Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy państwo będzie miało złotą akcję TP?

Czy państwo będzie miało złotą akcję TP?

WitekT 2 Kwietnia 2007 08:45

0 0

Przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej nie kryją niezadowolenia z faktu, że Ministerstwo Skarbu Państwa planuje umieścić ich spółkę wśród 16 firm o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego - pisze Gazeta Prawna.

Lista jest przepisem wykonawczym do ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa (tzw. ustawa o złotej akcji). Nadaje ona ministrowi skarbu prawo weta w stosunku do niektórych decyzji oraz prawo do umieszczenia swojego przedstawiciela we władzach spółek. To, czy TP ostatecznie znajdzie się na liście, wyjaśni się do końca września, kiedy to mija termin jej publikacji. Ustawę kwestionuje Komisja Europejska.




Analizy TP wskazują, że zgodnie z prawem nie ma takich podstaw. Firma zastanawia się nad podjęciem odpowiednich kroków. Zdaniem analityków obecność spółki na liście firm strategicznych obniża jej giełdową wycenę, naraża na kadrowe roszady oraz naciski polityczne.

Skarb Państwa ma teraz tylko 3,9% akcji TP.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~jonah  2007-04-02 08:59:28  host: nat-tar.aster.pl

    To może wrócimy do gospodarki państwowej? Ograniczenie własności prywatnej w imię równości społecznej. To jest to !

  • 0

    2. ~rino  2007-04-02 09:02:47  host: dvh42.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam pomysł niech politycy i korupcja nie miesza się do rynku telekomunikacyjnego. Nie miałem zamiaru nikogo tymi słowami obrazić tylko wyrażam swą opinię.

  • 0

    3. ~Gal  2007-04-02 09:46:35  host: 80.50.40.250

    Tutaj sie zgadzam mimo iz celem jest zwykly skok na stolki. TPSA ma znaczenie strategiczne dla calego panstwa i nie wazne jaka metoda ale trzeba ich kontrolowac.

  • 0

    4. ~  2007-04-02 11:09:36  host: aalw237.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Prywaciarz zamknie na kłódkę i pójdzie spac a wy możecie go cmoknąc i tyle...firma państwowa musi działac -może trochę więcej rozumu z rana....

  • 0

    5. ~  2007-04-02 11:53:04  host: nat-tar.aster.pl

    do 4. Chyba odwrotnie.

  • 0

    6. ~Karol  2007-04-02 11:57:09  host: zv218.internetdsl.tpnet.pl

    ad.4.: o jakiej "państwowej firmie" piszes? przecież tp jest firmą prywatną czy to się PiSowi podoba czy nie...

  • 0

    7. ~Gal  2007-04-02 12:58:50  host: 80.50.40.250

    Karol, na calysm swiecie sa regulacje dotyczace obszarow strategicznych panstwa, w Polsce takze. To ze firma jest prywatna nie oznacza ze w okreslonych sytuacjach nie ma robic tego co nakazuje Rzad (sytuacje kryzysowe, wojna, katastrofy etc).

  • 0

    8.  2007-04-02 13:04:40

    Złotą akcję od razu Strzeżyńskiej do portfela:)

  • 0

    9. ~mirekb  2007-04-02 13:20:16  host: 212.2.101.27

    a ja powiem tak-to czemu Niemcy ktorych przywodztwo w UE konczy sie w tym roku niezgodnie z prawem oraz dyrektywami KE nie wpuscilo do sieci DT innych "sępow" typu mvno czy innych??dlatego-ze dla nich to wazne zeby taki monopol na informacje(BO O TO NAPRAWDE IDZIE)jak i na zyski lezal po ich stronie.popieram takie dzialania prawne zeby przykrecac kurek FRANCE TELEKOM(NARODOWY OPERATOR OBCEGO KRAJU)BO JAK TOZLIWE ZE PAN emil wąsacz tak szybko sprywatyzowal to spolke na czym jan kluczyk i reszta czerwonych niezle zarobila..szkoda ze niema zadnego postepowania w tej sprawie..nie jestem zwolennikiem pis u a r u

  • 0

    10. ~jarekt  2007-04-02 13:20:34  host: edh207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Gal czy Ty powazny jestes? To idz, zaluz sobie interes, wladuj w niego x lat wysilku i nie wiadomo ile kasy a jakis burak z PiSu czy inny oszolom stwierdzi, ze Twoja firme znacjonalizuja bo ma duze znaczenie dla Panstwa. Ja rozumiem, ze sa takie dziedziny gospodarki ale jesli TP byla taka wazna to trzeba bylo ja trzymac a nie najpierw sprzedac za gruby szmal a teraz zabrac. Na szczescie jestesmy juz w UE i ma kto ukrucic co bardziej kretynskie pomysly naszych rzadzacych od siedmiu bolesci.

  • 0

    11. ~pkx  2007-04-02 13:43:08  host: nat-pr2.aster.pl

    do jarekt: dokształć się a potem bluzgaj. PiS nie ma z tym nic wspólnego. Przypominam, że 1. Na cały majątek telekomunikacji latami pracowało całe społeczeństwo (przed 1989 rokiem), 2) TP SA sprzedano za bezcen Francuzom, przy okazji gigantyczną kasę zrobił niejaki Jan Kulczyk, który ciekawe z jaką opcją miał do czynienia zawsze (podpowiadam: Aleksander Kwaśniewski i SLD), 3) TP SA monopolizuje nadal rynek połączeń stacjonarnych i robi wszystko by wraz z Orange nie dopuścić do rozwoju konkurencji w tym zakresie. To są najgorsze zachowania monopolu a Ty ich jeszcze bronisz.

  • 0

    12.  2007-04-02 16:05:24

    To nawet nie wymysł Polski jest, bo w niemieckich spółkach też są złote akcje i nikt nie narzeka

  • 0

    13. ~getITright  2007-04-02 16:18:26  host: chello087206213042.chello.pl

    @jarekt - a ty poważny jesteś ? kto tu mówi o nacjonalizacji oszołomie ? może zaraz rząd powoła GESTAPO i STURM ABTEILUNG ? a potem pewnie nakarze chodzić w brunatnych koszulach ;D już z tej nienawiści do pisu wszystko ci się w tym twoim ptasim móżdżku pomieszało, tu chodzi o złotą akcje, a nie o żadną nacjonalizację !!! Pozatym dlaczego tak ci zależy żeby PAŃSTWOWA, FRANCUSKA firma miała tak dobrze ??? żeby w Polsce sobie mogła pozwalać na to na co we Francji sobie pozwolić nie może ??? @6 - coś ci się pomyliło, France Telecom to PAŃSTWOWA firma. do @1,2,3 - to jedźcie teraz do wszystkich krajów demokratycznego świata, do całej UE, do USA agitować na rzecz zmiany dotychczasowych praktyk, bo na całym świecie państwa mają złotą akcje we wszystkich strategicznych firmach ! może douczcie się troche a potem się wypowiadajcie, a pozatym nie powinniście być o tej porze w przedszkolu ? czy może już ukończyliście zerówkę ? :DDD

  • 0

    14. ~  2007-04-02 17:02:51  host: 87-205-209-222.adsl.inetia.pl

    Lepiej, by TP nie została włączona do grupy firm o znaczeniu strategicznym, bo mogą zacząć się problemy z regulacją przez UKE i będzie zbyt duży konflikt interesów: TP, UBecy z Ziobrem i Dornem i w końcu sam organ regulujący UKE.

  • 0

    15.  2007-04-02 18:54:43

    Kto wg. ciebie jest UBekiem? Bo chyba nie Ziobro. Jeśli nie znasz znaczenia słów to ich nie używaj. A poza tym co ma tego UB? Oszołom jakiś z ciebie

  • 0