Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Cztery panie komisarz stawiają na szerokopasmowy Internet

Cztery panie komisarz stawiają na szerokopasmowy Internet

WitekT 21 Marca 2006 16:39

0 0

W niektórych krajach UE na terenach wiejskich w ogóle nie ma dostępu do Internetu - alarmuje Komisja Europejska, która zainicjowała 21. marca akcję niwelowania różnic w dostępie do internetowych łączy szerokopasmowych, głównie na terenach wiejskich.

Technologie teleinformatyczne na wsi, w tym łącza szerokopasmowe, mają być "główną osią" projektów realizowanych w ramach funduszy rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013, które ogółem wynoszą 70 mld euro.

Szerokopasmowy dostęp do internetu jest warunkiem wstępnym dla rozwoju e-biznesu, wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy we wszystkich sektorach gospodarki - podkreśliła komisarz Viviane Reding, komisarz odpowiadająca za społeczeństwo informacyjne i media.

Jestem przekonana, że gdyby rolnicy wykorzystywali w swojej pracy Internet, łatwiej byłoby im opracowywać różnorodne strategie finansowe. Mogłoby to np. znacznie zwiększyć potencjał agroturystyki - podkreślała komisarz Mariann Fischer-Boel, zajmująca się rolnictwem.

Komisarz Neelie Kroes, odpowiedzialna za konkurencję zaznaczyła, ze ważne jest, by na rynku usług internetowych panowała konkurencja, która powoduje, że klienci mają większy wybór, a ceny są niższe.
Znaczenie konkurencyjności w tym zakresie podkreślała także Danuta Huebner, odpowiedzialna za politykę regionalną. Jak zaznaczyła polska komisarz, Internet szerokopasmowy nie jest już "dobrem luksusowym", ale - koniecznością. Tłumaczyła, że badania pokazały, iż w gminach, w których w latach 1998-2002 pojawił się internet szerokopasmowy, nastąpił 1% wzrost zatrudnienia, zwiększyła się liczba firm i usług świadczonych przez Internet.

W 2005 r. w starych krajach UE dostęp do łącz szerokopasmowych miało 90% przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w miastach, a 60% na obszarach wiejskich; jednak znacznie gorzej sytuacja wygląda w nowych krajach członkowskich. W niektórych z nich poza miastami dostęp do Internetu jest praktycznie zerowy.

Z danych KE wynika, że Polska należy do grupy krajów, gdzie wykorzystanie łącz szerokopasmowych jest na najniższym poziomie i nie przekracza kilku procent mieszkańców. Podobna sytuacja jest w większości nowych krajów członkowskich, a także m.in. w Grecji i Irlandii.

Kraje, które przodują w wykorzystaniu łącz szerokopasmowych (powyżej 20%), to Holandia, Dania, Finlandia. Dobra sytuacja pod tym względem jest także w Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie poziom wykorzystania łączy szerokopasmowych wynosi 15%.

KE chce, by kraje członkowskie wzmocniły swoje strategie dotyczące promowania łączy szerokopasmowych i określiły, w jaki sposób chcą wykorzystać w tym zakresie fundusze wspólnotowe i krajowe. Poza tym Komisja sugeruje, by kraje wymieniały między sobą sprawdzone już rozwiązania w tym zakresie. Na początku przyszłego roku KE zorganizuje konferencję pod hasłem Dostęp szerokopasmowy dla wszystkich.

Źródło tekstu: PAP, gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~Tadeusz  2006-03-21 17:42:19  host: public-gprs8759.centertel.pl

  No no, Dobrze żeby ruszył jakiś ogólnoeuropejski projekt finansowany z funduszy unijnych. Tylko wtedy coś się zmieni, bo żadne naciski ani prośby do dostawców (zwykle monopolistów) nic nie dadzą. Gdyby tak włądze samorządowe były zobligowane do pewnych działań a pieniądze byłyby zagwarantowane (przynajmniej w części) to coś by sie ruszyło.

 • 0

  2.  2006-03-21 19:47:32

  no wies w polsce bedzie w 95% kraju... bo kroluje 128kbps

 • 0

  3.  2006-03-21 20:23:50

  "W niektórych krajach UE na terenach wiejskich w ogóle nie ma dostępu do Internetu..." ...To mi odkrycie... Przeciez sa miejsca gdzie ludzie nie maja telefonu...

 • 0

  4. ~  2006-03-21 20:37:13  host: dpo186.neoplus.adsl.tpnet.pl

  lestek 10: W Chinach takich wsi jest 58 tys ;-), ale w 98,7 proc. wsi jest juz telefon ;-))

 • 0

  5. ~  2006-03-21 20:38:23  host: dpo186.neoplus.adsl.tpnet.pl

  blom: nie jest tak zle. Jest ponad 700 tys. laczy >/ 256 kb/s

 • 0

  6.  2006-03-21 21:58:04

  Chcą szerokie pasmo w Polsce na wieś wprowadzać (a i tak rolnikowi taki szatański wynalazek nie jest potrzebny), a w miastach nie ma tego neta. Brawo dla tej pani z wąsem ;)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-60-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet