Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy w końcu VAT z charytatywnych SMS-ów przestanie trafiać do budżetu?

Czy w końcu VAT z charytatywnych SMS-ów przestanie trafiać do budżetu?

WitekT 4 Lutego 2008 15:25

0 0

Organizacje pożytku publicznego i Centrum im. Adama Smitha apelują do Ministerstwa Finansów o objęcie SMS-ów na cele dobroczynne zerową stawką VAT. Obecnie obowiązuje 22- procentowy podatek, który jest odprowadzany do Skarbu Państwa, a tylko kwota netto wędruje na konto fundacji i stowarzyszeń.

Ministerstwo Finansów odpowiada, że trwa analiza przepisów o podatku VAT, zlecona przez ministra Jacka Rostowskiego. Jeśli prawnicy znajdą satysfakcjonujące rozwiązanie, zgodne z prawem UE, wtedy zaproponowane zostaną zmianę obecnych przepisów.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha wyjaśniał na dzisiejszej konferencji prasowej, że zerowy VAT na SMS-y funkcjonuje od 2006 roku w Czechach. Rozwiązanie to rozciągnięto także na SMS-y wysłane w 2005 roku i zwrócono VAT organizacjom, które w ten sposób zbierały pieniądze na cele dobroczynne. Według niego, również w Polsce możliwe byłoby przyznanie danej organizacji społecznej jednego numeru SMS, tak by przesłane SMS-y były zwolnione z podatku. Dodał, że w Czechach dobroczynność "eksplodowała" po wprowadzeniu tej zmiany.
W tym roku wyjątkowo Ministerstwo Finansów przekazało równowartość VAT-u na podobną czy taką samą aparaturę jak ta, na którą kwestowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Według prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej, podczas SMS-owej zbiórki dla ofiar tsunami w Tajlandii budżet "zarobił" 800 tys. zł. Jej zdaniem to nieprzyzwoite, że państwo zarabia na dobroczynności. Ochojska dodała, że organizacja, która chce prowadzić zbiórkę przy pomocy SMS-ów, musi za każdym razem uzyskać pozwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warunkiem jest m.in. to, by operatorzy sieci komórkowych zrezygnowali z opłat. Najczęściej operatorzy godzą się, gdy akcja jest nagłośniona w telewizji.

Jeśli operator rezygnuje z zysku, to dlaczego ma zyskać Ministerstwo Finansów? - pytał na konferencji ks. Marian Subocz z Caritas Polska. Według niego, po wypadku polskiego autokaru pod Grenoble w ubiegłym roku tylko w jednym dniu udało się zebrać 1,8 mln zł przez SMS-y, z czego 400 tys. zł trafiło do budżetu.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1.  2008-02-04 16:00:36

  W ty mysleniu pokutuje (bledna) logika , ze wspolne znaczy niczyje. Sluzby Skarbowe to fundament wlasciwego funkcjonowania Panstwa. Tak jak jest budzet w mikroskali tak jest tez budzet w makroskali , pieniadze na Policjantow ochraniajacych WOSP nie spadly znieba. Smieszyly mnie pouczanki Owsiaka ktory smigal motorowka marynarki wojennej i latal rzadowym samolotem. Pewnie oby dwa tankowano woda z rzeki. Kto neguje sensownosc placenia podatkow to tak jakby pilowal galaz na ktorej siedzi. Dopoki jeszcze nie zlecial moze liczyc na poklask tluszczy ktora wyda na fajki i wóde , a potem pod przychodnia bedzie narzekac na koleji i ze "lekarz zle leczy"

 • 0

  2.  2008-02-04 19:20:32

  issa*** trafne myslenie-nie pomyslalem o tym. Z drugiej zas strony, kwoty jakie wplywaja do skarbu panstwa z tyt. podatku od tych smsow sa dla budzetu (pardon) pierdnieciem, a dla niejednej organizacji sama kwota VAT to niejednokrotnie suma bardzo duza. Nie zapominaj tez, ze te pieniadze sa dobrze przez organizacje spozytkowane, o czym nie mozna powiedziec, gdy patrzy sie, co sie wyprawia z pieniedzmi, ktorymi dysponuje rzad :) Ja bym powiedzial, ze zeby wilk byl syty i owca cala, to moze nie calkiem likwidowac VAT od tych esow, ale wprowadzic jakas nizsza stawke: 7 lub 3% ?

 • 0

  3.  2008-02-04 19:28:12

  Co do samego Owsiaka, to nie ujmujac mu zaslug-to nie jest to taka biala owca,jak wie wielu wydaje. Sponsoruje u nas ratownikow gorskich i czasami wpadal tu tylko po to by sobie Nissanami pojezdzic jak wariat na sygnale po okolicy(nawet goprowcy jak do akcji jada, to tak nie szaleja). Zawsze wiem, kiedy ten buc jest u nas we wsi, bo tylko on tak wariuje :/ Dodam, ze tak jak Issa napisal-niby te Nissany zasponsorowal, ale paliwo bylo juz za pieniadze GOPRu... No ale to juz inna bajka...

 • 0

  4. ~Franz  2008-02-04 19:37:27  host: chello089078163175.chello.pl

  ***empireus Nie zapominaj, że jesteśmy w UE. A ta organizacja nakazuje mieć podatek VAT nie niższy niż 15% ;)

 • 0

  5.  2008-02-04 20:49:56

  Franz*** nie jestem ekspertem od ksiegowosci, ale chocby nawet nie byo mozna ustawic nizszej stawki VAT, to zawsze mozna wystapic z projektem do EU i tam wynegocjowac takie cus, by wlasnie taka stawka na tego typu sprawy w PL byla, a byc moze cala EU sie na to zalapie :)

 • 0

  6.  2008-02-04 20:57:32

  A ja dałbym na wybraną organizację, ale nie dam za pomocą sms-a, ponieważ nie chcę, by jeszcze w jeden dodatkowy sposób budżet państwa ściągał ze mnie podatki. Uważam, że i tak wystarczająco płacę na skarb państwa - PIT, CIT, VAT, akcyza, podatki od nieruchomości, katastralny, podatek drogowy, opłaty skarbowe, sądowe itp. Własnej kolejnej złotówki nie dołożę. Jednak mam lepszy pomysł na sms-y charytatywne i mam prośbę do WitkaT, by spróbował swoimi sposobami uświadomić ją operatorom. Sms charytatywny powinien być wysyłany na numer bezpłatny (z zakresu 80..) i w treści powinna być podawana kwota, która zostanie automatycznie potrącona z konta pre-paid lub doliczona do rachunku. Każda organizacja może dostać swoj numer, ponieważ zakres numeracji 80, może być dowolnie rozszerzany. Co Wy na to? W ten sposób nie zapłacimy VAT-u i nie ma problemu z prawem unijnym :)

 • 0

  7.  2008-02-04 23:31:48

  zorro12: głupie, głupie i głupie. Przeczytaj ordynację podatkową i chociaż częściowo ustawę o Vat. Jak będziesz zorro dwadzieścia kilka to zrozumiesz, że to było głupie, głupie i bardzo głupie co napisałeś. Nawet nie mam siły, żeby Ci to wytłumaczyć bo po takim Twoim bełkocie to na bank nie zrozumiesz:) Pewnie nawet nie rozumiesz stawki 0% od stawki zwolnionej z Vat-u. Niby to samo, a prawie robi różnicę:)

 • 0

  8.  2008-02-04 23:46:17

  Zorro ciekawy pomysł tylko trzeba by go uszczegółowić , no bo co np jak się w kwocie machniesz? Co do podatków masz 100 racji Załóżmy, że pracujemy w firmie która produkuje "coś" za co dostaje 100zł z VAT. Z tego Vat to ok 18zł. Pozostałe 82zł pracodawca płaci pracowniki - tu ZUS i inne zmory pożerają ok 50%. Zostaje 41zł, które Kowalski chce przeznaczyć na cel dobroczynny, wysyłając SMSy. No i na ten cel trafia 33,60 zł. Jak widać tym sposobem krwiopijcy wysysają 2//3 kwoty bazowej. Oczywiście pisze przekolorowując. Uważam, że ludzie powinni płacić podatki, aby środki były dystrybuowane między wszystkimi ludźmi i aby nie było tylko bardzo bogatych i bardzo biednych. Ale jak już chce oddać coś na cel dobroczynny to skoro wrzucić do skarbonki bez VAT mogę, to czemu nie zrezygnować z VATu za dobroczynne SMSy?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-42-146.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet