Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Darmowy hotspot: błogosławieństwo czy nieuczciwa konkurencja?

Darmowy hotspot: błogosławieństwo czy nieuczciwa konkurencja?

LuiN 8 Lipca 2011 09:45

0 0

Powoli przybywa nam darmowych sieci WiFi. Docelowo miały być one narzędziem w walce z wykluczeniem cyfrowym, w praktyce odstraszają komercyjnych dostawców Internetu - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Darmowe hotspoty to nie tylko kwestia walki z wykluczeniem cyfrowym, ale też w mniejszym stopniu zwiększanie atrakcyjności turystycznej. W lipcu zeszłego roku weszła w życie ustawa pozwalająca samorządom na świadczenie usług dostępu do internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa. UKE otrzymał do tej pory 19 tego typu wniosków, ale wydał dopiero 3 zgody.

Mieszkańcy dostają sieć bardzo wolną, o prędkości góra 512 kb/s, z wieloma ograniczeniami (np. nie mogą np. korzystać z e-bankowości czy serwisów społecznościowych) - taka sieć prędzej zniechęci, niż przekona do przełamania lęku przed internetem - ostrzegają eksperci.




Poza tym mieszkańcy przyzwyczajeni do darmowej usługi niskiej jakości, mogą nie widzieć sensu płacenia za pełną usługę. Bezpłatny Internet choć powinien docierać tylko do wykluczonych cyfrowo, w praktyce może więc stać się jedynie nieuczciwą konkurencją .

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2.  2011-07-08 10:12:58

    1: a gdzie ty widzisz, ze 512k "nie starcza" na bankowosc elektroniczna? Z tekstu wynika, ze takie uslugi sa zablokowane w tych darmowych hotspotach...

  • 0

    3. ~eksperci  2011-07-08 10:18:02  host: public-gprs86133.centertel.pl

    to co tam jest dostępne jeśli protokół https jest wycięty ? Strona urzędu gminy ?

  • 1

    4. ~Longman  2011-07-08 10:20:01  host: dhk33.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przecież to jakiś bełkot to co piszą "ekspierdzi". Przykład z wczoraj - Stary Rynek w Poznaniu, ściślej rzecz biorąc okolice Brovarii :-) Gdyby nie darmowe hotspoty (ja używam tego z Brovarii lub miejskiego, dostępnego na całym Starym Rynku i okolicach) to o dobrym Necie z Playa, Polkomtela i T-Mobile można zapomnieć. Jedynie Orange jest na poziomie. Nie mam pretensji do operatorów per se, po prostu zasoby radiowe jak na tak ruchliwe miejsce są zwyczajnie za małe, bo eter nie jest z gumy. Festiwal Malta - okolice Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa - też korzystałem z ich darmowych hotspotów, bo podczas występów teatralnych o Necie (używanym przeze mnie do połączeń VoIP) można było zapomnieć. I znowu to samo zjawisko - ludzi tłum i niech co któryś wyciągnie komórkę i już jest bieda (zjawisko podobne do Sylwestra...). Nie będę przecież czekać aż tłum się rozpierzchnie lub będą godziny poza szczytem, abym mógł się dopchać do obleganego nodeB. PS Zapewniam że na rynku w Poznaniu szybkość hotspotów jest znaaaacznie szybsza od 512 kb/s. Ograniczeń - poza przycinaniem torrentów - też nie zauważyłem.

  • 0

    5.  2011-07-08 10:34:38

    @~eksperci ..... Możesz coś więcej napisać o tym AERO2. Jak to chodzi , gdzie korzystasz , jak daleko do nadajnika, na jakiej częstotliwości?

  • 0

    6. ~eksperci  2011-07-08 10:48:04  host: public-gprs86133.centertel.pl

    korzystam to za dużo powiedziane , mam jako zapasowy ale pracując kilka razy z domu czy terenu w Warszawie działa bardzo dobrze pełne 256kbit UP/DL pingi na poziomie 80ms .... do internetu , VPN czy nawet przeglądania youtube starcza spokojnie Do nadajników mam po 2-3 kilometry z reguły lub bliżej

  • 0

    7. ~Kili  2011-07-08 10:53:01  host: 088156047101.olsztyn.vectranet.pl

    "niż będzie przekona do" ;) A tak to kicha - 512, bez bankowości i google+ o.O

  • 0

    8.  2011-07-08 11:09:11

    Troche mnie bawia te komentarze o tym ze tyle czy tyle to za malo. jak jestem w Polsce to az mnie powala szybkosc naszych sieci komorkowych. W Europie czy stanach, liczba smartfonow jest tak duza, ze przyzwyczailem sie nei nie moge sie polaczyc z niczym w Londynie czy Paryzu.. Tu nikt nie robi z tego problemu bo jadac metrem widac ze 2/3 pasazerow surfuje na swoich iPhoneach czy BB. Z drugiej strony to czego brakuje w PL to wlasnie darmowe hotspoty operatorow. Sa praktycznie wszedzie i tel z automatu sie przelacza na nie zapewniajac sensowne polaczenie. Darmowe spoty to cos czego brakuje a ograniczenie 512 to zadne ograniczenie... Brak HTTPS to jednak pomylka..

  • 0

    9. ~  2011-07-08 11:14:40  host: bmy33.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Za darmo to można dostać... W moim mieście miał być darmowy Internet - są nieczynne hotspoty na blokach. Lepiej zapłacić uczciwej firmie i mieć gwarancję usługi a nie liczyć na chapane.

  • 0

    11. ~  2011-07-08 12:23:20  host: apn-77-113-205-137.dynamic.gprs.plus.pl

    Wykluczenie cyfrowe hehe. Kto wie czy nie lepiej nie mieć stałego dostępu do netu, a tacy ludzie nie są szczęśliwsi... Wielki krzyk że bez netu nie da się żyć to jest yyy zresztą każdy człowiek potrafiący wyciągać wnioski wie najlepiej. Dla wielu osób net to face nk gg i yt. Więc jeśli mówimy o takim wykluczeniu to śmiech. Zgodzę się z atrakcyjnością turystyczną lecz to leży w kwestii samorządów. Zwyczajni statystyczni ludzie niech płacą jeśli chcą mieć to cudo dzisiejszego świata.

  • 0

    12. ~nyczaj100  2011-07-08 13:38:52  host: 81.26.15.240

    Nikt przy zdrowych zmysłach nie uzna, ze taki net wystarczy i zastępuje płatny dostęp. To ma być raczej sieć awaryjna no i dla turystów. Poza tym coraz bardziej konkurencyjna jest transmisja danych przez sieci komórkowe pozbawiona tego typu ograniczeń. Niedługo okaże się więc, że mocno ograniczone miejskie hotspoty mają niewielu użytkowników. A co do wykluczonych społecznie to przecież trzeba jeszcze dać im komputery. Takie programy są już realizowane.

  • 0

    13. ~  2011-07-08 14:01:01  host: user-188-33-230-81.play-internet.pl

    a ja mam G4 czyli Play i mam tez najczesciej 500kbps..... :)))))

  • 0

    14. ~berdys  2011-07-08 14:03:17  host: achd128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Platna usluga wifi jest tak samo niskiej jakosci jak bezplatna... wiem , bo uzywalem ponad rok... a od kabla wifi na pewno mnie odstraszy.

  • 0

    15. ~  2011-07-08 15:13:49  host: dqu46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nikt nikomu nie każe budowac sieci po całych mistach. Ale wszelkie atrakcje turystyczne powinny być z dostepem do neta. Standardem jest wybieranie hoteli, pensjonatów z netem to i na miescie tez sie turystom przyda. I prosze nie pisac ze net z komorki jest alternatywą. Dla Polaka i owszem, ale jedzcie za granice i podobnie turysci zgarniczni w polsce - mozna sie pozbyc niezlych sum euro zanim cokolwiek w tym necie komorkowym sprawdzimy.

  • 0

    16.  2011-07-08 16:39:04

    Taka prawda... Powiem tak: większość ludzi oczekuje ofert z megabitami na sekundę za 20 złote miesięcznie, nie dostaną takiej oferty, mają to za 50-80 zł u kilku dostawców zwykle (nie mówię o dziurach oczywiście a o miesćie - tam te hotspoty działają). Najciekawsze jednak jest to, że rezygnują w ogóle bo ten darmowy z szybkjością 256 kbps i ograniczeniem sesji do 30 minut im wystarcza!! O co więc chodzi? Tak - o cenę... Polecam tym co mówią, ze jest drogo otworzyć biznes i położyć cenami na łopatki te molochy! Wszak w mieście wystarczy świadczyć usługę i normalnie w rok najbogatszy cżłowiek w miescie!

  • 0

    17. ~  2011-07-08 18:04:03  host: 84-10-219-22.dynamic.chello.pl

    @13-ja tez tak mam,ale za to bez podskokow i z malymi pingami-nawe w CODa on line da sie zagrac(ping 70-80 na niemiecki server) :)

  • 0

    18. ~kyob  2011-07-11 10:53:17  host: sun.alfa-system.pl

    zaczynaja od dupy strony - najpierw powinna byc "walka" z wykluczeniem glodowym, potem z wykluczeniem zdrowotnym, a potem jak nie bedzie wykluczonych glodowo i zdrowotnie mozna wytoczyc kolejna "walke" z wykluczeniem cyfrowym - cokolwiek to znaczy

  • 0

    19. ~K  2011-07-11 12:41:57  host: 81-210-123-94.ip.netia.com.pl

    "W lipcu zeszłego roku weszła w życie ustawia"----> poprawcie na USTAWA ;)

  • 0

    20.  2011-07-11 12:45:31

    @K - no już, już. Thx. ;-)

  • 0

    21. ~jarekt  2011-07-12 10:40:26  host: 178-37-48-187.adsl.inetia.pl

    Problem jest spory. Wyobraźcie sobie sytuacje providera ktory okablował kiedys jakies fajne osiedle i ma tam powiedzmy 100 klientow. Taka typowa siec osiedlowa. Jesli nagle okazaloby sie, ze osiedle jest w zasiegu darmowki WiFi to dla takiego przedsiebiorcy oznacza w praktyce koniecznosc spakowania manatkow....

  • 0

    22. ~Kamil  2011-07-12 12:08:43  host: 148.122.35.58

    W moim mieście gmina zafundowała hotspoty 6 Mb/s (ale w sensie, że łącze do hotspota ma tyle, a nie ograniczenie na jednego usera), na których są wycięte jedynie treści nieprzyzwoite i mimo wszystko hotspoty praktycznie nie mają żadnych użytkowników, a mieszkańcy wolą swoje łącza rzędu 2-4 Mb/s.

Dodaj swoją opinię