Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy Tele2 wycofa się z Polski?

Czy Tele2 wycofa się z Polski?

WitekT 18 Maja 2007 10:37

0 0

Tele2 sprzedało w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy siedem spółek, m.in. w Finlandii i Wielkiej Brytanii. Tydzień temu dwie - we Włoszech i Danii. Pojawiają się plotki o wyjściu z Portugalii. A co z Polską - pyta Rzeczpospolita.

Będziemy się koncentrować na tych krajach, które dają nam najwyższy zwrot z poczynionych inwestycji. Nie mogę jednak ujawnić, z których rynków zamierzamy wyjść - powiedział Rzeczpospolitej Lars Torstensson, rzecznik Tele2.

Jednak już od kilku miesięcy krążą pogłoski, że na krótkiej liście jest również Polska, w której firma jest drugim co do wielkości operatorem, obsługującym około miliona klientów, chociaż niemającym własnej infrastruktury. Zdaniem anonimowego przedstawiciela jednego z europejskich telekomów, tak sugerują przedstawiciele koncernu Tele2 na różnych branżowych spotkaniach.




Z samego Tele2 Polska nie płyną żadne sygnały świadczące, aby firma zamierzała się wycofać z naszego kraju. Jej pracownicy przyznają jednak, że decyzja może przyjść nieoczekiwanie ze Sztokholmu... i zaskoczyć wszystkich. Według analityków brytyjskiej firmy badawczej Ovum w najbliższych miesiącach Tele2 będzie się koncentrować na rynku rosyjskim i krajach bałtyckich, a stopniowo wychodzić z krajów Beneluksu, Francji i Europy Środkowej, być może także Polski.

Analitycy są podzieleni. Jedni mówią, że Tele2 może się pochwalić w Polsce sukcesami w sprzedaży swoich usług, zapowiada ekspansję na rynku internetowym i telefonii komórkowej, które powinny zapewnić skokowy wzrost przychodów. Drudzy - że te perspektywy są bardzo dobre do przedstawienia ich chętnym ostatnio do zakupów funduszom inwestycyjnym.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 64
  • 0

    45.  2007-05-18 22:56:59

    V: Tele2 ma jakieś 10x mniej klientów, ale i pracuje w innym systemie sprzedaży. Zresztą - odchodzimy od głównego nurtu rozmowy. To właśnie dzięki takim firmom, jak Tele2, Netia, Dialog, itp, mimo wielu niedoskonałości w ich dzialaniu, mamy teraz ceny takie, jakie mamy - a nie kilkadziesiąt procent wyższe.

  • 0

    46. ~V  2007-05-18 23:06:26  host: 217.153.164.122

    Tak, wiem jaka jest linia obrony tele2. Niestety aby była ona prawdziwa, należałoby przyjąć że firma ta ma w Polsce niezwykłego pecha, że trafiła akurat na takiego pośrednika. I to chyba na kilku naraz? Jakoś nigdy nie słyszałem o próbie sprzedaży czegokolwiek, przez jakąkolwiek inną firmę w taki sposób. Nigdy. Wyraźnie wskazuje to, że nie był to pomysł pośrednika, tylko zleceniodawcy.

  • 0

    47.  2007-05-18 23:09:18

    V: jak pisałem, to jest głównie wina mentalności nas, Polaków. Niestety, kombinatorów wśród nas jest wielu. Plany zbyt ambitne, stawki za niskie, więc wyszło co wyszło... Ale to znów zagłębianie się w szczegóły, a mówimy o całokształcie, wpływie na rynek, itp.

  • 0

    48. ~V  2007-05-18 23:24:42  host: 217.153.164.122

    Nie Witku, dyskutowaliśmy właśnie o szczegółach, bo to w nich tkwi diabeł, jak mówi przysłowie. Pytałeś jakiej krzywdy doznali zwykli, niewinni ludzie ze strony tele2. Dostałeś odpowiedź, więc proszę, nie odwracaj, także przysłowiowego, kota ogonem. Mentalność narodowa nie ma z tym nic wspólnego. Myślisz że np. we Francji nie znalazłyby się takie "panienki gotowe na wszystko" aby tylko podpisać umowę i zgarnąć prowizję? Problem w tym że tele2 najwyraźniej postanowiło zrobić taki eksperyment akurat w Polsce. Może liczyli na to, że w kraju gdzie po głównych ulicach miast jeżdżą przeważnie chłopi na furmankach, plan się powiedzie? :)

  • 0

    49.  2007-05-18 23:27:57

    Od miliona klientów 1% to 10 tys... To już i tak sporo... Więcej nie sądzę, żeby było.

  • 0

    50. ~Pshem  2007-05-18 23:36:47  host: nat-goc.aster.pl

    NIe zgodzę tu się z przeciwnikami, może na początku rzeczywiście rynek pracy (pośredników) nie byłzbyt dobrze rozponzany przez firmę TELE2, ale Oni wzieli standardy europejskie a nie polskie, gdzie każdego jak się spuści ze smyczy kontroli to kombinuje jak może. Zauważcie ,że teraz odchodzą od sprzedaży akwizytorskiej door to door,a raczej zaczeli sprzedawac tylko przez telefon gdzie możliwości kontroli są o wiele większe. Standardy się polepszyłe. A po drugie spójrzcie co od momentu gdy prezesem UKE została Pani Strużyńska się zmieniło. Zobaczcie co Telekomuna robiła aby dalej zostac monopolistą i ile kar opłaciła dzięki UKE,a i TELE2 zostało podane kontroli i dzięki temu standard się polepszył jeśli chodzi o obsługe klientów! A jeśli chodzi o przekręty to w TP także była akwizycja i także niesamowite przekręty np. dotyczące preslekcji się pojawiały. Więc myślę, że powinniśmy dac szansę takim firmowm na poprawienie standardów, bo dalej byśmy płaciuli 42.70 do TP i nic byśmy nie mieli.

  • 0

    51. ~V  2007-05-19 02:05:26  host: 217.153.164.122

    #49 Witek - ten 1% potraktowałem jedynie jako umowną skalę porównawczą, zakładając że myślałeś w ten sam sposób, więc Twoje wyliczenie nie ma żadnego sensu. Co do wkładu jaki ewentualnie mają "pasożyty" - niech sobie takie firmy sprzedają co chcą, mamy wolny rynek i jeżeli opłaca się to zarówno im jak i dostawcom usług od których je wykupują oraz samym klientom, to wszystko jest OK. Ja potępiam metody jakimi się posługują próbując zbyć swój towar, a w tej kwestii tele2 jest po prostu koszmarem, przy którym krążący po domach, natarczywi wyznawcy pewnej religii to zwykli amatorzy.

  • 0

    52. ~V  2007-05-19 02:13:36  host: 217.153.164.122

    Pshem - jak już pisałem - problemem nie byli pośrednicy tylko zleceniodawca. W pewnym momencie został przywrócony do pionu przez instytucję która jest w stanie zakończyć jego żałosną działalność na tym rynku. Nie widzę powodu żeby dawać komuś takiemu drugą szansę, bo gdyby nie wyżej wymieniona interwencja to proceder ten trwałby do dziś.

  • 0

    53. ~V  2007-05-19 02:18:28  host: 217.153.164.122

    i jeszcze na koniec - co ma do tego wszystkiego TP? Jeżeli ktoś wykręca takie czy inne numery to piętnujmy każdego z osobna. Umniejszanie winy jednego z powodu że drugi mógł zrobić coś podobnego, nie ma żadnego sensu.

  • 0

    54. ~Pshem  2007-05-19 09:21:34  host: nat-goc.aster.pl

    TP robiła przekręty ,typu ktoś miał preelekcję w TELE2 i jemu zakładano preselekcję w TP, i mu mówiono że np. zostaną mu zsoboty ,ale nie będzie musiał wykręcac 1033 żeby miec godzinę w TP, do tego tak naprawdę było to zerwanie umowy z TELE2 a nikt nikomu nic takiego nie mówił ,tylko TELE2 widziało ,zę klient prezestał korzystac z ich usług i wychdoziło co zrobiła TP.

  • 0

    55. ~ukenamuniu  2007-05-20 21:24:11  host: nat-go2.aster.pl

    Pshem: nie wiem o co Ci chodzi. Zgodnie z Pt i rozporządzeniem o uprawnieniach abonentów, abonent z preselekcją ma mieć możliwość dokonywania wyboru doraźnego wybierając 0+NDS (Numer Dostępu do Sieci). Czyli ktoś mając preselekcję na Tele2 może wybierać innych operatorów (preselekcja miękka).Ciekawe, że pupilek UKE dzwoni do abonentów TP przedstawiając się: tu "Telekomunikacja". Darmowe rozmowy za 35zł, przyjedzie kurier, pani podpisze.... Nie dziwię się, że chętnie zapłacili 1 mln "swojemu" prezesowi, bo drugiej kary za to samo już nie będzie. Jak już pisałem: prom do Szwecji odpływa jutro o 17.30.

  • 0

    56.  2007-05-21 15:19:05

    Co patrzę na to pytanie w tytule newsa to mam chęć odpowiedzieć... Tak, mam nadzieję, że tak ;-)

  • 0

    57. ~Darox  2007-05-23 12:05:01  host: edp139.internetdsl.tpnet.pl

    Ja tam mam DWiW_29 (czyli jeszcze ten tanszy z rozmowami po 10gr) i jestem prawie zadowolony. No może poza tym losowo dochodzącym CLIPem i zajetoscią łaczy. Ale i tak niedługo ich pożegnam (plan za 25zł w Netii z darmowymi wieczorami) więc powoli szykuje sie do pożegnania TELE2 w moim domowym.pzdr

  • 0

    58. ~lola  2007-05-25 10:50:54  host: 212.160.172.70

    stacjonarny to przeżytek!!!!

  • 0

    59. ~kicia  2007-05-25 18:28:30  host: ip-83-238-100-4.netia.com.pl

    Pracuję w Tele2 i zapewniam ze nie oszukujemy ludzi!! To ze jakas firma za granica tak sprzedawała nie znaczy ze tak sie dzieje wszedzie. Przedstawiam sie skad dzwonie wiec nie sprzedaje niczego w ciemno.

  • 0

    60. ~paulr  2007-05-26 12:15:01  host: ghk218.internetdsl.tpnet.pl

    jak dla mnie to powinni ta firme za oszustwa juz dawno zamknąć... może i firma nie oszukuje ale ludzie chodzący po domach podpisac umoy co jak wnioskuje maja płacone za ilość a nie za czas. przychodzą i szczegółnie starszym ludzią opowiadają ze sa z telekomunikacji i zbierają podpisy na tańsze połączenia, Babcia moja mieszka na osiedlu gdzie większość ludzi to są osoby starsze i conajmniej raz na miesiąc mają odwiedziny kogoś z tele2 i co chwile inna bajeczka. zresztą do mnie też raz przyszła miła pani. i praktycznie przez całą rozmowe nie powiedziała że jest z tele2 dopiero na samym końcu. A inną sprawą jest to że może nie większość ale słyszałem raz ile oni dostają za sprzedawanie rekordów z danymi osobowymi....

  • 0

    61.  2007-05-26 19:05:36

    ~kicia - w tym tygodniu w naszym lokalnym tygodniku piszą jak to Twoja firma nie oszukuje ludzi... Ile to powiatowy rzecznik się "narobi" w sparwach związanych z uczciwym załatwianiem spraw przez Twoją firmę...

  • 0

    62. ~Marek  2007-05-26 20:23:58  host: abvc58.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moim zdaniem Tele 2 to zwykli naciągacze i oszuści

  • 0

    63. ~Greg  2007-05-27 12:57:08  host: dkv149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jest to telekom, który nic nie wnosi do rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Ich działalnośc polega jedynie na sprzedaży usług świadczonych przez innych operatorów. Zgodnie z ideą "drabiny inwestycyjnej" (idea promowana przez ERG i KE) alternatywni mają stopniowo inwestować w infrastrukturę. Tele2 w wielu krajach nie spełniła tego warunku, a więc się zwija, bo działalność im się nie opłaca. Inaczej jest w Polsce, bo Tele2 jest promowane przez UKE. Regulator wielkrotnie podkreśla, że kara nałozona na Tele2 została natychmiast zapłacona :). Czyli Streżyńska chyba ich bardzo lubi.

  • 0

    64. ~świadomy klient  2007-05-28 11:00:55  host: bmy112.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tele2 ciężko sobie zapracowała na wizerunek pasożyta i oszusta! Ja bym nie skorzystał z ich usług, nawet gdyby mieli za półdarmo:) A tym zewnętrznym firmom akwizytorskim to się należy, za przeproszeniem, wielki chuj w sam środek dupy!!!

Dodaj swoją opinię