Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy TP będzie zmuszona wypłacić 800 mln euro odszkodowania?

Czy TP będzie zmuszona wypłacić 800 mln euro odszkodowania?

WitekT 28 Lipca 2009 11:52

0 0

Rośnie grono analityków, którzy uważają, że Telekomunikacja Polska może być zmuszona zapłacić duńskiej grupie GN Store Nord (GN) gigantyczne odszkodowanie. Chodzi nawet o ponad 800 mln euro - pisze Parkiet.

Oficjalne informacje z GN, grupy, do której należy DPTG, wieloletni przeciwnik prawny TP, są z maja. Duńczycy podali przy okazji prezentacji wyników za I kwartał, że w III kwartale może zapaść wyrok w sporze DPTG - TP.




TP i DPTG spierają się od 2001 roku. Chodzi o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP - przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon - połączenie światłowodowe. Kontrakt stanowił, że część zapłaty będzie miała formę części dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji: od lutego 1994 roku do stycznia 2009 roku. Strony spierają się o kalkulację tego przychodu. W październiku 2008 roku DPTG rozszerzyło powództwo z 640 mln do 840 mln euro (bez odsetek).

Źródło tekstu: Parkiet     

Dodaj do:
w sumie: 35
  • 0

    16.  2009-07-28 14:41:01

    14: ja wcale nie narzekam - coś robię, zmieniam na cokolwiek byle to nie miło nic wspólnego z TP, a nie siedzę z założonymi rekami i czekam aż mi TP coś z łaski swojej każe przepłacić. Gdyby nie TP, to przez te lata jak i te nadchodzące mielibyśmy nie taki kontakt ze światem jaki mieliśmy/mamy/mieć będziemy, ale diametralnie lepszy. Finansowanie biednych dzieci (nie żartuj sobie) to tylko demagogiczny, marketingowy chwyt, by złapać cię za serce (ciebie złapali widać) i poprawić sobie PR. Sponsorowanie sportu itp. jest kosztem tych którzy korzystają z ich usług i przepłacają. Zresztą, wielu jest zadowolonych i sobie chwali, więc w sumie nie ma problemu. Najważniejsze by być zadowolonym z tego co się ma:)

  • 0

    17.  2009-07-28 14:46:07

    14 - ja juz "spadlem", jak piesz, do Netii i nawet zlotowka nie "spadnie" z mojego portfela do TPSA. Takich jak ja jest coraz wiecej. I z czego wtedy bedziesz miec pensje? Tylko placz i zgrzytanie zebow Ci pozostanie.

  • 0

    18. ~  2009-07-28 14:50:34  host: 217.96.62.235

    @16. Angelo widzę, że byłeś zdeterminowany do zaprzestania w jakimkolwiek stopniu korzysta z usług TPSA ;). Wyjechałeś aż do Anglii. To się chwali. Co do sponsoringu to gdyby wyszczególniali na rachunku jaka kwota z niego idzie na jakie cele prospołeczne to w przypadku gdyby była wysoka (ponad 10%) to może bym z telefonu stacjonarnego nie rezygnował ;).

  • 0

    19. ~Gormar  2009-07-28 14:52:57  host: 217.96.62.235

    @17. Ale to łącze od Netii to masz przez nich osobiście dociągnięte, czy to LLU lub jeszcze gorzej BSA i WLA ? Gdyż w innym przypadku to nawet ponad połowa twojej kasy idzie do TPSA.

  • 0

    20.  2009-07-28 14:55:13

    @19: uprzedziłeś mnie bo miałem o to samo zapytać :P

  • 0

    21.  2009-07-28 14:55:31

    18: do Anglii? w życiu nie byłem jeszcze. Siedzę sobie w Krakowie z dala od usług TP.

  • 0

    22.  2009-07-28 14:57:11

    19 - powtorze: ani grosza dla TPSA. Mam lacze Netii w 100%.

  • 0

    23. ~darius86  2009-07-28 15:40:23  host: 188.33.126.37

    wy jesteście nienormalni. z czego wy się ciszycie? że największy operator telekomunikacyjny w Polsce, świadczący usługi milionom ludzi, ma problemy? czy to jest normalne? jak tepsa będzie miała problemy, to wszyscy to odczujemy.

  • 0

    24.  2009-07-28 15:41:41

    23 - poniewaz to jest paradoks: im wieksze straty TPSA tym wiekszy potencjalny zysk dla klientow. TPSA bedzie po prostu MUSIALO zaczac byc konkurencyjne.

  • 0

    25. ~  2009-07-28 16:22:47  host: t06-05.opera-mini.net

    @angelo i inni wieczni narzekacze na wszystko a zwłaszcza na grupę tp. Te ewentualne należności pochodzą z czasów gdy tp była w 100% państwowa polską firmą tzn w tamtym czasie ktoś podpisał umowę z Duńczykami. Widocznie zapisy były tak niejednoznaczne, że umożliwiają stawianie roszczeń finansowych wobec dzisiejszej tp. Można powiedzieć, że tp padła ofiarą PPTiT. Szczerze żal mi jest niektórych forumowiczów, którzy albo nie chcą zrozumieć lub nie mają pojęcia o mechanizmach kształtowania cen dla operatorów alternatywnych, które to mechanizmy uniemożliwiają tp konkurowanie cenami usług. Niech alternatywni zbudują sieć alternatywną to będzie prawdziwa konkurencja a świadczenie usług na sieci tp przy takim retailu prowadzi powoli do wyeliminowania detalicznej części tp to będzie taki nieformalny podział tp. Jak wiecie UKE zalega tp setki milionów złotych za usługę powszechną za kilka ostatnich lat jakoś tego nie potępiacie tak gorliwie jak tp.

  • 0

    26. ~Gormar  2009-07-28 17:18:04  host: 217.96.62.235

    @21. Sorki angelo, ale nie tak łatwo cię wyśledzić po IP. To używasz Open Poroxy czy masz VPS w Falls Church , Virginia ? Pytanie retoryczne ;).

  • 0

    27. ~Gormar  2009-07-28 17:24:26  host: 217.96.62.235

    @25. Nie nerwujta się panie Witucki. Nie potępiamy UKE bo ta cała usługa powszechna i wyliczenia ponoszonych kosztów przez TPSA jest śmiechu warte. Jedynie czym ostatnio zaimponowała mi TPSA wraz z Centertelem to wprowadzenie usługi Freedom Pro 1Mbps, czyli połączenie CMDA450 wraz z GSM/UMTS z limitem 3GB za 49zł miesięcznie. Tak powinna wyglądać usługa powszechna. ;)

  • 0

    28.  2009-07-28 18:00:44

    25: na wszystko? chyba żartujesz. Jestem zadowolony z wszystkiego z czego korzystam:) Skoro przejęło się TP (z całym rynkiem i podpisywaniem tajnych aneksów) to teraz trzeba płacić za ta, a nie uchylać się. Życzę TP, by ta duńska firma wyciągnęła od nich jak największe pieniądze za usługę, którą zrealizowała, tak samo jak TP wyciąga od swoich abonentów kasę za ich rzekome marnej jakości usługi.

  • 0

    29.  2009-07-28 18:07:50

    26: hehe, wróciłem właśnie z Anglii przed chwilą;) Tamten adres mam w pracy, zależy jaki proxy wpiszę w przeglądarce taki mam adres, niektóre z przypisanym hostem, a niektóre nie,

  • 0

    30. ~Gormar  2009-07-28 19:03:17  host: 217.96.62.235

    @26. Spoko angelo, ale mam dla Ciebie niedobrą informacje. Twój operator GH Net doi z Ciebie niezłą kasę ;). Sam mam opcje podobną do Max 8Mbit i płacę 52 zł przy umowie na 24 miesiące (w tym 3 miesiące gratis). A publiczny IP mam wliczony w cenę :). Jedyna przewaga to zdaje się, że masz łącze symetryczne, a ja mam 512Mbit upload, ale nie stanowi to dla mnie żadnego problemu.

  • 0

    31.  2009-07-28 19:20:18

    30: ja od niedawna mam tańszą w ghnecie: opcję 1Mb symetryczny (od północy do dwunastej 2 Mb) za 53 PLN przy umowie na 24 miesiące (3 miechy za pól ceny). Wiem, że nie jest to tanio, ale akurat miałem już okablowanie w domu, a nie potrzebuję szybszej opcji. Generalnie nie narzekam, mam już ponad 3 lata może ze 3 awarie były, gdzie nie miałem netu jeden dzień. Wiem, zę są też tu tacy co mają 100 Mb za poniżej 50 PLN, zdaje się w Tarnowie:)

  • 0

    32. ~Gormar  2009-07-28 20:14:25  host: 217.96.62.235

    @31. angelo co do 100Mbps to nie musi być nieprawda. Nie będę wnikał w szczegóły techniczne, ale w ograniczonym zakresie (tak ok 2 tyś komputerów) także mam takie parametry transferu :).

  • 0

    33. ~dobre....  2009-07-28 22:33:36  host: 77-252-59-6.ujscie.net

    wszyscy za to zaplacicie hihihih, poniewaz ja ja ognia unikam TP a nawet dzwonienia na ich numery........

  • 0

    34. ~weteran  2009-07-29 00:07:47  host: 77-253-80-192.adsl.inetia.pl

    Umowa była dobra... Na początku lat 90. nikt nie potrafił przewidzieć, że ruch międzynarodowy tak eksploduje, a milionów USD na pomorski kabel światłowodowy na Bornholm to PPTiT nie miało. Tyle, że kilka lat później należało zbudować nowe przyłącza do sieci międzynarodowej i inaczej kierować ruch. No ale zarządzanie w TP to zawsze była sfera sztuki a nie praktyki :-(

  • 0

    35. ~tyle w temacie  2009-07-29 00:24:20  host: auy137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    angelo: Tak maą 100 mega poniżej 50 zeta, ale chyba w sieci, a nie wyjście na internet.

Dodaj swoją opinię