Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy Polkomtel czeka los PTC?

Czy Polkomtel czeka los PTC?

WitekT 29 Marca 2006 09:41

0 0

Sprzedaż 19,61% akcji Polkomtela przez duński TDC od początku silnie spolaryzowała akcjonariuszy telekomu. Polscy właściciele operatora byli bardzo zainteresowani kupnem należnego im pakietu, podczas gdy brytyjski Vodafone silnie protestował przeciwko tej transakcji. W ubiegłym tygodniu brytyjski gigant telekomunikacyjny wniósł wniosek do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu. Chce w ten sposób zablokować transakcję.

Arbitraż ma zdecydować, w jaki sposób transakcja sprzedaży akcji TDC ma być przeprowadzona, aby była zgodna ze statutem spółki. Proces arbitrażowy będzie prowadzony zgodnie z zasadami polskiego systemu prawnego — mówi Bobby Leach, rzecznik Vodafone.

W połowie lutego Vodafone złożył wniosek do polskiego sądu o zabezpieczenie jego praw do akcji Polkomtela sprzedawanych przez duński TDC. Sąd wydał wyrok 24 lutego, zamrażający transakcję na trzy miesiące. Duńczycy odwołali się 1. marca od tej decyzji.
Wyrok polskiego sądu, zamrażający akcje, dawał jedynie krótkotrwałe rozwiązanie. Arbitraż ma doprowadzić do rozwiązania problemu i do ugody między akcjonariuszami — mówi Bobby Leach.

Vodafone zakwestionował procedurę sprzedaży akcji wszczętą przez TDC, i cenę, po której akcje zostały zaoferowane. TDC i polscy akcjonariusze wierzą, że Vodafone nie ma podstaw prawnych do roszczeń, i zgadzają się, że cała procedura jest zgodna ze statutem Polkomtela, a cena 214,04 euro za akcję odzwierciedla wartość rynkową Polkomtela — mówi Henning Vest, prezes TDC Mobile International.

Vodafone nie kwestionuje jednak samej wyceny akcji operatora, ale sposób, w jaki została ona dokonana. Zdaniem Brytyjczyków, TDC powinien uzgodnić wycenę z polskimi akcjonariuszami, a dopiero potem wystawić swój pakiet na sprzedaż.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~xyz  2006-03-29 10:15:15  host: rev-27.malnet.pl

  Przegrają w Wiedniu, bo ich prawnik nie ma kochanki sędziny:)

 • 0

  2. ~miki  2006-03-29 11:33:32  host: nat-tar.aster.pl

  Pisałem to na GOL-u: "Vodafone niech przestanie chrzanić i nie robi cyrku. Była możliwość sprzedaży, ale chcieli kupić za frajer. Teraz nie mają kasy i jedyne co im zostało to rozpocząć prawne przepychanki. Nie mam zaufania do tej firmy." Ale najbardziej rozbawiło mnie ostatnie zdanie: "Vodafone nie kwestionuje jednak samej wyceny akcji operatora, ale sposób, w jaki została ona dokonana. Zdaniem Brytyjczyków, TDC powinien uzgodnić wycenę z polskimi akcjonariuszami, a dopiero potem wystawić swój pakiet na sprzedaż." I zapytam uprzejmie, a dleczegoż to TDC miałoby tylko z polskimi udziałowcami negocjować cenę? A z Vodafone to nie? Ta firma mnie naprawdę śmieszy. Jak większość bosów z zachodu, mają nas za frajerów. Kazus Unicredit aż się ciśnie na usta.

 • 0

  3. ~ramcajs  2006-03-29 14:23:12  host: dqj100.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Szykuje suie niezły bałagan co sie odbije oczywiscie na klientach. Ja by nie ryzykował teraz abo na 24 miechy w plusie :) Kto wie co bedzie

 • 0

  4. ~misiako  2006-03-29 15:16:28  host: dor42.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ta, Vodafone teraz sie zacznie awanturować i olus z ofertami utknie teraz na długie miesiące. Spora strata moze być, trym bardziej, ze plus i tak nie jest wcale liderem

 • 0

  5. ~xxx  2006-03-29 16:44:08  host: efd203.neoplus.adsl.tpnet.pl

  misiako: jak to + nie jest liderem, jest i to nawet technologicznym jakby ktoś nie zauważył :)

 • 0

  6.  2006-03-29 17:03:14

  Może to plusowi wyjdzie na dobre ;-) Era z dwoma zarządami działała bardzo sprawnie jeśli chodzi o oferty (np. urodzinowa, obniżka w taktaku dla stałych klientów). Co dwa zarządy to nie jeden :-D

 • 0

  7. ~wasabi  2006-04-01 21:13:20  host: cpj7.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dwa zarządy istotnie sprawdziły się w przypadku Ery mam nadzieję że równie dobrze będzie w plusie - bo było u nich dużo zdecydowania

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet