Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Coraz mniej nowych technologii z Europy

Coraz mniej nowych technologii z Europy

WitekT 28 Października 2008 11:20

0 0
Unia Europejska traci miejsce lidera w segmencie zaawansowanych technologii, zaś Chiny rosną w siłę - wynika z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej. Z 18,5% udziału w rynku, Unia Europejska wciąż jest czołowym światowym eksporterem w segmencie zaawansowanych technologii, wyprzedzając USA i Japonię. Jednak udział UE jest mniejszy niż w światowym handlu w ogóle, gdzie wynosi 19,5% - pisze Gazeta Wyborcza.To kiepski wynik, poniżej naszych możliwości. Zważywszy na nasz poziom rozwoju, segment zaawansowanych technologii powinien być naszą domeną - przyznaje KE. Tym bardziej, że to on w przyszłości będzie decydował o konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Z Chinami będziemy mogli konkurować tylko technologią, a nie kosztami produkcji - powiedział proszący o anonimowość przedstawiciel KE, prezentując raport.

To właśnie Chiny najszybciej nadrabiają opóźnienie w dziedzinie nowych technologii - w latach 1995-2005 ich udział zwiększył się z około 3,5% do 16% - choć w znacznej mierze chodzi po prostu o zaawansowane urządzenia składane w Chinach z części wyprodukowanych i zaprojektowanych gdzie indziej. Ciągle dzieje się to jednak przede wszystkim kosztem USA i Japonii, które tracą na tym rynku najwięcej, choć to marne pocieszenie dla Europy.

Mimo tego negatywnego trendu, UE wciąż dobrze sobie radzi w segmencie up-market, czyli towarów i usług najwyższej jakości. Ich wysoka cena wynika np. z jakości, marki, wzornictwa, materiału czy powiązanych usług. Częściowo ten segment pokrywa się z segmentem najnowszych technologii, ale obejmuje także np. samoloty czy zaawansowane maszyny albo dobra luksusowe jak perfumy, konfekcja od wielkich projektantów, alkohole, delikatesowe produkty spożywcze czy drogie auta. W tym segmencie, udział UE w światowym rynku wynosi 30% i ma nieznaczną tendencję wzrostu. To w sumie połowa unijnego eksportu. Najwięksi konkurenci UE: USA i Japonia, pozostają w tyle z malejącym udziałem w rynku wynoszącym po około 14%.

KE napisała w raporcie, że jeśli Europa wciąż będzie potrafiła drogo sprzedawać na świecie swoje najlepsze produkty, będzie mogła utrzymać wysoki poziom ochrony społecznej, zatrudnienia i płac - czyli tzw. europejski model socjalny. Szanse na to są, bo - zdaniem eksperta - ten specyficzny rynek będzie mniej dotknięty obecnym kryzysem finansowym niż inne.

Jedną z najbardziej niepokojących konkluzji raportu jest to, że UE traci udziały w rynkach krajów rozwijających się, które dobrze rokują na przyszłość: Rosji, Chinach, Indiach i Brazylii. To sytuacja daleka od ideału - przyznał przedstawiciel KE.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1.  2008-10-28 12:03:38

  Unia Europejska nigdy nie była liderem hi-tech. UE to socjalizm, prawa pracownicze, rozbuchana biurokracja i wysokie koszty pracy. Każda większa firma przenosi swoje zakłady do Chin, Indii czy Malezji. Potrafią liczyć a nie zamierzają finansować eurosocjalizmu.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2. ~  2008-10-28 12:49:57  host: dzw89.neoplus.adsl.tpnet.pl

  gdyby nie ten eurosocjalizm to żyłbyś jak ludzie w wspomnianych przez Ciebie krajach...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~homo_googleticus  2008-10-28 13:20:31  host: user-89-108-220-122.mobile.playmobile.pl

  > wzornictwa, materiału czy powiązanych > usług. Gówno owinięte w błyszczący papierek nie stanie się czekoladką. Mimo zaangażowania całej machiny propagandowej Upadłej Europy.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  4. ~:))  2008-10-28 17:54:41  host: chello089076161248.chello.pl

  do 1 - nigdy nie była? no to sobie posprawdzaj jakie marki masz w domu i skąd pochodzą - a co ci przeszkadza ten 'typ socjalizmu' w którym nie musisz płacić za lekarza, nie wywalają cię z dnia na dzień na bruk z pracy czy z domu? Boże - jakież to okropne - przeciez lepiej żyć jak dzikus :))))

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-197-190-127.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet