Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Cztery panie komisarz stawiają na szerokopasmowy Internet

Cztery panie komisarz stawiają na szerokopasmowy Internet

WitekT 21 Marca 2006 16:39

0 0

W niektórych krajach UE na terenach wiejskich w ogóle nie ma dostępu do Internetu - alarmuje Komisja Europejska, która zainicjowała 21. marca akcję niwelowania różnic w dostępie do internetowych łączy szerokopasmowych, głównie na terenach wiejskich.

Technologie teleinformatyczne na wsi, w tym łącza szerokopasmowe, mają być "główną osią" projektów realizowanych w ramach funduszy rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013, które ogółem wynoszą 70 mld euro.

Szerokopasmowy dostęp do internetu jest warunkiem wstępnym dla rozwoju e-biznesu, wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy we wszystkich sektorach gospodarki - podkreśliła komisarz Viviane Reding, komisarz odpowiadająca za społeczeństwo informacyjne i media.

Jestem przekonana, że gdyby rolnicy wykorzystywali w swojej pracy Internet, łatwiej byłoby im opracowywać różnorodne strategie finansowe. Mogłoby to np. znacznie zwiększyć potencjał agroturystyki - podkreślała komisarz Mariann Fischer-Boel, zajmująca się rolnictwem.

Komisarz Neelie Kroes, odpowiedzialna za konkurencję zaznaczyła, ze ważne jest, by na rynku usług internetowych panowała konkurencja, która powoduje, że klienci mają większy wybór, a ceny są niższe.
Znaczenie konkurencyjności w tym zakresie podkreślała także Danuta Huebner, odpowiedzialna za politykę regionalną. Jak zaznaczyła polska komisarz, Internet szerokopasmowy nie jest już "dobrem luksusowym", ale - koniecznością. Tłumaczyła, że badania pokazały, iż w gminach, w których w latach 1998-2002 pojawił się internet szerokopasmowy, nastąpił 1% wzrost zatrudnienia, zwiększyła się liczba firm i usług świadczonych przez Internet.

W 2005 r. w starych krajach UE dostęp do łącz szerokopasmowych miało 90% przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w miastach, a 60% na obszarach wiejskich; jednak znacznie gorzej sytuacja wygląda w nowych krajach członkowskich. W niektórych z nich poza miastami dostęp do Internetu jest praktycznie zerowy.

Z danych KE wynika, że Polska należy do grupy krajów, gdzie wykorzystanie łącz szerokopasmowych jest na najniższym poziomie i nie przekracza kilku procent mieszkańców. Podobna sytuacja jest w większości nowych krajów członkowskich, a także m.in. w Grecji i Irlandii.

Kraje, które przodują w wykorzystaniu łącz szerokopasmowych (powyżej 20%), to Holandia, Dania, Finlandia. Dobra sytuacja pod tym względem jest także w Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie poziom wykorzystania łączy szerokopasmowych wynosi 15%.

KE chce, by kraje członkowskie wzmocniły swoje strategie dotyczące promowania łączy szerokopasmowych i określiły, w jaki sposób chcą wykorzystać w tym zakresie fundusze wspólnotowe i krajowe. Poza tym Komisja sugeruje, by kraje wymieniały między sobą sprawdzone już rozwiązania w tym zakresie. Na początku przyszłego roku KE zorganizuje konferencję pod hasłem Dostęp szerokopasmowy dla wszystkich.

Źródło tekstu: PAP, gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~Tadeusz  2006-03-21 17:42:19  host: public-gprs8759.centertel.pl

  No no, Dobrze żeby ruszył jakiś ogólnoeuropejski projekt finansowany z funduszy unijnych. Tylko wtedy coś się zmieni, bo żadne naciski ani prośby do dostawców (zwykle monopolistów) nic nie dadzą. Gdyby tak włądze samorządowe były zobligowane do pewnych działań a pieniądze byłyby zagwarantowane (przynajmniej w części) to coś by sie ruszyło.

 • 0

  2.  2006-03-21 19:47:32

  no wies w polsce bedzie w 95% kraju... bo kroluje 128kbps

 • 0

  3.  2006-03-21 20:23:50

  "W niektórych krajach UE na terenach wiejskich w ogóle nie ma dostępu do Internetu..." ...To mi odkrycie... Przeciez sa miejsca gdzie ludzie nie maja telefonu...

 • 0

  4. ~  2006-03-21 20:37:13  host: dpo186.neoplus.adsl.tpnet.pl

  lestek 10: W Chinach takich wsi jest 58 tys ;-), ale w 98,7 proc. wsi jest juz telefon ;-))

 • 0

  5. ~  2006-03-21 20:38:23  host: dpo186.neoplus.adsl.tpnet.pl

  blom: nie jest tak zle. Jest ponad 700 tys. laczy >/ 256 kb/s

 • 0

  6.  2006-03-21 21:58:04

  Chcą szerokie pasmo w Polsce na wieś wprowadzać (a i tak rolnikowi taki szatański wynalazek nie jest potrzebny), a w miastach nie ma tego neta. Brawo dla tej pani z wąsem ;)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-209-0.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy standard obsługi klientów na infoliniach operatorów jest satysfakcjonujący?

Koniec głaskania klientów Orange. Nie masz racji? Nie licz na bonus

 

Zobacz wynik | Opinie (8)

Archiwum Ankiet