Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości CTIA pozywa San Francisco za współczynnik SAR

CTIA pozywa San Francisco za współczynnik SAR

Q! 27 Lipca 2010 08:45

0 0

CTIA (organizacja zrzeszająca dostawców rozwiązań bezprzewodowych) pozwała miasto San Francisco za uchwalenie prawa nakazującego umieszczanie obok cen telefonów informacji o współczynniku promieniowania SAR. Według CTIA - taka informacja jest zbędna i może wprowadzać klientów w błąd.

San Francisco jest pierwszym miastem w USA, które wprowadzi tego typu prawo. Od lutego 2011 roku obowiązywać ono będzie duże sieci handlowe, natomiast od 2012 - wszystkich sprzedawców telefonów.

CTIA argumentuje, że przepis ten może wprowadzać klientów w błąd. Co więcej, jego wprowadzenie nie może leżeć w gestii miasta, gdyż obowiązek informowania o tym spoczywa na FCC (Federalnej Komisji Łączności).




Według CTIA, klient przy zakupie telefonu nie powinien sugerować się informacją o współczynniku SAR. Wszystko dlatego, że nie ma dowodów naukowych na to, że telefony o różnych tych współczynnikach mają różny wpływ na zdrowie człowieka.

Ponadto CTIA zagroziła, że jeśli wprowadzone przez San Francisco prawo nie zostanie uchylone, to odbywające się pod jej skrzydłami jesienne targi w tym mieście - zostaną odwołane i przeniesione do innego miasta.

Miasto odmówiło komentarza w tej sprawie.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~Poll  2010-07-27 09:09:09  host: 195.245.213.9

    Uuuu , blacmail? To chyba w Meksyforni nie wypali.

  • 0

    2. ~zzz  2010-07-27 09:38:08  host: 87-205-50-17.adsl.inetia.pl

    Czego tu sie bać? Wśród ludzi i tak panuje ignorancja jeżeli chodzi o SAR (nikt na to nie patrzy), ba niektórzy producenci, chociażby Sony Ericsson praktycznie od zawsze mieli telefony z najwyzszym poziomem SAR i co, wpłynęło to na ich sprzedaż? Nie. Ja zawsze staram się mieć telefon o współczynniku do 1W na kg (czy jak to się mierzy), więc jeżeli kilku kandydatów spełnia moje oczekiwania co do funkcjonalności wybieram ten z najmniejszym SAR. Nie wiem czy robię to niepotrzebnie, ale kierowanie się wskaxnikiem mniej więcej w połowie dopuszczonej normy, to chyba rozsądne... Najśmieszniejsze jest to, jak ludzie protestują przeciw budowie masztów (sami używając komórek) - nie zdają sobie sprawy, że im więcej tych masztów stoi w okolicy, tym mniejsze 'promieniowanie' ich telefonów bo sygnał silniejszy...

  • 0

    3.  2010-07-27 09:41:11

    Nie sadzę czy to by coś zmieniło, choć mogę się mylić ;) Powiedzmy klient ma do wyboru Samsunga Galaxy z SAR(przykładowo, bo nie wiem ile na prawdę ma) 1W/kg na 1mg(USAF/AFRL) i iPhone 4 z SAR 2W/kg na 1mg(USAF/AFRL). Co klient wybierze? Ja myślę że i tak iPhone'a 4

  • 0

    4. ~  2010-07-27 09:45:59  host: t20-14.opera-mini.net

    Czy bardzo niski SAR moze oznaczac kłopoty telefonu z zasiegiem? Czy jedno z drugim nie ma zadnego zwiazku?

  • 0

    5.  2010-07-27 09:46:09

    Boja sie.

  • 0

    6. ~zzz  2010-07-27 09:53:06  host: 77-253-157-254.adsl.inetia.pl

    do 4 - nie ma związku. Przecież proste modele mają bardzo niski SAR a zasięg trzymają doskonale (np. Nokie). Być może wzrasta on wraz z 'multimedialnością' telefonu, ale tu też nie widzę ścisłej korelacji. Niektórzy producenci po porstu tego pilnują, inni nie, zakładając, że jeżeli mieście się wszystko w dopuszczalnej normie to jest ok.

  • 0

    7. ~  2010-07-27 09:56:51  host: t21-06.opera-mini.net

    Do 4. Moim zdaniem nie ma. Miałem telefon o sar 0.52 i zasięg był super

  • 0

    8. ~  2010-07-27 10:23:38  host: ddc121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po dłuższej rozmowie czuję brak komfortu przy uchu przy którym trzymałem komórkę. Radzę jednak patrzeć na SAR i korzystać z dodatkowych zewnętrznych słuchawek. Dopiero w następnym pokoleniu "raczki" wyjdą na jaw.

  • 0

    9. ~  2010-07-27 10:24:38  host: ddc121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I jeszcze jedno. Ograniczać czas rozmów przez komórki.

  • 0

    10.  2010-07-27 10:31:53

    wprowadzą to niedługo wszędzie, tak jak na paczkach papuerosów są informacje o zawartości nikotyny. kolejnym krokiem będzie nalepka: "minister zdrowia ostrzega..."

  • 0

    11. ~kriss  2010-07-27 10:56:47  host: 88-199-30-13.tktelekom.pl

    bardzo dobry pomysł oby w naszym dziwnym kraju taki pomysł powstał

  • 0

    12. ~r  2010-07-27 16:06:17  host: user-109-243-61-49.play-internet.pl

    co za idiotyzm: "nie ma dowodów naukowych na to, że telefony o różnych SAR mają różny wpływ na zdrowie człowieka" Tak samo nie ma, że nie mają. No a pomysł moim zdaniem bardzo dobry. Wiadomo że lobby dostawców będzie protestować bo chcieliby by ludzie brali wszystko bez grymaszenia że SAR taki czy owaki. Ja też zawsze sprawdzam jaki dany tel ma sar. Tylko nie wiem czy jest uprawnione porównywanie low-enda z mini wyświetlaczykiem z komórką full wypas. Przecież np rodzaj obsługiwanych pasm czestotliwości (3G) może mieć niebagatelny wpływ na SAR. Co o tym myślicie?

  • 0

    13. ~tomaszek  2010-07-27 18:50:51  host: h82-143-187-185-static.e-wro.net.pl

    popieram pomysł na SAR.Osobiście bardzo duzo rozmawiam przez telefon i staram sie korzystac z dodatkowych sluchawek lub kabelków.Niby nic ale po kilku godzinach dziennie z kabelkami lub słuchawkami czuje sie dużo lepiej.Niedowiarka polecam przetestowac bo to naprawde działa. Z mojej analizy wynika ze srednio najnizszy SAR maja aparaty samsunga a najwyzszy nowe biznesowe nokie. Pozdrowienia dla forumowiczów

  • 0

    14. ~knjn  2010-07-27 22:14:09  host: emf233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Również patrzę na SAR oraz słuchawki przewodowe, więcej nie mogę zrobić, zrezygnować byłoby najtrudniej choć nie niemożliwe.

  • 0

    15. ~  2010-07-27 22:16:25  host: ns2.sti.net.pl

    i bardzo dobrze, oni mówią "nie ma dowodów,że to szkodzi", a ja powiem "nie ma dowodów, że to nie szkodzi". San Francisco wpadło na dobry pomysł, konsument ma prawo wiedzieć. Pozdrawiam.

  • 0

    16.  2010-07-27 22:26:46

    Tak czy tak, każdy zapewne wie że cały nasz kraj jak i cała kula ziemska są naszpikowane różnymi pasmami nadawczymi komórek. Nie sądzę czy po wybraniu przez pewną grupę ludności telefonów z mniejszą wartością SAR, przestaną chorować a świat stanie się lepszy...Jestem za informacją informującą o współczynniku, ale bez jakikolwiek przekonań że dobre to jest albo nie.

  • 0

    17.  2010-07-28 09:17:04

    Co dla przecietnego klienta bedzie to oznaczalo? Przeciez nawet nie bedzie w stanie okreslic czy "zagozenie", to 10% czy 2 razy wiecej.. CTIA ma racje twierdzac, ze takie dane moga wprowadzac w blad nieswiadoma grupe klientow, czyli wiekszosc i moga byc wykorzystywane w celach poza zdrowotnych. Taka dzialanosc zostanie odebrana jak ostrzezenia umieszczane na wyrobach tytoniowych. Jesli znajdzie sie jako jedyny parametr obok ceny, to "widocznie zabija". Powinny byc dostepne, ale w specyfikacji dolaczonej do kazdego telefonu.

  • 0

    18. ~Poll  2010-07-28 13:59:10  host: tr1-97.netfala.pl

    @17 Wystarczy by klientowi podpowiedzieć ile SAR powinien wynosić i z pewnością w U.S. ludzie będą szukali takiej informacji koło ceny. To mało rozgarnięty naród ale w takich sprawa są upierdliwi do bólu.

Dodaj swoją opinię