Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy rząd wesprze inwestycje TP w NGN?

Czy rząd wesprze inwestycje TP w NGN?

WitekT 29 Stycznia 2008 09:56

0 0

Ministerstwo Infrastruktury rozważa wszelkie możliwości, które przyczynią się do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Niewykluczone, że podczas prac nad nowelizacją Prawa Telekomunikacyjnego będzie rozważało propozycję ochrony inwestycji Telekomunikacji Polskiej w sieć następnej generacji (NGN) - pisze Puls Biznesu.

TP obiecuje wydać miliardy, aby dostarczyć klientom nowoczesne usługi, ale chce ustawowej ochrony projektu przed wpuszczeniem operatorów alternatywnych, aby zapewnić opłacalność ekenomiczną. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.




Rząd zastanawia się nad wsparciem tego planu. Sprawa była jednym z tematów spotkania Andrzeja Panasiuka, wiceministra infrastruktury, z operatorami i izbami telekomunikacyjnymi, które odbyło się 11. stycznia. Co ciekawe, izba zrzeszająca operatorów alternatywnych nie mówi "nie". KIGEiT chce usiąść do dyskusji i znaleźć satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie tym bardziej, że alternatywni operatorzy są świadomi, że taka siec musi powstać. Potencjalnych problemów jest cała masa - m.in. ewentualna możliwość wzmocnienia monopolu i zahamowanie rozwoju rynku czy też skala inwestycji, która ma podlegać ochronie i jakiej. Na pewno będą też problemy z Komisją Europejską, która przy podobnym układzie między Deutsche Telekom i Niemcami zaskarżyła sprawę do trybunału, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Operatorzy alternatywni pokazują też analizy, z których wynika, że kraje, w których chroni się inwestycje, mają tych inwestycji mniej niż kraje o wysokiej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

Rozmowa na ten temat z TP odbyła się dwa lata temu i mimo obietnicy nie trafił do nas żaden konkretny plan. Spodziewam się, że ministerstwo — zanim zdecyduje się wprowadzić takie rozwiązania do systemu prawa — zażąda solidnego uzasadnienia i przeprowadzi prawdziwą ocenę skutków takiej regulacji — mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 50
  • 0

    31.  2008-01-29 13:27:09

    Chrome_TP: na wszystko jest lekarstwo - podział TP. TP ciągle będzie wyłącznym właścicielem infrastruktury, ale będą jasne koszty, równe zasady dla wszystkich i większa efektywność działania. No i nawet da się zarobić na konkurencji w ten sposób. :)

  • 0

    32. ~telekomunikacyjny.blox.pl  2008-01-29 13:36:39  host: oo9.ipartners.pl

    Chrome_TP - gdybym chciał być brutalny, napisałbym - trzeba znacjonalizować kanalizację - a potem już samo pójdzie ;-) Wtedy nawet niekonieczny byłby podział funkcjonalny czy jakikolwiek inny. Warunkiem utrzymania kabla w otworze byłoby jego wykorzystanie, nawet niech będzie bezpłatne.

  • 0

    33. ~Chrome_TP  2008-01-29 13:39:58  host: 212.160.172.70

    Witek albo zróbmy inaczej poczekajmy aż netia albo uewaga tele2 zbuduje NGN i my jako tp też cię tam podepniemy na niskich stawkach. Co do podziału funkcjonalnego to naprawdę nie widzę dlaczego taki wydzielony dział funkcjonalny miałby np nie faworyzować swojej spółki matki - jak innym dane warunki dostępu do naszej sieci nie pasują to sory nie ma obowiązku z niej korzystać ale jazda i idzice budować swoją sieć a nie skamleć o "równouprawnieniu". A argument że struktura jest dobrem trudno replikowalnym nas jako opa to nie interesuje - niech inne firmy szturchają się jakby tu pobudować swoje studnie na kable i centrale jeśli oferowane przez nas warunki im nie pasują.

  • 0

    34.  2008-01-29 13:42:54

    Chrome_TP: niestety, taka jest Wasza rola - jesteście w pewnym sensie przedsiębiorstwem użyteczności publicznej, bo telekomunikacja ma wielki wpływ na rozwój społeczeństwa. I myślę, że akurat BSA/WLR dla Was takie złe nie jest, generuje stałe i pewne comiesięcznie przychody. A jak się w końcu REALNIE zrestrukturyzujecie, to zaczniecie jeszcze na tym zarabiać....

  • 0

    35. ~Chrome_TP  2008-01-29 13:46:32  host: 212.160.172.70

    Cała sprawa rozbija się oto iż UKE traktuje sieć TP jako własność ogólno narodową i dochodzi do wniosku, że każdy powinien mieć prawo dostępu na tych samych zasadach - ale uwaga tu niespodzianka sieć TP nie jest już własnością narodu tylko grupy kapitałowej TP "o znaczącej pozycji rynkowej"(dopisałem bo tak twierdzi UKE ;p) i ona jako właściciel ma prawo nią zarządzać (zwłaszcza pod kątem jej ew rozbudowy i użytkowania).

  • 0

    36. ~Chrome_TP  2008-01-29 13:48:37  host: 212.160.172.70

    całe działanie UKE jest opóźnione bo najpierw przed sprzedaniem TP trzeba było wydzielić część odpowiedzialną za sieć i wtedy regulowac rynek a nie sprzedać i teraz próbować to regulować tak jakby nadal ta firma należała do skarbupanstwa w 100 %

  • 0

    37. ~Chrome_TP  2008-01-29 13:51:24  host: 212.160.172.70

    do tego poronione jest stanowisko, że jeśli chodzi o sieć to TP ma budować i udostępniać - takie podejście może być dla firm należących do państwa a nie w przypadku sprzedanej korporacji.

  • 0

    38.  2008-01-29 13:51:53

    Chrome_TP: no ale tak mówisz, jakby to był ewenement na skalę Europy... To i tak nas czeka i dobrze o tym wiesz...

  • 0

    39. ~  2008-01-29 14:06:34  host: apn-77-112-122-248.gprs.plus.pl

    tak tak to naprawdę świetna firma... miałem ich wynalazek pt. radiowy telefon który był dnem totalnym ale płacić sobie kazali jak za taki na drucie... Tak się własnie zarabia te miliardy...wykorzystując naród na każdym kroku. Ludzie przez 50 lat układali kable a firma kupiła to za grosze i ona teraz tu rządzi bo to jej. Może i wasze ale taraz nikt was tu nie będzie ochraniał...wręcz przeciwnie....

  • 0

    40. ~jarekt  2008-01-29 15:39:15  host: ebr9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jaaaasne. TP bedzie miala nowke siec, nizsze koszty i wieksze mozliwosci od konkurencji ktora wiszac na starej miedzi pojdzie z torbami. A ceny w takim monopolu beda 5x wyzsze od sredniej europejskiej...

  • 0

    41. ~  2008-01-29 15:42:36  host: cjs13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moim zdaniem kazda inwestycje nalezy wspierac, to akurat bedize procentowac w przyszlosci. Skoro TP nie inwestuje w oferte [Netia się kłania], to chociaz infre niech poprawia.

  • 0

    42. ~nigger  2008-01-29 15:46:44  host: 212.160.172.70

    Jarekt: a powiedz mi czy jest unbundling sieci w Korei i japoni i jak stoi FTTx w tych krajach i jakie sa ceny :) wytlumacz mi tez to, ze na liscie krajow z najtanszym BB w pierwszej trójce sa Finlandia i Holandia a tymczasem w obu tych krajach udzial incumbentów w rynku rośnie :)

  • 0

    43. ~mister  2008-01-29 19:45:31  host: chello087206049021.chello.pl

    jarek, chyba, ze z tej inwestycji skorzysta rowniez konkurencja. jesli kasa mialaby isc tylko dla tp, i i nni nie mogliby z tego korzystac, to jakim prawem ja sie pytam? po to by tepsa udupila tak preznie rozwijajace sie firmy jak netia?

  • 0

    44.  2008-01-29 20:05:26

    ~Chrome_TP *** Wiesz, ja coraz bardziej jestem za tym podzialem, za tym by "udupic" Tepse do reszty itd. Wiesz czemu? Bo wtedy wiele osob przekonaloby sie, ze sa zwyklymi krzykaczami i typowymi polaczkami :) Ale o czym ja gadam? W tym kraju i tak lepiej doprowadzic strajkami firme do ruiny, niz zakasac rekawy i pracowac. Taki oto kraj nierobow i pieniaczy madrali mamy, gdzie kazdemu sie wydaje, ze jest najmadrzejszy... Osobiscie nie lubie TP, ale sam prowadze firme i cenie sobie prawo do wlasnosci prywatnej.Wiele osob tutaj wypowiadajacych sie nie ma nawet 15 lat, wiec dla nich "kopanie lezacego" jest jakby naturalne. Zycze Wam moi drodzy rodacy, by weszla ustawa, ktora nakazuje podzial Waszych mieszkan i by w pokojach na parterze mieszkali bezdomni i osoby potrzebujace noclegu ;] Zobaczylibysmy, jakbyscie wtedy reagowali na nowych domownikow/wspollokatorow ;) Dodam, ze czynsz tez mialby byc USTAWOWY - nie pokrywajacy nawet kwoty za remonty itd. nauczyce sie wtedy myslenia i wywazania wypowiedzi, bo jak na razie polskie spoleczenstwo ma ogromne problemy z inteligencja i mysleniem... Szkoda ze to nie boli, bo wtedy naprawde nie bylo by tylu oszolomow i dzieci neo

  • 0

    45. ~Chrome_TP  2008-01-29 21:56:50  host: alf99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witek na świecie to chociaż BSA jest po kablu niemal każdego opa a nie, że tylko największy op ma to udostępniać a on na kable innych nie może wejść - więc jeśli porównujemy sie do reszty świata to bądźmy chociaż dokładni ;]

  • 0

    46. ~Chrome_TP  2008-01-29 22:05:03  host: alf99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do 40 i 43 a czy ktoś broni konkurencji również budować sieć NGN ? hę ? jeśli o mnie chodzi to mogą sobie też zastrzec że tylko oni korzystają przez jakiś tam czas albo za odpłatą wpuszczą innych... chcą być konkurencyjni to niechaj sobie też takową budują, a nie wchodzą w buciorach na naszą sieć i jeszcze się rozpychają łokciami narzekając że im mało... Uff dobra idę spać po dobrze spełnionym obowiązku propagandowym - na dzisiaj starczy ;] Pozdrawiam wszystkich :>

  • 0

    47. ~ukenamuniu  2008-02-01 19:58:26  host: nat-go2-1.aster.pl

    polecam raport Instytutu Łączności nt inwestycji w infrastrukturę: http://www.kig.pl/indexw.php?id=392

  • 0

    48. ~wariat  2008-02-15 13:06:40  host: 63.96.141.163

    tepsa trochę przegina. zablokowanie konkurencji przecież zupełnie nie spowoduje rozwijania się rynku. jeśli nastawiają się na krótkotrwałe zyski, to szybko obudzą się z ręką w nocniku. tylko rozwijanie sieci przez dobrą konkurencję może spowodować faktyczny rozwój infrastruktury i lepsze połączenia u nas w domach. chyba kolejny raz wychodzi, że tp się po prostu boi netii, która ma lepszą ofertę i jest bardziej poważana na rynku.

  • 0

    49. ~  2008-03-12 21:18:59  host: epg172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #48 "zablokowanie konkurencji przecież zupełnie nie spowoduje rozwijania się rynku(...)tylko rozwijanie sieci przez dobrą konkurencję". Jestem ZA! Niech Netia, która ma tak świetną ofertę i jest zajefajnym operatorem wybuduje siec nowej generacji. Jeżeli ją wybudują, to może wykupie u nich coś. Kto wie. Wywalanie miliardów euro w sieć światłowodową i następnie narzucenie przez UKE stawek dzierżawy tej sieci poniżej kosztów jej wybudowanie jest jawnym kopaniem leżącego. Bronienie swojego istnienia jest oczywiste. To instynkt samozachowawczy. Każdy z nas go ma i nie oczekujmy, ze "monopolista" jest go pozbawiony.

  • 0

    50. ~  2008-03-12 21:24:31  host: epg172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #39 - "Ludzie przez 50 lat układali kable a firma kupiła to za grosze i ona teraz tu rządzi bo to jej." Gdyby sieć była taka jak 50 lat temu, to byś cfaniaku nie mial jak laczyć sie z iternetem. 90% sieci została wybudowana po 91 roku. Wtedy ogromne pieniadze szły na rozbudowe sieci. Byly komitety spoleczne ktore budowaly tez siec i ja potem "odsprzedawaly" tp i oddawane to bylo w abonementach i wydzwonionych jednostkach licznikowych. Kolejne 10% sieci juz dawno zjadly szczury i musiala zostac wymieniona. Nadal uwazasz, ze zawlaszczylismy sobie tą sieć która teraz działa? Jesteś chory.

Dodaj swoją opinię