Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy grozi nam deficyt częstotliwości radiowych?

Czy grozi nam deficyt częstotliwości radiowych?

LuiN 29 Sierpnia 2008 17:09

0 0

Częstotliwości sieci radiowych (wykorzystywane m.in. przez telefony komórkowe i bezprzewodowy Internet) mogą zostać "zapchane" - powiedział w piątek na konferencji wiceszef Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec. Zdaniem Siwca, to efekt zwiększającej się liczby danych przesyłanych przez te sieci.

Obecnie część częstotliwości radiowych wykorzystują w UE kanały telewizyjne. Po zmianie nadawania telewizji z analogowego na cyfrowe w krajach UE, będzie je można wykorzystać np. na sieci komórkowe lub bezprzewodowy Internet. Europosłowie uważają, że częstotliwości te trzeba będzie podzielić między chętnych operatorów.

Zdaniem deputowanych Parlamentu Europejskiej zajęte przez stacje telewizyjne częstotliwości blokują rozwój sektora telekomunikacyjnego. Siwiec powiedział, że m.in. na ten temat na najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego (PE) odbędzie się debata.




Jej tematem będzie także obowiązujący na terenie UE wspólny numer alarmowy 112. Teraz, za pomocą tego numeru alarmować mogą jedynie użytkownicy telefonów stacjonarnych i komórkowych. Posłowie PE chcą, by ten obowiązek dotyczył również m.in. operatorów telefonii internetowej (tzw. VoIP).

Debata będzie dotyczyła również sieci światłowodowych, które oferują dużo większą szybkość przesyłania danych, niż inne technologie telekomunikacyjne. Europosłowie chcą zmian w prawie telekomunikacyjnym, które będą promować inwestycje w sieci światłowodowe, zapewnią konkurencję na tym rynku.

Posłowie PE chcą, aby przejście z jednej sieci komórkowej do drugiej zajmowało nie więcej, niż 24 godziny, a także zagwarantowania klientom prawa do informacji - operator będzie miał obowiązek poinformować klienta o dodatkowych kosztach np. za zmianę taryfy lub operatora.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza, PAP     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2.  2008-08-29 17:18:24

    kabel to kabel, zawsze to powtarzam ;)

  • 0

    3. ~offtopic  2008-08-29 17:52:27  host: 87-205-45-253.adsl.inetia.pl

    Czy to ten sam Siwiec, co całował ziemię kaliską?

  • 0

    4. ~...  2008-08-29 18:04:21  host: staticline13501.toya.net.pl

    Gazeta żydowska napisała a kaczor donald się zesrał na jedno wychodzi !!!

  • 0

    5.  2008-08-29 18:42:52

    b. uprzejmie proszę o wymoderowanie "tego czegoś" pod numerem 4 i mojej wiadomości.

  • 0

    6. ~xxx  2008-08-29 18:56:43  host: ehc99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > 2. Zgadzam się. Aktualnie używam wifi ale wcześniej modemu kablowego sagem. Nie miałem drobnych zmartwień związanych z zasiegiem, chociaż ogólnie nie narzekam na wifi to jednak zdarzało się, że zmiana pogody lub też inne czynniki wpływały na propagację fal em. Kabel to kabel - stara telekomunikacyjna prawda. Konserwatyzm czasem jest cool :)

  • 0

    7.  2008-08-29 19:05:52

    >3 - tak ,ten sam :-)

  • 0

    8. ~kwistas  2008-08-29 19:08:45  host: w3cache.wignet.pl

    Ty z numeru 4 puknij się w łeb niedorozwoju i nie wypisuj takich głupot. Właśnie za takich jak ty mamy taką opinie w świecie, a nie inną...

  • 0

    9.  2008-08-29 19:47:26

    właśnie mi założyli neta w chacie po światłowodach...4M i jest zajebioza film pobieram z dobrego serwera 25min:)

  • 0

    10. ~Tomek  2008-08-29 20:05:04  host: 87-205-154-70.adsl.inetia.pl

    ja czegoś nie rozumiem, bo jeśli telewizja przejdzie na dvb-t i np tvp3 w warszawie przestanie nadawać na kanale 51 (coś ponad 700MHz) to co się stanie z tą częstotliwością? zostanie przekazana operatorom komórkowym? tylko skąd oni wezmą telefony na 700MHz? chyba, że iphone tak potrafi :D

  • 0

    11. ~berdys  2008-08-29 21:36:47  host: ip-89-174-122-39.multimo.gtsenergis.pl

    2* racja. Mialem neta po wifi. To kara boska.. ;) Nie ma jak dobry DSL i do tego mocny router wifi w domu... podkreslam.. w domuu ;)

  • 0

    12. ~kwistas  2008-08-30 00:24:07  host: w3cache.wignet.pl

    Ja ciągnę neta wi-fi 4mb/s spadki max do 3mb/s jakość sygnału mam bardzo dobra net szybki i nie ma problemu. A i ta dla jasności żeby poleciało kablem i tak musi pójść radiowo tylko drogą satelitarna :P

  • 0

    13. ~arE  2008-08-30 11:14:29  host: 119-057-057.adsl.szeptel.net.pl

    Dobry internet wifi (w a) to pond 20M na sektor (symetrycznie) i opóźnienia max 2ms do bramy. Z kabla (dsl - bo to w sumie standard) tyle nie wyciśniesz...

  • 0

    14. ~get  2008-08-30 15:39:11  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    hehe no to sowiecki pachoł - Siwiec się wypowiedział, tylko kto takich ludzi sucha ? chyba tylko komuniści w PE (a są tacy) @1 - pomarzyć ?!?!? człowieku na jakim ty świecie żyjesz, to jest skandal, że przeniesienie numeru jest w Polsce CELOWO blokowane przez operatorów bojących się konkurowania ze sobą (słynna święta trójca) tak żeby trwało to jak najdłużej... wiesz ile trwa przeniesienie numeru w Irlandii ??? uważaj - 15 minut !!! przychodzisz do nowego operatora, mówisz że chcesz do niego przenieść numer, on dzwoni do starego, podaje dane, ty spisujesz umowę i podczas pobytu w biurze nowego operatora, po 15 minutach możesz już odbierać telefony na swoim starym numerze, działającym już w nowej sieci - można ? MOŻNA ! tylko nie z takimi chamskimi złodziejami jak plus, era i orange !!!

  • 0

    15. ~DejwiD  2008-08-30 20:30:53  host: public-gprs55340.centertel.pl

    to moze czas zabookowac bilet w jedna strone?? polecam ryana- bo tani :)))

  • 0

    16. ~~DejwiD  2008-08-31 00:44:45  host: public-gprs55340.centertel.pl

    a PLAY'a chyba zapomniales wymienic chyba, ze oni przenosza w 15 minut- to miales prawo o Nich nie wspomac :)

  • 0

    17. ~get  2008-08-31 03:03:41  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    play nie jest siecią która się boi konkurować, a wymienieni przeze mnie ze sobą tylko pozorują konkurencję, play numeru nie przenosi w 15 minut, ale i tak najsprawniej z wszystkich, oni wszystko załatwiają, ty tylko składasz podpis, więc ma najmniej przeskrobane pod tym względem, dlatego nie zapomniałem, tylko ŚWIADOMIE nie wymieniłem play

  • 0

    18. ~DejwiD  2008-08-31 09:43:47  host: public-gprs22337.centertel.pl

    mniemam, ze masz dowody, ktore potwierdzaja Twoja teorie?? czy raczej wrozysz z fusow?

  • 0

    19. ~get  2008-08-31 14:13:10  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    tak, mam dowody, sam już bodaj 7 (nie jestem pewny czy nie 8) razy przenosiłem numer i w sieciach stacjonarnych i mobilnych i NIGDZIE nie było to tak sprawnie robione jak w play, zresztą to nic dziwnego, bo w ogóle nigdzie tak nie dbają o klienta jak w play, tam jesteś traktowany jak król - gdzie indziej jak natrętny petent, który coś tam chce nie wiadomo dlaczego !

  • 0

    20. ~kwistas  2008-08-31 22:24:55  host: w3cache.wignet.pl

    17~get PLAY nie boi się konkurować tylko brak mu kasy na "konkurowanie" woli się ustawić w szeregu. I tak PLAY przez 1 rok od startu robił konkurencje, kasa się skończyła teraz skupiają się na stawianiu btsów.

  • 0

    21. ~get  2008-09-01 12:27:52  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    kwistas - play nie boi się konkurować dlatego JAKO JEDYNY konkuruje z innymi opami, ci niemrawo odpowiadają na bardzo agresywną i konkurencyjną politykę play, teraz jeszcze dodatkowo na skalę masową buduje BTSy, jak tak dalej pójdzie to za rok play będzie miał z 15% rynku i pewnie z 20-25% rynku mobilengo netu, chyba że święta trójca się obudzi i zacznie jakąś konkurencję,

Dodaj swoją opinię