Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Cyfryzacja TV możliwa bez ustawy

Cyfryzacja TV możliwa bez ustawy

sirmark 27 Maja 2008 20:43

0 0

Przejście z telewizji analogowej na cyfrową odbędzie się w Polsce prawdopodobnie bez planowanej wcześniej ustawy, bo na to jest już - zdaniem KRRiT i UKE - za późno. Do 15. czerwca oba urzędy w porozumieniu z resortem infrastruktury chcą zakończyć konsultacje z nadawcami.

Efektem tych konsultacji ma być wypracowanie modelu przechodzenia na telewizję cyfrową. Podczas wtorkowego posiedzenia połączonych komisji kultury i infrastruktury przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podkreślił jednak, że tak przygotowana propozycja powinna mieć akceptację rządu.

Być może przyjęta do wiadomości, albo w jakiejś innej formie - nie ustawowej, bo tego nie zdążymy już zrobić - ale zaakceptowana przez rząd, żeby wszyscy, którzy startują w przetargach, w konkursach, którzy planują swoje biznesy związane z telewizją cyfrową, wiedzieli, że ma to jakieś solidniejsze podstawy niż tylko wspólne porozumienie dwóch urzędów i jednego ministerstwa - powiedział Kołodziejski. O tym, że na ustawę już za późno przekonana jest także prezes UKE Anna Streżyńska. Już w styczniu i lutym mówiliśmy, że jest za późno, by pracować nad zmianami ustawowymi, że trzeba podjąć konkretne kroki - powiedziała Streżyńska.

Stąd - jak dodała - UKE w porozumieniu z KRRiT i resortem infrastruktury rozpoczęły proces uzgodnień z nadawcami. Zaznaczyła, że negocjacje są bardzo trudne. Podstawowa rozbieżność między UKE, a nadawcami dotyczy tego, kto miałby się znaleźć na pierwszych multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.

Zasadniczy spór między UKE, a KRRiT dotyczy zaś tego jaki charakter miałby mieć tzw. operator czyli zarządzający multipleksem. UKE stoi na stanowisku, że powinien to być tzw. operator aktywny, który będzie minimalnie regulowany co do treści, emitowanymi na jego multipleksie. KRRiT opowiada się natomiast za operatorem pasywnym, który pozwoli jej zachować większą kontrolę programową nad treściami emitowanymi w multipleksie.

Zarówno UKE, jak i KRRiT podkreślają, że przyśpieszenie działań w zakresie cyfryzacji wymuszone jest nie tylko zbliżającymi się terminami (Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 r., Polska wynegocjowała opóźnienie do 2015 r.), ale też mistrzostwami w piłce nożnej Euro2012.

Zdaniem obu urzędów należy wykorzystać "naturalną skłonność obywateli" do nabycia przy tej okazji nowoczesnych odbiorników. Kołodziejski zwrócił przy tym uwagę na inny problem. Jego zdaniem "klienci sklepów z elektroniką są dziś oszukiwani" ponieważ na odbiornikach cyfrowych sprzedawcy zamieszczają nalepki, które mówią o dostosowaniu do odbioru do naziemnej telewizji cyfrowej.

Tymczasem - jak podkreślił Kołodziejski - wszystkie sprzedawane dziś telewizory mają wbudowany tuner do odbioru standardu kodowania MPEG2 podczas gdy ostatecznie przyjęty standard kompresji w Polsce to MPEG4.
MPEG 4 to standard, nad którego specyfikacją szczegółową pracuje teraz Ministerstwo Infrastruktury - powiedział Kołodziejski.

Początkowo, zgodnie z przedstawionym przez Ministerstwo Infrastruktury planem wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej ustawa regulująca ten proces miała być gotowa najpóźniej do końca lipca 2008 r. Ustawę miały przygotować wspólnie resorty: infrastruktury i kultury w porozumieniu z Krajową Radą oraz prezesem UKE.

Ten sam plan zakładał, że do końca kwietnia 2008 r. znany będzie sposób zagospodarowania częstotliwości na pierwszym multipleksie, a do końca czerwca gotowy miał być program wsparcia najuboższych przy wymianie odbiorników oraz opracowana strategia informacyjna. Większość tych założeń dawno się jednak zdezaktualizowała. Jak powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Panasiuk - od momentu opracowania planu w styczniu 2008 r. "wiele się zmieniło".

Informacje, że cyfryzacja miałaby się rozpocząć bez ustawy, wzbudziła we wtorek wątpliwości posłów z sejmowych komisji.

Nie bardzo wyobrażam sobie wprowadzanie zupełnie nowych rozwiązań, na miliardy wartym rynku bez gwarancji ustawowych - powiedziała szefowa komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

Zastępca przewodniczącego komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL) zaproponował natomiast, by po zakończeniu konsultacji, które prowadzą UKE, KRRiT i ministerstwo infrastruktury przygotować dokument, który jako swoistą "mapę drogową" cyfryzacji w formie uchwały przyjąłby Sejm.

Na razie komisje ustaliły jednak, że będą wnioskować do Marszałka, by w lipcu, po zakończeniu konsultacji w UKE odbyła się w Sejmie debata plenarna na temat cyfryzacji.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1. ~lolats  2008-05-27 20:49:03  host: w3cache.dialog.net.pl

  no tak , ale telewizory z dekoderem mpeg4 są po 8000 zł , więc i tak niewielu go kupi

 • 0

  2.  2008-05-27 22:00:51

  1: telewizor bedzie można mieć "byle jaki", wystarczy tuner kupić. jeśli sie myle to niech mnie ktoś poprawi

 • 0

  3. ~ukenamuniu  2008-05-27 22:11:31  host: nat-go2-1.aster.pl

  marektomek: sex top box, czy jakoś tak...

 • 0

  4.  2008-05-27 22:21:37

  No to lodziarka została włączona... Pozostaje pytanie, kto wykręci pierwszego loda??

 • 0

  5. ~  2008-05-27 22:54:52  host: f96-019.opera-mini.net

  z tego mam tylko jedna wiadomość. ze byc moze do 2015 roku byc moze bedzie jeszcze tańsza telewizja analogową a potem bedzie tylko drożej i tv tylko dla bogatszych. widac to nawet na podstawie tv kablowych. sygnał analogowy mozna miec taniej i na kilku tv w jednym mieszkaniu. odbiór cyfrowy jest możliwy po droższej cenie i możliwy tylko do jednego odbiornika. czyli cyfrowa tv rowna sie droższy odbiór dla zwyklego widzą

 • 0

  6. ~xxx  2008-05-27 23:09:12  host: acfi183.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A ja analogowo oglądam TVN z satelity bo po naziemnej bardzo śnieży :/ I nie chcą zrobić nie raz pisma dostawali już 2 lata i nic nie zrobili. Jak zabiorą TVN z satelity analogowej to ja nie wiem jak będę oglądać :/

 • 0

  7. ~piokuk  2008-05-27 23:42:58  host: 82.160.57.42

  Jak przestaniesz oglądać TVN to będzie tylko z korzyścią dla Twoich szarych komórek. I nie pisz mi tutaj, że jestem jakąś popłuczyną po telewizji Trwam. Tak nachalnej propagandy nie widziałem od czasów radzieckiej Prawdy.

 • 0

  8. ~jojo  2008-05-27 23:53:18  host: edy215.neoplus.adsl.tpnet.pl

  TV "publiczna" już dawno kopnęła nas w dupę. Komercyjne też mają gówno do zaoferowania... Cóż więc z tego, że będę miał super TV, który odbiera cyfrowy obraz, gdy zamiast kontynuacji/ewentualnie powtórek Sondy, będę miał do wyboru Modę na sukces, Na wspólnej, M jak miłość czy też inne podobne badziewie. ;-(

 • 0

  9.  2008-05-28 08:35:09

  po pierwsze panowie telewizor z Mpeg4 nie kosztuje 8000! zł tylko w katalogowej cenie bez promocji 4400 za 32cale z Mpeg2 i Mpeg4 z matryca FULL HD, 10 bitowym panelem, 32tys kontrastu dynamicznego MODEL FIRMY SONY. wiec ~lolats nie masz racji. Po 2. Pan Kołodziejski również nie ma racji ponieważ od końca kwietnia jest ten model w sprzedazy polecam wiecej informacji na temat SONY KDL-32W4000

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-230-68.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet