Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy polskie prepaidy będzie trzeba rejestrować?

Czy polskie prepaidy będzie trzeba rejestrować?

WitekT 10 Lipca 2012 11:17

0 0

Czy od przyszłego roku przy zakupie prepaida trzeba będzie pokazać dowód tożsamości? Za rejestracją są wszystkie służby, z policją, ABW i CBA na czele - pisze Polityka.

W Polsce 99% z nich (przestępców - przyp. red.) używa takich właśnie telefonów, bo ułatwia to prowadzenie nielegalnych interesów - mówi Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Służby podkreślają, że choć mają swoje sposoby na namierzenie przestępców korzystających z bezabonamentowych komórek, jest to jednak dość czasochłonne. Dlatego policja, ABW i CBA chciałoby wprowadzenia przepisu, który nakazywałby sprzedawcom spisać na specjalnym formularzu dane osób kupujących prepaidy.

Nie łudzimy się, że całkowicie rozwiązałoby to problem, ale na pewno ograniczyłoby skalę - twierdzi z kolei ABW.




W Europie tak to działa m.in. w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chorwacji czy Szwajcarii. Polscy operatorzy telekomunikacyjni o dziwo nie protestują przeciwko propozycjom służb, choć ich wprowadzenie oznaczałoby dla nich dodatkowe inwestycje. Za są także posłowie, którzy po wakacjach mają się zająć zmianami w prawie telekomunikacyjnym.

Chodzi głównie o skrócenie okresu obowiązkowego przechowywania billingów (zamiast obecnych dwóch lat - do pół roku). Ale wskazana byłaby przy tym choćby próba wprowadzenia rejestracji prepaidów - twierdzi poseł Marek Biernacki (PO), szef sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

W praktyce najbardziej niezadowolone mogą być nastolatki. Po wprowadzeniu zmian, karty dla nich prawdopodobnie będą mogli kupować tylko rodzice.

Czy jesteś za rejestracją prepaidów?

Zdecydowanie tak
26.23%
Raczej tak
11.30%
Raczej nie
11.44%
Zdecydowanie nie
45.55%
Nie mam zdania
5.48%

Wszystkich głosujących: 1460



Źródło tekstu: Polityka     

Dodaj do:

Tagi: prepaid | służby

w sumie: 218
  • 0

    226. ~  2012-07-18 14:49:34  host: sofia.torservers.net

    Państwo POlicyjne i tyle w temacie. Poczytajcie sobie o zgromadzeniach co wysmażyli pOSLOWIE. O kolejności zgłoszeń terminach i kto musi zmieniać trasę. Ciekawe do czego się ta ekipa przygotowuje? Polskę zawłaszczyli to teraz trzeba za mordę wziąć ludzi. Uzdrowiska teraz nam prywatyzują i zostanie tylko jedno państwowe. To pseudopaństwo nie dba o obywatela.

  • 0

    227.  2012-07-18 15:06:59

    nie wchodzę na temat ubezpieczeń oc chodzi mi os samo rozwiązanie tymczasowe oczywiście samochodu nie rejestrujesz na siebie ale podajesz swoje dane jako użytkownik tymczasowy z racji znacznej wartości towaru, jako użytkownik wypożyczonego towaru też nie musisz posiadać na siebie ubezpieczenia ma je wypożyczalnia. nie podoba mi się to że ktoś mi odgórnie narzuca przymus teraz jest możliwość wyboru z której korzystam jak tego potrzebuje. co do "łatwiej" jest to bradziej opłacalne 20pln za 1gb i środki na koncie a nie 25pln za 1gb :P

  • 0

    228. ~rejestrator kastrator  2012-07-18 16:37:06  host: 92.60.132.22

    wszystko rejestrowac tak jest koniec zabawy heheh..

  • 0

    229. ~  2012-07-18 22:37:44  host: host-89-229-158-213.plock.mm.pl

    ktoś wybrał PO i tuska, a teraz biadolicie....i DOBRZE WAM TAK. ps. gdyby nie protesty ws. ACTA było by jeszcze lepiej, szok co...gdzie my żyjemy????

  • 0

    230. ~Słoneczny  2012-07-18 22:53:18  host: 89-77-234-215.dynamic.chello.pl

    @229 W 2000 nie miałeś PO i Tuska, a rejestracje pre była normą. I co, komuś krzywda się stała?

  • 0

    231.  2012-07-18 22:57:22

    226. - W Japonii POlicji nie ma? Chyba jest, bo tam w ogóle prepaidów nie można sprzedawać...

  • 0

    232.  2012-07-18 22:58:48

    pieprzycie jak dzieciaki przed kkomunią a nie przed liceum nawet ;-)

  • 0

    233. ~  2012-07-19 01:57:30  host: static-72-64-146-136.tampfl.fios.verizon.net

    rejestrować z kim się spotykasz, kiedy, o czym rozmawiasz, w PIT obowiązkowo przekazywać jakiś procent na jakąś partię polityczną, rejestrować związki partnerskie i Państwo ma dokładne statystyki.

  • 0

    234. ~  2012-07-19 02:01:13  host: static-72-64-146-136.tampfl.fios.verizon.net

    zapomniałbym - idąc w ślady Ruchu Poparcia - zalegalizować ziele i spisywać dane osobowe z dowodów osobistych klientów którzy to kupują z dokładną datą, godziną, minutą, zrobić fotkę klienta, opisać szczegółowo rozmowę, podpisy klienta, sprzedawcy, świadka potwierdzone notarialnie i trzymać papiery przez 5 lat do wglądu dla Policji :).

  • 0

    235. ~  2012-07-19 02:03:49  host: static-72-64-146-136.tampfl.fios.verizon.net

    Urzędu Skarbowego, Szpitala w którym po zielu pacjent może mieć hahahalucynacje :).

  • 0

    236. ~anulka8845  2012-07-19 08:36:12  host: host-81-190-21-157.torun.mm.pl

    a moim zdaniem to jest dobry pomysł z tym rejestrowaniem. Statystyki operatorów będą bardziej miarodajne. Skończy się zanieczyszczanie środowiska górą starterów za 3 pln ;)) No i ludzie nie będą mieć problemu ze zrobieniem duplikatu karty, gdy ją zgubią, ponieważ zapomnieli tą kartę zarejestrować;). A bać się tych zmian mogą jedynie tzw. kombinatorzy ;))

  • 0

    237. ~luki  2012-07-19 08:37:29  host: ip-99-48.smtvsat.pl

    @231 - w Japonii są prepaidy, które trzeba rejestrować. http://mb.softbank.jp/en/prepaid_service/ http://broadband.mb.softbank.jp/en/download/prepaid_service/3g_p repaid_service_guide.pdf

  • 0

    239. ~http://tnij.org/rhbh  2012-07-19 13:33:19  host: chomsky.torservers.net

    "Komórka" albo prywatność? Niemiecki polityk ujawnia, co telekomy o nas wiedzą. Gdzie byłeś? Z kim rozmawiałeś? Ile zajęło ci to czasu? Po co tego typu dane telekomom? Polecam link: http://tnij.org/rhbh z wizualizacją jak to wygląda. Może paru tu się w główkach rozjaśni i włączą mózgi. http://tnij.org/rhbh

  • 0

    240. ~Orwell  2012-07-19 13:38:58  host: exit-01b.noisetor.net

    W końcu w Niemczech żyje 80 mln terrorystów. http://www.youtube.com/watch?v=pdIA0jeW-24

  • 0

    241.  2012-07-19 13:42:44

    233. związki partnerskie to o ile się nie ylę właśnie ci ludzie chą rejestrować nie państwo? więc znowu dziwne porównanie... dajcie sobie siana lepiej bo śmieszne te dyskusje są dzisiaj nt. rejestrowania telefonów. bardziej jesteście porejestrowani niż wam się wydaje.

  • 0

    242. ~  2012-07-19 13:53:29  host: assk2.torservers.net

    I najciekawsze jest to, że skoro mają nasze wszystkie dane operatorzy POlicja nie wykorzystuje ich do szukania skradzionych telefonów. To po co rejestrować? jaki dla mnie sens skoro mojej skradzionej komórki nie raczą poszukać. A to takie proste w sumie, jak IMEI nie zmienią. Ale nakaz rejestracji owszem. W dziwnych celach, ale pomoc ZAREJESTROWANEMU aużytkownikowi to już mają w d..... Pierdolę takie policyjne państwo.

  • 0

    243. ~http://tnij.org/rhe0  2012-07-19 17:43:46  host: sofia.torservers.net

    Niemiecka policja śledzi obywateli za pomocą Stealth SMS i słowa pani Gaj: To nowoczesne narzędzie w rękach policji i innych służb, od których oczekujemy, że będą nas chronić. Dzięki takiemu namierzaniu alibi podejrzanego będzie mogło być łatwo sprawdzone – okaże się, czy danego dnia był w Krakowie, czy nie, a jeśli był w Krakowie, to w zasięgu którego nadajnika i czy mógł popełnić dane przestępstwo, czy nie – mowiła w 2009 roku wiceminister Gaj. " http://tnij.org/rhe0

  • 0

    244. ~mi  2012-07-19 18:06:11  host: public-gprs304791.centertel.pl

    do ~anulka8845 -nie trzeba miec zarejestrowanej karty aby zrobić duplikat :) . wystarczy wiedzieć jakie ostatnie połaczenia , jaki stan konta i tyle. Byleby tto zrobić w POK danego Operatora a nie "przypadkowym saloniku"

  • 0

    245. ~  2012-07-19 19:47:00  host: 184.95.55.22

    Zatem śledzić będą wszystkich czyli każdy to potencjalny przestępca. Normalnie Orwell. A najzabawniejsze jest to, że nie każdy przestępca będzie ukarany tylko obcy. Swój ma zapewnioną ochronkę.

  • 0

    246. ~POliticiansGSM  2012-08-08 14:56:19  host: 80.50.133.230

    #242 pomijając wulgaryzm na końcu - zgadzam się z sensem Twojej wypowiedzi. Dobrze że są internauci myślący samodzielnie i logicznie.

Dodaj swoją opinię