Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy TP przemianuje wp.pl na orange.pl?

Czy TP przemianuje wp.pl na orange.pl?

sirmark 2 Sierpnia 2006 10:53

0 0

Telekomunikacja Polska mianowała nowego prezesa Wirtualnej Polski. Czy pod jego rządami portal zmieni markę na Orange? - zastanawia się Gazeta Wyborcza.

Nowy prezes Jacek Murawski jest jednocześnie dyrektorem finansowym Orange, komórkowego ramienia TP. Do niedawna telekom miał cztery oddzielne portale - TP, Orange, WP i Neostradę dla użytkowników szerokopasmowego internetu. W lipcu grupa zintegrowała strony TP i Orange, ułatwiając internautom poruszanie się między działami na temat telefonii stacjonarnej i komórkowej.

France Telecom, właściciel TP, prowadzi politykę ujednolicania swoich marek (w ubiegłym roku w Polsce komórkową Ideę zamienił na Orange). We Francji i w kilku innych krajach należący do niego portal Wanadoo został przemianowany na Orange. Czy byłby to właściwy kierunek rozwoju także w Polsce? - Wątpię - mówi szef jednego z konkurencyjnych portali. - Ale na pewno WP wraz z TP i Orange mogą odnosić spore korzyści ze współpracy, z połączenia oferty z Neostradą i telefonią komórkową. Pytanie, czy zgodzi się na to regulator rynku telekomunikacyjnego - dodaje nasz rozmówca.




Andrzej Szymański, analityk DM BZWBK: - Wirtualna Polska to bardzo silna marka. Nie wyobrażam sobie, by TP z niej zrezygnowała. Nie widzę konieczności redukowania liczby portali w Grupie TP..

TP w przysłanym komunikacie stwierdziła tylko: "Poszerzenie składu zarządu WP to istotny krok mający służyć wzmocnieniu pozycji WP. Wirtualna Polska wraz z Telekomunikacją Polską oraz PTK Centertel stanowią najistotniejsze elementy Grupy TP, łącząc silną pozycję w telefonii stacjonarnej, dostępie do internetu, telefonii komórkowej oraz działalności portalowej"

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2006-08-02 11:25:57

    andrzejTP: odpowiedz mi na jedno, zasadnicze pytanie: czy TP świadczy bitstream access poniżej kosztów?

  • 0

    6.  2006-08-02 11:41:28

    wutek tego nie wiem ale mi chodzi tylko o pewne zasady decyzje podjete przez UKE sa bardzo dobre dla konkurencji tak dobre ze nie mobilizuje ich do budowania siec bo i po co skoro moga wejsc na gotowe i efekt tego bedzie taki ze tak jak teraz wyglada nasza mapa nazwijmy to zasiegu siec telekomunikacyjnych tak juz pozostanie ja jestem za tym zeby byla konkurencja ale jestem tez za tym zeby tez cos robila dla rynku a nie zachowywala sie jak typowy pasozyt "tele2" i widze ze energis tez idzie w ta strone czym jestem zawiedziony bo po nich spodziewalem sie czegos innego teraz poczekamy jeszcze na podobny komunikat NETI bedzie super ceny spadna rynek bedzie sie rozwijal i bedzie git

  • 0

    7.  2006-08-02 11:55:29

    andrzejTP: jeżeli nie świadczą usług poniżej kosztów, to czemu mają przestać inwestować? Chyba się inwestycje będą opłacać? Co do GTS Energis - oni nie chcą być dużym operatorem, a co za tym idzie, mogą sobie jechać na BA. Jeżeli ktoś chce być duży, to się mu będzie opłacała budowa własnej sieci. Tym bardziej, że BA to tylko udostępnienie ostatniej mili, portu DSLAM i łącza do punktu zbiorczego. Cały szkielet musi być operatora alternatywnego. Co do Tele2 - oni też już zauważyli, że operatorzy w pełni wirtualni nie sprawdzają się pod względem ekonomicznym. Popatrz na inwestycje tej firmy na zachodzie Europy, a także na opinie analityków po wynikach za 1Q06. Tele2, choć jest w Polsce w pełni "wirtualne", to jednak nie jest dla TP deficytowe. Nikt tu nie świadczy usług poniżej kosztów. A TP z racji bycia operatorem usług powszechnych, będzie dostawać pieniądze z budżetu za telefonizowanie deficytowych obszarów. Więc trzeba tylko CHCIEĆ, a nie TRWAĆ. Kto stoi w miejscu, ten się cofa.

  • 0

    8. ~daleki  2006-08-02 12:05:11  host: 139.100.140.34

    Witek, A co to są koszty w dużej korporacji ? Jakbyś nie wiedzial, to wszystkie wyliczenia kosztów swiadczenia danej usługi można tak naprawdę rownie dobrze z fusow wróżyć. Ustawa nanosi taki obowiazek UKE go naklada na TP, a ona "magicznie" wylicza ... powiedz mi jaki procent kosztów zarobków czy delegacji pracownika TP jadącego na konferencję IETF-u np. w sprawie normalizacji P2P SIP-a jest "kosztem" usługi pętli lokalnej czy bitstreamu ? Gdzie uwzględniać takie koszty ? A może nie powiniśmy mieć nigdy SIP-a w sieci TP... najlepiej twierdzić że TP-a jest zła, bo to politycznie poprawne. Daj jej prawo zarabiać i rozwijać się, a nie bazować na "starej" technologii.

  • 0

    9.  2006-08-02 12:13:11

    daleki: masz dużo racji w tym, co mówisz - nie jest to łatwa sprawa ustalenie i powiązanie konkretnych kosztów. Ale od tego są odpowiedni ludzie, żeby to odpowiednio "znormalizować". Po drugie - nie, nie mówię, że TP jest zła, tylko że jest podmiotem dominującym na rynku telekomunikacyjnym. To inny rynek niż np. spożywczy - bo tam duże podmioty walczą ceną. Na rynku telekomunikacyjnym - głównie dostępnością usług. Wyobrażasz sobie, że ktoś weźmie telefon w sieci, która tylko działa na terenie danej gminy, czy weźmie telefon z TP, gdzie ma całą Polskę i świat? Właśnie... Duży podmiot dyktuje warunki podłączenia do sieci, wymiany ruchu, itp. To znacznie bardziej skomplikowany model niż wspomniany rynek spożywczy. Dlatego biorąc pod uwagę fakt, że TP ma tego rynku ponad 80%, trzeba jej narzucić pewne widełki cenowe i uczciwe warunki podłączenia innych sieci (oferta RIO), żeby odpowiednio stymulować konkurencję. Wcale nie kosztem TP - bo TP po prostu zejdzie ze swoją bandycką marżą do marży uczciwej. Wiesz, gdyby TP odpowiednio traktowała swoich pracowników, to jeszcze by mi jej było szkoda. Ale jak się nasłucham od ich pracowników ile zarabiają... Jakoś TP nie martwi się, że monterzy (a właściwie firmy podwykonawcze) zarabiają grosze...

  • 0

    10. ~getITright  2006-08-02 12:18:57  host: phantom.teldom.pl

    @andrzejTP - "teraz dopiero bedzie sajgon tp przestanie inwestowac" I CO Z TEGO ??? czy tobie się wyadaje że TP robi komuś jakąś łaskę inwestując ?!? nie to nie :P "a nie zachowywala sie jak typowy pasozyt "tele2"" no popatrz... ale tele2 jest pasorzytem TYLKO I WYŁĄCZNIE z punktu widzenia TP, a dla mnie pasorzytem na społeczeństwie i państwie jest TPsa ! aczkolwiek mi też się nie podoba sposób w jaki tele2 działa, np. kłamiący w żywe oczy akwizytorzy

  • 0

    11. ~getITright  2006-08-02 12:33:05  host: phantom.teldom.pl

    @daleki - "najlepiej twierdzić że TP-a jest zła, bo to politycznie poprawne." o czym ty mówisz ? co mnie obchodzi co jest politycznie poprawne, TPsa to firma którą uważam za bandycko złodzijeską, przypomnij sobie co oni wyczyniali 5-10lat temu, teraz - fakt jest to już inna firma, do tego mamy sprawnego regulatora, ale I TAK nadal TP działa WBREW LUDZIOM, nie jest to firma harytatywna, ale jak prywatna firma może cały czas przyjmować politykę szkodliwą dla jej klientów ?!? a wiesz dlaczego tak się dzieje ? bo nikt nie ma ROZSĄDNEJ alternatywy, niby JAKAŚ tam konkurencja jest, ale tak naprawdę, to nie ma dobrej alternatywy dla TP i dlatego z jednej rozumiem takie działania TP, w końcu firma ta działa w określonych warunkach (czyt. braku konkurencji) i może sobie pozwolić na pewne rzeczy, ale z drugiej strony te działania są WBREW MNIE, więc jestem jakoby po drugiej stronie barykady i krytykuję tą firmę jeżeli jest za co A JEST ! a co do tego ma polityczna poprawność ? może mi wytłumaczysz ???

  • 0

    12. ~omega  2006-08-02 12:50:36  host: abfc108.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Lepiej niech TP nie przyznaje się, że jest właścicielką WP. Większość ludzi nie wie, po co ich zrażać do siebie.

  • 0

    13. ~amu  2006-08-02 12:53:00  host: 150.254.124.223

    @daleki: sprawa rozliczania delegacji jest prosta - jest to tzw. overhead, który stanowi jakiś procent kosztów innych "fizycznych" czynności. Dzięki temu widać jak na dłoni jakie są poszczególen koszty. Zbyt wydoki overhead zawsze można zanegować...

  • 0

    14. ~Neo  2006-08-02 13:20:40  host: dpt32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    tp rośnie i rośnie, cholera!

  • 0

    15. ~anien  2006-08-02 13:37:23  host: dov135.neoplus.adsl.tpnet.pl

    niech sobie rośnie, ale niech nie rusza orange. Kurwa, jak w tym kraju sie uwolnić od tego monopolisty.

  • 0

    16. ~daleki  2006-08-02 14:04:21  host: 139.100.140.34

    Dlaczego ma nie ruszać Orange, ma w nim 100% udziałów. Nie ruszaj własnej klawiatury jak nie umiesz się wypowiadać.

  • 0

    17. ~da  2006-08-02 14:21:45  host: 139.100.140.34

    @anien, nie uwolnisz się za łatwo od niej, TPsa inwestuje w prawie _wszystkie_ nowoczesne technologie interentowe, moze nie wszystkie wprowadza na rynek ... bo rynek nie jest zbyt dojrzaly.

  • 0

    18.  2006-08-02 14:53:32

    ja zapytam inaczej czy Telepolis jest zależne od www.wp.pl jesli tak to i zalezne od TP ale w jakim stopniu???

  • 0

    19.  2006-08-02 14:55:26

    amadeo: nie jesteśmy zależni - dostarczamy im tylko treści, oni na nas wpływu nie mają.

  • 0

    20. ~UFO  2006-08-02 15:10:40  host: dqi231.neoplus.adsl.tpnet.pl

    to ja już przestane zaglądać na wp.pl

  • 0

    21. ~  2006-08-02 16:40:32  host: dps7.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie no. Najpierw było TP, potem TP weszło do Orange, już stronka i udziały w orange ma TP. Teraz wp, czy już może TP ma udziały w wp od dawna?

  • 0

    22.  2006-08-02 16:42:09

    a co będzie z telefonia.wp.pl ? :o

  • 0

    23. ~  2006-08-02 17:38:23  host: c-68-83-14-234.hsd1.nj.comcast.net

    TPsa monopolistą, wszystko w jednym, zatrzymanie rozwoju rynku i te ceny, to wszystko sprawia że Polska jest najgorszym państwem w Europie pod względem rozwoju i atrakcyjności!!!!!! ;-/ Wszystko w polsce schodzi na psy!!!!!! :-( A lepiej żeby WP pozostało przy swojej dotychczasowej nazwie!!!!!! ;-) :-)

  • 0

    24. ~  2006-08-02 18:10:20  host: apn-100-188.gprsbal.plusgsm.pl

    andrzejTP Jakby wejscie konkurencji na siec operatora zasiedzialego mialo spowodowac wstrzymanie inwestycji, to takie BT juz dawno by musialo to zrobic... a nie robi, tylko pakuje 9 mld funtow brytyjskich w NGN. To co piszesz to zwykla propaganda i straszak. A co do kosztow, to sa tak doskonale alokowane, ze w pewnej sieci kazda usluga jest na czerwono, a EBITDA wynosi 45 proc. Taki paradoks polskich sieci. Dodam, ze i w mobilach i w fiksach w europie EBITDA na poziomie 35 proc. uznawana jest za dobra...

Dodaj swoją opinię