Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Czy czeka nas chaos?

Czy czeka nas chaos?

WitekT 24 Maja 2007 14:31

0 0

Jeżeli wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym stwierdzono sprzeczny z prawem sposób powołania Anny Streżyńskiej na fotel prezesa UKE, uprawomocni się, to może spowodować wiele zamieszania. Niewykluczone, że trzeba będzie cofać decyzje wykonywane już przez operatorów - pisze Rzeczpospolita.

O wspomnianym wyroku pisaliśmy w tej wiadomości i tej wiadomości.

Ponowne powołanie Anny Streżyńskiej na prezesa UKE, co jak sama zainteresowana przyznaje było brane pod uwagę, usunęłoby wątpliwości związane z legalnością jej działania. Niestety, nie uratowałoby decyzji wydanych przez nią w ciągu ostatniego roku, gdyż te i tak mogłyby być zakwestionowane. Z pewnością operatorzy sądziliby się tylko w wypadku negatywnych dla firmy decyzji, bo podważając te pozytywne naraziliby się na zarzut działania na szkodę firmy. Problem jest także z decyzjami, które miały rygor natychmiastowej wykonalności, jak np. w przypadku WLR. Skomplikowałoby to poważnie wzajemne relacje telekomów i wprowadziło chaos we wzajemnych rozliczeniach.




Od początku było jasne, że powołanie prezes Streżyńskiej odbyło się z naruszeniem prawa, powstawało tylko pytanie, kiedy któryś z sądów je zakwestionuje - mówi prof. Stanisław Piątek, specjalista z zakresu Prawa Telekomunikacyjnego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Okazało się, że ten wybór został podważony dopiero po roku urzędowania prezes UKE, po wydaniu decyzji w tak istotnych sprawach, jak rozdzielenie neostrady tp od abonamentu telefonicznego, WLR czy bitstream access, SOKiK orzekał w trzyosobowym składzie (co dotychczas zdarzyło się tylko raz) - a to oznacza, że uznał sprawę za precedensową lub szczególnie zawiłą. Na razie wszystkie dotychczasowe decyzje są ważne i prezes UKE może wydawać kolejne. Wyrok SOKiK daje jednak operatorom podstawę do kwestionowania decyzji wydanych przez Annę Streżyńską - od każdej z nich trzeba się odwoływać osobno.

Jeśli założymy, że wyrok się uprawomocni, Anna Streżyńska nie musi wcale pożegnać się ze stanowiskiem prezesa. Zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym, premier może to zrobić, ale nie musi. Wydaje się jednak, że gdyby pozostawił bez zmian obecny stan rzeczy, naraziłby się na zarzut aprobaty dla rażącego naruszenia prawa. Poza tym nawet gdyby prezes UKE została teraz odwołana, mogłaby ponownie zostać wybrana na to stanowisko - po zmianie prawa premier powołuje prezesa UKE z państwowego zasobu kadrowego.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~Tomek  2007-05-24 14:46:48  host: ws1102.vbh.pl

    Niestety nasi politycy ciągle robią to na co mają ochotę i uważają, że prawo ich nie dotyczy. Potem są takie problemy.

  • 0

    2. ~DASTI  2007-05-24 15:02:16  host: 83.142.123.238

    NO TO PIEKNIE CHCą WYKOSIć NORMAKNą OSOBę ALE SZAJS

  • 0

    3. ~M  2007-05-24 15:20:06  host: w3cache1.icm.edu.pl

    Zadajmy sobie pytanie: Komu taki obrót sprawy jest na rękę?

  • 0

    4. ~  2007-05-24 15:33:14  host: 87-205-221-214.adsl.inetia.pl

    A kim był czwarty do kielicha?

  • 0

    5.  2007-05-24 16:03:16

    Operatorzy pewnie to zakwestionowali... Za bardzo sie im dobiera do tyłków to się boją... Nie znalazłem w tym artykule dokładnego opisu sprawy, znaczy co było nie tak? Jeśli natomiast jest to przepraszam i przeczytam wolniej :/ A co do sądów to może sąd przekupiony przez OPów? ;>

  • 0

    6. ~pezz  2007-05-24 16:38:47  host: ip-2-134.gemini.net.pl

    ładne tam pieniążki musiały polecieć od operatorów do ekipy ! Otworzą jej teczkę i się okaże że jest byłą SB albo jeszcze coś innego. trza wiać z tego kraju zakłamania i korupcji

  • 0

    7.  2007-05-24 17:00:03

    Rynek może być wolny albo regulowany choć w praktyce lawiruje gdzieś pomiędzy tymi pojęciami. Im mniej regulacji i regulatorów tym lepiej. Problem jest wtedy kiedy na rynku jest monopol lub oligopol, wówczas pewne regulacje mogą być bardzo pożyteczne.

  • 0

    8.  2007-05-24 17:12:42

    ~Tomek - to nie wiesz, że oni są po to, żeby prawo tworzyć a nie po to, żeby przestrzegać? ile masz lat? głosujesz już czynie? ;-D

  • 0

    9. ~oskardos  2007-05-24 17:25:42  host: rejon102.ztpnet.pl

    No tak...musialo sie stac:) to bylo do przewidzenia:) przeciez tpsa jest bardzo dobra firma i solidna;P

  • 0

    10. ~dt  2007-05-24 17:41:37  host: wap.plusgsm.pl

    To jest nie do pomyslenia! SOKiK kwestionuje wlasne wczesniejsze orzecznictwo. Grubymi nicmi to szyte...

  • 0

    11. ~Ant  2007-05-24 17:45:16  host: chello084010154233.chello.pl

    "Z pewnością operatorzy sądziliby się tylko w wypadku negatywnych dla firmy decyzji, bo podważając te pozytywne naraziliby się na zarzut działania na szkodę firmy." Pewnie tak ale konkurencja już może podważać decyzje wydane z korzyścią dla innych, a stratą dla nich. samych. Choć tak patrząc inaczej to sami operatorzy powinni podważać jeżeli już to wszystkie decyzje i te pozytywne bo czerpanie korzyści z decyzji nieważnych czy wydanych z naruszeniem prawa też nie jest w zgodzie z prawem. A idąc dalej skoro wszystko można teraz podważać to nawiązując do kwestii regulaminu PTC to też można podważyć w ogóle same umowy z abonentami, skoro operator świadczy usługi w oparciu o decyzje/koncesje/umowy NIE WAŻNE - hehe.. Tak sobie myślę i chyba trzeba wyzerować cały rynek. Dosłownie cofnąć się do czasu kiedy nie było telekomunikacji i zacząć budować od początku - dobra żartowałem. No takiego bajzlu to chyba jeszcze nie mieliśmy

  • 0

    12. ~  2007-05-24 19:21:32  host: nat-bem.aster.pl

    "państwowego zasobu kadrowego" a co to?

  • 0

    13.  2007-05-24 19:29:32

    a to taka przechowywalnia kartofli - wiesz kartofli znajomych kartofli (tych 2 najslynniejszych kartofli w Polsce) ;)

  • 0

    14.  2007-05-25 00:05:40

    Pani Steżyńska musi odejść, dlaczego? Bo nie pasuje do definicji... A definicja brzmi: musi być mierny, bierny, ale wierny! Wapie żeby ktokolwiek po Pani Steżyńskiej był tak dobry.

  • 0

    15. ~ATP  2007-05-25 18:06:32  host: 212.160.172.70

    tak, od Pani Prezes lepszy byłby tylko Król Polski którego prawie powołali posłowie PiS w zeszłym roku ;P

Dodaj swoją opinię