DAJ CYNK

Czy już w tym roku będziemy płacić dzięki chipowi w komórce?

WitekT

Wydarzenia

Szykują się nowości na polskim rynku. Skróci się czas autoryzacji kart kredytowych w sklepach, pojawią się karty nowej generacji oraz możliwość dokonywania drobnych płatności przy pomocy telefonu, a dokładniej zamontowanego w nim chipu - pisze Gazeta Prawna.

Szykują się nowości na polskim rynku. Skróci się czas autoryzacji kart kredytowych w sklepach, pojawią się karty nowej generacji oraz możliwość dokonywania drobnych płatności przy pomocy telefonu, a dokładniej zamontowanego w nim chipu - pisze Gazeta Prawna.

Jeszcze w tym roku w Polsce będzie można zapłacić kartą z chipem zainstalowanym w zegarku. Będzie to technologia PayPass przeznaczona do realizacji niskokwotowych transakcji, np. opłat za parkowanie, za przejazd transportem publicznym itd. Autoryzacja takiej transakcji nie będzie wymagała składania podpisu. Chip, który jest bardzo mały, można umieścić w telefonie komórkowym, co jest bardzo popularne np. we Francji - powiedział w wywiadzie dla Gazety Prawnej Javier Perez, prezes Mastercard Europe.

Zdaniem analityków ABI Research, w 2012 roku na świecie może działać w sumie prawie 300 mln komórek z rozwiązaniami NFC (ang. Near Field Communication), a ten rok ma być kluczowym dla przyszłości tego typu rozwiązań, ponieważ teraz dopracowywane są standardy i testy operatorów prowadzące do pierwszych wdrożeń.

NFC to technologia komunikacji bezprzewodowej na niewielkie odległości, działająca w paśmie 13,56 MHz i zapewniająca możliwość transferów danych na poziomie do 424 kb/s. Do komunikacji między urządzeniami wykorzystującymi rozwiązania NFC dochodzi kiedy znajdują się one w odległości około 4 cm od siebie. Ten niewielki dystans zapewnia, że przeprowadzane a pośrednictwem technologii NFC transakcje mogą być bezpieczne.

NFC w komórkach może pomóc w szybszym i łatwiejszym załatwianiu wielu spraw przez proste przesunięcie komórki w pobliżu odpowiedniego czytnika. Wspominane są tu takie rozwiązania jak realizowanie płatności, otwieranie drzwi, pobieranie treści czy konfigurowanie bezprzewodowych sieci. Specjaliści zauważają jednak, że początkowy entuzjazm związany z możliwościami zastosowania technologii NFC, ich funkcjonalnością i elastycznością, został ograniczony przez poziom skomplikowania ekosystemu wymaganego do wsparcia generujących przychody rozwiązań wykorzystujących NFC.

Na rynku są już pierwsze telefony wspierające technologię NFC. Jeden z nich wypuściła Nokia - model 6131 NFC.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Prawna, Tekrati, pclab.pl, wł