Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy Internet rzeczy jest bezpieczny?

Czy Internet rzeczy jest bezpieczny?

orson_dzi 31 Stycznia 2017 20:53

2 2

iot

Coraz więcej otaczających nas urządzeń jest podłączonych do Internetu. Do 2020 roku na świecie ma być ponad 20 mld urządzeń Internetu rzeczy, co niesie ze sobą coraz więcej zagrożeń. I nie chodzi tu tylko o to, że lodówka może nam nie przypomnieć, że piwo się skończyło.

W dzisiejszych czasach już nie tylko smartfony, komputery i tablety są podłączone do Internetu. Śmiało dołączają do nich pralki, lodówki, piekarniki, żarówki, ale także systemy monitoringów i systemy zarządzania ruchem drogowych. Jak zauważa firma F-Secure, nowe urządzenia Internetu rzeczy nie do końca są odpowiednio zabezpieczone, a bezpieczeństwo jest w tym przypadku często bagatelizowane, przez choćby brak regulacji w tym zakresie. Tworzenie zabezpieczeń jest obecnie tanie, bo zajmują się nim małe firmy lub startupy. Produkt ma być szybko gotowy do wypuszczenia na rynek, przez co często brakuje czasu i odpowiednich środków na stworzenie skutecznych zabezpieczeń.




Urządzenia Internetu rzeczy są coraz chętniej wykorzystywane przez hakerów do przeprowadzania ataków DDoS (wysyłanie masowych zapytań do serwera, który w wyniku przeciążenia przestaje działać). W 2016 roku były do tego wykorzystywane armie... kamer Internetowych. Celem takich ataków był m.in. Twitter, Spotify i PayPal, a w Polsce firma hostingowa OVH, którą zaatakowało w sumie 150 tys. kamer internetowych.

W przyszłości koszty ochrony przed atakami na urządzenia Internetu rzeczy mają stanowić 20% rocznego budżetu przeznaczanego na środki bezpieczeństwa. W 2015 roku był to zaledwie 1%. Firma zajmujące się zabezpieczeniami chętnie wykładają pieniądze na nagrody za znalezienie luk w zabezpieczeniach. W 2016 roku dziesięciolatek dostał 10 tys. dolarów za znalezienie luki w Instagramie.

Póki zabezpieczenia nie zostaną odpowiednio poprawione duża odpowiedzialność za bezpieczeństwo sprzętu spoczywa na użytkownikach. Wystarczy przynajmniej dbać o odpowiedni poziom skomplikowania haseł oraz zmieniać je okresowo. Zawsze może to wyraźnie zmniejszyć ryzyko oskarżenia o ataki na serwery jakiejś firmy przeprowadzone za pomocą niewinnego piekarnika.

Źródło tekstu: F-Secure; wł     

Dodaj do:

Tagi: iot | internet rzeczy

w sumie: 17
  • -1

    1. ~me  2017-01-31 20:58:00  host: static-trzyjeden-dziewiec9.echostar.pl

    "20 mld urządzeń Internetu rzeczy" - co to za twór językowy?

  • 2

    2. ~  2017-01-31 21:00:23  host: 89-79-208-248.dynamic.chello.pl

    Nie jest z innego powodu. Porzucanie urządzeń przez producentów. Im będą powszechniejsze, to tym to też będzie częstsze - stare modele, albo producenci, którzy już nie istnieją i nie łatane dziury.

  • -1

    3. ~  2017-01-31 21:01:44  host: aerr10.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy internet rzeczy jest bezpieczy? A może: "czy internet rzeczny jest bezpieczny"? Idź, cencjusz, poprawiać i ten tekst, i poprzedni.

  • 2

    4.  2017-01-31 21:11:05

    @1, me - Internet rzeczy / Internet przedmiotów to dwie przyjęte powszechnie formy w języku polskim dla tłumaczenia IoT (Internet of Things).

  • 0

    5. ~Przeciwny Calmowaniu  2017-01-31 21:14:34  host: afcd3.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Twittter? Chyba Twitter...

  • 0

    6. ~Przeciwny Calmowaniu  2017-01-31 21:22:43  host: afcd3.neoplus.adsl.tpnet.pl

    3). Internet rzeczny:-D chyba kogoś pogięło:-) idź ryby łowić, a nie się czepiasz.

  • 0

    7. ~Przeciwny Calmowaniu  2017-01-31 21:25:01  host: afcd3.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Cd.w swojej tej rzece:-D

  • 0

    8.  2017-01-31 21:48:30

    Pralka z wifi jest minimum 500zł droższa od pralki bez wifi. Nie wiem na co komu taka łączność z agd z 5 stów więcej?

  • 0

    9.  2017-01-31 22:01:06

    Ja się martwię gdy toaleta będzie miała WiFi. Będę musiał odbierać wszystkie pierdy z całego pionu a to 13 pięter. hmm.

  • 0

    10. ~.wewewe  2017-01-31 22:14:53  host: 200.111.225.190

    na twitterze jest użytkownik "internet of shit", ktory cudownie pokazuje idiotyzm - niedawno na przykład historia człowieka, którego czajnik elektryczny 'zwariował' i nie mógł połączyć się z wifi więc... nici z herbatki; już pomijam idiotyzm tego, że użytkownik zdaje się na producenta - niedawno Philips radośnie porzucił otwarty standard więc jak ktoś bazował na kilku rozwiązaniach obudził się pewnego dnia z ręką w nocniku... tzn bez światła...

  • 0

    11.  2017-01-31 22:59:05

    A może by tak w prowadzić mechaniczny wyłącznik. Niech człowiek sam wybierze, czy chce to mieć włączone w lodówce czy pralce czy nie

  • 0

    12. ~sd  2017-02-01 07:48:52  host: public-gprs351939.centertel.pl

    pewnie , że jest bardziej zagrożeniem niż dobrem, ale oszołomy i tak beða zachwycone...LENIWCE wszelakie najbardziej te z iq szympansów lub niższym niż smatfon..
    Podsłuch permanentny przez tv (to potwierdzone fakty samsung, lg nagrywały użytkowników podczas wył.tv) to samo uczyni lodówka, po co ludzie pokroju Bolka jak sami na siebie podamy dowody ... rozmawiając z kolegą żoną u siebie w domu... dostęp najpierw dla NSA póżniej CIA i służb gospodarczych i bandyckiej eu największego cenzora światowej wolności...powiesz coś na sodomitów i już 2 lata powiesz na imigranów , że zabili 1milon ludiz język nienawiśći 5 lat brak praw publicznych to już jest cenzura google i fb trwa....

  • 0

    13. ~.  2017-02-01 09:05:13  host: n05-04-08.opera-mini.net

    NAGRYWAJĄ NAS PODCZAS SEKSU

  • 0

    14. ~Zzzzz....  2017-02-01 11:59:05  host: 192.195.106.50

    Czy internet miał być bezpieczny?

  • 0

    15.  2017-02-01 13:45:23

    Jestem bardzo sceptyczny jeśli chodzi o możliwość zapewnienia bezpieczeństwa sprzętu IoT. Wystarczy się zastanowić: Skoro tyle trudu i ciągłych działań polegających na instalowaniu poprawek wymaga utrzymanie bezpieczeństwa systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji na komputerze podłączonym do sieci, to jak mają być bezpieczne urządzenia, które mają po prostu działać, bez żadnej opieki użytkownika, a ich zasoby sprzętowe pozwalają tylko na najprostsze działania a uaktualnienie ich programu jest bez udziału serwisu niemożliwe?

  • 0

    16. ~Wojtaszek  2017-02-01 13:46:38  host: user-94-254-179-247.play-internet.pl

    Żadne moje urządzenie AGD nigdy nie będzie miało dostępu do Internetu, bo i po co. Telewizor nigdy nie będzie miał mikrofonu czy kamery. W laptopach i tabletach blokuję mikrofon i kamerę, a przy okazji jakiejś naprawy zawsze rozłączam fizycznie. Pozostają te nieszczęsne smartfony.

  • 0

    17. ~Pablo  2017-02-01 14:44:42  host: apn-31-0-23-11.dynamic.gprs.plus.pl

    A państwo polskie zaostrza przepisy i samo posiadanie narzędzi "hakerskich" jest już karalne nie wspomnę o tym iż zaopatrzono kary używania tych narzędzi a jak pani minister wspominała że powstaną możliwości zgłaszania luk zabezpieczeń nic takiego nie powstało a zabezpieczenie eczenia sektora publicznego to jedna wielka kulawą luka która uważa z nic jej nie grozi tylko czekać aż ktoś z za granicy to wykozysta o ile już tego. Ie zrobił.

Dodaj swoją opinię