Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czym jest dla mnie mój telefon?

Czym jest dla mnie mój telefon?

LuiN 11 Maja 2009 08:55

0 0

Zespół Avaya Blog Center przeprowadził ankietę na temat zwyczajów użytkowników telefonii komórkowej. Respondenci przekazali w niej między innymi co robią z telefonem gdy idą spać, jak często go wyłączają i jak się czują bez telefonu.

Ponad połowa respondentów (58,5%) nigdy nie wyłącza swojego telefonu. Osoby, które go wyłączają z własnej woli robią to w konkretnych sytuacjach. Są to m.in.: spotkanie zawodowe (61%), sen (27%), a także spotkania rodzinne, wyjście do kina lub teatru, uczestnictwo w nabożeństwie, urlop bądź najzwyklejsza potrzeba chwili spokoju. No i oczywiście igraszki miłosne. Są też tacy, którzy wyłączają telefon, żeby zrobić na złość dzwoniącym.

Prawie trzy czwarte (73%) respondentów nie może się oddalić od telefonu na dalej niż pół metra i ma telefon w zasięgu ręki podczas snu. Tylko 10% ma telefon w innym pomieszczeniu, a 17% dalej od łóżka - tak, że musieliby do niego wstać, gdyby zadzwonił. Być może powoduje to fakt, że traktujemy telefon jak budzik?




Do najpopularniejszych funkcjonalności telefonu komórkowego, poza standardowymi (rozmowy, SMS, MMS, poczta głosowa), zaliczymy przeglądarkę internetową, z której korzysta 40% z nas. Następnymi w kolei będą: e-mail - 25% (branża IT - 35%), synchronizacja poczty, kontaktów i kalendarza z komputerem - 19% (branża IT - 26%) oraz nawigacja satelitarna - 14% (branża IT - 19%). Jedynie 2 z 200 respondentów korzysta z wideokonferencji.

A jak czujemy się bez telefonu? Wygląda na to, że nie najlepiej. Prawie połowa (44,5%) z nas czuje się zaniepokojona, 41% niepewnie, 23% niecierpliwie, 15% bezradnie. Z drugiej strony 23% czuje się wolna, 14% beztroska, 11,5% zrelaksowana i 6,5% szczęśliwa. Są także samotni (2,5%) i smutni (1%).

Z telefonem czujemy się bardziej zaradni, a bez niego tracimy kontakt z rzeczywistością. Niektóre osoby są tym faktem bardzo zdenerwowane, wręcz poirytowane, a czasem panikują. Niektórzy czują się jak bez zegarka na ręku, zastanawiają się czy ktoś nie dzwonił, nie pisał, albo czy nie zdarzy się jakaś awaryjna sytuacja (np. z samochodem), w której telefon byłby bardzo przydatny. Były także osoby, które czują się wyluzowane i przyjemnie odosobnione od "zgiełku świata". Jedna z respondentek czuje się jakby robiła coś szalonego.

Źródło tekstu: Avaya Blog Center     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~wibra  2009-05-11 09:29:47  host: nat2-138.ghnet.pl

    Syndrom czasów... Jak przeanalizuję swoje odczucia w odniesieniu do komórki - to mam całkiem podobne i znajduję się w średniej krajowej. To chyba dobrze ??? ;-)

  • 0

    2. ~bledos  2009-05-11 09:33:02  host: 078088096073.lomza.vectranet.pl

    i pomyśleć, że kiedyś były tylko budki telefoniczne na mieście dla szaraków ;p

  • 0

    3.  2009-05-11 09:33:44

    Hm, dla mnie telefon komórkowy to sposób na częstszy i bliższy kontakt ze znajomymi. Dużo rozmawiam i piszę, ale dzięki temu podtrzymywane są więzi między nami. Telefonu nie wyłączam nigdy, tylko wyłączam czasem dzwonek. Jeśli wychodzę do sklepu czy do piwnicy na chwilę to nie zabieram go ze sobą. Czasem potrafię go nie zabierać by mieć trochę spokoju i chwilę dla siebie samego.

  • 0

    4. ~juy  2009-05-11 09:49:22  host: host-81-190-146-79.olsztyn.mm.pl

    Troszkę nie na temat ,ale warto :-) hehe. lol Widzieliście ten cyrk? www.ezomobile.pl :-D Do wróżek dzwonić buaahahh! One na żywo pier...ą głupoty ludziom,kity wciskają i stękają nie wiedząc co tu komuś powiedzieć :-), a ludzie dzwonią do nich. No tak teraz mogą "taniej" słuchać tych bzdur i kitów. Wszystko wiedzące Panie żądzą!:-D Witek napisz jakiś artykuł o tym koniecznie lub newsa puść w świat :-)

  • 0

    5. ~juy  2009-05-11 09:50:27  host: host-81-190-146-79.olsztyn.mm.pl

    Czyli dla niektórych telefon jest by dzwonić do "wróżek" przez EZOMOBILE :-D

  • 0

    6. ~  2009-05-11 09:57:04  host: f142-053.opera-mini.net

    no tak widze ankieta ankiety tu sie robi ;-). ale ok. ja tez dołoże tu swoje 3gr. otóż ostatnio tez sie czułem zle jak wstalem rano po imprezie i nie moglem znalesc swojego telefonu.. juz Myslalem ze go zgubilem i przepadł (a ostatnio odwalilo mi nawet i zaladowalem telefon 'na zaś' za 300zl.. i faktycznie mialem przykre mysli ze w glupi sposob pewnie pozbyłem sie telefonu... na szczęście poszedłem do łazienki i tam byl moj ukochany telefonik.. :). uzależnienie? pewnie tak. ja telefonu używam do: dzwonienia, smsowania, przeglądania www, maila, korzystania z komunikatorów, robienia zdjęć czy słuchania radia. jako budzika - nie próbowałem. chyba by mnie jednak nie obudził. żaden budzik nie budził. mam za mocny sen..

  • 0

    7. ~mirekb  2009-05-11 10:00:13  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    2tele jeden do dzwonienia z play,czesto wylaczony(poza pracą)potem 2nr z plusa wlaczony 24h,na nim opera mini i srednio do2h dziennie na operze mini,smsy z netu.przez ostanie 3miesiace kolo60min do wszystkich wydzwaniam

  • 0

    8. ~  2009-05-11 10:05:50  host: public-gprs126791.centertel.pl

    Zarysowuja sie dwie grupy :-) Jedna to uzaleznieni 44-70% Klasyczny syndrom odstawienia niepokoj, panika, zlosc. Druga to zniewoleni kojarzacy komorke jako korporacyjna smycz i tutaj znaczaca zbieznosc wynikow na poziomie ok 25% miedzy korzystaniem z poczty, synchronizacja a poczuciem wolnosci po odstawieniu.

  • 0

    9. ~bla  2009-05-11 10:21:02  host: 188.33.60.135

    Smutne czasy nastały.

  • 0

    10. ~Lor  2009-05-11 10:47:49  host: 213.192.66.1

    A pomyslec ze moi rodzice czekali 11 lat na zalozenie telefonu w TP sa... :)) Czasy sie zmieniaja.

  • 0

    11. ~  2009-05-11 11:41:54  host: 80.51.91.245

    W ankiecie powinno się również zbadać zachowania w środkach komunikacji publicznej - przynajmniej okazałoby się, że większość respondentów jest najzwyklejszymi chamami. Bo w Polsce rzeczą powszechną jest głośne słuchanie muzyki, prowadzenie rozmów w sposób, że połowa pasażerów ma okazję słuchać albo o pierdołach, albo o rzeczach wstydliwych.

  • 0

    12.  2009-05-11 11:59:32

    Tytuł brzmi jak temat wypracowania dla gimnazjalisty :-)))

  • 0

    13. ~Robert  2009-05-11 14:36:31  host: adgx100.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @Lor - moi Rodzice czekali 14 lat

  • 0

    14.  2009-05-11 18:48:15

    @11 raczej nie jest to badanie dla Polski ;) przegladarka internetowa? polowa Polakow swiadomie nigdy jej raczej nie uruchomila ;)

  • 0

    15. ~neo  2009-05-11 19:03:18  host: aeip81.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jeśli ktoś nie może obyć się bez komórki i dostaje np. ataku paniki to niech aparat po prostu połknie i tym samym zawsze będzie miał ze sobą ;)

  • 0

    16.  2009-05-11 20:30:49

    a jednak dla Polski, z tym, ze robione na populacji 200 osob, z tego 102 osoby odpowiedzialy, ze zwiazani sa z branza IT lub sa nia zainteresowani, a wiec wyniki sa niemiarodajne dla ogolu populacji... 200 osob to oni moga badac w miastach, a nie w odzwierciedleniu dla calego kraju...

Dodaj swoją opinię