Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Darmowy Internet na wsi

Darmowy Internet na wsi

LuiN 14 Września 2009 09:43

0 0

Gmina Gogolin wkrótce będzie najbardziej internetową gminą w Polsce. Na terenie wszystkich 9 sołectw kończy się instalacja urządzeń do darmowego, bezprzewodowego dostępu do Internetu - powiedział PAP burmistrz Gogolina, Joachim Wojtala.

Instalowane są urządzenia tworzące hot-spoty (punkty bezprzewodowego darmowego dostępu do Internetu). Do końca października mieszkańcy całej gminy i nasi goście będą mogli surfować po sieci - zapowiedział burmistrz.

Budowę sieci rozpoczęto w ubiegłym roku w samym Gogolinie, gdzie na siedmiu wysokich budynkach zainstalowano anteny przekaźnikowe. Potem do programu dołączyły sołectwa położone najbliżej miasta, ostatecznie rozszerzono go na wszystkie wsie w gminie.




Zaczynaliśmy od pewnego rodzaju badania rynku - sprawdzenia jak ten system będzie funkcjonował. Okazało się, że jest lepiej niż myśleliśmy, i po takim początku zdecydowaliśmy, że cała gmina musi mieć możliwość bezpłatnego korzystania z Internetu - zaznaczył Wojtala. Koszt instalacji całego systemu wraz z konserwacją anten to 125 tys. zł.

Projekt zakłada nie tylko darmowy dostęp do sieci, w jego ramach każde sołectwo będzie miało swoją domenę i prowadziło stronę internetową. Ogłoszony został również konkurs na najlepszą stronę www w ramach programu odnowy wsi.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~  2009-09-14 09:58:07  host: v02-08.opera-mini.net

    Teraz nie tylko Karolinka pójdzie do Gogolina ;)

  • 0

    3. ~  2009-09-14 09:59:17  host: 188.33.136.46

    A gdzie się podział news o abonamentach Centernetu?

  • 0

    4. ~Gormar  2009-09-14 10:19:44  host: chaos.tpnet.pl

    Czy nikt nie zauważył dziwnej zbieżności nazw pomiędzy Gogolinie a Google Online ;). A tak na poważnie to gratuluje mieszkańcom rozsądnie myślącego burmistrza bo jak widać nie trzeba wydawać 3,2 mln zł dla 200 rodzi, aby zmniejszyć wykluczenie cyfrowe. A dodatkowo takie hotspoty mogą być miejscem "aktywacji" społecznej mieszkańców rozumianej na wszystkie możliwe sposoby ;).

  • 0

    5. ~  2009-09-14 10:25:46  host: aub233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    poszła Karolinka i załatwiła jak trzeba :)

  • 0

    6.  2009-09-14 10:32:29

    Świetna inicjatywa. Wiem, jakie są problemy na wsiach z netem bo w kilkunastu miejscach już instalowałem. W większości na Neostrade nie ma szans. Zasięg 3G to różnie czasami jak wioska znajduje się w miarę blisko jakiegos miasta to można złapać, ale najczęściej jest to EDGE. W wiekszości wiosek są radiówki ale z nimi bardzo róznie bywa. Czasami tydzień chodzi nieźle a później kilka dni przerwy. W takim Rawiczu działa Easy Com który ma zupełnie inny cennik na wioskach i w mieście. Na wioskach płaci się np. za instalację ok 270zł nawet jak się weźmie tą radiówkę na umowę a w mieście jest to darmowe. Sporo może namieszać CDMA Sferii czy Plusa bo to z Orange to jednak dość drogie.

  • 0

    7.  2009-09-14 11:12:58

    No cóż... na stronie internetowej gminy Gogolin też tylko ogólna informacja, że jest i bardzo "zwykły" regulamin ;-)

  • 0

    8. ~blablabla  2009-09-14 11:43:29  host: 188.33.2.8

    Brawo! Jak widać można i to za 125 tysięcy. Czyli za max 1% budżetu- choć tutaj strzelam na podstawie budżetu mojej niewielkiej gminy wiejskiej; tj. około 11 mln złotych.

  • 0

    9. ~sknerus  2009-09-14 11:56:37  host: chello087206247220.chello.pl

    rolnicy nie płacą podatków dostają gigantyczne dopłaty z brukseli i do tego będą mieli internet za darmo i to ma być sojusz robotniczo-chłopski? Palikot powinien się tym zająć gdzie tu prawo gdzie tu sprawiedliwość.

  • 0

    10. ~n  2009-09-14 11:58:24  host: 94.254.222.97

    To powinien być tekst obowiązkowy dla niektórych tutaj ciągle biadolących. Samemu też można, trzeba tylko chcieć.

  • 0

    11. ~blablabla  2009-09-14 12:03:55  host: 188.33.2.8

    @9 Jacy rolnicy? O czym Ty mówisz?

  • 0

    12. ~  2009-09-14 12:16:11  host: v02-02.opera-mini.net

    @9: rolnicy i gigantyczne dopłaty? Chyba masz coś z głową! Oni biedę cały czas klepią, a roboty na wsi jest tyle, że nie ma ani niedzieli ani świat. Wiem coś o tym, widziałem, mam znajomych. Założe się, że nie zamienibyś się z rolnikiem. A poza tym tu nie chodziło o żadnych rolników.

  • 0

    13.  2009-09-14 13:17:17

    komus wstep sie wycial. na glownej jest, ale klikajac na wiadomosc bez uprzedniego przeczytania wstepu na glownej nie wiadomo OCB ;)

  • 0

    14.  2009-09-14 13:20:01

    thonka: już poprawione, dzięki! :-)

  • 0

    15.  2009-09-14 13:25:35

    @9 znam kilka osob, ktore na zycie zarabiaja ciezka praca od 6-20, bo na roli zawsze jest co robic. zycze Ci abys zostal takim rolnikiem choby na tydzien i zobaczyl jak to jest sielankowo... dobrze zarabia garstka, a ci kredytow maja tyle, ze jeszcze ich dzieci jak nie wnuki beda je splacac... coby nie bylo - tych dobrze zarabiajacych, ktorzy kombinuja jak tu najlepiej nic nie oddac panstwu potepiam, ale nie lubie generalizowania, bo sa tam uczciwie zarabiajacy ludzie, ktorzy doszli do czegos wlasna ciezka praca. aaa i jeszcze jedno - kazda doplata z UE musi byc nalezycie rozliczona i wierz mi, ze nie sa to az takie kokosy w porownaniu z tym jakie pieniadze dostaja rolnicy za swoja prace. poczytaj o cenach maksymalnych nakladanych przez UE... doplaty to nie jest dotacja...

  • 0

    16. ~  2009-09-14 14:22:23  host: 94.254.146.111

    @9: Tak, dla płacących ZUS rolnicze składki KRUS wydają się groszami, ale i tak dla wielu rolników te skladki sa zabójcze. @15: Zgadzam się w 100% w tej kwestii. A jeszcze przyjdzie mróz czy susza i pozamiatane jeśli chodzi o dochody za dany rok. Co do dopłat, to tak naprawdę gdyby nie one rolnictwo byłoby kompletnie niedochodowe, choć i nawet z nimi prawie tak jest. A durnych ograniczeń i obostrzeń przy tym setki. I limity, np. nie możesz wyprodukować za dużo mleka, bo jak bedziesz miał za dużo to jeszce karę Ci przywalą. Ot, cudowna Unia. A cukier... no coment. Zniszczyli polskie cukrownie i eksportują cukier z zagranicy. Polscy producenci cukru stracili po prostu pracę.

  • 0

    17. ~  2009-09-14 14:25:28  host: 94.254.146.111

    importują oczywiście a nie eksportują, sorki

  • 0

    18.  2009-09-14 15:19:50

    Za 125 tysięcy nie można postawić tego co macie na myśli panowie (i kobiety?) Jakie warunki oferuje ta darmowa sieć?

  • 0

    19.  2009-09-14 20:40:26

    Niektóre wypowiedzi są aż śmieszne, to że na wsi to wiadomo bo kto w mieście używa dziś neta 256kbit? Gdyby takie coś powstałoby w mieście zostałoby wyśmiane skoro jest UPC 30mbit to po co komu net nadający się do co najwyżej gg, I nigdzie nie pisze że to tylko dla rolników, ci co zazdroszczą darmowego neta na wsi a mieszkają w dużym mieście nawet nie wiedzą jak mają dobrze pod tym względem, gdzie na wsi jest radiówka 1mbit za 90zł lub neostrada do 1mbit :)

  • 0

    20. ~  2009-09-15 02:44:19  host: 83-168-94-215.static.espol.com.pl

    @19 znam takie lokalizacje na Mazurach, gdzie TP otwarcie mowi, ze nie chce stawiac specjalnie centrali, aby net byl szybszy niz 1mbit, bo im sie to nie oplaca. postawia centralke, a ludzi bedzie chetnych tylko 2-3 domy, bo reszta ma wazniejsze wydatki niz internet. po za tym do przegladania stron, sluchania radia internetowego czy sprawdzania poczty nie trzeba nic szybszego niz 512kbit.

  • 0

    21.  2009-09-15 10:57:22

    qniak - no włśnie dlatego pytam - jaka to oferta! U mnie jest darmowy internet, wolny, bardzo wolny nawet, z ograniczeniem czasowym jednej sesji, z ograniczeniami dostępu do niektóych zasobów... Co to było! Darmowy internet! Nie znam nikogo kto korzysta regularnie ;-) Sam dwa razy się logowałem z komórki tylko. Być może są ludzie którzy w miarę regularnie korzystają, ale w przypadakach jakie znam, nie ma aż takiejgo "musu" skorzystania z dostępu do internetu, żeby wyjmować komputer czy komórkę i się logować - miasto małe więc kilka minut nikogo nie zbawi - w domu jest leopiej i szybciej ;-) Rzeczywiście tam gdzie nie mają ludzie w ogóle internetu, nawet 128 czy 256 kbps i za darmo to już coś. Nawet jeśli ma ograniczenia czasowe czy inne. W sumie 14-12 lat temu na modemie się jechało a potem na SDI ;-) Jednak znowu - wtedy internet to nie to co dzisiaj...

Dodaj swoją opinię