Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Cyfrowy eter

Cyfrowy eter

LuiN 6 Listopada 2009 08:05

0 0

Emitel zaczyna testować cyfrowe radio naziemne w Warszawie. W teście bierze udział 12 stacji: kanały Polskiego Radia, Grupy RMF, Eurozetu, Tok FM, Radio Maryja i Radio Eska - pisze Rzeczpospolita.

Kontynuowane są też wrocławskie testy, gdzie razem z dźwiękiem dostępny jest strumień wideo pokazujący na żywo obraz ze studia Polskiego Radia Euro. Prawdopodobnie na przełomie roku odbędą się publiczne konsultacje konkursu na stworzenie w Polsce cyfrowego radia.

Multipleks pomieści więcej ogólnopolskich stacji niż miało to miejsce do tej pory - to szansa między innymi dla Radia PiN, Chilli Zet czy Eski, które nie mają dziś szans na ogólnopolski zasięg, bo pula analogowych częstotliwości jest wyczerpana.




Dedykowany odbiornik cyfrowego radia nie jest tani - przenośne urządzenie kosztuje około 400 zł. Z podobną opłatą należy liczyć się w przypadku zakupu przystawki do telewizora służącej do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Równolegle do testów DVB-T, trwają w Warszawie testy mobilnej telewizji cyfrowej DVB-H. O funkcji mobilnego cyfrowego radia w telefonach póki co producenci nie myślą.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~emir  2009-11-06 08:27:15  host: dynamic-87-105-84-87.ssp.dialog.net.pl

    to te cyfrowe radia nie beda razem z dvbt w jednym urzadzeniu?

  • 0

    2. ~Q  2009-11-06 08:32:00  host: zm04.zm-skawina.com.pl

    Wypadałoby dodać w jakim standardzie jest to nadawane. Z tego co wyczytałem na radiopolska jest to DAB+ na częstotliwości 190,64 MHz to jest kanał 7B

  • 0

    3. ~Longman  2009-11-06 08:33:42  host: adcu26.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @emir(1), nie to inny standard - DAB+. Mówiąc szczerze DVB-T w Polsce to jedna wielka kicha i powiedzmy szczerze i Emitel też nie jest święty: brak EPG, a nawet telegazety, przesunięty czas NTC to tylko i wyłącznie ich partactwo. Notabene nie wiem dlaczego w Polsce nie ma radia w muksie - tak robią praktycznie wszyscy. Wszyscy z wyjątkiem Polski.

  • 0

    4.  2009-11-06 09:30:57

    Ja bym kupił cyfrowy odbiornik radiowy ;-) Radio u mnie to jakby... nie wiem do czego orównać. Ja się źle czuję, kiedy nie słucham radia po prostu ;-) Radia - dużo powiedziane ;-) Słucham praktycznie jednej stacji. Jak to jest z emisją z takiego nadajnika? Jaki jest zasięg? Kiedy na prowincji będzie ten "doskonały" sygnał?

  • 0

    5. ~marcin  2009-11-06 10:03:10  host: 213-238-83-234.adsl.inetia.pl

    niech testuję i wprowadzają jakiś standard jestem za w 100% , analog to przeżytek przecież no i zapchane pasmo - wiem że jak zwykle chodzi komuś o kase ale cyfryacja radia musi przyspieszyć.

  • 0

    6. ~tomala  2009-11-06 10:14:20  host: 213-92-154-171.serv-net.pl

    dab+ OK, ale zeby jakosc dzwieku nie byla narna jak w mp3!

  • 0

    7. ~Nemo  2009-11-06 10:25:25  host: ip-87-204-36-80.netia.com.pl

    ja byłem ostatnio w szoku jak mój telewizor z wbudowanym tunerem dvb złapał kilka czeskich stacji tv i radiowych w dvb. No cóż na polskie dvb chyba nie ma co liczyć

  • 0

    8. ~Longman  2009-11-06 10:28:20  host: adcu26.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @tomala(6), to zależy od bitratu. Powinny być prawne gwarancje, że bitrate nie może spadać powiedzmy poniżej 160 kbps (strumień dla HE AAC v2) inaczej będzie tak jak w Wielkiej Brytanii gdzie jakość DABa jest sporo GORSZA od analoga, bo bitrate jest stanowczo zbyt niski.

  • 0

    9. ~anty ft  2009-11-06 11:07:09  host: v03-05.opera-mini.net

    radio samochodowe chcialbym miec cyfrowe. melodia przyszlosci. to dopiero bedzie zamieszanie na rynku.

  • 0

    10. ~a  2009-11-06 11:45:21  host: chello087206027203.chello.pl

    bitrate 64kbps czyli kicha

  • 0

    11. ~zaq11  2009-11-06 12:54:08  host: v01-15.opera-mini.net

    Prawne gwarancje żeby nie było ponizej 160 kbps ? buhahaha !!!! Wprowadzmy prawne gwarancje żeby w szynce było powyzej 50% mięsa:) W eterze liczy się ilość a nie jakość, nie będziecie mieli jakości CD ani nawet dobrej mp3. Nikt wam nie każe słuchać radia, a jak chcecie mieć dobry dzwiek to kupcie sobie CD.

  • 0

    12. ~  2009-11-06 12:54:11  host: v04-11.opera-mini.net

    Z dzwiekiem jest tak ze o jakosci decyduje jego najslabszy element. Sam bitrate niestety nie wystarczy. Cyfrowo zmasakrowac mozna nawet plyte CD (na etapie nagrywania czy odtwarzania). Aby na papierze podrasowac dynamike wycina sie dzwieki ponizej pewnego poziomu rowniez te prawidlowe czyli np zanikajace wybrzmienia :-) Skutkuje to dzwiekami gwaltownie urywajacymi sie, stukajacymi szpileczkami. W dodatku ten niezdrowo pusty, anorektyczny dzwiek szybko i brzydko starzeje sie tracac rzeczywista dynamike i uzyskujemy plywajace rozchwiane szpileczki zamiast jedrnego, pelnego dynamicznego dzwieku (cyfrowe przesterowanie z przetwornikow przyspiesza przesterowanie wzmacniaczy cyfrowych). To cyfrowe podcinanie sprawdza sie przy dzwiekach ciaglych: glos, trabka natomiast przy impulsowych lub wibrujacych (gitara, perkusja) zwlaszcza w sopranach masakra.

  • 0

    13. ~:))  2009-11-06 13:34:28  host: 188.33.123.108

    ciekawe kiedy zaczną produkować 'urządenia' adekwatne do XXI wieku (do tego w przystępnej cenie) - czyli odbierajace radio analogowe, cyfrowe i INTERNETOWE (na wi fi)

  • 0

    14. ~Blido  2009-11-06 17:08:23  host: 83.220.121.13.dsl.dynamic.eranet.pl

    400zł za takie radio cyfrowe to gruba przesada. Za taką sumę wolałbym kupić radio internetowe z WiFi. Podłączam do sieci domowej i mam do wyboru dziesiątki tysięcy radiostacji z całego świata, a nie tylko te w których zasięgu się znajduję.

  • 0

    15.  2009-11-06 21:06:07

    4. ja mam podobnie, prawie całą dobę słucham Radia - oczywiście oprócz przerw na spanie :) za to telewizji nie oglądam wcale. wlo - której stacji radiowej słuchasz tak namiętnie? ja słucham głównie: Euro, Jedynki i Trójki (w kolejności od najczęściej słuchanej) + ze dwie regionalne: Rzeszów i Kielce.

  • 0

    16. ~.d  2009-11-07 12:58:44  host: v06-02.opera-mini.net

    co to jest eter?

  • 0

    17. ~ab  2009-11-07 19:23:41  host: 77-255-150-12.adsl.inetia.pl

    @14 tylko jak to radio internetowe WiFi bedziesz woził w samochodzie to co chwilę będzie zrywać...Nie mówiac o tym ze za transfer trzeba bulic..

  • 0

    18.  2009-11-08 13:39:38

    a czy wbudowane radio w telefonach (niektóre Nokie) obsługuje cyfrowe radio? chyba jest taka funkcja do wpisania/podania kodu usługi czy cuś.

Dodaj swoją opinię