Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy doczekamy się szybkiego przenoszenia numerów?

Czy doczekamy się szybkiego przenoszenia numerów?

LuiN 20 Stycznia 2009 16:57

0 0

We wrześniu 2007 roku prezes UKE wystąpił z prośbą do ówczesnego Ministra Transportu (obecnego Ministra Infrastruktury) o rozpoczęcie prac legislacyjnych nad przygotowaną przez UKE zmianą procedur przenoszenia numerów. Prace nad nowelizacją rozporządzenia trwały ponad 1 rok i 3 miesiące, 16. stycznia je wstrzymano.

Projekt nowelizacji rozporządzenia zakładał uproszczenie procedur przenośności numerów w ten sposób, aby przenoszenie numerów stało się usługą dostępną dla wszystkich potencjalnych klientów, których do tej pory zniechęcał czas trwania i poziom złożoności procesu.

W lipcu 2008 roku Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło własną wersję projektu rozporządzenia, na którą UKE nie zgodził się. Od tego czasu w Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się, z udziałem prezesa UKE, prace nad kolejną wersją projektu rozporządzenia. W ubiegłym roku zakończono konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe tego projektu.




Projekt został również zaopiniowany przez Rządowe Centrum Legislacji, które zgłosiło do niego uwagi w wielu przypadkach zbieżne ze stanowiskiem prezesa UKE. 15. stycznia 2009 roku prezes UKE przekazał Ministrowi Infrastruktury swoje stanowisko, w którym ustosunkował się do uwag Rządowego Centrum Legislacji.

Minister Infrastruktury poinformował jednak prezesa UKE o wstrzymaniu prac nad projektem rozporządzenia do czasu wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 16. lipca 2004 roku - Prawo telekomunikacyjne.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12. ~  2009-01-20 20:35:33  host: 86-59-n1.aster.pl

    do 11: jest to ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania systemu gromadzącego i udostępniającego informacje i dane dotyczące lokalizacji zakończenia sieci, z którego zostało wykonane połączenie do numeru alarmowego „112” albo innych numerów alarmowych.

  • 0

    13. ~Telesfor B.  2009-01-20 21:03:54  host: addf20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do ostatniego zdania: ustawa Prawo telekomunikacyjne jest z 16 lipca 2004 roku.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2009-01-20 21:21:03  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~Telesfor B.: LuiN nie będzie poprawiał UKE. UKE wie najlepiej jaka ustawa obowiązuje (tu mordka, chociaż nie lubię tej maniery)

  • 0

    15. ~mirekb  2009-01-20 21:22:13  host: apn-77-114-168-17.gprs.plus.pl

    skoro tak trudno przezwyciezyc marazm w tak prostej sprawie jak przeniesienie nr to nie dziwie sie ze nowelizacja Pt nie ruszy za bardzo..oliglopol dobrze zadbał o swoje interesy.moze za 5 lat sie uda zrobic:przeniesienie nr w abo do 3dni prepaid 5-do7 dni byloby dobrze..24h to utopia.u Nas

  • 0

    16. ~MI  2009-01-20 21:38:28  host: beta.cebit.com.pl

    pragne niniejszym sprostowac te bzdury. Komisja prawnicza (w rcl) potwierdzila nie uwagi UKE tylko uwagi ministrstwa do projektu, nota bene, wymuszonego na ministerstwie przez UKE. Rozwiazania te naruszaly przeepisy kodeksu cywilnego, ustawe o ochronie danych osobowych, ustawe prawo telekomunikacyjne i w koncu ustawe zasadnicza, zwana konstytucja. druga sprawa, autor, bo chyba pisal na zlecenie uke i sam si zapedzil, sam napisal, cytuje: "...Od tego czasu w Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się, z udziałem prezesa UKE, prace nad kolejną wersją projektu rozporządzenia..." a zaraz potem napisal rowniez "...Projekt został również zaopiniowany przez Rządowe Centrum Legislacji, które zgłosiło do niego uwagi w wielu przypadkach zbieżne ze stanowiskiem prezesa UKE.". No to uke rzkomo wspolpracowalo z ministerstwem a pozniej poparlo uwagi zgloszon przez rcl? Jako s to sie mosci autorze kupy nie trzyma, co mam nadzij widac przejrzyscie i wyraznie. Zapytuj rowniez dlaczego nikt nie zapytal o zdanie MI, ani nawet nikt nie pokusil sie o uzyskanie jakis informacji z ministerstwa. Latwo jest oskarzac i psy wieszac na tych, ktorzy nie maja prawa ani okazji sie wypowiedziec, nieprawdaz? Jakie to zgodne z prawem prasowym, tak przy okazji, podawac informacje nierzetelelne i wprowadzajaca celowo czytelnika w blad. Ale nic to, AS i tak z tego co widac, sama sie pograzyla i pewnie niedlugo juz poszefuje.

  • 0

    17. ~brunet_ka  2009-01-20 22:02:08  host: 78.8.93.195

    Kiedyś przenosiłam numer...; pamiętam! Wystraszony był i pytał: Dlaczego, powiedz! Dlaczego mnie przenosisz? - Więc się zawahałam i spytałam go: - Chcesz zostać w Heyah? Naprawdę chcesz? - Przytaknął. Więc go w Hehah zostawiłam. Bo co miałam zrobić?!

  • 0

    18. ~MI  2009-01-20 22:42:08  host: beta.cebit.com.pl

    up2date - a do myslenia daje ponizszy cytat z ubieglotygodniowego rankingu "elit" newsweeka. Nalezy zaznaczyc, ze ten jeden z najbardziej wplywowych polakow reprezentuje interesy glownie netii, (bylego) tele2 i p4, choc nie tylko. Faktem jednak jest, ze jego kancelaria produkuje takie gnioty "prawne", ze nawet student prawa ze zdziwienia oczy przeciera. Witamy w rankingu, prosze sie cieszyc, bo pewnie ostatni raz ;) A tak przy okazji, dziwne ze Pani Strezynskij w nim nie ma, choc z drugiej strony, w koncu dziennikarzom otworzyly sie widac oczy, ze to nie Pani Legurator rozdaje karty ;)))))) 28. Piotr Woźny Hodowca regulatorów Rozdaje karty w branży obracającej miliardami złotych. Ten były wiceminister łączności w rządzie Jerzego Buzka jest dziś szarą eminencją rynku telekomunikacyjnego i energetyki. Napisał nowelizację prawa telekomunikacyjnego. Pracując jednocześnie dla firm z branży telekomunikacyjnej i energetycznej, zbudował kancelarię prawną z czołówki rankingów firm prawniczych o rocznych przychodach ok. 30 mln zł.

  • 0

    19. ~nick  2009-01-20 23:38:31  host: 79.191.1.186

    16. ~MI - gdy ustawa nie przejdzie jak należy to AS poda się do dymisji podając właśnie to jako powód. Skąd my to znamy...

  • 0

    20.  2009-01-20 23:42:57

    Opłaca się przenosić tylko fajne nr jak się ma, a takie zwykłe to szkoda kasy;), no chyba że ktoś ma np nr 7 lat to rozumiem ze z sentymentu :)

  • 0

    21. ~  2009-01-21 01:23:56  host: static-81-219-244-13.devs.futuro.pl

    Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę przy przenoszeniu numerów. Systemy bilingowe operatorów VoIP działają w oparciu o tablicę zagospodarowania numeracji z pominięciem numerów przeniesionych. Jeśli więc przeniesiemy numer z Play'a do starych operatorów i ktoś będzie dzwonił do nas od operatora VoIP, dalej bedzie kasowany za połączenie tak jak z Play'em. Opłaca się więc przenieść numer na odwrót.

  • 0

    22.  2009-01-21 04:26:48

    @21 nie trzeba brac VoIP'a ;) przenioslem numer z orange do ery. znajomy ma abo w orange i darmowe rozmowy w sieci. kiedys sie rozgadal i potem niemile zdziwil jak zobaczyl na rachunku, ze mu doliczyli rozmowe ze mna do rachunku. za to w nie tak dalekiego jeszcze sylwestra kolezanka z prepaid w orange z wykupionymi pakietami rozmow w sieci, nie majac nic na koncie mogla gadac ze mna do woli ;)

  • 0

    23. ~wowo  2009-01-21 08:08:19  host: pirat.sze.warszawa.supermedia.pl

    biorac zatem pod uwage tysiace potencjalnych jak i zupelnie realnych, jak widac, problemow...zrobmy szybciej te przenosnosc. Problemow bedzie z pewnoscia mniej.

  • 0

    24.  2009-01-21 11:24:21

    Taaa... o co powiecie na przenoszenie numeru z &ftp do tlenofona? tepsa "uwalniała" numer przez jedyne 45 dni, zaś cała procedura trwała w sumie 63 dni... W każdym razie, zamiast płacić 42,70~50 PLN za samo utrzymanie numeru, w tlenofonie jest to za darmo [no dokładniej to za 10(!!!!) minut rozmów przychodzących w ciągu kolejnych 90 dni]. Wybór był prosty...

  • 0

    25. ~beatka  2009-01-21 12:11:33  host: wd170.internetdsl.tpnet.pl

    Do 2, też chciałabym wiedzieć dlaczego nie można z simplusa do sami swoi.Probowałam, dzwoniłam ale nie potrafili mi tego wyjaśnić.Może ktoś z was wie?

  • 0

    26. ~ukenamuniu  2009-01-21 15:58:40  host: 212.160.172.70

    LuiN: już w wiadomości można zmienić "stycznia" na lipca. Jedna z Ań już na stronie uke zmieniła.

  • 0

    27.  2009-01-21 16:03:36

    ukenamuniu - o, rzeczywiście. Już poprawiam.

  • 0

    28. ~  2009-01-22 02:24:21  host: abng162.neoplus.adsl.tpnet.pl

    20 durniejszego uzasadnienia nie słyszałem. Jaki sentyment? Chodzi, o to by każdy kto znał Twój numer znał go do tej pory, zwłaszcza jak ktoś ma firmę, to mu na numerze zależy z wiadomych względów, a nie z sentymentu. Swoją drogą ciekawe ile już osób skorzystało z przenoszenia numerów, chyba nie za dużo jednak. Osobiście znam tylko jedną osobę, i sobie to chwali nawet.

  • 0

    29. ~  2009-01-22 08:48:45  host: 94-215.espol.com.pl

    @20 pewnie, ze nie sentyment. mam wielu znajomych, ktorzy raz na jakis czas sie odzywaja, w roznych sprawach (praca, pomoc, impreza), ale generalnie kontaktu sie jakiegos specjalnego nie utrzymuje. jakbym mial co rok (umowy bez telefonu) informowac ludzi o zmianie numeru to by po pewnym czasie sie pogubili... a tak mam jeden numer juz 6 rok i zamierzam go miec jeszcze dluuuuugooooo...

  • 0

    30. ~ukenamuniu  2009-01-24 16:03:40  host: 86-59-n1.aster.pl

    Z druku sejmowego 1448 wklejam fragment dotyczący przenośności numerów: 1)w art. 71: a) ust 1 otrzymuje brzmienie: „Art. 71. 1. Abonent będący stroną umowy z dostawcą usług zapewniającym przyłączenie do publicznej sieci telefonicznej lub użytkownik końcowy usługi przedpłaconej może żądać przy zmianie dostawcy usług przeniesienia przydzielonego numeru do istniejącej sieci operatora na obszarze: 1) strefy numeracyjnej - w przypadku numerów geograficznych; 2) całego kraju - w przypadku numerów niegeograficznych.”, b) ust 3 otrzymuje brzmienie: „3. Za przeniesienie przydzielonego numeru nie pobiera się opłat od abonenta i użytkownika końcowego usługi przepłaconej świadczonej w ruchomej publicznej sieci telefonicznej”; Co to usługa przedpłacona - wiemy. Dalej o lojalkach, też zgodne z oczekiwaniami.

  • 0

    31. ~  2009-01-24 16:07:44  host: 86-59-n1.aster.pl

    Zapominam, że należy skasować cudzysłów.

Dodaj swoją opinię