przedsiębiorcom wejścia na detaliczny rynek usług przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych;
3) obowiązek polegający na nie ograniczaniu konkurencji poprzez ustalanie zaniżonych cen usług, na rynku usług przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych;
4) obowiązek polegający na nie stosowaniu nieuzasadnionych preferencji dla określonych użytkowników, z wyłączeniem wyjątków przewidzianych w ustawie Prawo telekomunikacyjne;
5) obowiązek polegający na nie zobowiązywaniu użytkownika końcowego do korzystania z usług, które są dla niego zbędne;
6) obowiązek polegający na prowadzeniu rachunkowości regulacyjnej zgodnie z zatwierdzoną przez Prezesa UKE instrukcją oraz na prowadzeniu kalkulacji kosztów usług poprzez zastosowanie metody opartej na zorientowanym przyszłościowo w pełni alokowanym koszcie (FL-FDC), zgodnie z zatwierdzonym przez Prezesa UKE opisem kalkulacji kosztów;
7) obowiązek polegający na przedstawianiu do zatwierdzenia przez Prezesa UKE cenników i regulaminów świadczenia usług przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych.
Obie decyzje podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
Przypomnieć także trzeba, że na wydanie takich decyzji miała wpływ Komisja Europejska i zgłoszone przez nią zastrzeżenia do projektów. Chodziło o brak podstaw do regulowania przez UKE rynku szerokopasmowego dostepu do Internetu. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 12
 • 0

  1.  2007-08-28 16:36:54

  Miły artykuł. Lubię cztytać jak TP dostaje kolejne obowiązki:-)

 • 0

  2. ~ukenamuniu  2007-08-28 16:43:39  host: nat-go2.aster.pl

  piotrM: czytaj na stronie uke. Więcej tego znajdziesz. Zadowolenie Twoje wzrośnie. Również na stronie uke obowiązki innych operatorów.

 • 0

  3. ~Chrome_TP  2007-08-28 18:24:50  host: 212.160.172.70

  Wycinek newsa z jednego portali dla pracowników TP "UKE nie będzie kontrolować cen neostrady Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał wczoraj (27.08) decyzje regulacyjne dotyczące rynków przyłączenia do stacjonarnej sieci telefonicznej i utrzymania łącza w gotowości do świadczenia usług (rynki 1. i 2.). W decyzjach tych nie pojawiły się zapisy dotyczące opłat za internet. Oznacza to, że regulator - pod wpływem uwag Komisji Europejskiej - wycofał się objęcia regulacją usług przyłą­czenia linii stacjonarnej dla szero­kopasmowego dostępu do internetu."

 • 0

  4. ~Greg  2007-08-28 19:06:18  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  UKE postanowił nie zadzierać z Komisją, a więc sprawy dotyczącej szerokopasmowedo dostępu do internetu przed ETS pewnie nie będzie jak również kary dla Polski. To jest pocieszająca wiadomośc dla nas podatnikow :) Moje zadowolenie jako podatnika wzrosło :))

 • 0

  5. ~Kamil  2007-08-28 19:17:53  host: nat-tar.aster.pl

  Miło jest czytac kiedy cos sie znowu dzieje wokół TP a ja juz mam załozony net z Netii i mnie nie dotycza takie informacje.

 • 0

  6. ~Greg  2007-08-28 19:28:59  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tytułem uzupełnienia można dodać, iż kara 340 mln nałożona na TP przez UKE traci w obliczu tych decyzji sens, ponieważ UKE potwierdza tymi decyzjami, iż nie może regulować cen szerokopasmowego internetu w postaci utrzymania łacza dla naked DSL. O tym nikt nie napisał.

 • 0

  7. ~Greg  2007-08-28 19:37:44  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  5: jak masz założony net w Netii na linii TP to niektóre z pewnością Ciebie dotyczą :)

 • 0

  8. ~ukenamuniu  2007-08-28 19:55:47  host: nat-go2.aster.pl

  Greg: pilnuj i ucz młodzież. Ja czekam na info, że są wydawane operatorom decyzje o udostępnianie danych dla prowadzenia przez TP Ogólnokrajowego Biura Numerów (OBN), by się wpisać, że kara 3 mln zł za brak jest bez sensu, skoro uke dopiero teraz wydaje decyzje dla innych opów.

 • 0

  9. ~Greg  2007-08-28 19:59:16  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  to musisz nieco dokładniej wyjaśnić drogiej młodzieży co jest w tym bezsensu, bo zapewne nie będą rozumieli.

 • 0

  10.  2007-08-28 20:17:23

  Greg: jedna kara mniej nie pospuje mi humoru. Jakoś to przełknę. Poczekam na następne i się wszystko wyrówna:)

 • 0

  11. ~Greg  2007-08-28 20:29:40  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Możesz poczekać ale jeżeli będa nakładane pod publikę i z naruszeniem prawa to po trzech latach każdą z nich sąd uwali.

 • 0

  12. ~ukenamuniu  2007-08-28 20:33:01  host: nat-go2.aster.pl

  Greg: Kara 3 mln zł za brak Ogólnokrajowego Biura Numerów (miałem wpisać po słowie "brak" skrót OBN ale zapomniałem). Czyli TP nie uruchomiła OBN, bo nie miała danych od opów, ale dostała karę, bo nie uruchomiła. Dopiero teraz uke wydaje decyzje, ze by inni udostępnili TP dane. Czyli uke wie, że TP nie ma danych ale nakłada karę- i to jest bez sensu.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-248-112.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet