DAJ CYNK

Czy piraci będą odcinani od sieci?

WitekT

Wydarzenia

Ściągasz nielegalnie filmy i muzykę? Możesz zostać odcięty od sieci. Na blokowanie Internetu piratom decyduje się coraz więcej operatorów, także w Polsce - pisze Gazeta Prawna.

Ściągasz nielegalnie filmy i muzykę? Możesz zostać odcięty od sieci. Na blokowanie Internetu piratom decyduje się coraz więcej operatorów, także w Polsce - pisze Gazeta Prawna.

Od kilku dni Aster rozsyła klientom nowy regulamin. Ostrzega, że będzie odcinał od sieci osoby, które pobierają, dystrybuują lub udostępniają w sieci (…) filmy, muzykę i programy komputerowe (…) z naruszeniem praw autorskich. Najpierw zablokuje tymczasowo dostęp do pirackich treści. Później wstrzyma na tydzień dostęp do sieci. Jeśli to nie poskutkuje - zerwie umowę.

Aster niejasno powołuje się na obowiązujące w kraju prawo oraz wewnętrzne branżowe praktyki. Nie chce odpowiedzieć na pytania, ile wysłał już ostrzeżeń ani czy wypowiedział już komuś umowę.

Pod koniec stycznia irlandzki operator Eircom podpisał umowę z firmami fonograficznymi, że będzie odłączać użytkowników, którzy po dwóch ostrzeżeniach nadal będą wymieniać się w Internecie filmami, muzyką i grami. Namierzać ich mają wytwórnie. Kilka dni temu szwedzka policja zażądała od ministerstwa sprawiedliwości zmiany przepisów. Chce mieć dostęp do danych osobowych wszystkich podejrzanych o nielegalne pobieranie plików z Internetu.

Zdaniem Johna Kennedy'ego z Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI) odcinać piratów od sieci zacznie wkrótce Nowa Zelandia. Szykują się też USA, Australia, Japonia, Włochy, Hongkong i Korea Płd.

W marcu Parlament Europejski zajmie się specjalnym raportem hiszpańskiego posła Manuela Mediny Ortegi. Nawołuje on, by m.in. dostawcy Internetowi byli odpowiedzialni za walkę z piractwem. I blokowali dostęp nie tylko do serwisów P2P, w których internauci wymieniają się plikami, ale także do stron, które podsuwają im pliki do ściągnięcia. To kolejna próba przeforsowania w PE zapisów karzących piratów na terenie całej Unii. Jesienią ubiegłego roku bezskutecznie usiłował je przeprowadzić francuski prezydent Nicolas Sarkozy. Wtedy Polska, obok m.in. Wielkiej Brytanii, głosowała przeciw.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza