Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Coraz mniejsze inwestycje TP

Coraz mniejsze inwestycje TP

WitekT 28 Listopada 2007 11:15

0 0

Telekomunikacja Polska już od 2001 roku systematycznie obniża nakłady na utrzymanie i rozwój infrastruktury telefonii stacjonarnej. W latach 2005-2006 utrzymywały się one na poziomie około 1,8 mld zł, podczas gdy w latach 2000-2001 wynosiły około 5,2 mld zł rocznie. Na zachodzie trend jest zupełnie inny - pisze Gazeta Prawna.

TP tnie inwestycje, mimo że jej infrastruktura nadal ma dużo mniejsze możliwości niż sieci zachodnich telekomów. Od ponad trzech lat iloraz inwestycji do przychodów nie odbiega od analogicznej proporcji w zachodnich telekomach i mieści się w przedziale 10-16%, którzy posiadają znacznie lepiej rozwiniętą infrastrukturę. Jak mówi sam prezes TP Maciej Witucki, jedynie 30% linii TP przystosowane jest do wielomegabitowego Internetu, który umożliwia rozrywkę i korzystanie z telewizji internetowej.

Ograniczaniu inwestycji przez TP sprzyja spadek cen urządzeń wykorzystywanych do jej budowy. Dostawcy tego sprzętu mówią, że od 2003 roku ceny zmniejszyły się średnio co najmniej o 20%. Zbudowanie 1 tys. km światłowodu kosztuje około 100 mln zł, w 2000 roku kosztowało prawie 400 mln zł.




Spadek nakładów inwestycyjnych poniżej pewnego poziomu oznaczać musi degradację już istniejącej infrastruktury. W ocenie ekspertów w przypadku TP ów minimalny poziom to od 1 mld zł do 1,3 mld zł.

Zachodnioeuropejscy operatorzy zwiększają inwestycje w infrastrukturę telefonii stacjonarnej. Udział inwestycji w przychodach brytyjskiego BT w roku finansowym kończącym się w marcu 2004 roku wynosił 14,4%, a w kolejnych trzech latach przekraczał 16%. W tym czasie przychody BT zwiększyły się z 18,5 mld funtów w 2004 roku do 20,2 mld funtów w 2007 roku. Inwestycje w infrastrukturę zwiększa też Telecom Italia - w 2003 roku wynosiły one 2,3 mld euro, a w 2006 roku - 3,0 mld euro.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 72
  • 0

    53. ~empireus  2007-11-29 01:57:26  host: ext118.opteris.pl

    51# Chcący zadzwonić musisz miec linie jakiegos operatora... Chcacy zamowic sobie budzenie rano, musisz posiadac linie u jakiegos operatora.... chcacy wysylac/odbierac FAXy musisz miec linie u jakiegos operatora. tak samo jest z internetem. jest tu usluga swiadczona na linii jakiegos operatora ;) majac kablowke, tez placisz ukryta oplate za utrzymanie kabla, tyle ze u telekomow jest to usluga wyszczegolniona chocby w postaci abonamentu za nr. tel. Reasumujac, jesli nie bylo by tej oplaty, w cenie np. neostrady byla by UKRYTA oplata i net kosztowalby o wiele wiecej. Jesli chodzi o to, ze TP nie chce rozdzielic uslugi tel od internetu i sprzedawac tylko samego neta... Coz, jest to firma gigant z ogromna liczba klientow. Gdyby wszyscy zaczeli nagle kupowac sam internet, bardzo odbilo by sie to na wynikach finansowych tejze firmy ;) Do maruderow, ze w TP jest wymagana oplata za linie polecam przejzec np. cenniki sieci tv kablowych. Owszem, oferuja sam net, ale cena poza pakietem jest wowczas o wiele wiele wieksza niz w pakiecie za np. TV+NET+TEL. Wiaze sie to z tym, ze te firmy TEZ wliczaja oplate za utrzymanie linii tylko oficjalnie tego w fakturze nie zaznaczaja.

  • 0

    54. ~pectosol  2007-11-29 01:58:48  host: fbt45.internetdsl.tpnet.pl

    *51-provocatorka - co ty piszesz? nie musisz mieć telefonu jak nie chesz. Płacisz tylko za utrzymanie lini. Nierozumiem gdzie jest problem. Gdyby nawet Tepsa zniosla ta oplate zaraz odezwała by się rzesza ISP że teraz stosuje ceny dumpingowe i nie mogą istniec na rynku. Z drugiej strony skoro rynek ma regulowac ceny internetu to dlaczego ISP nie chcą wykończyć Tepsy i nie obniża cen o 50%? Dlaczego w ciągu ostatnich kilku latach upadło wielu ISP? Przecież z tego są takie kokosy? A teraz pytanie na koniec kto z was i za ile pójdzie podpiąć kabel dla spragnionego internauty który podpisze umowę na rok z miesięczną opłatą 50zł?

  • 0

    55. ~empireus  2007-11-29 02:04:17  host: ext118.opteris.pl

    47# Mieszkam aktualnie w pipidowie malej i do mnie wszystkie firmy kurierskie docieraja ;) W przeciwienstwie do Poczty, ktorej zdazalo sie od widzimisie listonosza odsylac moje listy, zamiast wrzucac je do skrzynki :P To, ze pracujesz na Poczcie nie musi wcale oznaczac, ze masz w tym zakreie wieksza wiedze od mojej. Tez zapoznalem sie z Waszym regulaminem. Powiem Ci tylko jedno-Poczcie jeszcze duuuuzo brakuje, by osiagnac jakosc chocby taka jak w TP. A co do Twojego czasu, to mnie to nie obchodzi-w prywatnym celu wykorzystywales sprzet i zasoby, ktore naleza do nas wszystkich ;] Na Twoje wypociny zmarnowales cenny prad, za ktory nie zaplacisz Ty, tylko my w postaci DROGICH znaczkow i jeszcze drozszych przesylek za paczki, ktore potrafia ginac ;)

  • 0

    56. ~empireus  2007-11-29 02:06:59  host: ext118.opteris.pl

    54# Lepiej tego bym nie ujal ;)

  • 0

    57.  2007-11-29 08:22:03

    A ja bym chciał, żeby Ci użalający się losem biednej stłamszonej TPsy mieli możliwość jeden dzień poprzyglądać się pracy pracowników TP i zobaczyć jak jest ona często wspaniale zdezorganizowana! A już najlepiej jakby trafił do działu rozpatrywania reklamacji. Zauważcie, iż operatorzy komórkowi od pewnego czasu wyszli ze strat, ale przez początkowe kilka lat inwetycje powodowały, że mieli starty. Ludzie TP powinna na potęgę inwestować i dawno sprzedawać dostęp do infrastruktury operatorom alternatywnym. Byliby hurtownikiem i nikt by się ich nie czepiał że blokują konkurencje. I nie piszcie, że są zasady rynkowy i Tp nie może tracić - zlikwidujmy więc UKE i niech kwitnie 100% wolny rynek bez regulacji - bylibyśmy jeszcze głębiej w dupie niż jesteśmy.

  • 0

    58. ~CyberM  2007-11-29 08:41:42  host: prometeusz.pub.sarocom.net

    pectosol: obawiam sie ze piszesz o czyms o czym nie masz pojecia. mali i sredni ISP maja sie dobrze, nie licz na obnizke 50% bo nikt do tego nie bedzie doplacal. tepsa finansuje neozdrade z abonamentu telefonicznego/rozmow telefonicznych i tylko dzieki temu oferuje dumpingowe ceny na ta usluge sprzedajac ja ponizej realnych kosztow swiadczenia co notabene jest w polskim prawie zakazana praktyka (dlaczego sie tym nikt nie zajmuje tego nie rozumie) jak mysli dlaczego tepsa tak obniza ceny ? dlatego ze ma sie swietnie czy moze dlatego ze sukcesywnie traci klientow ? odpowiedz sobie sam

  • 0

    59. ~ds  2007-11-29 08:44:18  host: 213.77.11.50

    @empireus (#53): 1) mam net + tv w aster, płacę za net taniej gdybym miał sam tylko net, ale 2) na fakturze mam wyszczególnioną opłatę za utrzymanie linii oraz ad) "Coz, jest to firma gigant z ogromna liczba klientow. Gdyby wszyscy zaczeli nagle kupowac sam internet, bardzo odbilo by sie to na wynikach finansowych tejze firmy" - a gdy wszyscy byli zmuszeni płacić 50 pln za tel, którego nie chcą, to odbijało się to na ich domowych budżetach. Dobrze, że tpsa nie sprzedawała jeszcze ziemniaków i kiełbasy - też pewnie byłby obowiązek ich kupienia, żeby 'nie odbiło się to negatywnie na wynikach winansowych tejże firmy' :-D

  • 0

    60. ~  2007-11-29 09:35:58  host: mail.poczta-polska.pl

    47# gratuluje znajomosci regulaminu PP,skoro na tym Twoja wiedza się konczy to pozostawiam to bez komentarza... co do dzialania firm kurierskich to Twoja wiedza jest równie marna albo nie korzystasz nawet jako klient jezeli twierdzisz ze chocby dhl jest lepszy od PP, co do kosztów PP wysyła paczki ubezpieczone okolo 1zł za każde 50zł wartości + 8zl do 1 kg zazwyczaj na następny dzień lub 2 dzień docierają,(nie twierdze ze jest idealnie bo nie jest,zdarza się ze paczki giną, opozniają) skoro znasz już regulamin to teraz zapoznaj się z tym jak to twierdzisz "zdzierczym" cennikiem. wyslij dhlem ubezpieczoną paczkę za takie pieniądze, proś sie aby przyjechali po nią 3-4 dni, nie mowiąc już o odbiorze - u mnie np jezdzą miedzy 12-14 i ani 1h pozniej, dla człowieka pracującego nie jest mozliwe odebranie od nich przesyłki, A na koniec poraz kolejny odsyłam do poczytania III dyrektywy pocztowej i przyszłosći usług pocztowych, spijania smietanki rynkowej przez firmy kurierskie, braku dofinansowania usług powszechnych itp, itd a jak skonczysz lekture to pogadamy, email moj znasz Podrawiam

  • 0

    61. ~optymista  2007-11-29 11:08:44  host: nat-go3.aster.pl

    Czemu nie piszecie o tym, ze UE zgłasza problemy z polskim numerem 112... gdybyście zaczeli bardziej zwracać uwagę na rynek telekomunikacyjny a nie wyszukiwanie słabych stron TP to portal byłby lepszy. (zróbcie sobie statystyki ile razy portal pisał o wpadkach TP Orange Ery Plusa ....)

  • 0

    62. ~pectosol  2007-11-29 13:51:24  host: fbt45.internetdsl.tpnet.pl

    @CyberM - obawaiam się że równie dobrze jak ty rozumienm problem. Gdybyś zrozumiał moją ironię to pewnie bylibyśmy jednogłośni. W mojej okolicy wielu ISP sprzedało swoje sieci większym operatorom, ale to normalne zjawisko. To że Tepsa stosuje ceny dumpingowe wspomagane abonamentem to racja. Tylko zauważ że wielu użyszkodników na tym i na innych forach chciało by aby UKE wymusiła sprzedaż internetu bez tych ekstra "dopłat"... i jak wtedy wyglądała by opłacalność twojej sieci? Szara masa tego nie zrozumie, ale na szczęćie ona nie jest tu decydująca.

  • 0

    63. ~  2007-11-29 19:18:24  host: aln56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    NOI dobrze ze nie inwestują. Odpowiedzcie sobie tylko na pytanie ile TPSA inwestuje a ile inny żłopy TEle2 nom itp badziewia. Jasne jak tpsa zainwestuje to Tele 2 ma internet, to po co inwestować dla telemorele!!!!

  • 0

    64. ~empireus  2007-11-29 20:19:32  host: ext118.opteris.pl

    60# PP jako jedna z niewielu firm ma wciaz monopol. DHL nie jest jedyna firma kurierska. W tygodniu korzystam z wielu kurierow i b. zadko mam z nimi problemy. Ja po prostu korzystam z uslug, a nie jestem, tak jak Ty pracownikiem jednej z tych firm. Wypowiadam sie jako KLIENT i moja opinia nie jest tak stronnicza i nieobiektywna jak Twoja. Co do PP to powiem Ci, ze cena to nie wszystko-czasem liczy sie tez jakosc uslug, a tym PP ma jeszcze wiele do zrobienia. Jesli chcesz, to zajzyj sobie na crn.pl i poczytaj forum. Sa tam rozne wypowiedzi pochlebne i mniej pochlebne nt. dostarczycieli. Acha, jesli chodzi o ceny Pocztex'u to jest on tak samo drogi, jak wspomniany DHL, a paczki ida o wiele wiele dluzej. Nie mow mi, ze PP jest blyskawiczna. Moze na terenie miast owszem, ale jesli chodzi o dostarczenie paczek na wies PP przegrywa z kretesem. Do mnie paczki przesylane konkurencyjnymi kurierami docieraja na nastepny dzien, za to przeslane PP potrafia isc nawet przez dwa tyg i nikt bawet nie ma pojecia gdzie co jest i nikt za nic nie odpowiada. O przekazach pocztowych juz nie wspomne-w dobie informatyzacji wciaz dochodza do adresata po 2-3 tyg. Gdybyscie nie mieli dofinansowania z panstwowej kasy, to dawno bys tam nie pracowal, bo by ten moloch dawno upadl-zwyczajnie jest nieefektywny i malo konkurencyjny. Ach... jeszcze listonosze: przynoszac rente emerytom bezczelnie nie chca dac kasy, jesli nie dostana "koncowki", a niektorzy SAMI wrecz po chamsku sobie biora. To nazywasz jakoscia? Mi nigdy sie nie zdazylo, by prywatny doreczyciel chcial odemnie napiwek i to tak duzy! nawet jak sam z wdziecznosci chcialem czasami dac jakies 2-5zl, to nigdy nie brali... W przeciwienstwie do listonoszow, ktorzy pierwsi wyciagali lape.

  • 0

    65. ~ukenamuniu  2007-12-01 13:47:16  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: już się ucieszyłem, że UKE wreszcie konsultuje model kosztów BSA: http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id =168&news_id=2621&layout=3&page=text i się wyda, że opy za mało płacą TP za utrzymanie linii, ale nic z tego, bo napisano w materiale, że konsultacje nie obejmują utrzymania linii, bo tu Urząd doskonale wie co i jak.

  • 0

    66. ~Były TEPSIAK obecnie PZP  2007-12-03 22:59:32  host: elr139.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Telekomunikacja Polska już dawno przestała inwestować w swoją śmieciarską, rozsypującą się sieć. My, byli pracownicy TP harowaliśmy jak woły żeby tę sieć doprowadzić do dobrego stanu. Jak TP wynagrodziła nam te mordęgi? Wyrzuciła nas do firm-krzaków, bezwzględnych prywaciarzy, kłamców, oszustów i złodziei, którzy jeszcze bardziej niż ona tną koszty utrzymania, zwalniają pracowników i nic ich nie obchodzi. Stop TEPSIE. Stop francuskim wyzyskiwaczom i złodziejom. Tak dłużej być nie może. Sieć TP jest, powtarzam, wyjątkowo śmieciarska i jeśli TP oraz PzP będą dalej stosować praktyki cięcia kosztów utrzymania to za 10 czy 20 lat po tych śmieciarskich kablach i awaryjnych centralach nic już nie będzie działać. Nastąpi masowy odpływ klientów którzy będą nie zadowoleni. Zostaną tylko firmy i ludzie korzystający z netu - tam gdzie nie mają wyjścia. Indywidualni wezmą sobie komórki. Ponieważ TEPSA będzie miała mniej przychodów, będzie nadal zwalniała ludzi lub wyprowadzała ich do PzP. PzP będzie dostawało od TEPSY mniej od łącza. Skończą się inwestycje, będzie mniej kasy, zaczną się zwolnienia w PzP bo stwierdzą że po co komuś płacić pensję, lepiej go wyrzucić bo on nie jest potrzebny. Oto właśnie drodzy panowie prezesi z TP wasze wspaniałe doświadczenia pilotażowe w oparciu o PzP. Pomysły na zarobek do własnych kieszeni macie dobre tylko pamiętajcie że już za długo na tym "biznesie" nie pojedziecie.

  • 0

    67. ~ukenamuniu  2007-12-04 18:44:48  host: nat-go2.aster.pl

    obecnie PZP: masz rację, ostatnio informatyka out.. Ale skąd brać kasę, jeżeli zamiast 40 zł za usługę mamy 20 zł, a nicniemający MA 15zł?

  • 0

    68. ~  2007-12-05 00:41:21  host: avc240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~pawel1611: Ty chyba jesteś głupi albo takiego udajesz. Za jakie pieniądze ta twoja firemka dostarcza paczki?? Za niewielkie?? W takim tempie podwyżek za 2 lata będziecie mieli ceny za paczki jak firmy kurierskie (Chociaż za cięższe około 5 kg pobraniowe płace już teraz u was tyle co w UPS). Aha i gratuluje tekstu na stronie Poczty Polskiej że nie będzie od 1 stycznia podwyżki cen. Tak się uśmiałem jak zobaczyłem nowe wymiary przesyłek na które nie będzie podwyżek że aż mnie brzuch rozbolał. Nie podrożeją tylko listy na pole wysyłania których wam INPOST weszedł. Reszta przesyłek jak co roku o 10-20% w góre. W końcu podwyżki dla darmozjadów z poczty ktoś musi zafundować. Może odpowiesz wszystkim dlaczego nikt na Poczcie nie jest za prywatyzacją??? TP sprywatyzowali to Pocztę tym bardziej już dawno powinni byli. Pragnę na zakończenie mojego wywodu pozdrowić wszystkich awizo-rento-emeryturo-noszów bo listonosza na poczcie to ja już dawno nie widziałem.

  • 0

    69. ~qwerty  2007-12-05 00:48:14  host: avc240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    60: Jak taka Poczta jest niedofinansowana to może się w końcu sprywatyzujcie. Ktoś w was zainwestuje. Będą pieniądze. Tylko napisz może tu wszystkim zgromadzonym ile procent pracowników PP jest za prywatyzacja. 5%??? Powiem krótko jak wejdzie konkurencja i jak babcie z dziadkami pomrą z których teraz żyjecie to padniecie szybciej niż się wam wydaje. Firmy z które teraz nadają przez was paczki nie będą miały sentymentów pójdą do innych i to szybciej niż się wam zdaje. A na DHL tak najeżdzacie bo to nic innego ja Deutsche Post. Co już wam się nóżki przed konkurencją trzęsą??

  • 0

    70. ~  2007-12-05 00:51:58  host: avc240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    pawel1611: Ciekawe jakie transfery byś wyciągał na pentli abonenckie za którą zapłacił twój ojciec i dziadek. Pomyśl zanim coś napiszesz.

  • 0

    71. ~  2007-12-05 11:20:58  host: mail.poczta-polska.pl

    68. czy ja ci coś zrobiłem że próbujesz mnie obrazić? jesteś z typu krzykaczy a zapewne 99% przesyłek wysyłasz pocztą np. przez allegro, więc albo żaden kurier do ciebie nie chce przyjechać(bo im sie nie oplaca) albo masz taniej na poczcie,99% ludzi cięzko pracujących na poczcie jest za prywatyzacją, wreszcie odcięto by od żłoba polityków, związkowców i inne pasożyty w tym nieroby, dlaczego nie prywatyzują?, nie przygotowane prawo które umożliwiłoby refundację usług powszechnych,Jedynie Politcy moga coś zmienić na poczcie.A na niemieckiej poczcie to polska poczta powinna sie wzorować, DHL i sposób ich działania to inna sprawa,w środowisku usług doręczania przesyłek nazywa się to spijaniem smietanki z najbardziej dochodowych usług- znow się kłania III dyrektywa. Apropo Inpost, widać ze nie korzystałeś z ich usług , potrafią na 100 przesyłek zwrocić klientowi 50 twierdząc że tam nie dostarczą czyt. nie opłaca się. Nie róbcie ze mnie strony, stroną jest polityka, to od naszych rządzących wszytsko zależy jak się potoczą losy firmy która ma największą infrastrukturę w polsce, urzędy w każdej wsi, centra dystrybucyjne, itd. Wielu z Was twierdzi ze jak coś nie działa dobrze to rozpieprzyć w drobny mak, ale pozniej krzyczycie że sprzedano za grosze Niemcom, Francuzom itp. Prywatyzacja Poczty TAK ale z głową żeby nie powtorzyć błędów TPSY. 70. ADSL to technologia opracowana z uwzględnieniem starych pętli abonenckich miedzianych mających po 30 lat. A co do kosztów pętli chyba już pisałem wyżej.

  • 0

    72. ~ukenamuniu  2007-12-05 19:28:04  host: nat-go2.aster.pl

    #71- dobrze ze piszesz o sprawach PP. Ludzie nie znają problemów PP i regulacji. Czasem jest coś o tym na stronie UKE. Ja znam tylko sprawę 50g i blaszek. WitekT też o poczcie mało zamieszcza. TP ma sporo urządzeń w budynkach Poczty (węzły, centrale). Ciekawe, czy ewentualny podział TP też by objął Wasze pomieszczenia...

Dodaj swoją opinię