Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Darmowy internet albo większa ulga

Darmowy internet albo większa ulga

sirmark 13 Października 2008 09:10

0 0

Platforma Obywatelska chce, aby w PIT można było odliczać wszystkie wydatki na internet. Rozszerzenie ulgi to koszt 250-300 mln zł, a objęcie całej Polski bezpłatną siecią 2 mld zł - pisze Gazeta Prawna.

Projekt PO ma być przedstawiony za dwa miesiące. Dziś w ramach ulgi internetowej można odliczyć maksymalnie 760 zł rocznie. Wyliczony koszt rozszerzenia ulgi wynika z założeń projektu. Na podstawie analiz założono, że dostawcy internetu są w stanie zaoferować ceny na poziomie 25-30 zł. Jednak przy takim założeniu zmiany w uldze internetowej nie byłyby potrzebne, bo roczne wydatki zmieściłyby się w obecnym limicie.




Rozszerzenie ulgi internetowej trzeba dobrze przemyśleć, zwłaszcza w kontekście planów wprowadzania w poszczególnych miastach, a następnie w całej Polsce, ogólnodostępnego i bezpłatnego internetu. Koszt objęcia całego kraju bezprzewodową siecią wyniósłby ok. 2 mld zł. Po jego wprowadzeniu ulga internetowa nie będzie już potrzebna - podkreślają eksperci. Taka szybka modernizacja kraju jest tym bardziej kusząca, że w budowie ogólnodostępnej sieci internetu bezprzewodowego można by wykorzystać środki unijne.

Stworzenie infrastruktury dla darmowego bezprzewodowego internetu w całym kraju na pewno zajmie co najmniej kilka lat. Poza tym nie wiadomo, czy będzie możliwe stworzenie takiej infrastruktury w małych miasteczkach czy na wsiach. Nie wiadomo również, jakie byłyby warunki (m.in. prędkość) oraz inne ograniczenia w korzystaniu z internetu.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna, wł     

Dodaj do:
w sumie: 44
  • 0

    25.  2008-10-13 12:44:11

    ~m - ile trzeba mieć dzieci i jak mało trzeba zarabiać, żeby cały podatek "na dzieci" oddali? bądź poważny ;-)

  • 0

    26. ~empireus  2008-10-13 12:59:19  host: dyl114.internetdsl.tpnet.pl

    Skoro net za free... to ja poprosze, by pomyslodawcy tez pracowali za darmo ;]

  • 0

    27. ~nazeer  2008-10-13 13:11:41  host: abzt23.neoplus.adsl.tpnet.pl

    760/12 to około 63 złociszy - przy jednej osobie zarabiajacej spokojnie 1-2 mbit można miec i odliczac... Gdy i mama i tata pracują to kwota się podwaja a więc 125 złociszków miesięcznie na net można odliczac - czyli nawet 6-8 mbit (zalezy od kogo)... Hasło populistyczne z tym całkowitym odliczaniem... Lepiej by POpaki konkretnie POparli budowę infrastruktury do CDMA/Wimax/fiber czy innej to ceny jeszcze bardziej spadną a dostępnośc wzrosnie...

  • 0

    28. ~wxw  2008-10-13 13:25:14  host: aebp189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jakby im się żeczywiście udał . to pujdę na wybory

  • 0

    29. ~Marcin  2008-10-13 14:05:35  host: aeec39.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie trzeba darmowego Internetu wystarczy że TPSA obniży cene za łącza tak powiedzmy za 30zł 512Kb/s 1Mbit 40zł i 2Mbity za 60zł, a 6 Mbitów za 90zł w umowie na rok i będę bardzo happy;)

  • 0

    30. ~m  2008-10-13 14:06:06  host: abfe70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @~nazeer, teraz odliczasz max 760 zł od dochodu (nie od podatku), czyli realnie góra 12 zł miesięcznie.

  • 0

    31. ~x  2008-10-13 14:08:15  host: wap.mobile.project4.pl

    ja wiem jakie sa lekcje informatyki w szkolach. Jestem w LO w klasie mat-fiz-inf i u mnie infa wyglada: róbta co chceta, tylko cos Worda miejcie w pasku, a jak ktos wejdzie to tylko alt + tab. Takie sa realia - przykre, jak mnie z lekcji sciagaja, jak cos nie tak z kompem jest...

  • 0

    32. ~x  2008-10-13 14:11:05  host: wap.mobile.project4.pl

    @wxw. Mam najdzieje, ze ta ortografia to ironia?

  • 0

    33.  2008-10-13 14:28:48

    A miał internet płynąć gniazdkiem elektrycznym, wtedy byłby w każdym domku.

  • 0

    34. ~globetrotter  2008-10-13 14:30:30  host: 213.25.189.50

    internet za free...!!! niedoczekanie

  • 0

    35.  2008-10-13 14:38:33

    darase - takie rzeczy mówią ludzie pokrolu Leppera, nie mający zielonego pojecia o niczym ponad uprawą ziemniaków i ew. hodowlą świń ;-) Chociaż i na tym trzeba się znać. Darmowy internet w każej gminie... czemu nie ma skoro to takie proste, tanie i w ogóle banalne?

  • 0

    36.  2008-10-13 15:10:26

    wlo,x trudno są warunki, mogą się uczyć ale jak się tego nie wykorzystuje to trzeba to zmienić. Żeby odliczyć ulgę na wychowanie trzeba zarabiać jak dobrze liczę 1700 zł. brutto miesięcznie przy 1 dziecku.

  • 0

    37. ~x  2008-10-13 17:39:48  host: dnz133.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a jak będzie to darmowe łącze P2P, P2M, RapidShare itp zablokowane będzie?

  • 0

    38. ~tymis  2008-10-13 20:33:33  host: user32.195.udn.pl

    *wlo #35: w kwestii internetu z gniazdka to w Polsce podjęto próby wykorzystanie sieci elektrycznej do przesyłu internetu. W 2001r. STOEN czyli warszawski zakład energetyczy rozpoczął testy w Wilanowie, wykorzystując technologię PLC (power line communications) we współpracy ze szwajcarską firmą Ascom. Wprawdzie na testach się skończyło i STOEN nie uruchomił komercyjnie usługi ale za to... w Krakowie ruszyła wkrótce po tym komercyjna usługa dostępu do internetu oferowana przez inną firmę Pattern Communications. Ta zakończyła wspópracę z krakowskim zakładem energetycznym w 2005 r. Nie wiem czy ktoś jeszcze świadczy taką usługę. W każdym bądź razie na mówieniu się nie skończyło, wprowadzono to w życie i to działa(ło). Technicznie nie było problemów z uzyskaniem koniecznego w tej technologii transferu sygnału w zakresie 1,5-12 MHz (między transformatorem i kontrolerem zewnętrznym a punktem dostępu w budynku) oraz w zakresie 12-30 MHz (po sieci wewnątrz budynku). Nie odniosło to sukcesu przede wszystkim z powodów kosztów zwiazanych z budową infrastruktury dostarczającej sygnał do transformatorów. Nie bez znaczenia był również stan samej sieci elektrycznej gdzie występowały zbyt duże wahania napięcia. To wszystko wymagało po prostu wprowadzenia wyższych niż u konkurencji opłat za usługę. Wtedy jeszcze ktokolwiek rozważał inwestowanie w technologię, dziś co najwyżej sadzi się drzewa...

  • 0

    39. ~get  2008-10-14 03:40:05  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    no i fajnie, tylko niech te nieroby z rządu w końcu przestaną GADAĆ i ciągle nowe rewolucje zapowiadać, a zaczną ROBIĆ

  • 0

    40. ~nick  2008-10-15 23:22:33  host: bzs80.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Skoro platfusy chca odliczać wszystkie wydatki na internet to rozumie że dosłownie wszystkie czyli także zakup kont premium na RS, koszt sms za dostęp do ukrytych cześci forów i serwisów typu xxx, kont shell itp.

  • 0

    41. ~darcioch  2008-10-17 07:36:32  host: nat-mi3.aster.pl

    nigdy nie bedzie darmowego internetu full bez limitow,a jak bedzie to z predkoscia do 1mb/s z limitem 1gb dla mnie do bez sensu i głupi pomysł ktory i tak nie wypali

  • 0

    42. ~  2008-10-17 11:03:21  host: apn-77-115-89-134.gprs.plus.pl

    "nie wiadomo czy bedzie mozliwe stworzenie takiej infrastruktury w malych miasteczkach i wsiach" - czyli znow dogadzanie tylko warszawce, a wiesniaki zapomnijcie o internecie

  • 0

    43.  2008-10-17 19:37:30

    rozumiem, ze net mobilny tez normalnie mozna rozliczac? kompletnie o tym nie pomyslalem, jak place za play 45 miesiecznie to z naczy, ze caly rok spokojnie mi sie zmiesci w widelkach wiec de facto zaplace taniej 19%?

  • 0

    44. ~  2008-10-18 12:05:25  host: gaja.tpnet.pl

    42: Jest dokładnie tak, jak piszesz. Przypuszczam, że autorami pomysłu jest grupa działaczy PO mieszkająca w tym budynku na Ursynowie, do którego tepsa doprowadziła światłowód i teraz przydałaby im się możliwość odliczenia wyższych kosztów internetu, niż te 63 zł na osobę lub 126 zł na małżeństwo.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-107-247.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Calm7 | 2017-05-26 18:44:09

23). Wypad, złodzieju


~marian | 2017-05-26 18:34:36

u nas może to będzie za 10 lat :)


~Hongkong | 2017-05-26 18:31:24

Mamy


Rogi | 2017-05-26 18:28:23

A roam like home w UE mają?


Antyfcb | 2017-05-26 18:23:52

Czekam na odpowiedź Play ☺️

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę roamingową sieci T-Mobile?

[Aktualizacja] T-Mobile -  koszty roamingu od 15 czerwca

 

Zobacz wynik | Opinie (6)

Archiwum Ankiet