DAJ CYNK

Czy UKE zabierze WiMAX PTC?

WitekT

Wydarzenia

PTC opóźnia rozwój sieci radiowej, na którą dwa lata temu dostała koncesję płacąc 2,5 mln zł. Regulator przygląda się temu podejrzliwie.

PTC opóźnia rozwój sieci radiowej, na którą dwa lata temu dostała koncesję płacąc 2,5 mln zł. Regulator przygląda się temu podejrzliwie.

Do dziś PTC nie zaczęło budować sieci WiMAX. Operator woli inwestować w UMTS, ale UKE wolałby, żeby wylicytowana częstotliwość nie leżała odłogiem. Wszystko wskazuje na to, że rozpoczniemy postępowanie w sprawie cofnięcia rezerwacji udzielonej PTC — mówi jeden z pracowników urzędu.

Nie będzie to jednak łatwe. Wymagania co do harmonogramu nie zostały wpisane do licencji, a znajdujące się tam odniesienie do propozycji składanych w procesie ofertowym jest — zdaniem naszych i zewnętrznych prawników — niewiążące prawnie — komentuje Witold Pasek, rzecznik obecnego zarządu PTC.

Pomysłodawcą przystąpienia do przetargu był poprzedni szef operatora — Bogusław Kułakowski. Mieliśmy konkretne plany dotyczące wykorzystania technologii WiMAX i zaoferowania nowych usług. Chcieliśmy z PTC stworzyć uniwersalnego operatora, który mógłby skutecznie konkurować z Telekomunikacją Polską — mówi dzisiaj Bogusław Kułakowski, szef PTC do marca 2005 r.

Chętnych na pasmo, które może zwolnić PTC, nie zabraknie. Gdyby pojawiła się taka możliwość, wystąpimy z wnioskiem o przydział ogólnopolskich kanałów w paśmie częstotliwości 3,6-3,8 GHz — mówi Mirosław Słomiński, dyrektor pionu technicznego Exatela, który niedawno występował o lokalne częstotliwości z tego zakresu.

Wypowiadać nie chciała się Telekomunikacja Polska, ale brała udział w tym samym przetargu (zawieszonym), co Exatel. Jeszcze wcześniej zaś... spóźniła się ze złożeniem oferty na częstotliwości ogólnopolskie. Nie ma gwarancji, że którykolwiek z tych telekomów będzie działał z większym rozmachem niż PTC, ale może UKE da im szansę.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Puls Biznesu