Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy UKE zabierze WiMAX PTC?

Czy UKE zabierze WiMAX PTC?

WitekT 19 Czerwca 2006 11:52

0 0

PTC opóźnia rozwój sieci radiowej, na którą dwa lata temu dostała koncesję płacąc 2,5 mln zł. Regulator przygląda się temu podejrzliwie.

Do dziś PTC nie zaczęło budować sieci WiMAX. Operator woli inwestować w UMTS, ale UKE wolałby, żeby wylicytowana częstotliwość nie leżała odłogiem. Wszystko wskazuje na to, że rozpoczniemy postępowanie w sprawie cofnięcia rezerwacji udzielonej PTC — mówi jeden z pracowników urzędu.

Nie będzie to jednak łatwe. Wymagania co do harmonogramu nie zostały wpisane do licencji, a znajdujące się tam odniesienie do propozycji składanych w procesie ofertowym jest — zdaniem naszych i zewnętrznych prawników — niewiążące prawnie — komentuje Witold Pasek, rzecznik obecnego zarządu PTC.
Pomysłodawcą przystąpienia do przetargu był poprzedni szef operatora — Bogusław Kułakowski. Mieliśmy konkretne plany dotyczące wykorzystania technologii WiMAX i zaoferowania nowych usług. Chcieliśmy z PTC stworzyć uniwersalnego operatora, który mógłby skutecznie konkurować z Telekomunikacją Polską — mówi dzisiaj Bogusław Kułakowski, szef PTC do marca 2005 r.

Chętnych na pasmo, które może zwolnić PTC, nie zabraknie. Gdyby pojawiła się taka możliwość, wystąpimy z wnioskiem o przydział ogólnopolskich kanałów w paśmie częstotliwości 3,6-3,8 GHz — mówi Mirosław Słomiński, dyrektor pionu technicznego Exatela, który niedawno występował o lokalne częstotliwości z tego zakresu.

Wypowiadać nie chciała się Telekomunikacja Polska, ale brała udział w tym samym przetargu (zawieszonym), co Exatel. Jeszcze wcześniej zaś... spóźniła się ze złożeniem oferty na częstotliwości ogólnopolskie. Nie ma gwarancji, że którykolwiek z tych telekomów będzie działał z większym rozmachem niż PTC, ale może UKE da im szansę.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1.  2006-06-19 12:03:26

    no i bardzo dobrze po co im jak nic z tym nie robia ? Era jest chora. Najpierw kupują za 2,5 mln zeby nic z tym nie robic :( błazenada. Tak samo było z TK GSM 1800.

  • 0

    2. ~Longman  2006-06-19 12:17:41  host: ewm232.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niestety PTC uprawia cos co jest nazywane czesto "radiosquatting", wykupujac czestotliwosci nie ktore sa potrzebne firmie, a po to by blokowac konkurencje. Bardzo to przykre, ale uwazam, ze te czestotliwosci powinny wracac do puli. Skadinand pisze z "serca" - przykro mi bo obecnie mam telefon w Erze, wiec posrednio wspiera takie dzialania, oraz dlatego ze WiMax jako technologia ma wyjatkowego pecha w Polsce, choc "na Polske" nadawalby sie b. dobrze.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-197-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet