Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy piraci będą odcinani od sieci?

Czy piraci będą odcinani od sieci?

WitekT 4 Lutego 2009 10:47

0 0

Ściągasz nielegalnie filmy i muzykę? Możesz zostać odcięty od sieci. Na blokowanie Internetu piratom decyduje się coraz więcej operatorów, także w Polsce - pisze Gazeta Prawna.

Od kilku dni Aster rozsyła klientom nowy regulamin. Ostrzega, że będzie odcinał od sieci osoby, które pobierają, dystrybuują lub udostępniają w sieci (…) filmy, muzykę i programy komputerowe (…) z naruszeniem praw autorskich. Najpierw zablokuje tymczasowo dostęp do pirackich treści. Później wstrzyma na tydzień dostęp do sieci. Jeśli to nie poskutkuje - zerwie umowę.

Aster niejasno powołuje się na obowiązujące w kraju prawo oraz wewnętrzne branżowe praktyki. Nie chce odpowiedzieć na pytania, ile wysłał już ostrzeżeń ani czy wypowiedział już komuś umowę.




Pod koniec stycznia irlandzki operator Eircom podpisał umowę z firmami fonograficznymi, że będzie odłączać użytkowników, którzy po dwóch ostrzeżeniach nadal będą wymieniać się w Internecie filmami, muzyką i grami. Namierzać ich mają wytwórnie. Kilka dni temu szwedzka policja zażądała od ministerstwa sprawiedliwości zmiany przepisów. Chce mieć dostęp do danych osobowych wszystkich podejrzanych o nielegalne pobieranie plików z Internetu.

Zdaniem Johna Kennedy'ego z Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI) odcinać piratów od sieci zacznie wkrótce Nowa Zelandia. Szykują się też USA, Australia, Japonia, Włochy, Hongkong i Korea Płd.

W marcu Parlament Europejski zajmie się specjalnym raportem hiszpańskiego posła Manuela Mediny Ortegi. Nawołuje on, by m.in. dostawcy Internetowi byli odpowiedzialni za walkę z piractwem. I blokowali dostęp nie tylko do serwisów P2P, w których internauci wymieniają się plikami, ale także do stron, które podsuwają im pliki do ściągnięcia. To kolejna próba przeforsowania w PE zapisów karzących piratów na terenie całej Unii. Jesienią ubiegłego roku bezskutecznie usiłował je przeprowadzić francuski prezydent Nicolas Sarkozy. Wtedy Polska, obok m.in. Wielkiej Brytanii, głosowała przeciw.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 43
  • 0

    24. ~n  2009-02-04 17:18:21  host: public-gprs29122.centertel.pl

    uspokoję, że operatorzy na swoje abuse dostają dużo maili od firm fonograficznych, czy wytwórni filmowych z informacją jaki chroniony plik był udostępniany tego dnia na takim a takim IP. Jednak nic sobie z tego nie robią, pewnie jest reguła, że wpada to od razu do katalogu spam :)zasmucę jednak, że rozwiązanie umowy byłoby traktowane raczej jako z winy klienta. Aster chyba miał już kiedyś taką akcję z wysyłaniem maili z ostrzeżeniem i groźbą rozwiązania umowy.

  • 0

    25. ~  2009-02-04 17:42:59  host: dnr179.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jeśli dzięki tym wszystkim działaniom sprzedaż kont VPN-owych dostatecznie wzrośnie to może nawet osoby, które wymyślają takie utrudnienia załapią się na całkiem sporą prowizję. W końcu wypada się podzielić zyskiem z kimś kto nakręca interes. :)

  • 0

    26. ~  2009-02-04 19:28:58  host: host-89-231-102-126.warszawa.mm.pl

    Złodzieja nie należy odcinać, złodzieja należy złapać za rękę, zaprowadzić przed oblicze sądu i osądzić.

  • 0

    27. ~reebop  2009-02-04 21:12:03  host: host-64.pzuci.pl

    Ja właśnie dostałem zmieniony regulamin. Mogę się na niego nie godzić i automatycznie tym samym rozwiązać umowę. Po co komu łącze 10 MBit/s, jak nie można nic ściągać? Do przeglądania www?

  • 0

    28. ~  2009-02-04 21:12:42  host: apn-77-115-130-34.gprs.plus.pl

    A najbardziej zabawne, ze nie wypowiada sie NIKT spod IP Astera ^^

  • 0

    29. ~lutenet  2009-02-04 21:37:38  host: chello089079000054.chello.pl

    Regulaminy są pełne zapisów typu "tak na wszelki wypadek". To jest pewnie jeden z nich. Jeżeli policja namierzy jakiegoś kolesia, przyjdzie z tym do operatora i każe dać namiaty teleadresowe to jasne, że musi mu potem zablokować neta. Przecież nie będzie wysyłać rachunków do więzienia

  • 0

    30.  2009-02-04 21:48:54

    28: bo w Asterze można mieć własnego reva, jak mam np. ja. :-)

  • 0

    31. ~  2009-02-04 22:00:39  host: host-89-230-222-144.lublin.mm.pl

    aster się podłączył 10GE do Plix'a to odciąży sobie łącza i przestanie świrować :)

  • 0

    32.  2009-02-05 00:20:33

    Aster gratulujemy i życzymy szybkiego splajtowania. ;)

  • 0

    33. ~rz  2009-02-05 02:22:01  host: ip-84-201-219-94.nplay.net.pl

    na szczęście żyjemy w zacofanym kraju, gdzie ten przepis dotrze za hohoho czasu albo dłużej. btw, blokowanie stron internetowych? czy to nie jest ograniczanie wolności itd?

  • 0

    34. ~mantoch  2009-02-05 16:03:51  host: adrk107.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A może łącza im nie wytrzymują? I chcą zmniejszyć ruch w sieci.

  • 0

    35. ~jarekt  2009-02-05 21:53:03  host: eda62.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Rynek zweryfikuje takie praktyki :) A jesli faktycznie stanie sie to powszechne wystarczy szyfrowac dane - juz widze jak ktos mi udowadnia ze to co sciagam jest nielegalne jesli pliki beda zaszyfrowane. Ze niby po nazwie? Nawet w tej chwili sciagam zahaslowane dane z Rapida i nie sadze, zeby ktokolwiek mogl mi cokolwiek udowodnic nie znajac ich zawartosci...

  • 0

    36. ~darcio  2009-02-09 05:56:11  host: nat-mi3.aster.pl

    ten pomysł to gwózd do trumny astera

  • 0

    37. ~Aster  2009-02-09 11:57:52  host: router60.men.gov.pl

    E tam, nikogo nie odetną. To tylko takie strachy na lachy. Po prostu przystosowują swój regulamin, a jak będzie w rzeczywistości to zweryfikuje życie. Muszą tylko pamiętać, że wieść w internecie niesie się bardzo szybko.

  • 0

    38. ~Pablo  2009-02-09 18:59:42  host: mar-218-15.ray.net.pl

    No tego typu akcje są bardzo dobre. Pierwsza sprawa jakim prawem operator przegląda dane ściągane przeze mnie z netu - jakoś przecież weryfikuje rodzaj danych?? Druga sprawa to normalne, że każdy będzie tam podpisywał umowe gdzie będzie anonimowy i dyskretny w sieci. Może sprawdzajmy też kto ile razy się loguje na koncie bankowym i czy nie płaci np za narkotyki. W IMIE DOBRA NA ZIEMI I SPRAWIEDLIWOSCI SPOLECZNEJ WEJDZIEMY KAZDEMU W ..PE

  • 0

    39. ~n  2009-02-09 23:23:35  host: public-gprs25465.centertel.pl

    38. Tak, pewnie Aster będzie jeszcze Ci czytał rozmowy na gg i logował do pliku,... bo nie mają co robić. Nie przesadzaj ;-)

  • 0

    40. ~s  2009-02-11 18:20:09  host: ip-62-69-216-89.globalconnect.pl

    #38 no moj dealer narkotykowy ma wlasnie konto w banku i tzreba mu placic przelewem i w temacie wpisywac "zamowienie amfetaminy"

  • 0

    41. ~klimass  2009-02-11 19:52:07  host: klimczuk.net.sokolowp.pl

    Ciekawe kiedy producenci oprogramowania i firmy dbające o prawa do utworów zrozumieją, że nie tędy droga, zrozumieją, że tak nie rozwiążą tego problemu... Przy obecnych cenach muzyki i filmów nie da rady zmusić społeczeństwa do stania się legalnym, bo trzeba by było ukarać i odłączyć od internetu wszystkich. A przecież nie tędy droga. Każdy chętnie kupuje oryginalne materiały, ale jeśli może sobie na nie pozwolić. Nikt nie wyrzeknie się bowiem jedzenia czy telefonu komórkowego na rzecz nowego albumu z muzyką albo filmu! Dlaczego w USA albumy są w tej samej cenie albo tańsze niż u nas, podczas gdy zarobki u nas wielokrotnie mniejsze? Chętnie kupuje oryginalne płytki, ale gdy już stanieją. Ostatnio w empiku znalazłem fajny album, jednak po odwróceniu ukazało mi się 90zł... Sorry, z tego ile dostanie artysta (np. z USA)? 10zł? czy może 5zl? Nie jest więc wyjściem ściganie piratów, ale zmniejszenie zarobków podmiotów pośredniczących, a wtedy 90% piratów okaże się legalnymi użytkownikami...

  • 0

    42. ~koyot  2009-02-12 03:23:02  host: 115.153.rev.vline.pl

    Piratctwo kto jest piratem kurde ludzie te co zaciaga sobie plyte lub dwie to juz pirat a ci co sprzedaj cdki albo dvd na rynka to kto ?? to powinno sie tepic jak ceny oryginalny programow nie spadna no to to tak bedzie ... i nic nikt tego nie zmieni a jesli nawet to odejdzie od tego o kogos polowa userow ... zycie porownanie proste . windows xp hom i pro ceny pierwszego do jakos 350 drugiego 400 w zwyz porazka ......powinny byc z polowe mniejsze ... kurde jak ktos sobie wpierw zaciagnie z sieci cos czytaj dalej na http://tech.wp.pl/kat,1009791,wid,10775946,wiadomosc.html bardzo ciekwe polecam pozdrawiam koyot

  • 0

    43. ~heh  2009-02-13 10:35:29  host: 86-88-n1.aster.pl

    Aster schodzi na psy. Do infolinii niemozna sie dodzwonic, ceny sa wygorowane, a teraz strasza odcinaniem. Proponuje klientom odciecie sie od Aster - alternatyw niebrakuje.

Dodaj swoją opinię