Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy opóźni się debiut cyfrowej telewizji mobilnej?

Czy opóźni się debiut cyfrowej telewizji mobilnej?

LuiN 25 Marca 2008 09:32

0 0

Wśród firm i organizacji zainteresowanych uruchomieniem w Polsce cyfrowej telewizji mobilnej w mniejszości są ci, którzy chcą rozwiązywać problemy związane z szybkim wdrożeniem DVB-H - pisze Gazeta Prawna.

Problemy leżą u podstaw. Nie chodzi o możliwości techniczne, lecz o kwestie prawne i wachlarz nadawanych programów. Prezes UKE twierdzi, że komercyjny start usługi nastąpi jeszcze w tym roku, ale już obecnie trwające testy budzą pewne wątpliwości.

Testy odbywają się w próżni prawnej. Polskie prawo nie przewiduje tej usługi - mówi Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i przyznaje, że jeszcze dwa lata temu KRRiT była zdania, że jest za wcześnie na mTV.

Pierwszym obszarem sporu jest ustalenie czym właściwie mTV jest. UKE i operatorzy komórkowi twierdzą, że to usługa telekomunikacyjna, podczas gdy nadawcy i KRRiT traktują mTV jako rozpowszechnianie.

Jak postuluje Kołodziejski, cyfrowa telewizja mobilna nie może być uprzywilejowana kosztem telewizji standardowej i priorytetem na tą chwilę powinno być wdrożenie telewizji naziemnej. Tymczasem UKE i operatorzy komórkowi chcą uruchomić DVB-H znacznie szybciej niż na rynku pojawi się standard DVB-T.
Ze względu na specyfikację mTV (niewielki ekran i okazjonalny odbiór) UKE twierdzi, że nie ma sensu powielania oferty programowej nadawców. Polska Telefonia Cyfrowa stawia z kolei na to, że przynajmniej 50 % dostępnych kanałów mTV powinno zawierać dostępne na danym obszarze programy telewizyjne.

Nadawcy nie zaakceptują sytuacji, w której obecne na rynku programy miałyby być wykluczone z dostępu do mTV. Popiera ich w tym KRRiT, postulująca, że wachlarz kanałów oferowanych w ramach DVB-H musi zawierać programy obowiązkowe, a obecni nadawcy muszą mieć dostęp do platformy mTV.

Aby usługa odniosła sukces, musi dojść do ścisłej współpracy regulatora, nadawców i sieci komórkowych. Tym samym wszyscy komercyjni uczestnicy przedsięwzięcia muszą mieć w tym interes finansowy. W sporze między nadawcami i operatorami zapewne właśnie o pieniądze chodzi, twierdzi Karim Taga z firmy doradczej Arthur D. Little.

Mimo, że dekoder mTV nie musi być zainstalowany w komórce i może trafić również do palmtopa, czy do urządzenia do nawigacji satelitarnej, wdrażaniem technologii zająć muszą się operatorzy komórkowi.

Rzutuje na to wysoki koszt telefonów zaopatrzonych w DVB-H (około 300 euro), który jest zwykle redukowany przez dopłaty operatorów - bez nich nie ma szans na szybkie wdrożenie technologii. Niebanalną kwestią jest też szeroka sieć dystrybucji jaką dysponują operatorzy komórkowi.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~bevis  2008-03-25 09:57:05  host: dqb80.neoplus.adsl.tpnet.pl

  popieram zdanie PTC - też tak sobie wyobrażam mobilną tv - jako usługę pozwalającą oglądac przez teleofn normalne kanały tv typu tvn 24...jeśli tego zabronic to projekt mocno na tym ucierpi, kto i za co stwrzy nowe,ciekawe kanały tylko dla komórek?

 • 0

  2.  2008-03-25 10:20:41

  ta usługa to gadżet, może w pociągu się przyda, DVB-T w Polsce brakuje, nie DVB-H

 • 0

  3. ~Longman  2008-03-25 10:31:53  host: adcm83.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Uśmiałem sie do łez, bo niemalże pod każdą wiadomością pisałem, że wiedziałem że tak się skończy. Spór w istocie nie jest pomiędzy UKE -KRRiT (ja zaraz zapewne wyskoczy z tym ukenamuniu) a kto wykłada pieniądze, w jakiej ilości i na co. Na tym łby rozbito sobie w krajach dużo zamożniejszych i zaawansowanych od nas (Wlk. Brytania, Włochy) i tylko medialna propaganda sukcesu wmawiała ze będzie inaczej. W wielkim skrócie - DVB-H budować będzie konsorcjum nadawców treści i operatorów. Kwestia jest taka, że skuteczność reklamowa "zwykłego" programu puszczonego na mały ekranik jest niewielka, dużo mniejsza (proporcjonalnie...) do wielkości ekranu. No więc trzeba byłoby przygotować specjalny program (dużo krótkich audycji, inne reklamy) niż powiedzmy na satelicie czy DVB-T. Ktoś mógłby zapytać - w czy problem? A w tym, ze TVN chętnie przyjąłby taki model, ale dołożyć się do operatorów (czytaj: infrastruktury) nie za bardzo chce, poniekąd jest to powtórka ceregieli z DVB-T i utworzeniem POTa. Operatorzy jak PTC chcieliby albo równej partycypacji w zyskach/stratach, albo innej formy zabezpieczenia, aby nie doszłoby do sytuacji że jak coś dupnie i pójdzie nie tak to TVN i Polsat powie "dziękujemy państwu, od jutra nie nadajemy", a PTC zostanie na lodzie z drogą infrastrukturą w całym kraju.

 • 0

  4. ~sak  2008-03-25 12:06:59  host: eml114.internetdsl.tpnet.pl

  czyli teraz dodatkowy abonament za odbiornik tv bedzie? :DD tlumacz sie teraz czy masz z tunerem swoj ukochany telefonik czy tez bez :)

 • 0

  5. ~1  2008-03-25 12:58:13  host: 87-205-167-73.adsl.inetia.pl

  Wiadomo było od dawna, że się opóżni, przeciez w Polsce zanim coś się wprowadzi trzeba najpierw 2 lata dyskutować nad zmianą prawa, bo oczywiście to co jest to... Nastepne 2 lata wdrażanie nowych ustaw i dopiero potem (1) rok przetargów i innych cudów niewidów, potem może jak się maszt nie przewróci uruchomią...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-128-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~frasag | 2018-07-16 18:48:02

18.19 i 20 to miejscowi szczekacze. kundelki do budy. no!


~wacek | 2018-07-16 18:47:00

Nr. 19) też


~wacek | 2018-07-16 18:45:09

Nr.18) to k o n i o b i j


~G | 2018-07-16 18:44:04

Gow.niarz z Nr 17 już usunięty


~G | 2018-07-16 18:42:37

@17 zachowuj sie psi wytrysku! Do starszego kierujesz swoje wypociny!

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet