Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Coraz więcej telefonów ze standardem HD Voice

Coraz więcej telefonów ze standardem HD Voice

Q! 11 Marca 2011 10:03

0 0

hd voiceCoraz więcej telefonów trafiających na rynek jest kompatybilnych z technologią Voice HD, wiele z nich ma ustawionych ten tryb jako domyślny - wynika z danych przedstawionych przez GSA (Global mobile Suppliers Association).

Obecnie na rynku ma się znajdować 28 modeli wiodących producentów, które zgodne są z technologią HD Voice. W najbliższym czasie ich liczba ma się systematyczne zwiększać, wraz ze wzrostem dostępności tej technologii u operatorów.

Korzyści płynące z zastosowanie HD Voice to jeszcze lepsza jakość rozmów. Dzięki przesyłowi głosu rozmówcy o szerszym spektrum, ma on być bardziej naturalny. Na tyle, jak gdyby rozmowa odbywała się niemal twarzą w twarz.




Pierwsze komercyjne wprowadzenie technologii HD Voice miało miejsce we wrześniu 2009 roku. Obecnie korzysta z niej 15 sieci na całym świecie, m.in. w Belgii, Kanadzie, Egipcie, Francji, Mołdawii, Rosji czy Wielkiej Brytanii.

Wśród Telefonów obsługujących HD Voice znajdują się m.in. Nokia N8, C6, E52 czy E72, Sony Ericsson X10 mini oraz X8, HTC Desire HD, Samsung 7 GT-I8700 czy Pro B7350.

Źródło tekstu: cellular-news     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~  2011-03-11 11:12:47  host: 87-205-60-156.adsl.inetia.pl

    @6 - skoro jest włączony domyślnie, to jeżelioba aparaty będą ten standard obsługiwały i oba będą w sieci i zasięgu, który go osbługuje, to się włączy. Wyeleiminuj jeden czynnik z równania i nie ma HD.

  • 0

    9.  2011-03-11 11:12:59

    mariusz9a (5), a ja wolę poczekać na HD Voice i sprawdzić możliwości tego systemu w praktyce. Wątpię, że jest on tożsamy z CrystalTalk Motoroli.

  • 0

    10. ~a  2011-03-11 11:14:24  host: 77-254-252-143.adsl.inetia.pl

    Nokia 5230 ma HD voice ??

  • 0

    11.  2011-03-11 11:17:19

    ala (7), przecież HD Voice JUŻ DZIAŁA w Polsce. W Erze, w Warszawie. Prezentowano jego możliwości na konferencji zorganizowanej przez PTC. Do końca tego roku planowane jest wprowadzenie tej technologi dla 85% populacji Polski.

  • 0

    12.  2011-03-11 11:24:17

    4, mariusz9a: http://www.youtube.com/watch?v=bwVPkt6vwEw

  • 0

    13. ~  2011-03-11 11:35:03  host: z10-03.opera-mini.net

    jeszcze SE hazel i SE elm prosze uzupelnic

  • -2

    14. ~mariusz9a  2011-03-11 11:39:04  host: brd86.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @jojo: nigdzie nie napisałem że HD voice jest tożsame z systemami redukcji szumów takimi jak np CrystalTalk. HD voice nie redukuje szumów, za redukcje szumów odpowiedzialny jest inny algorytm współpracujący z HD Voice. Wszystkie telefony wymienione jako posiadające HD Voice posiadają system redukcji szumów z otoczenia - patrz specyfikacja techniczna powyższych telefonów. System redukcji szumów usłyszysz w kazdym telefonie na jaki zadzwonisz z telefonu posiadającego taki system. HD Voice musisz mieć kompatybilne telefony oraz sieć i wtedy usłyszysz wyraźniejszy głos rozmówcy a nie redukcję szumów! Redukcja szumów to osobny "system" wbudowany w telefon. A filmik z YT jest śmieszny - zwłaszcza pękająca szklana haha (dla mniej kumatych - fizycznie niemożliwe).

  • 0

    15.  2011-03-11 11:43:04

    mariusz9a (14), śmieszny to jesteś Ty, sprowadzając cały filmik do absurdu, gdy zwracasz uwagę na samą końcówkę... ;-)

  • 2

    16.  2011-03-11 11:43:32

    Kibicuję wprowadzeniu tej technologii, najwyższy czas polepszyć jakość rozmów!!!

  • 0

    17. ~ERowiec  2011-03-11 11:44:28  host: 88-199-81-40.tktelekom.pl

    na samo polaczenie czeka sie mniej .... co za tym idzie rozmowy beda laczone tak szybko jak na filmach :-)

  • 1

    18. ~ERowiec  2011-03-11 11:46:06  host: 88-199-81-40.tktelekom.pl

    a co jesli ja mam hd voice a dzownie do rozmowcy ktory nie ma hd voice? Jest roznica na lepsze?!

  • 0

    19. ~mariusz9a  2011-03-11 11:46:12  host: brd86.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @jojo: już się z Tobą nie kłócę (widzę, że nie ma sensu i nie chcesz się dokształcić), ale naucz się rozpoznawać system redukcji szumów od HD Voice. Tyle ode mnie ;-)

  • 0

    20.  2011-03-11 11:50:14

    marisz9a (19), a ja się z Tobą kłócę (bo jest o co...)? Podałem jedynie link, aby każdy mógł sprawdzić, czy rzeczywiście przy zastosowaniu HD Voice nie widać żadnej zauważalnej poprawy na terenie (bardzo) "zaszumionym"). Każdy wyciągnie samodzielne wnioski.

  • 1

    22. ~x  2011-03-11 11:58:11  host: acxh96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    E52 i C6 nie dają sobie rady ze zwykłym kodekiem (mają za słabej jakości mikrofony, głośniki i układ odpowiedzialny za dźwięk), więc po co ten upadły producent pcha tam HD Voice?

  • 1

    23. ~  2011-03-11 11:58:45  host: brd86.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @jojo: a ja Ci tłumacze że HD Voice nie redukuje szumu, redukuje go dodatkowy algorytm wbudowany w telefon - zajrzyj do noty katalogowej wymienionych telefonów posiadających HD Voice - każdy ma system redukcji szumów. O to mi cały czas chodzi :-) HD Voice to tylko kodek o szybkości próbkowania 1600 razy na sekundę dźwięku z zakresu częstotliwości 150 - do 8000 Hz. Standardowo jest to 200 - 4000 Hz - stąd różnica w jakości dźwięku. I koduje on wszystko - szum też! Korzystając z inteligentnych systemów redukcji szumów (np CrystalTalk 2 - każdy producent ma własny system, CrystalTalk podaję tylko jako przykład), osiągniesz to co słyszysz na filmiku - kodowaniu będzie wtedy ulegał głos ludzki z zakresu 150 - 8000 Hz. Rozumiesz już?

  • 2

    24.  2011-03-11 12:07:00

    23, OK, tak jestem tego w pełni świadomy, że każdy producent ma własny system redukcji szumów, tym samym (w połączeniu z HD Vice) zmierza to w sumie i tak do jednego, do znacznej poprawy jakości głosu w słuchawce. Przyznaje Ci rację. Sam HD Voice nie koryguje szumów.

  • 1

    25. ~  2011-03-11 13:53:31  host: 77-254-213-0.adsl.inetia.pl

    Pamiętam jak się przesiadłem z Centertela NMT na GSM w 1996 - to była rewolucja! Nikt nie mógł uwierzyć, że dzwonię z komórki :)

  • 1

    26. ~maccc  2011-03-11 15:51:38  host: user-109-243-98-219.play-internet.pl

    Brak IPhona 4. A wydawać by się mogło, że taki nowoczesny.

  • 2

    27. ~MaR  2011-03-11 18:20:14  host: 80.50.235.138

    Tu można poczuć różnice http://www.hdvoice.pl/pl/sub/4,demo.html

  • 0

    28. ~  2011-03-12 13:31:24  host: z30-16.opera-mini.net

    Z jednej strony perspektywa przesyłu głosu prawie pełnym pasmem akustycznym bardzo cieszy, z drugiej martwi, bo przecież szersze pasmo, to znacznie większe wymagania dotyczące przepływności i tak już zapchanych przecież łącz. Myślę, że telefonia HD rozpowszechni się wraz z powszechnym rozwojem szybkich technologii transmisji danych gsm od 3G wzwyż. Na razie traktuję to jako ciekawostkę. A tak na marginesie, z telefonią HD po raz pierwszy, zetknąłem się jakiś czas temu we Freeconet/toms.

Dodaj swoją opinię