Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czysta energia

Czysta energia

sirmark 5 Marca 2004 04:43

0 0

Na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania powstało mikrobiologiczne ogniwo paliwowe, wytwarzające energię elektryczną podczas procesu oczyszczania wody.

Typowe ogniwa paliwowe jako paliwo wykorzystują wodór. W próbach z ogniwami mikrobiologicznymi wykorzystywano z kolei glukozę czy etanol. Opracowanie ogniwa "zasilanego" brudną wodą jest więc ogromnym sukcesem naukowców. Przewodzący grupie badawczej prof. Bruce Logan przyznaje, że idea brzmi tak nieprawdopodobnie, że były spore kłopoty z pozyskaniem źródeł finansowania dla prac. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania mogą pochwalić się prototypem ogniwa, które usuwa z wody do 78% substancji organicznych i produkuje przy tym do 200 mW mocy na metr kwadratowy powierzchni elektrody. Umożliwia to zasilanie niewielkiej żarówki.
Mikrobiologiczne ogniwo opiera się na bakterii, która żywi się substancjami biologicznymi znajdującymi się w wodzie i produkuje prąd na drodze metabolizy. Bakterie "pracują" na 8 grafitowych anodach o powierzchni 232 centymetrów kwadratowych. Oprócz nich, w plastikowym walcu o długości 15,2 cm i średnicy 6,35 cm badacze umieścili katodę i membranę wymiany protonów. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania są przekonani, że rozwinięcie tej technologii może znaleźć w przyszłości zastosowanie w oczyszczalniach ścieków. Obniży koszt ich pracy, a przy okazji zamieni je w małe elektrownie. Takim rozwiązaniem mogą być zainteresowane także kraje rozwijające się.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-195-140.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon powyżej 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet