Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czym przeglądamy Internet poza domem?

Czym przeglądamy Internet poza domem?

Ringu 2 Lutego 2011 13:43

0 0

Według danych firmy badawczej Gemius, Polacy najczęściej przeglądają mobilnie internet przy pomocy telefonów Nokii. Najpopularniejszym urządzeniem służącym do przeglądania sieci poza komputerem jest iPhone.

Ranking dotyczy urządzeń mobilnych znajdujących się na terenie Polski, które łączą się z polskimi stronami internetowymi. Jest on tworzony na podstawie uśrednionego dla witryn udziału procentowego odsłon stron uwzględnionych w badaniu gemiusTraffic.

stat gemPolscy internauci poza domem najczęściej łączą się z siecią poprzez urządzenia Nokii (ponad 38%), jednak od kilku miesięcy tendencja ta wyraźnie spada na rzecz produktów Apple'a (prawie 29%), które coraz bardziej zdobywają nasz rynek. Popularne są także Sony-Ericssony (18%) i Samsungi (9%).




Producent 2Q2010 3Q2010 4Q2010 1Q2011
Nokia 40,68% 40,20% 39,80% 38,01%
Apple 21,59% 22,04% 25,62% 28,98%
Sony Ericsson 21,17% 21,07% 19,14% 18,27%
Samsung 8,77% 9,19% 8,81% 8,90%
HTC 3,84% 3,61% 3,26% 2,96%


stat gemJeżeli chodzi o konkretne modele telefonów i tabletów, to zdecydowanym lideremi są produkty Apple - iPhony (15,5%) i iPady (11,3%). Kolejne w rankingu są dwa modele Nokii - 5130 Xpress Music i E52. Pierwszą piątkę zamyka iPod. Pozostałe urządzenia mają śladowy, mniejszy niż 2% udział w zestawieniu.

Urządzenie 2Q2010 3Q2010 4Q2010 1Q2011
Apple iPhone 17,19% 15,98% 16,16% 15,47%
Apple iPad 1,67% 3,71% 7,11% 11,34%
Nokia 5130 XM 4,11% 4,09% 4,25% 3,92%
Nokia E52 2,27% 2,74% 3,00% 2,92%
Apple iPod 1,67% 2,35% 2,35% 2,35%

Źródło tekstu: Gemius     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18. ~Daniel  2011-02-02 15:14:36  host: z04-05.opera-mini.net

    Dziwny ten ranking na media2 widzialem wieksze zestawienie modeli i az dziwne ze dopiero na pozycjach 70-100 sa modele z androidem

  • -1

    19. ~  2011-02-02 16:13:05  host: nat1.res.pl

    ZAGADKA ROZWIAZANA - iphony same lacza sie z siecia i generuja sztuczny ruch!Mozna oczywiscie zlamac system i zablokowac to"udogodnienie" tracace kase.Ale to wiaze sie z ingerencja w soft i utrata gwarancji.Kochacie jeszcze ipki ?

  • 0

    20.  2011-02-02 16:45:00

    pytanie jakie przegladarki byly brane pod uwage ;) bo jezeli natywne to bez sensu porownanie. wiekszosc ludzi na calym swiecie w telefonach uzywa opery mini albo opery mobile, a ta raczej nie zwraca w statystykach konkretnych modeli (dla przykladu wersja symbianowa melduje sie w wiekszosci jako S60).

  • 0

    21. ~bzz  2011-02-02 17:00:40  host: korp14.avistamedia.pl

    18 - O tym mówisz? http://media2.pl/badania/73948-google,-nk.pl-i-onet-prowadza-w-k omorkach.html Tutaj faktycznie mamy większe zestawienie, ale badania tworzone były w oparciu o OPERĘ. Komu wierzyć?

  • 0

    22. ~sebaa  2011-02-02 17:15:05  host: dvp145.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak czytam niektóre komentarze, to śmiać mi się chce jak niektórzy potrafią być sfrustrowani i zakompleksieni. Próbują podważać badanie, bo ich super wypasionego fona nie ma na pierwszych miejscach. Dla tych wszystkich wyjaśnię jak to działa. Na stronach są instalowane specjalne kody. Gdy strona jest otwierana, identyfikowany jest system, przeglądarka, urządzenie, głębia kolorów, rozdzielczość itp itd, a następnie jest to wysyłane na inny zewnętrzny serwer, który te wyniki zlicza i prezentuje w formie wykresów. Obojętnie jakie urządzenie, może transmitować terabajty danych dziennie i dopóki ktoś z niego nie wejdzie na jakaś stronę biorącą udział w rankingu, nic nie zostanie odnotowane. Ranking również nie uwzględnia opery mini. Pokazuje jedynie jakimi telefonami na domyślnych przeglądarkach Polacy przeglądają internet.

  • 0

    23. ~bzz  2011-02-02 17:19:24  host: korp14.avistamedia.pl

    22 - Dzięki za wytłumaczenie, sebaa. Rozumiem, że na produktach apple wygodnie się przegląda net używając Safari, ale żeby na nokii 5130 XM? Przecież ona nawet nie ma symbiana, i wyświetlacz dwa cale. Powiem krótko: nie ogarniam skąd taki nawał tych nokii w necie.

  • 0

    24.  2011-02-02 17:20:45

    @22 w polskich warunkach nie uwzgledniac opery mini/mobile to jak nie objac statystykami wiekszosci generowanego przez smartfony ruchu internetowego... wiem, ze nie jest to zalezne od gemiusa, ale podawanie samych wynikow przegladarek natywnych dla samego ich podania wiekszego sensu nie ma gdy nie jest to nawet polowa ruchu... no i trzeba tez brac pod uwage, ze to, ze ktos korzysta z internetu przez natywna przegladarke nie oznacza, ze robi to po za domem. wiele osob zapewne korzysta z wifi w domu.

  • 0

    25. ~elwu  2011-02-02 17:23:47  host: efc210.internetdsl.tpnet.pl

    Wynik niemiarodajny. Proponuję zsumować udział sprzętu z iOS i Symbian, co lepiej, ale i tak nie do końca, odda podział rynku. Gdzie takie popularne modele jako N97, N5800? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ludzie częściej korzystają z odtwarzacza mp3 do przeglądania www, niż telefonów. A Galaxy S i inne adroidowe wynalazki? Też mniej popularne od iPodów?!

  • 0

    26.  2011-02-02 17:43:39

    Opera mini/mobile nie jest taka fajna....ja nie wiem co wy w niej widzicie :P Na iphonie uzywam Safari a na andku Dolhin Browser HD. Opere testowalem,ale nie przypadla mi do gustu.

  • 0

    27. ~  2011-02-02 18:21:37  host: z02-11.opera-mini.net

    @24 oczywiscie ze jest uwzgledniona Opera Mini skoro np ruch na Nokiach jest wyzszy niz udzial Nokii w rynku. @25 a jaki jest udzial ww smartfonow w rynku, np jaka jest srednia cena Samsunga w Polsce? Samo porownanie cos tam mowi o ergonomii przegladarek a zwlaszcza o ich zuzyciu baterii. Bo jesli na jednej przegladarce bateria pada po 2godz a na innej po 12tu to co tu porownywac. Jedna sluzy do internetu a druga po prostu jest :-) Zreszta wszystko mozna doprowadzic do absurdu jak sie chce. Lepsza przegladarka z przegladaniem w kartach do przejrzenia tych samych tresci wygeneruje mniejszy ruch i ilosc klikniec niz przegladarka trzymajaca na raz tylko jedna strone w pamieci:-)

  • 0

    28.  2011-02-02 19:05:38

    @27 to Ci tlumacze, ze moja e71 jest identyfikowana via opera mini jako S60, a nie jako e71. jezeli np. kazdy symbianowiec jest via opera mini tak identyfikowany to nic dziwnego, ze sie nie lapia do statystyk ergo w statystykach tych ujete sa tylko wejscia z natywnych przegladarek, bo nie chce mi sie wierzyc, ze opera mini w wersji java jest taka super (w wersji java OM identyfikuje e71 jako mini 5...)

  • 0

    29. ~  2011-02-02 20:04:43  host: z04-03.opera-mini.net

    No wiec jesli w twojej procedurze sprawdzajacej jestes w stanie zidentyfikowac system to dopuszczasz mozliwosc ze ktos moze potrafic zidentyfikowac typ urzadzenia?

  • 0

    30.  2011-02-02 21:04:16

    iPhone'y same potrafią ściągać dane z neta, jeśli ustawi się opcję "push", a nie "pull". Jeśli nie ma się pakietu internetowego (np. blueconnect Max w Tak Taku), to można się naciąć przez to na sporą kasę...

  • 0

    31.  2011-02-02 22:04:25

    I same łączą się z każdą z monitorowanych przez Gemiusa stron, by podciągnąć sobie statystyki. Gdzie w iPhone jest opcja "pull"? Nie mogę znaleźć..

  • 0

    32. ~divhashmorex  2011-02-02 22:15:29  host: z26-15.opera-mini.net

    zastanawiam się ... Gemius to pewnie kody js czyli część przeglądarek nie wyśle informacji bo nie obsługuje lub częściej - ma wyłączona obsługę. 2. Jak gemius miałby brać pod uwagę operę mini jak nie przesyła ona danych o używanym telefonie? Nijak czyli te dane nie są brane zapewne pod uwagę. 3. Czy to że jestem polakiem znaczy że otwieram głównie strony z końcówkami .pl? Zdecydowanie nie. 4. Znaczna część stron raczej nie korzysta z gemiusa a może się mylę?

  • 0

    33.  2011-02-02 22:31:02

    Komentarz nr. 22 chyba wyjaśniałby wysoką pozycję Nokii 5130 XM - bo w tym modelu natywna jest właśnie Opera Mini, i może dzięki temu zliczany jest cały ruch przez nią generowany. W innych telefonach liczony mże być np. tylko ruch przez natywnego NetFronta (którego mało kto używa).

  • 0

    34. ~Piotrek  2011-02-02 23:04:39  host: z02-07.opera-mini.net

    Opera Mini wysyła informacje o tym z jakiego telefonu korzysta urzytkownik. Więcej info na ten temat na stronie Opery. Po prostu informatylom nie chce się implementować standardów dla danej przeglądarki, tyko lecą po standardzie

  • 0

    35. ~  2011-02-02 23:43:46  host: p21-03.opera-mini.net

    Opera mini nie ma sobie równych. Na mojej starej nokii z edge wchodzenie w internet tradycyjnie przez folder nie ma sensu, niby można wejść ale tragedia wszystko. Opera przyśpiesza ładowanie się stron a sam ich wygląd w końcu pozwala na komfortowe przeglądanie www, czasem nawet kupuje coś przez telefon. Zastanawia mnie jedno, czy wy ludzie nie macie internetu z kabla że są wam potrzebne telefony po 2tysiące?

  • 0

    36.  2011-02-03 07:30:25

    Kto ma czas być przywiązany kablem do internetu? :)

  • 0

    37.  2011-02-05 18:53:12

    @code - zazwyczaj w ustawieniach każdej aplikacji można wybrać opcje push/pull, gdzie push oznacza, że dane będą pobierane tylko na życzenie użytkownika, a pull, że aplikacja sama będzie łączyła się z netem. Sporo z tym zabawy dlatego lepiej zabezpieczyć się i wykupić jakiś pakiet typu właśnie blueconect Max w TT.

Dodaj swoją opinię