Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Darmowa licencja Windows przyciąga producentów smartfonów i tabletów

Darmowa licencja Windows przyciąga producentów smartfonów i tabletów

orson_dzi 1 Października 2014 17:59

10 2

Po ogłoszeniu darmowej licencji dla produktów z Windowsem, już 50 producentów zaczęło lub zacznie produkować urządzenia z systemem Microsoftu.

Warunkiem otrzymania darmowej licencji systemu Windows jest ekran urządzenia, który nie może być większy niż 9 cali. Przy okazji premiery Windows 10 Microsoft podtrzymał swoje stanowisko dla obecnych wersji swojego systemu. Jak będzie z 10-tką, tego jeszcze nie wiemy.




Dodatkowo Microsoft poinformował, że od ogłoszenia darmowej licencji, zgłosiło się już 50 producentów, którzy chcą rozpocząć produkcję urządzeń z Windowsem lub już została ona rozpoczęta. Wycofanie się ze swojego stanowiska zdecydowanie nie ma sensu. Pozyskanie nowych producentów pozwala na uzyskanie popularności systemu na rynkach rozwijających się, a także dokłada funkcje, których na próżno szukać w droższych modelach, jak np. obsługa dwóch karty SIM przez smartfony z Windows Phone.

Pierwsze efekty darmowej licencji są już widoczne. Dzięki niej HP wypuściło w ubiegłym tygodniu na rynek tablety z Windows 8.1 w cenie 99 dolarów.

Źródło tekstu: winbeta     
Źródło zdjęć: nullnull

Dodaj do:

Tagi: microsoft | windows phone

w sumie: 33
  • 1

    15. ~svr  2014-10-01 19:52:40  host: 70.hosts212.ostrowski.pl

    Oby tablety nie "pieprzyly" się bo ograniczono minimalne wymaganie ram do 1gb.

  • 1

    16.  2014-10-01 20:30:55

    Szkoda, że nie dali licencji na WP za darmo kiedy debiutowali pewnie mieliby znacznie lepszy start, Szkoda że nawet Nokia płaciła im setki mln $ mimo teoretycznej współpracy...bardzo korzystna umowa od Elopa - płać Microsoftowi, a do tego masz tylko jeden system...i to właśnie od MS i żadnej alternatywy.

  • 0

    17. ~ciekawy  2014-10-01 21:09:58  host: public-gprs516422.centertel.pl

    a czemu ta darmowa licencja jest , jestem ciekawy czy to ma jakiś chaczyk.

  • 1

    18.  2014-10-01 21:12:09

    Orson to jeszcze 'Microsoft potrzymał swoje stanowisko'. Oj chyba coś wczoraj było :)

  • 1

    19.  2014-10-01 21:13:21

    A tak poważnie to co to za tablet za $99? 8.1 to trochę wymagania ma a za 99 to się chyba cuda techniki nie ma co spodziewać :)

  • 0

    20. ~hergar  2014-10-01 21:14:29  host: 89-67-44-56.dynamic.chello.pl

    W końcu poszli po rozum do głowy i zrobili to co apple i google lata temu. Na plus jest to, że na razie jako jedyni mają jeden system na każde urządzenie. To czyni z ich urządzeń prawdziwe PC i smartfon w jednym, jeśli jeszcze zrobią łącze stacji dokującej będzie można po wpięciu używać telefonu jak normalnego komputera.
    Apple powoli dopiero integruje systemy, pewnie pełna będzie w następnej wersji OS XI

  • 2

    21.  2014-10-01 21:14:49

    @18 Głodnemu chleb na myśli, a głodny głodnemu wypomni :P .

  • 1

    22.  2014-10-01 21:18:34

    @21 Ja mam dzisiaj urodziny to jestem usprawiedliwiony :) A wiesz coś o tym tablecie? Link jakiś please?

  • 0

    23.  2014-10-01 21:30:06

    @22 http://tlp.is/42w HP Stream 7 - ale ciężko o specyfikację. Tylko w jednym miejscu jest wzmianka o czterordzeniowym Atomie i 1 GB RAM-u. Nie wiadomo nawet jaka jest rozdzielczość ekranu.

  • 0

    24.  2014-10-01 21:34:09

    Nie otwiera się link ale nic to. Szału nie będzie ale za tą kasę to się nie ma co czepiać. RAM-u mało. Ale do podstawowych rzeczy wystarczy.

  • -1

    25. ~Punk  2014-10-01 22:25:36  host: apn-95-41-11-68.dynamic.gprs.plus.pl

    Pożyjemy zobaczymy, ja na pewno nie kupie tabletu jeśli nie będzie miał minimum 15 cali.
    Dla mnie 10 cali to jak zabawka i gó....o widać na nim.

  • 1

    26.  2014-10-01 22:44:24

    Poprawny link do tabletu: http://tlp.is/42y

  • 0

    27. ~  2014-10-02 01:36:51  host: afof41.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "dwóch karty SIM" też jest blisko na klawiaturze :D

  • 1

    28.  2014-10-02 08:13:14

    Więcej producentów - więcej tanich urządzeń z 1GB RAM...

  • 1

    29.  2014-10-02 08:15:01

    @20 - a co Google zrobiło? (Apple to już w ogóle, pokaż mi nie ich urządzenie z ich systemem...) Przecież licencja Androida dla producenta sprzętu NIE JEST darmowa. To niewielki składnik ceny końcowej, ale jednak za Androida płacą, ba, bodajże to Microsoft dzięki patentom dostaje największą część tej sumy.

  • 0

    30. ~hergar  2014-10-02 09:15:45  host: 89-67-44-56.dynamic.chello.pl

    @29 Miałem na myśli to, że końcowy użytkownik nie płaci za system, lub opłata jest niewielka. Na tą chwilę Apple OS udostępnia za darmo, a wcześniej robił to za stosunkowo niską opłatą, aktualizacje androida od początku są dla użytkowników za darmo. MS zawsze sobie słono liczył za nową wersję systemu 400, 500 zł w zależności od wersji.

    Jeśli chodzi o urządzenia z OS nie wyprodukowane przez Apple to hamaki mają jakieś promile w rynku. Sam możesz nawet zbudować sobie pc z systemem OS.

    MS ma tą przewagę, że ma jeden system na wszystko, więc może się nim lepiej zająć. Zaczyna mocno z tyłu, system ma duży potencjał, kwestia jak zostanie to wykorzystane.

  • 0

    31.  2014-10-02 09:22:19

    @26 Dzięki. Za tą kasę to super. Tylko ciekawe ile u nas w dystrybucji będzie kosztował.

  • 1

    32. ~dav  2014-10-02 11:06:02  host: host-52-81.compi.net.pl

    M$ zrobi wszystko żeby zmonopolizować również rynek mobilny... nie dajny się, nie kupujmy tego syfu!

  • 1

    33.  2014-10-02 11:48:20

    Trzeba wyprodukować pc stacjonarny z ekranem 2 cale, potem podmienić.

  • 0

    34. ~bln  2014-10-05 19:12:47  host: user-164-127-175-221.play-internet.pl

    potencjał jest duży. pomimo mojego uprzedzenia do ms, trudno znaleźć mi argument na ultrawygodne i całkiem nieźle wyglądające kafelki lumii. trzymam kciuki za rozwój, konkurencja dla androida może okazać się też niezłym motywatorem do ulepszania nieustannie zawieszającego się androida.

Dodaj swoją opinię