Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Coraz więcej telefonów z modułami GPS, WLAN, NFC

Coraz więcej telefonów z modułami GPS, WLAN, NFC

Q! 19 Kwietnia 2011 20:53

0 0

W 2010 roku liczba telefonów wyposażonych w moduły GPS prawie się podwoiła - wynika z danych przedstawionych przez firmę analityczną Berg Insight. Wykorzystanie innych modułów - np. łączności - już niedługo także będzie masowe.

Tylko w 2010 roku liczba telefonów wyposażonych w moduł GPS wzrosła o 97% w porównaniu z danymi z roku wcześniej i osiągnęła poziom 295 mln sztuk. W roku 2015 liczba ta ma osiągnąć ma poziom 940 mln, notując do tego czasu wzrosty roczne na poziomie około 28,8%.

Według analityków Berg Insight, na rynku powinny pojawić się telefony obsługujące dwa systemy określania położenia - amerykański GPS oraz rosyjski GLONASS. Takie rozwiązanie jest potrzebne, aby jeszcze dokładniej określać położenie, m.in. również wewnątrz budynków.




W mijającym roku również 20% telefonów było wyposażonych w moduły WLAN. Do 2015 roku ich liczba ma osiągnąć okrągłe 900 mln. Ten rodzaj transmisji danych coraz częściej wykorzystywany będzie w telefonach ze średniej i niższej półki, odciążając m.in. sieci operatorów jeśli chodzi o transmisję danych.

Również technologia bezstykowych płatności NFC (Near Field Communication) będzie zyskiwać na znaczeniu, a także na popularności. W 2010 roku znalazła się ona w mniej niż 2 mln telefonów, jednak do 2015 roku liczba ta osiągnąć ma 400 mln.

Źródło tekstu: Berg Insight, wł     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 2

    1. ~ala  2011-04-19 21:23:49  host: 31.60.80.1

    raczej KTOŚ, musi TANIEGO chipa wynaleźć, który to wszystko będzie miał, montowane masowo w tanie słuchawki to się upowszechni... ale będzie lipa jak zwykle..

  • 0

    2. ~  2011-04-19 22:04:16  host: z30-16.opera-mini.net

    gps i wlan jest juz od roku w taniej klasie telefonow za 400zl, dorzucic do tego nfc problemem byc nie powinno

  • 1

    3. ~x  2011-04-19 23:01:56  host: 87-99-0-244.internetia.net.pl

    NFC pierwszy duży krok do masowej inwigilacji.

  • 1

    4. ~ala  2011-04-20 00:05:20  host: 31.60.80.1

    3. masz dowód osobisty - to dopiero inwigilacja, a telefon komórkowy to już totalna...

  • 0

    5. ~  2011-04-20 01:29:29  host: z29-12.opera-mini.net

    Jakie znowu WLAN ? To jakieś nowe słówko ? Ja to nazywam WiFi i chyba większość bardziej ten skrót kojarzy. A odnośnie GPS to dziwna sprawa, bo u mnie w domu działa bez przeszkód, gdy wyjeżdżam na wieś tym bardziej, a w domu panny z dużego miasta już jest gorzej. W blokach to pewnie już w ogóle nie ma sygnału GPS ? A ten rosyjski system na czym polega i kiedy go wymyślili ? Starsky

  • 1

    6.  2011-04-20 01:42:30

    WLAN to Wireless LAN czyli WiFi. Oba okreslenia dotycza tej samej technologi. WiFi podobnie jak GPS sie przydaje NFC to dopiero przyszlosc.

  • -1

    7. ~  2011-04-20 01:57:49  host: z29-12.opera-mini.net

    A to dzięki za wyjaśnienie. Bardziej znane jest ludziom WiFi. :) Podobnie jest z Allure, na którego masa ludzi woła Dj Tiesto... Starsky

  • 0

    8. ~  2011-04-20 06:30:03  host: z20-02.opera-mini.net

    ja nie mam telefonu ani z wifi ani gps ani nfc po prostu mnie na taki telefon nie stać a żeby kupić coś przyzwoitego potrzeba wydać ok. 500 zł

  • 0

    9. ~THX  2011-04-20 08:01:32  host: edb93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @8 Calkowicie sie z Toba zgadzam! @2 W Polsce tani telefon to jest taki za stowe, dla wiekszosci ludzi 400 zl to juz srednia polka cenowa. Taka prawda niestety....

  • 0

    10. ~  2011-04-20 10:14:08  host: z09-09.opera-mini.net

    8, 9: trzeba się z wami zgodzić. Jeżeli chodzi o mnie to wlan jest przydatny. Z nfc nie chciałbym korzystać. A gps uważam za zbędny bo kierowca nie jestem. A jak będę to wolałbym kupić dedykowane urządzenie. 450 złotych to w Polsce już średnia polka. Tani telefon kosztuje mniej niż 300 złotych. Swoją droga takie telefony za 2k to już chyba ekskluzywna półka. I to się nie zmieni dopóki w sejmie nie będzie całkiem nowych posłów pracujących społecznie, czyli ... Nigdy.

  • 1

    11. ~/#>X  2011-04-20 10:18:35  host: z09-09.opera-mini.net

    c.d. 10, swoją droga gdyby tak operatorzy dawali bezpłatny albo tani dostęp do wifi to mogłoby się opłacić nawet biedniejszym kupić taki telefon za 0,5k

  • -1

    12. ~  2011-04-20 10:46:23  host: 217.116.110.190

    11 Przeciez WiFi jest bezplatne...wiec chyba dla ciebie wystarczajaco tani ;)

  • 0

    13. ~  2011-04-20 11:17:10  host: z31-14.opera-mini.net

    szukam telefonu z GPS i WLAN a/b/g/n bez bajerów aparatu itp: ?

  • 0

    14. ~  2011-04-20 12:57:19  host: z02-13.opera-mini.net

    kto mi pomoże? I z HSDPA 14,4 Mb/s

Dodaj swoją opinię