Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Cudzoziemcy mogą już korzystać z komórek w Korei Północnej

Cudzoziemcy mogą już korzystać z komórek w Korei Północnej

WitekT 21 Stycznia 2013 16:29

4 0

Władze komunistycznej Korei Północnej złagodziły niektóre restrykcje dotyczące używania telefonów komórkowych przez cudzoziemców. Pozwolono m.in. by zagraniczni goście przywozili ze sobą własne telefony, ale wciąż nie będą mogli dzwonić z nich do Korei Południowej ani do mieszkańców Korei Północnej - pisze serwis TVN24.pl.

Przez lata Korea Północna wymagała, by obcokrajowcy zostawiali swoje telefony komórkowe w depozycie na granicy do czasu wyjazdu. Wielu cudzoziemców, w tym szef firmy Google Eric Schmidt, który w tym miesiącu odwiedził KRLD, przed podróżą do Phenianu zostawiało swoje telefony w Pekinie.

Obecnie obcokrajowcy mogą przywieźć własny telefon lub wynająć komórkę na lotnisku. Mogą też kupić do nich miejscową kartę SIM. Karta ta pozwoli im na telefonowanie do większości krajów świata, a także ambasad i hoteli w Korei Północnej.




Obcokrajowcy nie będą mogli jednak komunikować się za pomocą telefonów komórkowych z mieszkańcami kraju, których aparaty podłączone są do oddzielnej sieci, ani korzystać ze swoich komórek z Internetu. Obcokrajowcy mogą dzwonić do Japonii i Stanów Zjednoczonych, ale nie do Korei Południowej.

Należąca do egipskiego Orascomu sieć 3G w Korei Północnej - Koryolink - pozyskała w lutym milionowego klienta. Poprzedni opublikowany raport na temat rozwoju sieci pochodził z grudnia 2010 roku - mowa w nim była o 430 tys. użytkowników. Sieć powstała w 2008 roku, egipski Orascom ma w niej 75% udziałów, na zasadach spółki joint venture z koreańskim rządem. Zasięg sieci obejmuje obecnie 94% 24-milionowej populacji Korei Północnej, obejmując 14 największych miast i 86 gmin. Baza użytkowników jest stale monitorowana, podobnie jak sposób użytkowania ich telefonów. Większość z nich ma zablokowaną usługę połączeń międzynarodowych i dostęp do Internetu.

Źródło tekstu: TVN24, pl     

Dodaj do:

Tagi: korea północna

w sumie: 27
  • 0

    8.  2013-01-21 17:18:27

    oiuytgbhnj (2), a tak swoją drogą, to nie zachwalaj tak pokrycia w KP. To pewnie "oficjalne" dane, ciekawe jak z praktyką. Zobacz chociażby jak Plus chwali się pokryciem swojej sieci 3G i to w standardzie HSPA - 92% populacji - zaledwie 2% mniej, kraju o kilka mln liczniejszego, i to zaledwie jedna z czterech polskich sieci. I co? W "raju Kima" zaledwie o 2% wiesze pokrycie? ;-)

  • 0

    9. ~W4Ready  2013-01-21 17:40:36  host: 89-70-96-232.dynamic.chello.pl

    A można dzwonić do UE? Jeśli tak, to ciekawe jakie mają stawki do Polski?

  • 0

    10.  2013-01-21 17:45:50

    Znalazłem coś takiego. Istnieją trzy rodzaje kart SIM oferowanych cudzoziemcom. Ważne przez 14 dni (? 50), 1 miesiąc (? 75) i 2 miesiące (? 100). Stawka za minutę wykonanego i odebranego połączenia w obrębie kraju - ? 0,2 za minutę i od ? 0,38 ~ ? 1,73 za minutę rozmowy międzynarodowej.

  • 0

    11.  2013-01-21 17:47:44

    Niech no ktoś z ambasady KP to potwierdzi. ;-)

  • 0

    12.  2013-01-21 18:01:20

    Acha (bo chińskiego nie kumam), ale na filmiku można jeszcze dostrzec, że na karcie za 50 ?, jest do wykorzystania 30 ?, na tej za 75 ? - 55 ?, a na starterze za 100 ? - 80 ?.

  • 0

    13.  2013-01-21 18:04:44

    W4Ready (9), zdaje się, że 1,58 ? (6,60 zł). ;-)

  • 0

    14. ~Fixer  2013-01-21 20:23:47  host: 89-74-178-126.dynamic.chello.pl

    Dziwię się, że tam w tym syfie w ogóle są turyści. Po kij tam jechać? Jeszcze zbrodniarze zarabiają na tym. niech zdychają z głodu!

  • 0

    15.  2013-01-21 21:00:50

    Po pierwsze niekoniecznie turyści, po drugie gdzie jest ten filmik?

  • 0

    16. ~BzykMen  2013-01-21 21:31:42  host: apn-77-114-106-116.dynamic.gprs.plus.pl

    #14 i 15 Jest gościu który organizuje wypady do tego kraju i to nie jest tania wyprawa . Zobaczcie sobie film pt: "Wakacje w Korei Północnej" swego czasu był chyba na PLANETE .

  • 0

    17.  2013-01-21 21:53:27

    matteo (15), tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=U03vzsc9M5Q

  • -1

    18. ~xy  2013-01-22 00:40:32  host: ip-151-248-43-40.free.aero2.net.pl

    Po pierwsze po co robicie sensację z Korei (jak zwykle zresztą). Kraj lepszy od naszego. Dla większości jest "be" tylko dlatego, że nie daje d...y zachodowi jak my. I tyle. "Baza użytkowników jest stale monitorowana, podobnie jak sposób użytkowania ich telefonów" - a u nas to nie? Naiwni...

  • -1

    19. ~r.  2013-01-22 10:40:15  host: static-62-233-239-2.devs.futuro.pl

    Mówimy tak o KRLD, a co by było, gdyby obecny rozwój technologiczny był 30 lat temu? w Polsce pewnie btyłoby podobnie, może premiowanoby połączenia do wtedy istniejącego ZSRR.

  • -1

    20. ~Master  2013-01-22 10:50:36  host: 77-255-245-36.adsl.inetia.pl

    Kraj do wymazania z powierzchni świata. Ameryko, działaj.

  • 0

    21. ~  2013-01-22 10:56:39  host: host-81-190-205-202.gorzow.mm.pl

    xy (18), to co Ty tu jeszcze robisz?! Białoruś, Kuba, Korea Północna itp. - czekają na Ciebie! Sajonara! Nie, u nas nie jest monitorowana w taki sam sposób jak tam.

  • 0

    22.  2013-01-22 11:02:40

    r. (19) marna prowokacja. A co by było, gdyby babcia miała wąsy...? Fakty są takie, że "za komuny", to miałeś problem, żeby zwykłą stacjonarkę założyć. Trzeba było czekać latami. A teraz nie masz premiowanych połączeń do ZSRR, za to masz obniżki w roamingu większości kararów UE + Rosji (np. Orange). Masz też np. w Heyah obniżki na międzynarodowe do dawnych demoludów (Białoruś, Ukraina).

  • -1

    23. ~xy  2013-01-22 12:03:14  host: user-5-173-187-10.play-internet.pl

    @20: Zgadza się: ameryka (spesjalnie z małej) = kraj do wymazania z powierzchni świata. @21: Wiedziałem, że ktoś tak napisze. Z braku argumentów... @22: A teraz mogę założyć stacjonarkę? Niektórzy podobno mogą...

  • 0

    24.  2013-01-22 12:19:52

    xy, Ty za to je [argumenty] padłeś. ;-D A teraz, (zresztą według ostatnich badań UKE) to niewiele osób ma w ogóle ochotę bawić się w zakładanie telefonu stacjonarnego. A to z tego prostego powodu, że rynek telefonii mobilnej w zupełności zapełnił lukę, a tym samym potrzeby konsumentów, w tym względzie. ;-)

  • 0

    25. ~Facet  2013-01-25 15:05:17  host: V33-05.opera-mini.net

    Piszecie o tym, że w Pl nikt nie monitoruje telefonów... Macie informacje z pierwszej ręki czy tak się wam po prostu wydaje?

  • 0

    26.  2013-01-25 15:11:36

    Gdzie masz napisane, że w Polsce nikt nie monitoruje? Ja np. napisałem, że zapewne nie w taki sam sposób (w takim samym stopniu) jak w Korei Północnej. A dowody są w samym artykule. W Polsce praktycznie każdy (nawet biedak spod budki z piwem), może za 3 zł kupić starter i korzystać z dokładnie z takiej samej sieci, jak urzędnik państwowy. W KP tylko elyta i przyjeżdżający do kraju cudzoziemscy, korzystają w powiedzmy pełnym zakresie, a obywatele KP są podpięci do jakiejś ograniczonej funkcjonalnie wersji Koryolink'u.

  • 0

    27. ~Facet  2013-02-02 14:00:26  host: nyl9.internetdsl.tpnet.pl

    Niedługo obywatele też będą mogli, z internetu i telewizji satelitarnej też. I dziwnym trafem zapragną kolorowych chipsów i jednorazowego sprzętu. A na końcu będą niewolnikami we własnym kraju. Może to i logiczne, bo koszty pracy w Chinach rosną i taka Korea Pn mogłaby być ciekawym miejscem na inwestycje.

Dodaj swoją opinię