Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Debiut Play umocni pozycję GPW

Debiut Play umocni pozycję GPW

orson_dzi 31 Lipca 2017 14:19

4 9

play logo

Spółka Play Communications zadebiutowała w czwartek na warszawskim parkiecie. To jeden z największych debiutów ostatnich lat. Oferta publiczna Play ma dla GPW kolosalne znaczenie, bo umacnia pozycję polskiego rynku w Europie i może przyciągnąć nowych inwestorów - podkreśla Wojciech Nagel, prezes Rady Giełdy. Play liczy natomiast, że obecność na giełdzie przełoży się na wzrost zaufania klientów do marki. Spółka nie zamierza jednak zmieniać dotychczasowej strategii i skupi się na inwestycjach we własną sieć.

Play Communications, właściciel operatora sieci Play, zadebiutował w czwartek jako 485. spółka notowana na Głównym Rynku warszawskiej Giełdy. Jak informował wcześniej prezes telekomu J?rgen Bang-Jensen, spółka rozważała różne inne opcje, ale ostatecznie zdecydowała się na warszawski parkiet.

Publiczna oferta telekomu była pod wieloma względami rekordowa. To największe IPO prywatnej firmy w całej historii GPW. Pod względem wartości (4,4 mld zł) można porównywać je z ofertami prywatyzacyjnymi dużych spółek Skarbu Państwa. Ostatni tak duży debiut miał miejsce, kiedy sześć lat temu na giełdę wkraczała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Play jest 9. spółką, która wkroczyła w tym roku na warszawski parkiet. Łączna wartość poprzednich ośmiu debiutów sięgnęła trzech miliardów złotych. Oferta pierwotna telekomu była natomiast wyższa o ponad miliard złotych.




Play zaoferował inwestorom ponad 121 mln akcji po cenie 36 zł za sztukę. Inwestorzy indywidualni złożyli zapisy na ponad 18 mln akcji. Popyt trzykrotnie przewyższył podaż, bo ostatecznie trafiło do nich prawie 6 mln akcji, czyli niecałe 5% oferty. Reszta przypadła inwestorom instytucjonalnym. Na czwartkowym otwarciu pierwsze transakcje na akcjach Play zawarto po kursie odniesienia, czyli 36 zł. W kolejnych godzinach wahania notowań były niewielkie, a sesję zamknięto na poziomie 35,52 zł. Obroty przekroczyły 840 mln zł.

Oferta publiczna Play ma dla giełdy istotne znaczenie. Umacnia zaufanie do polskiego rynku kapitałowego. Nie jest wcale oczywiste, że spółki listują się w Warszawie, ponieważ mają szereg innych możliwości. Nasza giełda cały czas walczy o konkurencyjność i klientów, a ten debiut potwierdza, że Warszawa jest interesującym parkietem dla inwestorów - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr Wojciech Nagel, prezes Rady Giełdy.



Zobacz: Play z największą ofertą publiczną w historii GPW

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: gpw | giełda | play

w sumie: 22
  • -1

    4. ~Jakub  2017-07-31 14:33:28  host: 178.182.227.235.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Z tych 1,5 Mb/s skończcie bo ile % użytkowników i przez jaki czas korzysta z nadajników obcych? 6%? 8%? coś k tego, więc argument do dupy ;)

  • 0

    5. ~Srej  2017-07-31 14:33:37  host: 188.146.35.185.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Umocnić to oni mogą co najwyżej kibel na Taśmowej, będzie śmigał w 4G LTE ULTRA 1,5Mbit/s

  • 0

    6.  2017-07-31 14:50:58

    @4 nawet te kilka lat temu na moim teelfonie w play wyswietlał się tylkko "tmobile", wiec kwestia 1,5mb/s jest istotna. Ludzie nie są wstanie nawet strony startowej w internecie teraz odpalić przy ostatnich ograniczeniach.

  • -3

    7.  2017-07-31 15:03:15

    Są już etetowi narzekacze. Nawet www im nie działa przy 1,5 Mb/s w roamingu. :D Przestańcie się ośmieszać.

  • 2

    8.  2017-07-31 15:05:15

    @7 to weź sobie starter play i wypróbuj jak ta sieć działa, szlag cię trafi po pierwszym dniu

  • -2

    9.  2017-07-31 15:07:26

    Korzystam i ja i duża część rodzinki od lat. I działa OK. :)

  • 2

    10. ~Triest  2017-07-31 15:28:07  host: public-gprs378222.centertel.pl

    @7. Ośmieszyć to się można wierząc w tą PR-ową papkę zawartą w powyższym artykule - wyglądającym na sponsorowany.
    Pełno tam manipulacji, niedomówień, czy tez pospolitej ściemy - np. to: "Popyt trzykrotnie przewyższył podaż..." buuahahahah popyt przewyższył podaż z banalnego powodu - zaledwie 5% akcji przeznaczonych było dla słaboi zorientowanych w kondycji Play inwestorów indywidualnych. Tymczasem wśród inwestorów instytucjonalnych akcje Play, delikatnie mówiąc nie cieszyły się większym zainteresowaniem - co zmusiło władze spółki do znaczącej obniżki ostatecznej ceny emisyjnej akcji z 44 zł na 36 zł (to dużo, bo o ponad 18%).
    Media zajmujące się na co dzień tematyką GPW nie miały wątpliwości - debiut Play na GWP był słaby i rozczarowujący!

  • 2

    11. ~Triest  2017-07-31 15:42:29  host: public-gprs378222.centertel.pl

    Aha, ten fragment "W kolejnych godzinach wahania notowań były niewielkie..." to już nawet nie manipulacja, a ordynarne kłamstwo!
    Biorąc pod uwagę specyfikę notowań na GWP - w kolejnych godzinach spadki cen akcji Play było wyjątkowo duże! - dnia 17-07-27 o godzinie 10:48 cena akcji Play spadła do relatywnie bardzo niskiego poziomu 34,06 zł. Jeśli dla kogoś to są "niewielkie wahania" to albo kompletnie nie zna specyfiki GWP i notowań akcji, albo pospolicie kłamie!

  • 1

    12. ~  2017-07-31 15:54:59  host: 89-79-228-79.dynamic.chello.pl

    @9 Najpierw artykuł sponsorowany a potem klakiery w obronie.....Ehh

  • -2

    13. ~m-a-t  2017-07-31 15:57:19  host: 89-64-10-57.dynamic.chello.pl

    @6 i co jeszcze ciekawego nam powiesz? Może o ociepleniu klimatu albo dziurach ozonowych pogadamy sobie? Korzystałeś kilka lat temu więc jakie masz pojęcie jak sieć działa teraz? Żadne. A niemożności ładowania stron na 1,5 nawet nie będę komentował, bo kawa mi stygnie i szkoda takiej dobrej :)

  • 2

    14. ~  2017-07-31 16:29:54  host: 89-64-31-91.dynamic.chello.pl

    Play może jedynie umocnić finansowo celebrytów z reklam i płatnych klakierów, których roi się na forach cała masa i broni tego pseudo operatora.
    Play sam z siebie wprowadził ograniczenie 1,5Mbps a nie tak jak tłumaczył, że to wina T-Mobile.

  • 0

    15. ~  2017-07-31 16:30:52  host: 178-37-234-184.adsl.inetia.pl

    Na teraz 36,78 PLN o wyglada na to, ze to maksimum do jakiego moga napompowac te papiery. Rzeczywiscie - Eldorado.

  • 0

    16.  2017-07-31 17:20:19

    na co to p4 liczy? na wzrost zaufania klientów? a do tej pory było jakieś?

  • 0

    17. ~Gość  2017-07-31 21:17:01  host: public-gprs375545.centertel.pl

    #4 nie podniecaj się tak , bo jak też testuję i wiem że na sieci macierzystej PLAY ma up 6Mb/s dn 1Mb/s . A konkurencyjna sieć up 30Mb/s dn 20Mb/s . Obie sieci włączone LTE , nadajniki w tym samym miejscu . A mam playa od początku jego startu i wiem że jest coraz gorzej z jakością i pojemnością tej sieci , ale na głupie reklamy to mają kasę .

  • 1

    18.  2017-07-31 21:47:32

    @17 Masz Playa od początku, widzisz, że jest coraz gorzej, a jednak nadal go masz? Takie bajki to przedszkolakom. Normalny człowiek nie siedzi na siłę w sieci, która mu nie pasuje, tylko zmienia operatora. Ja nie muszę zmieniać, bo ja wybrałem sieć, w której jest coraz lepiej: http://tlp.is/ecz

  • 0

    19.  2017-08-01 10:14:33

    Ciszej nad tą trumną.

  • 2

    20. ~ughh  2017-08-01 11:09:45  host: user-94-254-132-24.play-internet.pl

    chciałem serdecznie pozdrowić z centrum Warszawy wszystkich tu obecnych obrońców play i zapewnić, że zmieniam sieć jak tylko będę mieć możliwość :) http://tlp.is/ed0 dla leniwych: up 2,73 / down 1,00 / ping 57

  • 0

    21.  2017-08-01 11:52:47

    @20 nic tylko zrywać obecne umowy i do nich się przenosić. Internet w telefonie stacjonarmym hula szybciej niż w P4.

  • 0

    22. ~Bocian  2017-08-01 13:21:13  host: public-gprs352903.centertel.pl

    Gruszka i ekipa sami się śmieją wypuszczając takie info prasowe. Z P4 tylko się śmiać. No chyba że jest się klientem, wtedy tylko płakać.

  • 0

    23. ~  2017-08-03 00:56:38  host: user-31-175-56-177.play-internet.pl

    Weszli na GPW, a mnie net obniżył prędkości.

Dodaj swoją opinię