Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Coraz wiecej rozmów VoIP

Coraz wiecej rozmów VoIP

WitekT 25 Września 2004 12:28

0 0

Coraz więcej rozmów telefonicznych prowadzonych przez biznes jest realizowana w technologii VoIP. Rola telefonii internetowej ma rosnąć w coraz szybszym tempie, tak w biznesie jak i w przypadku użytkowników końcowych - takie są wnioski najnowszego raportu IDATE.

W końcu 2003 roku tylko ok. 2,5% linii telefonicznych w firmach wykorzystywało protokół IP - ten odsetek odpowiada około 10 milionom linii telefonicznych VoIP. Na koniec 2009 roku ma to być już 40% - czyli ok. 180 milionów. Oznacza to, że około jednej trzeciej linii analogowych i ISDN po prostu zniknie.

Na początku 2004 roku w Japonii 23% wielkich firm używało VoIP (w USA od 25% do 30%). W Europie wskaźnik ten wynosi tylko 15% - 20%, a najwięcej rozwiązań VoIP wdrożono w Skandynawii i w Wielkiej Brytanii. Główną zaletą korzystania z VoIP są oszczędności dochodzące do 20%. Jednak słabymi punktami jest początkowy koszt wdrożenia technologii, zagadnienia związane z bezpieczeństwem i potrzeba rekonfiguracji sieci wewnętrznych.
Według IDATE rozmowy będą stanowić ponad połowę całego ruchu po IP do 2010 roku. Wiele telekomów ogłosiło już swoje plany migracji z tradycyjnych sieci TDM do sieci IP. Skłania je do tego możliwość posiadania jednej sieci do zarządzania, niższa cena routerów IP, niższe koszty utrzymania i administracji, zapotrzebowanie ze strony konsumentów na usługi konwergentne i perspektywy uruchamiania nowych usług.

Wraz z upowszechnieniem szerokiego pasma, w Azji, USA i Europie uruchomiono wielkie przedsięwzięcia VoIP kierowane do klientów końcowych. VoIP upowszechnia się poprzez telewizje kablowe, operatorów DSL, operatorów wirtualnych Skype czy Vonage. Na początku 2004 roku w Japonii Yahoo!BB miał 3,6 mln abonentów usługi VoIP, w USA Vonage - 115 tys., zaś Skype podaje, że ma ok. 400 tys. użytkowników aktywnych.

Źródło tekstu: IDATE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-17-157.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet